Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házilag építhető fémkereső
Lapozás: OK   233 / 269
(#) mateatek válasza Letiodj hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Fej építésénél a TGSL-es leírások irányadóak lehetnek.
(#) csinga válasza Letiodj hozzászólására (») Jan 13, 2018 / 1
 
Üdv!
Van itt egy iránymutató videó.
Bővebben: Link
(#) Letiodj válasza csinga hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Köszi, sokat segített
(#) mateatek válasza csinga hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Ha száműznék az L-C oszcillátort, és kvarc oszcillátort használnának, akkor feleslegessé válna az a fejállító csavar. Amikor IGSL-t használtam, és nem volt a fej teljesen kiegyenlítve, akkor állandóan csiporgott, tehát van létjogosultsága a tekerőnek. (az más kérdés, hogy a mezőn mi alapján tekergeti)
Ha fáziszaj nélküli adót használnának, akkor ez a nagy precizitás feleslegessé válna.

ofset.avi
    
(#) csinga válasza mateatek hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Szerintem meg arra jó ha kiöntöd a fejet és egy rést kihagysz 1-2 hét polimerizáció után eléggé elmászik az ofszet és így újra lehet állítani és utána beönteni a rést.
De vannak erre más megoldások is.
(#) mateatek válasza csinga hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Sok módja van.
A legegyszerűbb szerintem az, ha megszüntetjük a hibát, és nem gyógyítgatjuk.
(#) Letiodj hozzászólása Jan 14, 2018 /
 
Sehol sem találok 10pf-es polyester kondit, kerámia kondival érzékenyebb lenne a hőmérséklet változásokra?
(#) mateatek válasza Letiodj hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Nyugodtan beteheted a kerámiát.
(#) sdrlab válasza Letiodj hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
Csak arra figyelj, hogy NP0-ás legyen az anyaga! Annak minimális a hőfokfüggése...
(#) black1989 hozzászólása Jan 15, 2018 /
 
Üdv!

A tgsl golden sabre kapcsolásban mi állítja elő a -5 volt dc feszt ?
Ezt csak azért kérdezem , mert tekercsek nélkül nincs meg csak a +12 és +8 v dc!Ahogy bekötöm az adótekercset akkor jelenik meg a -5v! Ez normális ?
(#) mateatek válasza black1989 hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
Az adó tekercs rezgése hajtja meg a 4024-es számlálót, és annak a kimenete a tranzisztoros feszültség konvertert. Ha nem rezeg az adó, akkor nem megy a feszültség konverter.
(#) black1989 válasza mateatek hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
Tehát az adó tekercs nélkül nem megy. Erre gondoltam én is!
Még egy kérdés. Miként kell bekötni egy 4060 ic-t? Van e erre egy példa? Multisimben szimulálnám , és ha műkszik akkor ki is dobnám a 4024-et a gépből.
(#) mateatek válasza black1989 hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
A 4060 adatlapjában megtalálod, hogy miként és mely kivezetésére kell kötni a kvarcot. Van egy marék kivezetése, amin a leosztott freki megjelenik. A megfelelő kimenetekre mehet az adó meghajtó, a tápfesz konverter és a hangfrekis rész.
Esetleg este ráérek, akkor lerajzolom.
(#) black1989 hozzászólása Jan 15, 2018 /
 
Köszönöm a sok segítséget!!
(#) mateatek válasza black1989 hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
Így képzelem én. Remélem jól számoltam az osztásokat. 3.6864 MHz-es kvarccal 14400 Hz-es adójel jön ki belőle. Az kb az TGSL működési frekije. A fesz konvertert változatlanul hajtja meg, és ha a két utolsó kimenetet jumperrel kötöd össze, akkor választhatsz hangfrekit. Mélyebb, vagy magasabb hang. Vagy összediódázod a kimeneteket, mint az eredetiben. A tekercs jele megy változatlanul a fázistoló fokozatokhoz. Az adó tekercs párhuzamos kondijával meg beállítod a rezonanciát. Ebbe a pozícióba érdemes két, vagy három párhuzamos kondit tervezni a nyákra.

cd4060.jpg
    
(#) mayky hozzászólása Jan 15, 2018 /
 
Egy Fisher modifikációban így oldották meg. Bár itt olyan 5 kHz körülire van leosztva a freki.
Ennek a trafós megoldásnak mi az előnye? A Fisher nagy előszeretettel használta. Chrenko féle Cobrában is van egy trafó, bár a rajza sajnos ismeretlen Bár szerintem sok dolog van fisherből ellesve benne. Akár csak az SMW is egy kvázi 1235x koppintás.
(#) mateatek válasza mayky hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
A kapcsolásban, amit föltettél, abban 10 voltról van hajtva a soros rezgőkör. A FET-ek tolják bele az energiát ellen-ütemben. Elég nagy amplitúdójú jel keletkezhet az adó tekercsen. Mindenképpen akkora, amit nem lehet a fázistoló fokozatokra rávezetni. Saccra lehet 40-50 Vpp. Ezért az 1 ohmos ellenálláson és a primeren eső részét ennek a jelnek egy trafóval csatolják a fázistolókhoz. Szintillesztés és feszültség illesztés egyben.
(#) mayky válasza mateatek hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
De ez a trafó benne van a 12xx sorozat nagy részében és a trafó nem jelszint csökkentést végez hanem növel. 8:800 ohm. Nem valami fázistolás végett van benne? Ill egy fázis fordítást is csinál.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2018

126xx.JPG
    
(#) mayky hozzászólása Jan 16, 2018 /
 
Itt a teljes rajz ha valaki kíváncsi rá
(#) mateatek válasza mayky hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Csak viszonyítani tudok. Én is soros rezgőkörként hajtom meg az adó tekercset a gépemben. 10 ohmos soros ellenálláson keresztül. Ezen az ellenálláson nem egészen 2 Vpp-s szinuszt mérek. Ha ezt az ellenállást tized részére csökkentem, meg hozzáadom a trafó ellenállását is, akkor kb 1-2 tized Vpp feszültség mérhető ott. Persze csak körül-belül. Ezt transzformálja föl annyira, hogy a komparátorok biztosan billegjenek tőle.
(#) black1989 válasza mateatek hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Üdv!

Köszi, így már egyszerűbb a dolog!
(#) black1989 válasza black1989 hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
4060 helyett jó e a 4053?
(#) mayky válasza black1989 hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Nézd meg az adatlapjaikat. Ugyanaz a funkciója mindkét IC-nek ? Ugyanolyan bekötéssel ? stb.

http://www.alldatasheet.com/
(#) black1989 válasza mayky hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Most már látom , sajna nem ugyan az! Mivel lehet helyettesíteni a 4060 ic-t?
(#) mayky válasza black1989 hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
(#) black1989 válasza mayky hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Értem én , nekem pl most kell , és ha van itthon olyan ami esetleg lábkiosztásra nem is de funkcióra hasonló , akkor azt használnám fel!
(#) black1989 válasza mayky hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Mondjuk a 4024 adatlap szerint funkcionálisan jó lehet.
(#) mateatek válasza black1989 hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Ha mint osztót használod, akkor jó lehet helyette. De a 4024-gyel nem tudod berezgetni a kvarcot. Így ahhoz kell külön áramkör. Ha megvan a rezgés, akkor azt már le tudod osztani vele.
(#) black1989 válasza mateatek hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Aha , értem ! Már utána néztem a gugliban!
(#) mateatek válasza black1989 hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Valamilyen CMOS logikai kapuval könnyen be tudod rezgetni. 4011, 4093, 40106, 4049, stb.
Következő: »»   233 / 269
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem