Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2005 / 2208
(#) CHZ válasza gzu hozzászólására (») Márc 26, 2018
Mi a probléma az EL84 bekötésével és a többi...?
(#) gzu válasza tunerman hozzászólására (») Márc 26, 2018
Igazad van. Pongyolán fogalmaztam. Egy kalap alá vettem az egészet. Emellett a brumm egy átfogó kifejezés volt valamikor. Szakemberek használták, persze lehet, hogy nem teljesen helyesen. Nagyon régen spórolásból egyoldalas egyenirányítás is volt. Itt pedig 50Hz-volt a hangszóróban hallható hang.
üdv. BG
(#) gzu válasza CHZ hozzászólására (») Márc 26, 2018
Láttál már olyan EL84-es csövet ahol mind a három rács ki van külön-külön vezetve?
Ez még csak egy hiba a rajzon. Van több alapvető hiba is. Kíváncsi vagyok ki mennyit talál?
üdv. BG
(#) CHZ válasza gzu hozzászólására (») Márc 26, 2018
Ettől még működik, ha burán kívül rajzolja az összekötést akkor nem működik? Várom, hogy sorold a többi hibát is.
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2018
(#) gzu válasza CHZ hozzászólására (») Márc 26, 2018
Katódról diódával a föld felé? Nem lesz ez egy kicsit féloldalas a váltóáramú jel?
Első EL84-es terhelés nélkül?
(#) CHZ válasza gzu hozzászólására (») Márc 26, 2018
Katódokban áramgenerátor van, első triódával sincs semmi baj. Ötletes kapcsolás, egyik fokozata sem fordít fázist, tápegysége is szellemes megoldású.
(#) gzu válasza CHZ hozzászólására (») Márc 26, 2018
Első EL84 mi célt szolgál? Teljesítménycső, terhelés nélkül?
Megépítették ezt valahol? Van róla információd?
(#) gzu válasza gzu hozzászólására (») Márc 26, 2018
0V 12V 16V egy potenciálon?
A tápban söntnek berakva valami fetes szabályzó?
Hogy is van ez?
(#) CHZ válasza gzu hozzászólására (») Márc 26, 2018
Első EL84 katódból hajtja második földelt rácsú pentódát, első fokozata is ilyen, ezért nem fordít fázist egyetlen fokozata sem (diff. erősítő). Sönt stab. táp is ötletes, két soros ellenállással párhuzamosan kötött kondi, jelentősen javítja a brumm elnyomását.
(#) CHZ válasza gzu hozzászólására (») Márc 26, 2018
Téged ismét megtéveszt a rajzolóprogram hiányossága!
Ott egy 7912 stab IC van, sajnos rajzjele félrevezethet, kapcsolás értelmezése segíthet, nem olyan nagy feladat.
(#) gzu válasza CHZ hozzászólására (») Márc 26, 2018
0V 12V 16V egy potenciálon.
Akkor ez is csak egy baki?
7912 -es 12Voltos feszültség stabilizátor 350V- ról hajtva, ráadásul söntként rajzolva.
Ez azért vicces!
Arra jó ez a rajz, hogy az ember egy kicsit mozgassa az agyát. Aztán meg fogja a fejét.
Szerintem aki ezt rajzolta, az is így gondolta.
Örültem az eszmecserének. Már nem írok ez ügyben Neked. Azért elolvasom majd mások értekezését is.
üdvözlettel. BG
(#) mohinger válasza gzu hozzászólására (») Márc 26, 2018
Szerintem erre gondolt CHZ azzal a stab IC-vel.
(#) CHZ válasza gzu hozzászólására (») Márc 26, 2018
Nézd már meg jobban!
Nincs egy potenciálon, téglalap a 7912 IC, -16V a bemenete, van egy GND pontja és egy kimenete.
Nem kap 350V-t sehol, 16V DC ről táplálják! Sönt táp a FET, 7912 a negatív feszültség stabilizátora.
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2018
(#) CHZ válasza mohinger hozzászólására (») Márc 26, 2018
Te jól látod, szerintem nem olyan bonyolult értelmezni.
(#) lac- válasza ronin75 hozzászólására (») Márc 26, 2018
Ezt hogy találtad meg? Jó lenne tudni ilyen advanced keresési technikákról a fórumban, az megint másik kérdés, hogy hogy linkelted, hogy egyből az én kommentemre ugorjon? Kicsit offtopic a kérdés mondjuk, bocsánat.
(#) lac- válasza XND hozzászólására (») Márc 26, 2018
ronin75 kolléga linkjében, megtalálható a kapcsolás, habár a fórumon sok minden elhangzott annó, ami miatt kisebb átalakításra szorult (mármint a kapcsolás maga), ha érdekel a maradványaiból kinézem az alkatrész értékeket, amivel végül nekem jól működött. Én is szeretném egyébként egyszer újra életre kelteni, kimenőt kell hozzá csinálnom... (és mindig rakjatok biztosítékot az anódkörbe...)
(#) ronin75 válasza lac- hozzászólására (») Márc 26, 2018
Az adott személy hozzászólásaira rá tudsz keresni így: Bővebben: Link
Neked "szerencsére" nincs sok hozzászólásod, 7 oldalt tesz ki, kilistázva. Minden hozzászólás alján mutatja, hogy melyik topikba van az a hozzászólásod. Gyorsan végig lehet pörgetni, ha ismerjük a keresett topikot is.
Ha megvan a keresett hozzászólás, alul kattintani kell az: Ugrás a hozzászóláshoz-ra, ekkor mutatja az eredeti helyén. Ott a zöld sáv legelején van egy kettőskereszt jel, ha arra rákattintasz, kiadja a hozzászólás linkjét. Ezt kimásolva be lehet linkelni egy új hozzászólásnál a szövegdoboz alatti link feliratú gombbal.

Egyébként úgy találtam rá, hogy elkezdtem olvasni újra elölről a topikot és pont ott jártam mikor ez a kérdés felmerült. Szóval igazából szinte véletlen volt.
(#) Cinema válasza gzu hozzászólására (») Márc 26, 2018
Ezt akár csőtemetőnek is mondanám, működésképtelen az egész, úgy ahogy van, első és második ránézésre is.
Nem, nem fogom kipróbálni, nem pazarolok el két végcsövet egy szimpla SE végfokban, amitől a hajam is az égnek áll, olyan a kapcsolása.

Üdv!
(#) CHZ válasza Cinema hozzászólására (») Márc 26, 2018
Idézet:
„működésképtelen az egész”

Ez szakmai fórum, illene műszaki érvekkel is alátámasztanod kijelentésed!
(#) sturbi válasza gzu hozzászólására (») Márc 26, 2018
Aki nem akar az képes hatékonyan nem érteni. Itt megnézheted hogyan is működik egy ilyen ügyes kis kapcsolás... Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2018
(#) sturbi válasza pcmaster90 hozzászólására (») Márc 26, 2018
CHZ már leírta a lényeget, csak egyetérteni tudok vele, figyelemre méltó ötletes kapcsolásnak tartom. Nyilván "behúzott kézifékkel lehet vacaknak nevezni a gyorsulást".
(#) FordPrefect válasza sturbi hozzászólására (») Márc 26, 2018
Jól mondod. gzu kolléga sajnos elmaradt a régi sémáknál. Meg sokan mások is. Az ötlet nem új, már a Vajda könyvben is szerepel. 1967? Talán.
Anno a "fázisfordítást oldjuk meg a végcsöveknél" ötlet az akkori eszközök miatt nem futott be, de tényleg jó, mint 5-letötlet. És mai FÉL-vezetős (nem kel tőle FÉL-ni) eszközökkel meg is valósítható pl. egy majdnem ideális áramgenerátor.
Szabad a pálya. Valaki leírhatná a tapasztalatát egy ilyen kapcsolással.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) CHZ válasza sturbi hozzászólására (») Márc 27, 2018
Megértem, sokan idegenkednek ismeretlen, számukra új megoldásoktól.
Viszont nagyon károsnak tartom, ha egy szakember műszaki érvek nélkül, működőképtelen az egész úgy ahogy van kijelentéssel minősít működő kapcsolást. így csak félrevezetésre, megtévesztésre alkalmas laikus hozzászólás. Azt elfogadhatónak tartanám, ha megoldás minőségével, várható hangzásával lennének fenntartásai.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2018
(#) Abukodonozo válasza djhans hozzászólására (») Márc 27, 2018
Nvcs-nek mekkora értéket ajánlanál?
(#) gzu hozzászólása Márc 27, 2018
Melvin Leibowitz, 1961-ben publikált erősítő kapcsolása alapján megépítve.
SRPP Push-Pull A osztály áramgenerátoros katóddal.
2x7W betölt egy 100 köbméteres szobát. Csodaszép hangjával.
(#) gzu válasza Abukodonozo hozzászólására (») Márc 27, 2018
Megfelelő műszerezettség hiányában, legjobban jársz, ha a füledre hagyatkozol.
Elvégre azért építünk csövest, mert szeretjük a hangját.
(#) bigfunk válasza CHZ hozzászólására (») Márc 27, 2018
Többször írod, hogy nem fordít fázist. Ez miért fontos egy ilyen erősítőnél?

Amúgy meg szerintem ha ez működik, akkor igen csak nem lehet jó a hangja, mert egyetlen gyártó sem alkalmazza ezt a kapcsolást. Azzal ne gyertek, hogy a gyártó költségtakarékosan épít, s azért inkább a hagyományos kapcsolásokat használják, mert az olcsóbb. Ez nem igaz, aki látott már CJ Vagy ARC erősítő kapcsolást, az tudja nem így van. A gyártók igenis a drágább megoldást használják, mivel úgy több a nyereség. Aki kicsit konyít a közgázhoz, az tudja ezt.
Szóval szerintem ez csak egy játék azoknak a hobbistáknak, akik szeretnek forrasztgatni, de a hangminőség nem fontos tényező számukra. Cél nélkül szívni a fémgőzöket szerintem nem túl jó ötlet.
(#) mohinger válasza gzu hozzászólására (») Márc 27, 2018
Ötletes a doboz megoldás. A belsejét is megosztod velünk?
(#) CHZ válasza bigfunk hozzászólására (») Márc 27, 2018
Idézet:
„Többször írod, hogy nem fordít fázist. Ez miért fontos egy ilyen erősítőnél?”

Nem fontos, de nem hátrány, katódból hajtott földelt rácsú fokozat előnyös tulajdonságait érdemes lenne tanulmányoznod. Fentebb bemutatott előfokom is hasonló kapcsoláson alapul, ennek átvitelét és hangzását már ismerem. Nem okozott csalódást, rendkívül gyors, egyenes frekvenciamenet (méréseit láthatod). Itt lényeges , hogy nem fordít fázist, nem lenne szerencsés ha beiktatva, végfok kimenetén a fázis megfordulna (szerintem).
Idézet:
„Amúgy meg szerintem ha ez működik, akkor igen csak nem lehet jó a hangja, mert egyetlen gyártó sem alkalmazza ezt a kapcsolást.”

Ez eléggé faramuci megközelítés.
Idézet:
„Azzal ne gyertek, hogy a gyártó költségtakarékosan épít, s azért inkább a hagyományos kapcsolásokat használják, mert az olcsóbb.”

Figyelmeztetésed nélkül sem hivatkoztam volna erre, költségeket nem hiszem, hogy érdemes számolgatni. Ez a kapcsolás nem szokványos topológiára épül, (nem is én mutattam be) hangminőségéről lehet vitatkozni. Amíg nem próbálod ki, Te sem alkothatsz róla hiteles véleményt. Sehol nem állítottam, hogy ez a megoldás a jó hangzás titka, csak azt mondom, működőképes (figyelmesebben olvass). Senkit sem ösztönöztem megépítésére, csak hibás megtévesztő véleményekre szerettem volna felhívni a figyelmet.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2018
(#) Abukodonozo válasza gzu hozzászólására (») Márc 27, 2018
Ez valami gyönyörű. Gratulálok, nagyon clean lett
Következő: »»   2005 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem