Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2003 / 2208
(#) pcmaster90 hozzászólása Márc 20, 2018
Rendben akkor az előbbieken tovább lépve másik kapcsolásokba botlottam.Épített már valaki hasonlót?
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2018
(#) csa7684 válasza Cinema hozzászólására (») Márc 20, 2018
Köszönöm! Kipróbálom
(#) gkari válasza csa7684 hozzászólására (») Márc 20, 2018
Valóban jók a tanácsok, csak ha lehet, jobb a mérést analóg műszerrel végezni; jobban érzékelhetők a változások, valamint a kisütést is rábízhatod a műszerre.
(#) bta válasza csa7684 hozzászólására (») Márc 20, 2018
Az elkóformázásról "meglepő" módon nem találtam feltételek nélkül ajánlható, korrekt magyar nyelvű leírást... röviden a lényeg:

Ha nem nagy tételben csinálod, akkor tökéletesen megfelel egy beállítható feszültségű tápegység és egy nagyértékű töltőellenállás. A tápegységet első lépésben a névleges feszültség ~30, másodikban ~60, végül pedig 100%-ára kell állítani. Miután az oxidréteg felépülését nem lehet siettetni, a korlátozó ellenállást olyan értékűre célszerű kiszámolni, hogy több órás formázási idő jöjjön ki (~100V-os első kör, 100µF esetén ez bizony jópár Mohm!), ráadásul így bátran magára lehet hagyni, ha a kezdetben nem tapasztalunk problémát (túlzott melegedés, a kondi feszültsége hosszabb idő után sem akar emelkedni... Megjegyzendő, hogy a kondi feszültsége a formázás elején hirtelen visszaesésekkel kísért, összességében lassú emelkedést mutathat, de ez így normális.)

Mindhárom lépés végén teljesen ki kell sütni (ahogy Cinema is írta, véletlenül sem csavarhúzóval), ill. rögtön az első töltés után ajánlatos meggyőződni róla, hogy tartja-e rendesen a feszültséget - ha túl gyors az önkisülés, akkor nem sok sikerrel kecsegtet a folytatás. Szerencsés kivétel persze előfordulhat...
(#) bta válasza pcmaster90 hozzászólására (») Márc 20, 2018
Divatkapcsolás... nincs sok értelme az efféle túlbonyolításoknak, főleg nem EF80 pentódával.
(#) csa7684 válasza bta hozzászólására (») Márc 20, 2018
Váltakozó feszültséggel kell az eljárást csinálni? Csak mert azt látom a feszültség értékek előtt az írásodban
(#) granpa válasza csa7684 hozzászólására (») Márc 20, 2018
Az a hullám ott körül-belült jelent. Természetesen egyenárammal kell.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2018
(#) csa7684 válasza granpa hozzászólására (») Márc 20, 2018
Köszönöm! Megtévesztőnek tűnik de így már világos
(#) pucuka válasza pcmaster90 hozzászólására (») Márc 20, 2018
Az EF80 zajos is, mikrofóniás is, erősítő elejére nem való. Mindenesetre el van bonyolítva rendesen.
Az stv_v2 rajzon még hiba is van. Szerencsétlen EM84 szerinted mekkora jelet fog kapni az anódtápról?
(#) pcmaster90 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 20, 2018
Erre gondoltam énis.Az EF80 helyett EF86 -ot alkalmaznék az EM84 pedig nem lényeges mivel nem kerülne beépítésre.
(#) mohinger hozzászólása Márc 21, 2018
Kedves szakértő kollégák!

6P3C-ből PP üzemmódban kb. hány W teljesítmény vehető ki pentóda üzemmódban? Milyen tápfesz és mekkora illesztőimpedancia mellett?
(#) lac- válasza pucuka hozzászólására (») Márc 21, 2018
Első erősítőm egy EF80-PL508 volt, sokáig hallgattam, nagyon szépen szólt, sose volt bajom az EF80-al, mikrofóniásnak mikrofóniás volt, ha az ember megkocogtatta a csövet akkor hallani lehetett a csilingelést a hangszóróban, de ez a zenehallgatást egyáltalán nem befolyásolta. Kár, hogy egyszer összeégett a végcső egy repedés miatt, és leégett a kimenő.... Azóta is hiányolom.
(#) gzu válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Márc 21, 2018
Milyen trafó, és mennyiért? L####ben találsz gyári kimenőket. Kommersz, nem Hig End, nem is olyan összegért. "Olcsó" Japán Tangók 100ezertől indulnak. Az ár tükrözi a minőséget. Ha készítteted: jó minőségű vas+huzal+hozzáértő ember az sem olcsó. Körül kell nézni a piacon. Elsőre szerintem nem érdemes nagyon költekezi. Építs valami egyszerűt, vagy csak szedd szét egy működő csöves rádió végfokát. Aztán rakd össze, méricskélj bele. Alapismeretek nélkül nehezen boldogulsz. Elektronika-méréstechnika-kapcsolásirajz olvasása-alkatrészek ismerete, és még csöveknél ott a nagyfesz is. Remélem azért nem vettem el a kedved.
üdv. Géza
(#) pucuka válasza lac- hozzászólására (») Márc 21, 2018
készséggel elhiszem, de csak egyszer tedd rá a hangdobozodra az erősítőt...
(#) Cinema válasza mohinger hozzászólására (») Márc 21, 2018
Ha biztonságos üzemre építed, akkor 20W kijön belőle, maximum 25W. A szükséges tápfeszültség 360V, az illesztése a végcsöveknek pedig, Raa=6kOhm. A szekunder tekercs olyan impedanciára méretezendő, amilyen hangsugárzó lesz hozzá használva, vagy akár 4, 8, 16Ohm leágazásos kimenőtranszformátort is lehet készíteni hozzá.

Üdv!
(#) Cinema válasza Cinema hozzászólására (») Márc 21, 2018
Még egy kis adalék a kondenzátorok formázásához:
A Tantál-kondenzátorokat is ajánlatos formázni beépítés előtt, nehogy hamar zárlatossá váljanak!
Ez többek között az Én ajánlásom is, a Kemet cég ajánlásai alapján!

Üdv!
(#) pucuka válasza lac- hozzászólására (») Márc 21, 2018
Az EF80 tulajdonképpen akár jó is lehetne, ha nem lenne ilyen tulajdonsága.
Az EF86 -al meg az a gond ezen a helyen, hogy kifejezetten kisjelű cső, valószínűleg torzítási problémái lesznek a 0,5 V körüli bemenőjelekkel. A nagy erősítése miatt az összevissza visszacsatolásokkal is meggyűlhet a baja, gerjedékeny lesz. Erre a helyre teljesen jó egy ECC83, vagy megfelelői.
(#) sturbi válasza pucuka hozzászólására (») Márc 21, 2018
Szerintem ide pentóda kell. Ez a fokozat nem csak fesz erősítő, hanem stabil áramgenerátor is, segédrácsán visszacsatolva. Egy ilyen 1,5 W körüli erősítőnél nem valószínű, hogy gond lesz a mikrofóniával. Az egész kütyü együttműködése ennek katódkörében állítódik be. Nem egy önfelálló kapcsolás, márcsak a dc csatolás, és a kemény anód rács fesz visszacsatolás végett sem (végcsőnél).
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2018
(#) pcmaster90 hozzászólása Márc 21, 2018
Szerintem összehozom a kapcsoláson feltüntetett ef80 -al deszkamodell formában aztán meglátjuk.
(#) sturbi válasza pcmaster90 hozzászólására (») Márc 21, 2018
Úgy gondolom érdemes ezzel a kapcsolástechnikával foglalkozni, elvárható a fogottabb felnőttesebb hangkép a szokásos kapcsolásokhoz képest. Az ecl86 rácselőfeszét az ef80 katódkörében kell beállítani, nem valószínű, hogy kapásból jó lesz a megadott értékekkel.
(#) bta válasza pucuka hozzászólására (») Márc 21, 2018
Idézet:
„Az EF80 tulajdonképpen akár jó is lehetne”

35V anódfeszültséggel? Ne viccelődjünk... először valakinek meg kellene oldani a házifeladatot: oda való alkatrésszel, rendesen meg kell tervezni a kapcsolást. Azt megépítve -esetleg- lehet valami értelmes tanulságot levonni.
(#) pucuka válasza bta hozzászólására (») Márc 22, 2018
Sohasem állítottam, hogy ez a világ legjobb erősítő kapcsolása, sőt.
pcmaster90 fórumtárs rajta van a problémán, kíváncsian várjuk élményeit.
(#) sturbi válasza bta hozzászólására (») Márc 22, 2018
Mi nem tetszik ott a 35 V-on, teljesen jó az abban a pozícióban lévő EF80-nak. Az eredeti kapcsolásban is hasonló potenciál viszonyok vannak. Ott EF95 ECL82 párosítást használ a szerző, mindjárt megkeresem a linket a kapcsoláshoz, alighanem a rendszerváltás tájékán publikálta, rendes írott sajtóban is (nem merem írni a nevét, mert nem emlékszem pontosan). Megjegyzem az elhíresült (jó értelemben) DC csatolt EF 86 EL84 SE-ben még ettől is vagy 5-10 V-al kisebb fesszel megy az EF86-os (mérget nem vennék be rá, de úgy emlékszem). :rolleyes
Itt az eredeti szupertriódás link, működési leírás, számítási képletek, karakterisztikák, meg minden ami kellhet...http://www2u.biglobe.ne.jp/~hu_amp/amput3e.htm
szupertióda
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2018
(#) sturbi válasza sturbi hozzászólására (») Márc 22, 2018
Na még egyszer. szupertrióda
(#) XND válasza lac- hozzászólására (») Márc 23, 2018
Emlitetted a PL 508-as csövet,kicsit bővebben lehetne az erősítőről. Nekem sajnos félbe maradt, mert mert valamit elszúrtam, jó lenne befejezni.
(#) ronin75 válasza XND hozzászólására (») Márc 23, 2018
(#) sturbi válasza FordPrefect hozzászólására (») Márc 23, 2018
Nem is mondta senki, hogy létezik. Egyszerűen a super triode connectin (STC) kapcslástechnikára hivatkoztam, ennek létezését kétségbevonni értelmetlen kötözködés (hiszen a linkből jól látható, van ilyen megnevezéssel futó kapcsolástechnika, amelynek egyébként pont egyik jellemzője a visszacsatolás megoldása is).
(#) XND válasza ronin75 hozzászólására (») Márc 23, 2018
Igen,nekem is az a problémám zúg,és recseg,rövidre zárt bemenetnél is. A kapcsolás nem ez,egy differenciál előfok E88CC, a meghajtó szintén E88CC ,és a két PL508 a vége. A kimenőt egy hibás BEAG 782/A vasra tekercseltem primer 2x1200 menet, 0,25-ös huzal.Stabilizált segédrács 200 Volt
anód 350 V.
(#) ronin75 válasza XND hozzászólására (») Márc 24, 2018
Olvasd tovább, késöbb volt rá megoldás.
(#) bta válasza sturbi hozzászólására (») Márc 24, 2018
Úgy gondolom, ez nem tetszés kérdése. Mi a fenét lehet "megoldani" egy _messze_ a viszonylag lineárisnak mondható tartománya alatt dolgoztatott csővel? Az elv bizonyára szuper, csakhát a megvalósítás... a japán linken viszont ~ 2x akkora anód- ill. segédrácsfeszültségeket is látok, az úgy már jobb egy fokkal.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2018

EF80_2.png
    
Következő: »»   2003 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem