Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió javítás
 
Témaindító: Jancsika, idő: Jan 8, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   39 / 68
(#) pucuka válasza abacs hozzászólására (») Júl 12, 2018 /
 
Bocs, már látom
(#) Sebi válasza Fantasy hozzászólására (») Júl 12, 2018 /
 
Az a korrekt. Ha az elkó jó, akkor az áramfelvételt kell először megvizsgálni. A végfok képes akkora áramot felvenni, hogy az üzemi körülményekre méretezett szűrés elégtelen.
A nyíllal jelölt ellenállást kivéve csak az erősítő kap tápot.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2018

095.PNG
    
(#) gkari válasza Sebi hozzászólására (») Júl 12, 2018 /
 
Valamint ajánlatos a 16µF-okat is megvizsgálni. A hangregisztert én kiiktatnám, így jóhangú lesz az erősítője.
(#) Sebi válasza gkari hozzászólására (») Júl 12, 2018 /
 
No, igen... Egy időben nagyon szerették ezt a hangregisztert. Pedig az erősítő ultralineár kapcsolású, szépen szólhat.
Persze a 16µF-ok is lehetnek szárazak, de attól (a felsőtől) inkább huppogni szokott kivezérlésnél.
(#) Fantasy válasza Sebi hozzászólására (») Júl 13, 2018 /
 
Az áramfelvétel az ellenállás lekötése után 3,2mA, ha visszaforrasztom akkor kb. 30mA körül mozog. A 16µF is jónak néz ki, valamivel többet mutat rá a műszer.
(#) martin66789 hozzászólása Júl 15, 2018 /
 
Sziasztok

Egy Videoton RM 4640 típusú táskarádióval van problémám. Valamiért FM sávon nem fog semmit, MW, SW1 és SW2 csatornákon fog jelet. Mi lehet a probléma / mit nézzek meg benne?
Még nem volt a panelekhez nyúlva benne, csak a kazetta része hiányzik.
(#) Tomi111 válasza abacs hozzászólására (») Júl 15, 2018 /
 
A mellette lévő diódát( D8) nézd meg, nem zárlatos-e? Zener, talán 5V-os lehet?? Ha igen, tegyél helyette másikat, anélkül ne indítsd, mert tönkremehet az IC. Elvileg 7V-ot bír, nem tudom mekkora a táp.
(#) kistee válasza martin66789 hozzászólására (») Júl 15, 2018 /
 
FM-en melyik sávot veszi? OIRT, vagy CCIR?

Ha OIRT (kb. 60-77 MHz), akkor onnan már minden adó kihalt. Nem csoda, ha FM-en nem fogsz semmit...
(#) Tomi111 válasza kistee hozzászólására (») Júl 15, 2018 /
 
Elvileg mindkettő sávot venné, igaz csak 104MHz-ig.
(#) Sebi válasza martin66789 hozzászólására (») Júl 15, 2018 /
 
A rajz erre vonatkozó része azonos. Mivel nem ismerem a rendelkezésedre álló múszerparkot és tapasztalatodat az elektronika terén, így elég nehéz segítenem...
Van- e valami URH-zaj egyáltalán? Be van nyomva a CCIR/széles sáv nyomógomb?
Mondhatnám, hogy 10,7MHz-el kínáld meg az IC121 16-os lábát.
Ellenőrizni kell T14, T31, T83 tranzisztorokat - különös tekintettel az elsőre, mert ha egy műszálas pulóvert a fején áthúzva vett le valaki az antenna közelében, akkor ez meghalhatott.
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2018

RM4630.GIF
    
(#) martin66789 válasza Sebi hozzászólására (») Júl 15, 2018 /
 
URH zaj van.
FM1 gomb benyomva végigtekerve semmi vétel.
FM1 + FM2 gomb benyomva végigtekerve semmi vétel.
FM1 + RIF FM LOCAL gomb benyomva végigtekerve semmi vétel.
FM1 + FM2 + RIF FM LOCAL gomb benyomva végigtekerve semmi vétel.
T14, T31, T83 tranzisztor BF241 ellenőrizve Univerzális mérőműszerrel (Képet mellékeltem).
(#) Fantasy válasza Fantasy hozzászólására (») Júl 24, 2018 /
 
Budapest rádió folytatás: Meglett az erős búgás oka, a végfokban a 3db 22nF-os kondiból kettő átvezetett valamennyire, mind a három kicserélve. A kimenőtrafó primer körében a soros (4,7k - 1,5nF) is beteg lehett a kondi, cseréjével most már jó hangerővel szól. Valószínű, hogy lesz még a készülékben több ilyen kondi(papír vagy bakelit hüvelyes kondi, két végük bitumennel kiöntve). A rádió rész se makulátlan, szép lassan ahogy az idő engedi folytatom.
(#) popeye hozzászólása Júl 29, 2018 /
 
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni egy Globephone icf 2003 dx rádióval kapcsolatban.
A rádió VHF sávokban tökéletesen működik a skála is pontos de AM sávokban jelentős csúszás van a ténleges frekvenciák és a skála között( egy szintézeres rádióval ellenőriztem) továbbá a BFO sem működik .Összefügghet a két hiba egymással illetve hogy tudnám kimérni a BFO-t hogy működik e ?Az 1. rajzon látható a BFO kapcsolása s a dióda két lábán (mivel csak ehhez fértem hozzá leginkább) a poti középállásában megkozelítőlen 455 khz középfrekvenciát mértem
multiméterrel mivel oszcilloszkópom nincsen.De a 12. csatlakozó ponthoz kapcsolódó csatoló tekercsnél nem tudtan semmit se mérni valószínüleg a kis jelerősség miatt.
Érdeklődnék ,hogy milyen irányban induljak tovább?
Találtam hozzá kapcsolási rajzot is :
(#) Edem631 hozzászólása Aug 1, 2018 /
 
Helló.Nincs meg valakinek a Smarton SM 9488 tipusu rádiónak a kapcsolási rajza?Szépen szól Am.Az Fm része teljes hangerőn alig hallható az adás ugy lehalkult.Nincs baja a tranzisztoroknak,elkóknak.
(#) andraschober hozzászólása Aug 4, 2018 /
 
Sziasztok!

Nem tudom hogy jó topicba írok, ha nem akkor irányítsatok át a megfelelőbe nyugodtan.

Van egy régi szalagos visszhangom és az egyik lejátszófej megadta magát (vagyis eleve hibásan vásároltam). Egy részről letört az egyik csatlakozója, de eleve félig-meddig már mozgott és multiméterrel mérve mindig szakadást mutatott, amíg a társán 400 omhot mérek.

Szerintetek szét lehet szedni és meg lehet javítani vagy lehet ilyesmit venni még valahol vagy bontottan érdemes körbenézni? Ez a 400 ohm mennyire ritka érték az ilyen lejátszófejek között?

Itt találjátok a kapcsolási rajzot. A rajzon a Playhead 2 néven találjátok.

Köszi előre is a meglátásaitokat!
András
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2018
(#) Fantasy hozzászólása Aug 12, 2018 /
 
Sziasztok!
Elkezdtem folytatni a Budapest rádiót. A hf része tökéletes, az urh is jó, most már a közép és a rövid I és rövid II sáv is megszólal, de sajnos nagyon halk, és nem is érzékeny. A varázsszem ernyője meg sem mozdul(urh sávon tökéletesen mutat), még a középhullámú Kossuth adónál sem, pedig aztán ott teljesen ki szokott térni. Itt most megakadtam, merre keressem a hibát, illetve mi jöhet szóba? A hosszú hullám teljesen néma, meg sem szólal, lehet esetleg összefüggés a kettő között?
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2018
(#) martin66789 hozzászólása Aug 15, 2018 /
 
Sziasztok

Egy Videoton Cleopatra RA6380S típusú működő rádiót teljesen szétszedtem javítottam benne forrasztásokat, és kitakarítottam. Szétszedés előtt a jobb oldal halkabb volt mint a másik meg néha nem szól ( a potméter volt forrasztási hibás) Kicseréltem a végerősítő IC csatlakozóit is mert eléggé csúnyán voltak forrasztva, meg a jobb oldali végerősítőket újrapasztáztam mert valaki hanyagul cserélte ki őket előttem, az egyik tranzisztor nem is volt rendesen odacsavarozva a hűtőbordához. Összerakás után teljes ellenőrzés majd próba. Kb 10 percig működött. majd a tápegység mögött a panelnál kis fény majd kis füst a készülék teljesen kikapcsolt. A bejövő 230V- nál lévő 800mA-es biztosíték kiolvadt, nem tudtam miért olvadt ki szépen szólt a rádió. Kicseréltem, de sajnos 800mA-es nem volt kéznél, csak 1A-es, azzal is próbáltam bekapcsolás után azonnal kiolvadt az is. Nem tudtam mi lehet a probléma ezért mindent újra ellenőriztem, de nem találtam semmi hibát. Úgy döntöttem hogy kiveszem a jobb oldali végerősítőt úgy is megpróbálom hátha bekapcsol, itt is 1A-es biztosítékot használtam.
A készülék bekapcsolt hibátlanul üzemelt így, gondolom akkor a jobb oldali végerősítőben lesz a hiba. A jobb végerősítő szemrevételezéssel semmi hibát nem látok, csak a VR19 jelzésű kis tekercs van egy kicsit megfeketedve, de ez már a javításom előtt is ilyen fekete volt.
Mi tud elromolni a végerősítő panelen amitől azonnal old a biztosíték ?
(#) silent15 válasza martin66789 hozzászólására (») Aug 15, 2018 /
 
Szia, tranzisztorokat megmérted nem e lettek zárlatosak ?

UI: Hűtőbordáról jól el voltak szigetelve az IC-k? Az egyik képen a tranyó alatt nincs is csillám.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2018
(#) martin66789 válasza silent15 hozzászólására (») Aug 15, 2018 /
 
Nem mértem még a tranzisztorokat. A panelen az összeset át kellene mérni vagy elég a két végtranzisztort?

A csillám meg van csak az a hűtőbordán maradt. Az baj lehet hogy én a csillám és a hűtőborda, meg a csillám és a tranzisztor közé is tettem pasztát. Gyárilag csak a csillám és a hűtoborda között volt.
(#) martin66789 válasza silent15 hozzászólására (») Aug 15, 2018 /
 
Megnéztem az összes tranzisztor kettő kivételével mindet meg tudtam mérni.
BD140 és T1819-1 tranzisztorok mérésekor a készülékem selftest mode..-ot futtat.

Csipogó szerint mind a kettő zárlatos.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2018
(#) silent15 válasza martin66789 hozzászólására (») Aug 16, 2018 /
 
Ha zárlatos csere. Nézd meg a környezetét, lehet valami miatt mentek át zárlatosba. A paszta nem baj, hogy ide oda is ment, de azért nem folyjon ki.
(#) elektroncso válasza martin66789 hozzászólására (») Aug 16, 2018 /
 
Hát az attól függ, hogy milyen pasztát használtál. Ugyanis vannak olyan paszták amik vezetik az áramot, azokkal óvatosan kell bánni, ha összefolyik a csillám két oldalára kent akkor bizony csinálhat csúnya munkát.
(#) martin66789 válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 16, 2018 /
 
Pasztának még számítógéphez vásárolt (Cooler Marster gyártmányú) pasztából kentem rá arra az van írva hogy elektromosan nem vezető. Nem nagyon folyt ki.
(#) elektroncso válasza martin66789 hozzászólására (») Aug 16, 2018 /
 
Akkor jó, úgy biztosan nem okoz gondot. Csak azért kérdeztem, mert a számítógépekben használnak ú.n. ezüstpasztákat amik nagyon jó hővezetők, de a villanyt is vezetik. A processzornál nem okoz gondot, hiszen ott nem kell szigetelni, de ilyen helyen problémák forrása lehet.
A tesztered azért futtatott öntesztet, mert ha ezeknek a műszereknek az 1,2,3 lábát összekötöd egy darab dróttal akkor elindul az önteszt. Mivel neked a tranzisztorod teljes zárlatba ment beindította az öntesztet.
Mindenképp mérd át a diódákat, ellenállásokat is, ha egy tranzisztor ennyire zárlatba megy akkor a környezetében is hibák lehetnek.
(#) TakiZoli hozzászólása Szept 15, 2018 /
 
Üdv.Valaki tudna segìteni mire lehetne cserélni helyettesìteni ebben a Videoton 4630 Europa Star rádiósmagnóban a középhullám L78 tekercsét hogy legalább a Kossuth ot fogja?
(#) zolika60 válasza TakiZoli hozzászólására (») Szept 15, 2018 /
 
Egy másik ugyanolyannal. Új korában fogta.
(#) TakiZoli válasza zolika60 hozzászólására (») Szept 15, 2018 /
 
De ha nincs ugyanolyan.Hasonló más tekercsel gondolom nem jó.
(#) Rumcájsz válasza zolika60 hozzászólására (») Szept 15, 2018 /
 
Mekkora az induktivitása? Szerezz egy ugyanakkorát és kész!
(#) TakiZoli válasza Rumcájsz hozzászólására (») Szept 15, 2018 /
 
Nincs csak multiméterem.És ha letudnám szedni lebontani a rossz tekercset.Lemérném a hosszát az úgy gondolom nem pontos induktivitásu.
(#) TakiZoli válasza TakiZoli hozzászólására (») Szept 15, 2018 /
 
Nem egyszerü akármivel helyettesìteni,elég egyedi igy kiforrasztva nézve.
Következő: »»   39 / 68
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem