Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Klíma beszerelése, fűtés-hűtés házilag
Lapozás: OK   70 / 104
(#) koli Zoltán hozzászólása Jún 24, 2018 /
 
Még nincs, de előbb megkel tudnom, milyen teljesítményűt érdemes, és hol lenne olcsóbb megvenni.
(#) kaqkk válasza koli Zoltán hozzászólására (») Jún 24, 2018 /
 
Akkor egy rossz hír házilag nem megoldható a dolog , mert az üzletben nyilatkozatot kell kitölteni ki lesz az a szerelő aki felszereli (csak zöldkártyás szerelő lehet) Egyébként 3,5Kw os gépet vegyél
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2018
(#) koli Zoltán hozzászólása Jún 24, 2018 /
 
A jófogáson hirdetnek új készüléket, megvette az illető, de a költözés miatt elmaradt a felszerelése, ezzel is ez a helyzet?
(#) merlingerin válasza koli Zoltán hozzászólására (») Jún 24, 2018 /
 
Szia!

Hivatalosan, boltban, OBI-ban, stb. nem veheted meg. Ha találsz olyat, amit valaki elad Neked úgy, hogy nem kell aláírnod semmit, nem kér igazolványszámot, stb.. akkor vedd meg.

lényeg: Ne R22, R12 legyen a hűtőközeg benne, ha lehet, új legyen..
(#) advance7 hozzászólása Jún 24, 2018 /
 
Szükségem lenne valamilyen lágyindító kapcsolásra. A lakóautónk tetején található kb 600W-os kompresszorral felszerelt on-off típusú klímát egy 1kVA-es UPS nem bírja elindítani. Leírást nem találtam, hogy ezeket a kompikat milyen típusú elektromos motorral szerelik és úgy tudom nem minden típusú lágyindító alkalmas ezeknek a motoroknak az indítására. Ti tudtok erről valamit? Mit tanácsoltok, milyen típusú lágyindító lehet alkalmas erre a célra? Köszönöm a válaszokat!
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2018
(#) kaqkk válasza advance7 hozzászólására (») Jún 24, 2018 /
 
Miért kell a klímát szünetmentesről táplálni ???
(#) advance7 válasza kaqkk hozzászólására (») Jún 24, 2018 /
 
Mert a lakóautó a mobilitást szolgálja és emiatt legtöbbször nem is áll rendelkezésre hálózati áram. (csak az UPS elektronikáját használtam fel, mert a kapható tisztán színuszos inverterek aranyáron vannak)
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2018
(#) kaqkk válasza advance7 hozzászólására (») Jún 24, 2018 / 1
 
És mekkora akksiról akarod használni ? utána számoltál már hogy álló helyzetben mennyi idő az a 600w ? Mekkora a klíma hűtőteljesítménye ? 2,5-3,5 Kw ?
(#) advance7 válasza kaqkk hozzászólására (») Jún 24, 2018 /
 
kb 1-1,5kW lehet a hűtőteljesítménye és 300Ah akkukapacitás áll rendelkezésre. Szeretnénk használni menet közben (ekkor ugye a generátor dolgozik) és a cél az lenne, hogy ne kelljen az aggregátort állandóan járatni, hanem csak időszakosan.
(#) kaqkk válasza advance7 hozzászólására (») Jún 24, 2018 / 1
 
El foglak keseríteni ! 2,5Kw a legkisebb klíma aminek olyan 800w a motor teljesítménye . A 300Ah -s akksi kb 4 óra alatt lehal tőle ha sikerül egyáltalán elindítani (kb60A lesz az áramfelvétel az akksiból)
(#) advance7 válasza kaqkk hozzászólására (») Jún 24, 2018 /
 
Szerintem Te most a Split klímákról beszélsz. Ez nem split klíma. Ennek a hűtőteljesítménye 1050W (3800BTU) és a 2,2A (230V) az áramfelvétele hűtéskor. A típusa Telair 3800H. Bővebben: Link
(#) erbe válasza advance7 hozzászólására (») Jún 24, 2018 / 1
 
Az idézett adatlapon ott van az indító árama. 15 A. Ehhez legalább 3 kW-os szünetmentes kellene.
Sima invertereknél a csúcsteljesítmény általában kétszerese a névlegesnek. Szünetmenteseknél nem számolnak ekkora plusszal, mert már üzemelő berendezések üzemidejét kell "megtoldani". Amit ráírnak, 1000W, az a névleges terhelhetősége. Ha emellett kiírták, hogy 1400 VA, az a meddővel növelt terhelhetősége, ezt lehet számolni indításra kihasználható csúcsteljesítménynek.
Fázishasításos lágyindítóval ne is próbálkozz, legfeljebb az ellenállásos-relés jöhet szóba. Még ha meg is lenne a szünetmentesednek ez az 1400 VA terhelhetősége, akkor is kevés.
(#) advance7 válasza erbe hozzászólására (») Jún 24, 2018 /
 
APC SU1000 a szünetmentes típusa, az adatlapja alapján 1kVA/700W, de az 1100W-os mikrosütőt viszi (ráadásul hidegindítással) Szóval csak ez a ellenállásos relés jöhet szóba? Milyen motorral szerelik ezeket a kompresszorokat?
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2018
(#) erbe válasza advance7 hozzászólására (») Jún 24, 2018 / 1
 
A jelzett UPS mindenképpen kicsi. Az 1100 W-os mikrosütő még az a határ, amit kibír.
Nem írják, hogy inverteres lenne, tehát valószínűleg segédfázis indítású egyfázisú motor. Inverteresnél nem is lenne ekkora indítóáram.
(#) advance7 válasza erbe hozzászólására (») Jún 24, 2018 /
 
Az világos, egyértelműen on-off klimáról van szó. Nyilván inverteresnél felesleges lenne a lágyindító. Csináltunk frekvenciaváltós kapcsolást korábban, ami 0Hz-ről indítja a motort. Az működhetne ennél? (biztos nem kefés vagy csúszógyűrűs, esetleg kalickás lehet?)
(#) KTobi válasza advance7 hozzászólására (») Jún 24, 2018 / 1
 
Semmi sem dolgozik, bekapcsolod a szünetmentest és rákapcsolod a klímát? Így indítod?
Nekem "olcsóbb" szünetmentesem van 2000VA 1200W, a számítógép fut róla két monitorral.
Hidegindítást csak trükkel tudok csinálni.
Amennyiben fut a gép és jön az áramszünet minden rendben, ha kikapcsolom, vagy elküldöm aludni, és a szünetmentesről kell indítani, akkor előbb egy 60Wos lámpát kapcsolok be, ekkor elkezd dolgozni a szünetmentes és csak akkor kapcsolhatom a gépet. Ha direkt kapcsolom a számítógép tápja(850W névleges) letiltja a szünetmentest. Próbáld ki előterhelve kapcsolni.
(#) kaqkk válasza advance7 hozzászólására (») Jún 24, 2018 / 1
 
Idézet:
„biztos nem kefés vagy csúszógyűrűs, esetleg kalickás lehet?)”
Biztos nem . Segédfázisú motor van benne.
(#) advance7 válasza KTobi hozzászólására (») Jún 24, 2018 /
 
itt nincs szükség előterhelésre: első lépésként bekapcsolom a szünetmentest, az elindul. Bekapcsolom a klímát, annak ventillátora elindul. Átkapcsolom hűtés módba és pár másodperc múlva megpróbálja bekapcsolni a kompresszort az elektronika. Na ekkor kapcsol ki a táp. Ha csak a ventillátor funkciót szeretném használni a klímában , az sima liba lenne (a kezelőfelülete is mindent mutat a kompr. indulásáig, tehát üzemszerűen működik)
(#) szsrobert hozzászólása Jún 25, 2018 /
 
Ezeket a klimakat nem lehetne egyenaramu motorral meghajtani es pwmmel szabalyozni a kompresszor fordulatszamat? Ez esetben nem kell kinlodni a szunetmentes lekapcsolasaval es a vesztesege is elmarad.
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2018
(#) kaqkk válasza szsrobert hozzászólására (») Jún 25, 2018 /
 
Bármit lehet , csak egy probléma van . A kompresszor és a motor egy hermetikusan lehegesztett házban van ...
(#) szsrobert válasza kaqkk hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Problema sok van, mi megoldasra varo feladatnak nevezzuk.
Hermetikusan lehegesztett haz bontasa, javitas, modositas, hermetikus zaras visszaallitasa.
Az emberi testen kepesek megoldani a sebeszek, mikozben a "motor" mukodik.
(#) kaqkk válasza szsrobert hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Ez nem teljesen így működik ! A motor és a kompresszor egy egység a motor és a kompresszor "háza" egy egybeöntött alumínium "idom" a motor tengelye egyben a forgattyús tengely ami a dugattyút mozgatja a motor forgórész végén és a dugattyú mellett egy csapággyal , az eredeti motor házába és tengelyére új motort építeni egyenlő a lehetetlennel (nem agysebészet de .....) Hidd el bontottam már nem egy kompresszort de nem vállalkoznék egy ilyen akcióra 20 év hűtős gyakorlattal ...Inkább azt javasolnám hogy vegyél egy használt autóklíma kompresszort és azt hajtsd meg egy neked tetsző motorral és ékszíjjal
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2018
(#) zsoltee0001 hozzászólása Júl 8, 2018 /
 
Sziasztok

Szokott lenni általánosságba klímákon távirányítón kívül más bekapcsolási mód? egy mechanikus kapcsolóval való lehetőségre gondolok.

Üdv
(#) kaqkk válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
A régebbieken van szerviz gomb ,a beltéri elejét felnyitva jobb oldalon ..
(#) zsoltee0001 válasza kaqkk hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
2003-as panasonic klíma, nyilván nem titok, hogy wifis kapcsolóra akarom rákötni.
Köszi, tehát van esély.
Üdv
(#) rolandi350 hozzászólása Júl 19, 2018 /
 
Sziasztok!
Van egy inverteres Panasonic klímám, jó 13kW-os teljesítményű több elég nagy beltereket hűtünk vele.
A vezérlésébe és a log-ban elmélyedtem és szeretnék változtatni a vezérlésén.
Van 3 érték amivel lehet szabályozni a klíma vezérlésének az úgy mond agresszivitását.
Ennek a 3 értéknek a neve PID.
Jelenleg ilyen értékekre van állítva:
P= 400
I= 100
D= 0 (deaktivált állapot)
(0-2000-ig lehet ezeket állítani)
Ezeket szeretném pontosan tudni mit befolyásolnak a görbén és melyiket célszerű hova állítgatnom.

Ez egyébként egy DUPLEX légkezelőbe integrált klíma.
A "gondom" az, hogy amint a kívánt hőmérsékleti érték felé megy a benti hőmérséklet (24C) hamar felviszi a klíma teljesítményét ami hamar lehűti a helységeket 0,5 fokkal (annyi a hiszterézis) és amint elérte a kívánt hőt szinte azonnal kikapcsol.
Amit szeretnék az az, hogy ne szinte maximális teljesítményen üzemeljen ki-be kapcsolgatással egész nap hanem inkább menyen egész nap de kis teljesítményen ahol a hatásfok is sokkal nagyobb.

2 baja van szerintem:
1. Nem tudja megtalálni azt a teljesítmény értéket amivel szinten tudná bent tartani a hőmérsékletet egész nap.
2. Amint lehűti túl gyorsan vágja le a teljesítményt. Lásd kép.
Az olyan kiugrások és lecsapások helyett szeretnék egy kb egyenletes piros vonali teljesítmény görbét elérni.

Egyébként az éven lesz az első téli üzeme, ha a fűtésnél is a kazán teljesítményét 0-100% között fogja rángatni és ki-be kapcsolgatni akkor bosszús leszek. Mert ugyebár a kondenzációs kazánnak is kisebb teljesítményen jó a hatásfoka.

Ilyen nagy termek hűtés/fűtésénél ha a nagyobb hatásfoknál üzemelnénk a rendszereket az az évek alatt sok pénzt takaríthat meg jól gondolom?

A gyártóval ezeket nem fogjuk megbeszélni ugyanis nem nagyon érdeklik. Összerakták a rendszert működik viszlát. Én viszont szeretném kimaxolni, ha már milliókat adtunk érte.

Bárki bármi hasznosat hozzá tud szólni szívesen fogadom.
Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Júl 19, 2018
(#) KTobi válasza rolandi350 hozzászólására (») Júl 19, 2018 / 1
 
Ez nem hűtés, ez vezérlés. PID szabályzó egy nagyon egyszerű alap vezérlési elem. A beállítása az nehéz.
P-proporcionális (arányos)
I-integrális
D-differenciális
Digitális a vezérlésed ezért kell, hogy legyen még egy T érték, a mintavételezési gyakoriság.
Kimenet=dT*P+I*(iT)+D*(dT-dT(T-1))
iT+=dT
Kimenet az, hőmérsékletkülönbség(kért-jelenlegi) szorozva a P értékkel; hozzáadva az I érték szorozva a mért különbségek összege(integrálja); hozzáadva a D érték szorozva az utolsó érték óta jelentkező különbség.
Állítható: P, I, D, iT limit, dT-dT(T-1) limit, T.
Netten rákeresve lehet találni módszereket, hogy meghajtani, a mért értékek alapján beállítani. Egy egyszerű vezérlést lehet, összetettebbet már nem tudsz az alapján állítani (PID-be ágyazott PID, sebesség és pozíció szabályzás is).

Tapasztalataim alapján, próbálkozással a leghatásosabb beállítani.
D-t felejtsd el, nem fog hirtelen hőmérsékletváltozás lenni, nagyon jól szűrt bemenő jel kell hozzá, legyen nulla, neked felesleges. (a hőmérséklet egy lassan változó dolog)
P érték hozza a kívánt érték közelébe a valósat, ezt állítsd be, hogy a kért értéket 80-90%ban megközelítse, de ne lendüljön túl rajta. (Még ezt állítgatod I nulla, tehát 5 fok eltérést kérve 1 fok eltérésnél több ne legyen) Vigyázz, túl nagy érték esetén ON-OFF vezérlést kapsz.
Miután ez megvan az It addig növeled, hogy gyorsan elérje és tartsa a kívánt értéket, minimális túldobást megengedhetsz. Tehát 5 fok eltérést kérve, dirak impulzus, 1 fok túldobás az elején szerintem még belefér, aztán már csak alulról közelítve és elérve a hőmérsékletet szerintem kapsz egy jó vezérlést. Ha túltolod az It akkor beoszcillál a vezérlésed és a hőmérséklet is. Itt csak ha nagyon elrontod, akkor megy át ON-OFFba.
Neked kell állítani a P, I, T, I limit értékeket. Ha ebből csak a P és I állítható, akkor a másik kettő már részben megköti a kezedet.
(#) rolandi350 válasza KTobi hozzászólására (») Júl 20, 2018 /
 
Köszönöm a hozzászólást hasznos volt!
Át is nyálaztam neten több forrásból is, hogy mi micsodát jelent és azt hiszem értem miről van szó bár igen, nem egyszerű.
Csináltam egy tesztet, beállítottam manuálisan a klímát a legkisebb 1V-os kimenetre, de úgy is lehűtötte a kívánt hőmérséklet alá.
Ez arra ad következtetést, hogy a saját legkisebb teljesítménye is már túl sok.
Ez azt jelenti, hogy mindenképp ki-be fog kapcsolgatni olyankor mikor kint nincs túl meleg, csak ilyen 27 körül. Talán 30 felett már nem fog.
Az I-t beállítva harmad annyi értékre lassabban történik a vezérlés, már nem vágja le csak úgy mikor aláhűl hanem lassan leviszi minimumra és ott tartja sokkal több ideig.

Van egyébként hiszterézis beállítás is bár azt hiszem ez ellent mond a PID vezérlésnek.
Le is tettem minimális 0,1C-os értékre.
Azért is rángatta nekem mert 0,5C-n volt és amikor lehűlt a kívánt értékre 24C-ra akkor szerintem a PID bemenő jele már nem 24C hanem hirtelen 24,5C és emiatt vágta le a klímát.
Ha meg felmegy 24,5-re a valós hőmérséklet akkor hirtelen a PID bemenő jele 24,5-ről 24-re ugrik.
Magyarán rosszul van az egész szoftver megtervezve. Nem eléggé átgondolt. Két külön vezérlő játszik össze rosszul.

Lezártnak tekintem a PID részt, tanultam is sokat köszönöm a segítségedet!

Egy kérdésem viszont felmerült.
Melyik a jobbik eset a klíma élettartama és az áramfelvétele szempontjából?
A. Gyakran kapcsol ki-be a klíma de csak minimális teljesítményekre.
B. Ritkábban kapcsol be de olyankor nagyobbakra?
Köszönöm.
(#) jameswagner hozzászólása Aug 13, 2018 /
 
Sziasztok Szakik!

Szeretnék kérni tőletek egy kis segítséget. Helyzet az, hogy van egy Midea on/off klímám, R410A hűtőközeggel. A beltéri egysége sajnos cserére szorul. Kaptam egy MIDEA beltéri egységet jó állapotban, on/off kültérihez. Egy a problémám: a beltérire a hűtőközeg R407C van írva...

Szóval a kérdésem az lenne, hogy szerintetek mit szólna hozzá a beltéri egység, ha szegénykére nem 407C, hanem 410A hűtőközeg lenne ráengedve? Mert a csövezés, és a teljesítmény megegyezik, csak ez a fránya hűtőközeg nem

Válaszotokat előre is köszönöm!
Üdv: James
(#) mhatalyak válasza jameswagner hozzászólására (») Aug 13, 2018 /
 
Szia!

Mindkét gáz, amit felsoroltál az R22-es gázt helyettesíti, a beltériben meg ugye semmi nincs csak egy cső "tekercs", nem lesz baja.
Következő: »»   70 / 104
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem