Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   367 / 398
(#) kameleon2 válasza Johnny0004 hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Ha 100V-nál 100W-ot ki akarsz venni, akkor 1A-t nyilván tudnia kell a tápodnak minimum. Ez csak matek. Ez 2x50V +- táplálás esetén. Nekem 37,5V-os a trafóm A Quadomhoz.
(#) fongab válasza kameleon2 hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Szia
P=I2xR Ha 4 ohm al számolom akkor 100/4=25 gyök alatt =5A Ugyan ez 8 ohm nál csak~3,6A. Ha visszaszámolom, akkor 100W=5Ax20V ha 8ohm nál nézem, akkor 27V kell amit a 48V os trafó bőven lefed.
A te számításod követem akkor is 2A kell egy csatornához nem pedig 1A. Ott téved hogy a 100W
ot csak vagy pozitív vagy negatív csúcsán kell nézni ami 100W=50Vx2A

Johnny0004 nek ajánlanám a 300W os trafót ami minimum 10A és 2x37.......40V os Ez 2 csatornát 4 ohm on kifog bírni, 2x100W ot.( ha a 300W os trafó ablakába el fér akkor 13....15A resre tekerném.

üdv.
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2018
(#) Alkotó válasza fongab hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
2x40 V és 10 A = 800 W. Ez nem fér be egy 300W-os vasmagba.
Sztereó QUAD-ok tömegei működnek kifogástalanul az elvárt 5A-re méretezett szekunder tekercsekkel. Ez impulzusszerűen kényelmesen le tud adni akár 10 A-t is.
(#) fongab válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 7, 2018 /
 
Szia
Űjra leírom 100W os erősítő 4ohm on 5A kell, és a kimeneten a feszültség az 20V lesz.
Ha tisztelt kameleon2 elgondolását veszem alapul akkor a 100W=100V x 1A ha a trafó csak 1A tud kiadni márt eleve nem jó mert, 50V adja ki az 1A akkor az csak 50W lenne.

Azt el kell ismernem, hogy itt csak egy pillanatra kell kiadni a csatornánkénti 5A Ha ezt 1A teszem akkor csak a sötétbarna és a fekete közötti színárnyalatot látok a vezetéken.

Amikor én csináltam az erősítőt akkor M lemezes 250W os trafó a primer 1Are a szekunder 15A re volt megtekerve Ilyen huzal volt kéznél . ezzel a összeállítással 3 órai 2x100W kimenetél a trafó vas melegedett először, majd a huzal is .
Részemről a 1A keveslem azért írtam az előző hozzászólást. Azt is elfogadom hogy a 15A az sok. DE a leggyengébb láncszem, szakad el először.
További tisztelettel fongab.
üdv.
A hozzászólás módosítva: Júl 7, 2018
(#) kameleon2 hozzászólása Júl 7, 2018 /
 
Egyik szemem sír, a másik nevet. Rengeteg megközelítést olvastam és sok kioktatást kaptam, de eddig senki nem írta le, hogy jön ki a Quad 405 100W-ja - egzaktan. Pedig a 100W az 100W Nem krumpli vagy köbgyök cékla.
(#) Alkotó válasza kameleon2 hozzászólására (») Júl 7, 2018 / 2
 
Klasszikus Quad405-öm nincsen, de a B-Ludwig fajta módosított változat igen. Ennek kimeneti teljesítményét megmértem korábban. A mérést 1 kHz-es szinuszjellel végeztem, és csak az egyik csatornát terheltem közben. Sajnos terhelve nem mértem meg a tápfeszültséget (ma már ezt biztosan nem hagynám ki), de a terheletlen tápfeszültség az erősítőn +-58,2 V
Műterhelés = 8 ohm; Ukieff = 33,3 V; Ubeeff = 1932 mV; Pki = 138,6 W
Ez a kapcsolás már 4R-al is jól terhelhető, ezért azt is megmértem.
Műterhelés = 4 ohm; Ukieff = 27,5 V; Ubeeff = 1688 mV; Pki = 189,1 W
Azt gondolom, ez egy teljesen egzakt, bármikor megismételhető, és főleg bárki számára elvégezhető mérés.
Az erősítő ma is folyamatosan használatban van, évek óta ez szól a télikertben. Ha indokolt, akkor egyéb dolgokat is meg tudok rajta mérni.
(#) Johnny0004 válasza kameleon2 hozzászólására (») Júl 7, 2018 /
 
Na pont erre irányult volna a kérdésem, mert terhelten a táp már nincsen +-50V (5A-es táp, 2x36V AC-val, egyenirányítva, pufferelve csak +-48V DC, teljes kivezérlésnél +-43V-ra esik a feszültsége), akkor is kijön a 100W? A kimeneten 8,2 ohm terhelésnél, 1kHz-en mértem multiméterrel AC 30V-ot, akkor az effektív érték? Mert akkor jó (30Vx30V)/8,2ohm = 109,7W.
(#) Ge Lee válasza Johnny0004 hozzászólására (») Júl 7, 2018 /
 
Gondolom elég kevés olyan alkalom adódik az életben amikor 1kHz-es szinuszjelet szeretnél 100W-tal hallgatni, mellesleg ahhoz komoly hangszórórendszer is kellene, így nem éppen életszerű a szinuszjeles mérés, ezért ma már a gyártók nem is foglalkoznak vele. Annyira nem, hogy a legtöbb mai gyári erősítő akár tönkre is megy ha szinuszjellel van hosszabb távon hajtva.
Ha belenézel egy 2x100W-ra specifikált erősítőbe akkor azt fogod látni, hogy egy 150-180VA-es trafó van benne.
Tehát zenei jellel hajtsd meg, az fele akkora átlagáramot sem fog kivenni a tápegységből, látni fogod hogy mennyit esik ilyen esetben a tápegységed feszültsége, meg hogy mennyi is lesz az a kimenő teljesítmény (ha nem szól bele az áramkorlát).
(#) reloop válasza kameleon2 hozzászólására (») Júl 7, 2018 / 2
 
Szia! Nem jön ki a 100 W egzakt módon, de erre nincs is gyakorlati igény. A fül ± 1 dB eltérést nem, vagy alig észlel, tehát a 80 W és a 125 W közötti, közvetlen a klippelés határán belül elért teljesítményre ráfoghatjuk a 100 W-ot anélkül, hogy valakit becsapnánk.
A technikai háttér pedig a következő:
Legyen a terhelés 8 Ω. A 100 W-os szinusz jel amplitúdója ekkor 40 V. A terhelés hatására bekövetkező tápesés, valamint a félvezetők nyitó/maradékfeszültsége a névleges ±50 V-os tápfeszültségből azt a 10 V-ot fel is emészti. Érdemes megjegyezni, hogy a pozitív és a negatív oldal maradékfeszültsége eltérő, ennek ellensúlyozását csak a Quad606-tól oldották meg.
4 Ω-os hangszóróval azért nem tudunk 100 W-nál nagyobb teljesítményt kivenni a Quad405-ből, mert a kimeneti áram 7 A-nél korlátozott. Az így elérhető 28 V-os amplitúdó cirka 100 W-ra jön ki, de az áramkorlátozás a félvezetők hőmérsékletétől és az ellenállások szórásától függően elég változatos értéket vesz fel a gyakorlatban.
A hozzászólás módosítva: Júl 7, 2018
(#) Moszkvai válasza Johnny0004 hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Mert a graetz-en esik 1,2V a tápfeszen. Ezt bele szoktam számolni, ha méretezek. Egyébként a DC48-al semmi gond. Nekem 42V-ról megy és leviszi a hajam.
(#) pokers d hozzászólása Szept 1, 2018 /
 
Hali egy olyan kérdésem lenne hogy nekem van egy erősítőm 2db quad 405 panelel elatva
Beag apt 100 hűtő bordakat kapot ezek mar sokkal nagyobbak mint ami volt hozzá es pluszban egy aktív hűtést 12cm es ventivel
De egy jo fel óra halgatas után kb 80% megterhelve picit melegnek érezném vagy ez termeszetes?
(#) djhans válasza pokers d hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
Ha oldalanként kapott egy-egy APT100 bordát az kevés ha komolyan van hajtva.
(#) pokers d hozzászólása Szept 1, 2018 /
 
Köszönöm szépen a választ!
(#) djhans válasza pokers d hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
Nincs mit. Beagban 100W-ra van 2db borda. Ehhez olyasmi kellene mint ami az Orion SE 260 erősítőn van.
(#) Alkotó válasza pokers d hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
Ha ventilátorral is támogatva van a borda, akkor az elegendő.
A "picit melegnek érzem", az éppen nem jelent semmilyen információt. Tudni kellene mi, és mennyire meleg.
A Quadban van két ellenállás ami alaphelyzetben is jó meleg, és ez a környezetét is fűti. De ez egy sajátosság, el kell fogadni, és nem okoz nagy gondot.
(#) Tiggey válasza pokers d hozzászólására (») Szept 2, 2018 /
 
Az ember kb.50-60fokot már égetőnek érez. Ha jó minőségű végtranyók vannak benne, 80-90 fokon is elmennek. Amíg birod fogni a végtranyókat, nincs gond.
(#) soos csaba hozzászólása Szept 21, 2018 /
 
Sziasztok!
Egy jó pár éve építettem egy kis monitor hangsugárzót, aminek a lelke egy Quad 405-ös végfok, egyedül a végfok és az alimentálás, na meg a védelem panelja van a dobozban.
Én eddig mixerről használtam ami rendesen ki is vezérelte a végfokot, de most oda szeretném ajándékozni az Öcsémnek a hangsugárzót, de ő már telefonról szeretné (tudná) használni, ezzel csak az a gond, hogy a telefon nem tudja ki hajtani a Quad-ot. Tudtok nekem ajánlani egy előerősítő rajzot a Quad-hoz ami már ki tudna vezérelni?.
Egy egyszerű kis előérősítőre gondoltam ami mondjuk egy TL071-es műveleti erősítőre, vagy egy hasonló típusú IC-re épül fel, csak simán erősítse fel a jelet 0,775mV-ra (0dB) hogy a végfok részt lehessen ki vezérelni teljesen.
Köszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2018
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Szept 21, 2018 /
 
Szia! A Quad405 érzékenysége könnyen növelhető. A bemeneti csatlakozási pont és a műveleti erősítő invertáló bemenete között van egy soros kondi és ellenállás. Az ellenállás értékét csökkentsd felére-ötödére, vagy amennyit a telefon kíván és a kondenzátor kapacitását pedig növeld ugyanennyivel. Tehát az ellenállás és a kondi értékének szorzata ne csökkenjen (kicsit nőhet a szabványos értékű alkatrészek érdekében).
(#) soos csaba válasza reloop hozzászólására (») Szept 22, 2018 /
 
Szia reloop!
Köszönöm szépen az eligazítást, ki próbálom mindenképp, és vissza szólok, hogy mi az eredménye!
(#) soos csaba válasza reloop hozzászólására (») Szept 22, 2018 1 /
 
Szia reloop! Az ellenállás értéket növelni kellet a kondenzátor értékét pedig csökkenteni, pont fordítva ahogy mondtad. Ha csökkentetem az ellenállást, akkor még jobban csökkent a hangerő is.
A bevált értékek ellenállás- 4,4M, a kondenzátor értéke pedig- 3,3nF.
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Szept 22, 2018 / 1
 
Ott valami nagyon nem stimmel. A visszacsatolást alakítottad át?
(#) soos csaba válasza reloop hozzászólására (») Szept 22, 2018 /
 
A rajzon lévő két alkatrészt variáltam?
Akkor én értettem rosszul, jelöld be légyszíves a rajzon melyik alkatrészekre gondoltál.
(#) CIROKL válasza soos csaba hozzászólására (») Szept 22, 2018 /
 
:Nem jol értetted nem ezt kell mokolni.
Ezeket ne módositsd!

R6. C3 mat kell
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2018
(#) CIROKL válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 22, 2018 /
 
Nem R6 nem C3
(#) pjg válasza soos csaba hozzászólására (») Szept 22, 2018 /
 
C1- R2 -t kell
(#) reloop válasza pjg hozzászólására (») Szept 22, 2018 / 1
 
Pontosan, ezzel egyúttal illesztük a telefon alacsony kimeneti impedanciájához.
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Szept 22, 2018 /
 
Szia! Látom a kollégák már kisegítettek. A bementi csatlakozási pont szerintem nem szorul magyarázatra, az viszont igen, hogy miért azt választottam.
Az erősítő frekvenciaátvitelét az R6, C3 valamint R5, C2 együttesen határozzák meg, nem szerencsés a két ág egyikének jelentős változtatása. Fontos továbbá, hogy a telefonról érkező jelet minél alacsonyabb bemeneti ellenállással fogadjuk, mert a tapasztalat szerint ez jótékonyan csökkenti a zajt.
Célszerű potenciométert beiktatni a telefon és az erősítő közé, értékének 1 k logaritmikust ajánlok.
A telefonnal való hangerőszabályzás hátránya, hogy alacsony hangerőn a mobil eszköz alapzaja zavaróan sok. Hagy menjen a a teló magas kimeneti jelszinttel, így lesz kedvező a jel/zaj viszony.
(#) soos csaba hozzászólása Szept 23, 2018 /
 
Sziasztok!
Hát akkor ezt jól benéztem, azt hittem hogy azt a két alkatrészt kell módosítani (R6 C3), na de orvosoljuk a hibát.
Ma már nem de jövő héten kijavítom a hibámat, és jelentkezem majd hogy hogy sikerült.
A hangerő potenciométere most 50K LOG ha jól emlékszem, de akkor le cserélem 1K LOG ahogy mondod reloop.
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2018
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Szept 23, 2018 /
 
Semmi végzetes nem történt. Az elismerést érdemel, hogy találtál azért megoldást.
(#) agcsa99 hozzászólása Szept 24, 2018 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a képen látható quad 405 egyik panelét.
Élesztésnél a következő hiba merült fel: a kimeneten lévő hangszóróból torz és halk hang érkezik, semmiképp nem közelíti meg a várt teljesítményt. Előre is köszönöm segítségeteket! (első nagyobb teljesítményű erősítőm)
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2018
Következő: »»   367 / 398
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem