Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp autóba Hi-Fi-hez
Lapozás: OK   145 / 148
(#) gulyi88 válasza vteo hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
Ha nem melegszik, akkor szerintem nincs vele baj. Méretre bőven jó, Al-re jó (még sok is), ha nem melegszik akkor veszteségi tényezőre is jó (az adott munkapotban, menetszám + freki + feszültség). Így szerintem nincs akadálya annak, hogy átvigye a teljesítményt.
(#) ferci hozzászólása Júl 25, 2018 /
 
Talán Gj megteszi, hogy meg is méri, igaz-e a 6200-as AL.
(#) latyakosa válasza vteo hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
Wow, ezt lehet tudni hol találtad ? Kerestem ezelőtt is ilyen infókat, kevés sikerrel..]
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2018
(#) Gj válasza ferci hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
A 15 menetes szekundernek 1.54mH induktivitása van.
Ez He-s kalkulátor alapján 6844nH.

(közben javítva, egy nagyságrenddel kisebb értékre)
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2018
(#) ferci válasza Gj hozzászólására (») Júl 25, 2018 / 1
 
Oké, rendben van ez a vas.
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2018
(#) Gj hozzászólása Júl 25, 2018 /
 
Direktben földre kötöttem a DTC-t, így már nem esik vissza a kitöltési tényező terhelésnél sem.
Ha a 13-as lábat a tápra kötöttem, totál megzavarodott az IC kimenete, úgyhogy az maradt a ref-en.

Így már elég közel van a táp az elfogadhatóhoz, de még kéne javítani a leadott teljesítményen. Így is leesik a fesz. 25-26V környékére basszusoknál (30-40 között kéne lennie).
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2018
(#) ferci válasza Gj hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
Most jönne esetleg a nagyobb keresztmetszetű ( még több szálas ) tekercs, aztán a visszaszabályzás megoldása feszültségre.
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2018
(#) Gj válasza ferci hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
Ez a magom van csak, ami jó. 0.95cm^2 keresztmetszetű.
A több szálasat hogy érted? 3 szál van a primeres párhuzamosan, a szekunderen 1. (0.9-es átmérő)
De a szekunderen nem folyik 1A sem, így elégnek kéne lennie, nem?
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2018
(#) ferci válasza Gj hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
A primer huzalszámot növeld meg leginkább, 5-re.. elfér.
Aztán meglátod, mit hoz.
A 0.9 mm elég, persze, de a szkinhatás miatt elmenne 2 szál kissé vékonyabból, pl. 0.7..0.8 mm.
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2018
(#) Gj válasza ferci hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
Mármint ezt most csak ilyen próba-szerencse alapon?
40kHz-n még nem jelentős a skin hatás, nem?
(#) ferci válasza Gj hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
Az igaz, de ki tudja, hol fogsz megállni még.
(#) gulyi88 válasza Gj hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
Ha már újratekersz, akkor a következőképpen járj el:
Primer 5 szál lesz oldalanként, akkor fogj össze 5 szálat jelöld meg a végeiket (összeset, 5-5 véget) valamivel, ami tartós (filccel, festékkel, vagy egyszerűen csak mechanikusan kunkorítsd meg).
Ehhez fogj hozzá másik 5 szálat, így lesz egyben 10 szál (5 db megjelöléssel, 5 db jelöletlenül).
A 10 szállal egyben egyszerre feltekered a primer menetszámot (6-10 menet, nem tutom mennyi), és közben csavarsz menetenként egyet-egyet a kötegen, hogy egyben majardjon a magon.
Majd, ha fel van tekerve, akkor szétválasztod a megjelölt végűeket a jelöletlenektől.
A tekercs elejéről a jelölt 5 véget összekötöd a tekercs végén lévő jelöletlen 5 véggel, ez lesz a tekercs középleágazása, a maradék két vége megy a fetekre.
Valószinűleg nem fogja körbeérni a magot, de ez nem baj, a szekundereket a primer szélességével azonosan tekerd rá primerre.
(#) Gj hozzászólása Júl 25, 2018 /
 
Ha valakinek a jövőben még gondja lenne a DTC-vel, ez talán segít:
Amikor na DTC pin 10K-val a földre volt húzva és volt egy kondi VCC és a DTC pin között, akkor nagy szekunder terhelésnél lecsökkent az TL494 kimenetén a kitöltési tényező.
Ez azért volt, mert 12V-tal tápoltam az IC-t és ahogy leesett a tápfesz, a kondi valamiért feljebb húzta a DTC pint.

Földre kötni jó, de akkor elveszik a lágyindítás. Megoldás: A kondit nem a DTC és a tápfesz közé kell tenni, hanem a DTC és a ref (14-es láb) közé. Így megmarad a lágyindítás és nem is esik vissza a kitöltési tényező.
(#) Gj hozzászólása Júl 26, 2018 /
 
Ilyen trafó van az első PC tápban, amit szétszedtem. Gugli kihoz valami hasonlót, de nem tudok eligazodni.
Ezt érdemes lenne megtekerni?
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2018
(#) 13_Balu50 válasza Gj hozzászólására (») Júl 26, 2018 /
 
Ha szerencséd van át se kell tekerni, nekem se kellett, viszont a kitöltési tényező szabályozása miatt kell bele egy optó meg pár zéner dióda. Ha anélkül használod 80 V körül lesz a szekunder oldali feszültséged. Annyi módositás van még rajta, hogy a fetek vezérlésére 1-1 db tranyó van berakva, hogy ne legyenek nagyok a tüskék. Ezt nem magamtól tettem az okosak kioktattak.
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2018

sg3524-dc.png
    
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Júl 26, 2018 /
 
Ha érdekel itt bővebben olvashatsz, és láthatsz képet róla. Nem egy profi munka, amolyan deszkamodel, de ez nálam egy működő egység . A lényeg a trafó amihez nem kellett hozzá se nyulni. javascript:aid('1988322')
[url=javascript:aid('1988322')]
Sajnos a link beszurása nem sikerült a Topik neve: DC-DC konverter 98. oldala és környéke.
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2018
(#) vteo válasza latyakosa hozzászólására (») Júl 26, 2018 /
 
(#) black1989 hozzászólása Szept 1, 2018 /
 
Üdv!

Azt szeretném kérdezni , hogy a mellékelt kapcsoláson mit kellene átalakítani , hogy ferrit vagy porvasmaggal is működjön??? Nagyon fontos lenne , mert megépítettem , és csak azután jöttem rá , hogy ez nem ferritre van ez a kapcsolás! Előre is köszönöm!
(#) ferci válasza black1989 hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
Szia!
Úgy állítsd be az 555 R,C tagot, hogy legalább 30 kHz-en menjen...és ferrit trafó kell a végére, nem porvas.
(#) black1989 válasza ferci hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
Szia!

Én annyira nem értek hozzá , mindössze annyit , hogy 1 ellenállás , és egy kondi változtatásával át lehetne ugrani ezt az 50hz-es frekit!Sajnos konkrétan kellene tudnom , hogy mennyinek kell lenni az értékeknek! Köszönöm egyébként!!!
(#) ferci válasza black1989 hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
Itt van fent a segédprogramok.. beírsz Rx-nek pl. 10 kohmot, Cx-nek pedig 2,2 nF-ot és addig játszol velük, ameddig nem lesz pl. 30 kHz az eredmény...
A 4k7 helyére pedig tegyél csak 1 k-t.

Rx lehet 22k, Cx pedig 1 n, akkor egy hajszálat szimmetrikusabb lesz..
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2018
(#) black1989 válasza ferci hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
Nagyon szépen köszönöm!!!

Egyébként a trafóbekötés , és az áramkör nem hibás?
(#) Kovidivi válasza black1989 hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
Annyiból biztosan hibás, hogy nem érdekli, mekkora áram folyik a trafón (akár szinte rövidzárlati áram, amit csak a trafó pár menete korlátoz), se az sem érdekli, mekkora a feszültség a kimeneten. Nincs visszacsatolás. Nekem nem tetszik ez a kapcsolás, esetleg alkatrészeket pukkantgatni jó.
(#) Peter65 válasza black1989 hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
A Kovidivi hozzászólásában felsorolt hiányosságokon túl nincs biztosítva a fetek kapcsolása közötti szünetidő, illetve nincs a feteknek túlfeszültség védelmük sem. A trafó primerjét bifilárisan kellene megtekerni, hogy a szórásukat csökkentsed, és a fetek kikapcsolásakor minél kisebb legyen a túlfeszültség, viszont a szórás mérséklése növelni fogja a fetek áramát az együtt-vezetés ideje alatt.
(#) emmzolee válasza black1989 hozzászólására (») Okt 18, 2018 /
 
Ezt ajánlom neked megnézni. Ez a Magnat Rave 220 erősítő rajza. Megölhetetlen volt annó egy ilyen.
(#) Imti hozzászólása Aug 26, 2019 /
 
Sziasztok.

Lenne valaki olyan kedves, és elmagyarázná, hogy mi történik, ha pl telitésbe megy egy trafó, vagy épp az ellenkező estben?
Köszönöm előre is..
(#) Ge Lee válasza Imti hozzászólására (») Aug 27, 2019 / 1
 
Az indukció emelésével eljön egy olyan állapot, ahol a mágnesezés hatására már nem történik további átrendeződés a magban. Ahogy közelítünk ezen állapot felé, a vasmag egyre kevésbé fogja mutatni ferromágneses tulajdonságát, tulajdonképpen olyan lesz a jelenség, mintha elkezdenéd kihúzni a vasmagot a tekercsből. Az induktivitás ilyenkor folyamatosan csökken, emiatt a felvett áram egyre jobban nő. Egy tápegységben ez az állapot sosem következik be, ha mégis, az azonnal a kapcsolóeszközök tönkremenetelét okozza.

B-H.jpg
    
(#) Imti válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
Van Szkópom, és az a kérdésem, hogy ezt a jelenséget hogy tudom vele megállapítani? Csináltam egy próbatápot ETD59 el, de sok a nyugalmi árama. "szerintem" 380 mA 28 Volton 60 KHz en megy, és ha telítés környékén menne mit kéne látnom a szkóp képernyőn? vagy egyáltalán ezt látni így? Hogy lehet letesztelni egy trafó telítési küszöbét? tudom sok másokra egyszerű dologról kérdezek, de nekem csak hobbim az elektronika, és szeretném ezt is érteni.
(#) Ge Lee válasza Imti hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Hát ha van szkópod, akkor meg tudod nézni hogy hogyan néz ki rajta a DS jelalak, sokat elárul az is. Most félhídban gondolkodva, a trafó mágnesező árama háromszög alakú, tehát üresen egy háromszögjelet kell hogy láss a szkópon. Ahogy mész feljebb a gerjesztéssel (mondjuk csökkented a frekit) ez a háromszögjel úgy lesz egyre csúcsosabb, inkább hasonlít már tüskére mint háromszögre, mivel ugye a csökkenő induktivitás nagyobb áramot és árammeredekséget eredményez. Képeket most nem tudok csinálni mert nem érek rá.
Meg kell nézni adatlapban az ETD59 veszteségét, fejből most meg nem mondom mennyi, de abból ki lehet számolni hogy adott paraméterek mellett mennyi veszteség van a magban, azaz hány W-tal fog a mag fűteni.
(#) Imti válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Csatolok a jelenlegi mérésről képet. Feszültség 24v freki 70KHz környéke.
Első képen a DS jelalak másodikon meg a két D re tettem a mérő fejeket.
Nyugalmi áram 0,3A némi zavart is látni a jelalak tetején,de pl 100W terheléssel kisimul. 300 nál már újra lesz egy pici tüske a felfutó élnél. Számításaim szerint 28V ra 70KHz re 1,9 menet lenne biffilarisan. Ezért csináltam 2x2menetre, de zavar a nyugalmi áram mértéke. Az lehet baj,hogy 0,2 x40mm réz szalag mind a primer mind a szekunder,csak primernel 4db van együtt tekerve elszigetelve egymáson,és nyilván az alsó és felső hosszuk nem egyezik mert mikor a menet végére értem elvágtam,és rájuk forrasztottam a kivezetést. Mint menet egyezik,de hosszban nem. Okozhat ez ilyen jelenséget?
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2019
Következő: »»   145 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem