Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   151 / 274
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Szept 17, 2018 / 1
 
Közben megnéztem szimulátorban és valóban jó magas frekvencia ellen,
mert egy ilyen tranzisztoros fokozat fázist fordít.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Szept 17, 2018 / 1
 
Az elve az ennek, hogy a kollektoron a fázisa az erősített jelnek 180fokos(tehát ellenkező előjelű) a bázishoz képest, így negatív visszacsatolást ad nagyobb frekvenciákon. Ha jól van megválasztva az értéke, nagyobb frekvencián 1-hez tart az erősítés, míg a hangfrekvenciákon gyakorlatilag megmarad az eredeti erősítési szint.
Alapvetően ott mindig van egy képzeletbeli kondenzátor, amit a CB parazita kapacitás ad, és ami alapvetően bekorlátozza egy tranzisztor nagyfrekvenciás tulajdonságait. Itt csak ennek az értékét növeled meg mesterségesen a sokszorosára a cél érdekében.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Szept 17, 2018 / 1
 
Úgy érted EB közé kötött kondenzátorok szerepe mi? Nagyjából ugyanaz, mint az előbb leírtaké, csak nem negatív visszacsatoláson keresztül hat, hanem söntölve a bázisra jutó nagyfrekvenciás összetevőket!
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 17, 2018 /
 
Köszönöm, most már értem, akkor úgy van ahogy sejtettem
(#) hobbyjani válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 17, 2018 /
 
Ez olyasmi,mint a szupereknél a neutrodinálás,mikor a KF-nál 2,3 erősitő fokozat van,kis értékű kondikkal hidegitik a gerjedést,egy féle negativ visszacsattolás.
(#) sdrlab válasza hobbyjani hozzászólására (») Szept 17, 2018 /
 
Visszacsatolás csak kétféle lehet, negatív vagy pozitív ) Ha pozitív, és fedezi a csillapodás értékét, begerjed! Ha negatív akkor ellenkezőleg hat.
De itt szó nincs visszacsatolásról, hol látod te azt ott?! Ahogy írtam, söntöl...
(#) hobbyjani válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 17, 2018 /
 
Ha az emiter egyenesen földelt akkor söntölés,ha sorban van kötve egy ellenállással akkor visszacsattolás
(#) sdrlab válasza hobbyjani hozzászólására (») Szept 17, 2018 /
 
Érdekes elképzeléseid vannak! ))
(#) fecameca válasza tnl hozzászólására (») Szept 17, 2018 /
 
Pontosítsam: B és E között vannak a 10 nF - ok. Egyértelműen alul áteresztő szűrő. Csak azt ne értem, miért van minden fokozatban, miért nem csak az elsőben. Tippelek, hogy gerjedés mentesítés céljából van az összes fokozatban. Egyébként, ha a C és B közé tennék azt a kondenzátort, azt Miller integrátornak hívnák, és akkor sokkal kisebb értékű kondikkal érhetnék el ugyanazt az eredményt.

540x405.png
    
(#) hobbyjani válasza fecameca hozzászólására (») Szept 17, 2018 /
 
Midegy,az összes megoldás egyet csinál,a kondi értének megfelelően visszaszorit egy frekvencia tartományt és igy valahogy megakadályozza a gerjegést.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2018
(#) sdrlab válasza fecameca hozzászólására (») Szept 18, 2018 /
 
Egyszerű: a nagyobb fokszám elérése( = hatékonyabb szűrés )
(#) sany hozzászólása Szept 18, 2018 /
 
Ez a kapcsolás megfelelő lenne esetleg bemeneti szűrőnek?
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 19, 2018 /
 
Milyen célra ?Milyen sávra ?

Ez a DG- FET rövidhullámon "majdnem végtelen" (persze van ott a Cgs) bemeneti terhelő impedanciája miatt jól illeszti az antenna után lévő párhuzamos LC rezgőkört.
A drairől pedig szélessávú trafós kicsatolással kis/közepes impedancián hajtja meg a következő fokozatot.Ezen kívűl +5-15 dB erősítése is lesz.
Szelektívebbé teheted ha a drain körbe is hasonló rezgőkört teszel és együtt hangolod a bemenettel.Együtt futást nehéz megoldani (elektronikusan(varicap)/mechanikusan(kettős forgó) a különböző terhelő impedancia viszonyok miatt.
Így inkább csak egy sávközépre hangolt rezgőkört kellene tenni a drain-táp közé.
A következő fokozat bemeneti impedanciájától függően illesztetten csatolni a jelet.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 19, 2018 / 1
 
Csak "sima" bemeneti szűrőnek, szelektivitása miatt gondoltam. Pl.: CW, 30m, 40m,80m.
Arra gondoltam, hogy megfelelő tekercsekkel és esetleg LC körökkel, az említett sávokat lehessen kiválasztani. Mint "univerzális szűrő".
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2018
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Szept 19, 2018 /
 
A rövidhullámú sávban elég gyenge a rezgőkörök jósága a skin effektus miatt, és a KF frekvencia is általában elég alacsony (450 kHz körüli, így a tükörszelektivitás nem valami nagy. Ezért szokás használni előszelekciót. A másik út magasabb KF frekvenia, 21,4 MHz, vagy kettős keverés 21,4 MHz -455 kHz használata. Ilyen esetben garantáltan kívül esik a tükörfrekvencia a vételi sávon.
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2018
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Szept 19, 2018 /
 
Értem, köszönöm.
Ilyesmit szeretnék megvalósítani. Bővebben: Link.
(#) hobbyjani válasza pucuka hozzászólására (») Szept 20, 2018 /
 
Én a kettős keverést használtam mikor HAM-oztam,egy orosz VEF rádióhoz épitettem egy amatőr sáv konvertert és egy BFO-t az SSB.nek.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Szept 20, 2018 /
 
Ahogy az árából is láthatod ez a kevergetős játék sem egyszerű dolog. A keverés során elég sok melléktermék keletkezik, amivel szintén kezdeni kell valamit, mert elég sok hamis vételi helyed keletkezik. Ha ezzel meg tudsz birkózni, akkor jó, de ha ismeretlen sávrészekre tévedsz, már nem biztos, hogy sikerülni fog. Igen nagytisztaságú keverő frekire lesz szükséged, azon kívül nem árt a bemenetre állítható csillapítást tenni, valamint a keverő oszcillátor jelszintjét is állíthatóvá tenni, hogy az optimális helyzetet be tudd állítani.
(#) pucuka válasza hobbyjani hozzászólására (») Szept 20, 2018 /
 
Az amatőr sávkonverter egy egyszerű megoldás, ugyanazokkal a feltételekkel, min amiket az előző hozzászólásomban írtam. Itt az a gond, hogy a VEF bemeneti szelektivitása nem az igazi, így ez a megoldás is gondban lesz a keverési termékek által okozott hamis vételi helyekkel. A VEF -nél ez a tünemény valószínűleg csak azért nem okozott különösebb gondot, mert ez egy nem túl érzékeny rádió.
Az igazi kettős keverésnél már az első szűrő (21,4; 10,7 MHz) is kristály, vagy kerámia szűrő, így az hatásosan szűri a további kombinációs termékeket.
(#) hobbyjani válasza pucuka hozzászólására (») Szept 20, 2018 /
 
A 10,7,-es kerámia szűrőt használtam,azt könnyű volt beszerezni,azt a 31 és 25 m-es sáv közé be lehet illeszteni,a Vef-nél sávokra van felosztva a RH ,a 31 m-est egy kicsit elhangoltam.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Szept 20, 2018 /
 
Igazából, én azért gondoltam az LC tagos megoldást, mert nem eltitkolt célom, hogy gyári induktivitásokat szeretnék használni (pl. 10,7 MHz KF trafó) , műszerezettség híján. Esetleg néhány uH -es tekercseket eltudok készíteni és nagyjából le is tudom ellenőrizni azokat.
Találtam egy számomra megfelelő kapcsolást. Sajnos az IC-t csak külföldről tudnám beszerezni.
De arra gondoltam, hogy esetleg CD4066 -os vagy CD4016 -os IC-vel helyettesítem. A vezérlőlogikát pedig PIC segítségével megírnám. Természetesen , csak a vevő oldalt készíteném el.

A másik gondom , pedig , hogy NE612 -es IC szeretnék használni így nem tudom, hogy bemeneti komparátorát , hogyan tudnám illeszteni a szűrők egyetlen kimenetéhez?
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2018

filter.png
    
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 20, 2018 /
 
Sa612- nek milyen bemeneti komparatora van?
Szeles sávú trafóval vagy ha asszimetrikusan csatolsz be egy 10-100n kondival a 612re.
Másik láb földre ugyan akkora kapacitással , bemenetét.
Sima cd40xx sorozat felejtös! Kicsi a határ freki .
74HC40xx jobb választás!
Keresd meg YU1LM SDR vevöit azokban ő melyik sorozatot használja mint kapcsoló ic-k, akár több párhuzamosan.
sdr yu1lm
Hamár több 4016 akkor lehetne keverőt is abból èpìteni .
Pársor 10 dB el jobb a dinamikája mint a sa612nek!
8-10 oldal 4016 mint keverő
Sa612 minusz tizen / huszon X dBm IP3al rendelkezik.Az párszor 10mV jelent az "idealis" 50 ohmra számítva.
Ellenben a cmos kapcsolónak közel fèltápnyi zavarójelet is adhatsz IP3-kènt az 50 ohm esetèben már jelentős teljesítmèny is. ( 2,5 ^2/50 [W] ).
A CBT-s multiplexernek nagyobb a határfrekvenciája mint a cmos 4016nak.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 21, 2018 /
 
Idézet:
„SA612- nek milyen bemeneti komparatora van?”

Semmilyen , megtévesztett a félépítés tömbvázlatában a jelölés.
Az NE612 adatlapját nézve nem találtam értéket a bemenetekre kapcsolt kondenzátorokra hangolatlan bemenet esetére. De a csatolt képet megtaláltam. Ugye így gondoltad?

Esetleg a 74HC245 -öst is megfelelően lehetne használni?
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2018

NE612.jpg
    
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Szept 21, 2018 /
 
A 4066-os, pláne a 4016-os felejtős ide, kapcsoló elemnek, mivel ha határfrekvenciában még akár jó is lehetne, de az ellenállása alapban megváltoztatja jelentősen a lezárásokat! A cbt3253-as mindössze 5ohmmal rendelkezik(feltételezhetően jóval magasabb határfrekvencia mellett ráadásul)..., a fentiek ennél kb egy nagyságrenddel nagyobbal.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 21, 2018 /
 
Igen erre gondoltam (untuned).
74hc245 inkább mint 2 irányú BUFFER és így végfok lehetne a QRP végfokhoz .
Ami "kapcsol" valamit benne az a ~OE portja de az is inkább HiZ-re húzza az összes kimenetet egyszerre.
Inkább már akkor a 4052-53 multiplexerei lásd JUMA TRX1 avagy a YU1LM vevői ahol ugyanezeket használta.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2018
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 21, 2018 /
 
Értem. Akkor nem szerencsés a nagy impedancia a szűrők viselkedésre tekintettel.

Akkor megint a távol keletiekhez fordulok.
Sajnos pontosan olyan típust én nem találtam , ami a kapcsolási rajzon látható, de 74SN3253PWR és 74SN3253CD -t találtam. De, ahogy néztem az adatlap szerint, nincs lényeges különbség a paraméterek között. Mit gondoltok jó lehet más típus is?
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2018
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Szept 21, 2018 /
 
Nincs is olyan típus, hogy 74SN3253! Ha elírtad, és CBT lenne ott, akkor használhatod, a végükön lévő betűkódok nem érdekesek, csak tokozásban megfelelő legyen...
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 21, 2018 / 1
 
Idézet:
„inkább HiZ-re húzza az összes kimenetet”

A digitális busz vezetékeken egyszerre többen is szeretnek beszélgetni, ezt a "zűrzavart" szabályozzák a HiZ vagy tri-state (se nem "L" se nem "H" hanem "szakadás") állapot beállításával. Amikor az adott áramkör ilyen állapotba kerül akkor "eltünik" a többi áramköri elem elől akik ugyan azt a fizikai vezetéket használják.
(#) sany válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 21, 2018 /
 
Bocsánat elírtam.
(#) bigrobi hozzászólása Szept 21, 2018 /
 
Hozzám vágtak egy kompjótert. Miből áll hangszóró, monitor billnetyúzet Nem szóltam hogy enm az , de a hangszóróba TEA A2025B van. Eszmbe jutott amit modntataok vegyek egy ocksa hangszórót van benne erősítő. Ittvan nézem 3-15V megy. Kicsit sajnálom szétszedni, de ha megharagszok ez lessz a regeneratív vevő erősítője. Lehet újra sem építem marad ezen a panelon csak az eggyik oldalt lekapcsolom ne huzza az áramot.
Következő: »»   151 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem