Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   150 / 274
(#) bigrobi válasza hobbyjani hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Nézem ahol az alaktrészeket szoktam beszerezni, má lassan semmi rádiótehnikás dolog nincs nekik, egy 2x25W TDA van, mind valami oeprácios erősítők, nem hangra. Ilyen integralt cuccal könnyeb nincs a sok gerjedési probléma. De egyenlőre a tranzisztorral kisérletezem. Vagyis ha jól látom jó az erősitő épp a rádió részben van gond pedig azt hittem az meg van oldva. De köszönöm a sok segítséget. Meg ugye TRANZISZTOR legyen az. De lehet hogy csinálok másmilyen trnaisztoros erősítőt is Ha a rádíófrekvenciás részt nézzük jobb az integrált áramköröst hangrészt hozzácsatolni. Meg kell náznem van e még régi ISA hangkártzám azokban voltak erősítők szintén. Aműgy van pc hangszóróm azon teszteltem a rádiót először.
(#) bigrobi hozzászólása Aug 31, 2018 /
 
Tévedtem az erőstő gerjed. Pedig mennyit bajlódtam vele és ment is és ittvan 2 hónap után újra gerjed. A cinezés lehet e az oka vagy a fene tudja. Újjab kihivásokkal kell szembenézni.
(#) bigrobi hozzászólása Szept 1, 2018 /
 
Erősítő jó, rádió jó, csak a régi baj jött vissza 2 hónap után a gerjedés, ami volt időm ránézni. Külön külön prefekt múködnek. Lehet LM386 lessz a véga ha találok valahol nálunk.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
Azért az csak van nem? Bár 5 volt kell neki a jobb működéshez.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
Arra gondoltam, (bár lehet hogy van, benne) de jó lehetne a rádiót és az erősítőt egy
aluláteresztő szűrővel leválasztani, pl RC tag, nem tudom tényleg segít e, csak ötlet.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Szept 2, 2018 /
 
Esetleg fojtótekercsre is gondoltam már. De legelőször átnézem a kontaktokat nehogy a kisérletezés közben valami az áramkör alján összeérjen. Ma rendet kellene csinálni az asztalon és jól átnézni az egészet.
(#) bigrobi hozzászólása Szept 11, 2018 /
 
Nemrég még 4 tranzisztorral is halk volt a rádió most meg 1-el szinte hangszórón ordibál. Most szuperregeneratív helyett regeneratív van. De egyenlőre nem állíthtó a visszacsatolás , de így is jó.
(#) tnl hozzászólása Szept 13, 2018 /
 
Sziasztok !

Van nekem egy egyszerű polyakov dc vevőm.

A hangerősítést a csatolt rajzon látható egyszerű erősítő végzi.

Amíg breadboardon volt, nem gerjedt, most hogy átraktam
panelra, nagyon hajlamos rá.

Hogyan tehetném néhány alkatrész felhasználásával sokkal
stabilabbá hogy ne gerjedjen?

Néha bemenet nélkül is begerjed!

mousamp1.jpg
    
(#) tnl hozzászólása Szept 13, 2018 /
 
Az első karika a bemenetere érkező jelet jelképezi,
a 8v feliratú az elemet. A 17 k ohmos ellenállás az
aktív hangszóró bemenete.

Elnézést a cikcakkos USA ellenállásokért, de az ltspice
alapból ilyet rak be.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Szept 13, 2018 /
 
És az LTspice szerint ez gerjed? Nem volna szabad...
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 13, 2018 / 2
 
Az ltspce szerint nem, de a valóságban igen.
(#) tnl hozzászólása Szept 13, 2018 /
 
Nem mindig gerjed, 5v ról kevésbé mint 9 voltról, sok más tényező
is befolyásolja, nem jó a stabilitása.
(#) ha1drp válasza tnl hozzászólására (») Szept 13, 2018 /
 
Az LTspice szerint is gerjedne, ha berajzoltad volna a szerelési szórt kapacitásokat, induktivitásokat.
Amúgy ez már a sokadik rajz, ahol sehol nem látok hidegítő kondenzátorokat, soros fojtótekercseket, ellenállásokat. Azért ezek sokat segítenek az ehhez hasonló ismeretlennek vélt problémák megszüntetésében.
(#) tnl hozzászólása Szept 13, 2018 /
 
Esetleg, ha a két fokozat tápját a képen látható módon
szűrném, az nem segítene?

mousamp2.jpg
    
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Szept 13, 2018 /
 
Úgy gerjed, hogy semmi nincs a bemenetére kötve, vagy pl egy kondin keresztül a közösre földeled?!
Ha így nem gerjed(amit valószínűsítek), akkor a probléma az előző fokozat tápfeszültség szűretlensége miatt lehet. Azt célszerű RC taggal szűrni(semmiképpen sem LC-vel)
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 13, 2018 /
 
Megcsináltam aszerint a rajz szerint ami az előző posztomban van, és talán
jobb lett, de nem tökéletes. 200 ohmos helyett 1k-sat raktam. Ha c1 -en át a
földre kötöm akkor begerjed. A bemenet és a mixer közzé tettem szintén egy 1k-s
ellenállást így nem nagyon gerjed, de jó a hangerő is. Sok bizonytalanságot csinál a breadboard is.
néha kopogtatás gyógyítja a problémákat.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Szept 13, 2018 /
 
Ezek a tranzisztorok nagyfrekvenciásak, és elég nagy erősítéssel is bírnak, a két fokozat erősítése akár nagyobb is lehet 10e-nél. Ráadásul a kimenőjel fázisa és a bemenet között egyezés van, tehát elegendő kis jelet visszajuttatni a bemenetre, máris begerjed!
Ráadásul nálad feltehetően egy hosszabb vezeték megy tovább az aktív erősítőd felé, ami szintén sugározhat annyit, amitől begerjedhet.
Próbáld meg mindkét tranzisztor CB-sa közé néhány nF-es kondit kötni, legalább a nagyfrekvencián ne erősítsen feleslegesen, mert az is lehet, amit te hallasz, az csak egy nagyfrekvenciás gerjedés demodulált része...!
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Szept 13, 2018 /
 
Hónapokig bajlódtam vele. Az emiterre tegyél 100 ohmos ellenalast hátha segít, nekem bejött.
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 14, 2018 /
 
Én is erre gondoltam, hogy nagyfrekvenciát erősíthet, igaz alul áteresztő szűrőről
jön a bemenet,de azon azért bejuthat.
Idézet:
„Ráadásul nálad feltehetően egy hosszabb vezeték megy tovább az aktív erősítőd felé, ami szintén sugározhat annyit, amitől begerjedhet.”


Pontosan így van!
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 14, 2018 / 1
 
Ez is jó ötlet, bár csökkenti az érzékenységet, a begerjedést is, és ráadásul
növeli a fokozat bemeneti ellenállását, (ha jól tudom).
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Szept 14, 2018 / 1
 
Ami jó dolog lenne ha növelné a bemeneti ellenállást,
de sajnos lehet nincs úgy.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Szept 14, 2018 / 1
 
Hát ezt nem tudom. Különben megint mindent újra csinálok lehet müködik 2 vagy 3 tranzisztorral a rádióm az eredeti elképzelés szerint. Ugye hónapokig bajlódtam a gerjedéssel. Aztán érzékenység stb. Sajnos muszáj volt forgókondit rakni a potméter helyett. annyira hangos tud lenni hogy nem az asztalon haladszódika fejhalgatóbol a zene így egy tranzisztorral is. Akár ferritrúddal is szól igaz csak pest innen 100km ról. A hétvégén inditanáma továbbfejlesztést meglássuk mi lessz a gerjedéssel.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Szept 14, 2018 / 2
 
FET használatával nagyobb rbe lenne.
Foldelt kollektoros esetben is novekszik a bementi ellenállás FE-hez képest.
Ezenkívűl feszültség utánhúzás (bootstrap) is bemeneti ellenállást növelő lehetőség.
Persze mindegyiknek meg vannak az előnyei és hátrányai is !
(#) tnl hozzászólása Szept 14, 2018 / 1
 
Még nem módosítottam, de ma elég jól működött, itt egy kis felvétel
Megismeritek e?

u.mp3
    
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Szept 14, 2018 /
 
UVB-76?
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 15, 2018 / 1
 
Igen, talált!

A polyakovos vevőmmel fogtam. Frekvenciamérő nélkül
nem találtam volna meg. Vágott felvétel, a harmadik
beep után kivágtam egy részt.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 17, 2018 / 1
 
Ahogy én, tudom(mert olvastam a neten ) a regeneratív vevők
melyek 1 bipoláris tranzisztort használnak, közepes teljesítményűek.
Ha egy tr akkor az inkább jfet. Az kicsit olyan mint egy
elektroncső, és jobb egyszerű regenhez. A visszacsatolás szabályozásához
inkább forgókondenzátort javasolnak mint, potmétert.
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 17, 2018 /
 
Idézet:
„Próbáld meg mindkét tranzisztor CB-sa közé néhány nF-es kondit kötni, legalább a nagyfrekvencián ne erősítsen feleslegesen,”


Kipróbáltam, (csak az egyik tranzisztornál,) de nem oldotta meg a gerjedés problémát.
Lehet majd kettővel jobb lesz.
Arra gondoltam, egy így kötött kondenzátor elnyelheti a magas frekvenciákat,de
ugyanakkor hídként átvezeti a kimenetet a bemenetre,(visszacsatolás) ami nem tudom esetemben erősítést fokoz az adott frekvencián, vagy csökkent?
(#) tnl hozzászólása Szept 17, 2018 /
 
http://1.bp.blogspot.com/---Zk3BzGY6U/Vdlqr-suY_I/AAAAAAAAAT8/PXHfTZe_ipM/s1600/regen-circuit.png

A rajzon jobb oldalt látható hangerősítőfokozatok hogyan működnek? Itt a c és e közzé
kötött kondenzátorral a magas frekiket szűrik?
(#) tnl hozzászólása Szept 17, 2018 /
 
Bővebben: Link

Itt az előbbi.
Következő: »»   150 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem