Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3231 / 3940
(#) Bakman válasza Sanyoo8 hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
Teszteld. Kismegszakító le, vársz 30 másodpercet, majd vissza. Igaz, a fél óra valóban sok, ha pl. csak öt percre van állítva az időzítés.
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2018
(#) elektroncso válasza Sanyoo8 hozzászólására (») Okt 11, 2018 /
 
Lehet, hogy a hideg miatt ennyi idő alatt érte el az üzemi hőmérsékletét.
(#) Moderátor hozzászólása Okt 13, 2018
 
Apróhirdetésbe tartozó és személyeskedő hozzászólások kitakarítva. Reméljük, többször nem kell nagytakarítanunk!
(#) jani1987 hozzászólása Okt 13, 2018 /
 
Megtudná valaki mondani ez a típus rádiónál miféle csatlakozó és mire való?
(#) antikzsolt válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 13, 2018 /
 
Din 5 csatlakozó. In vagy out csati.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2018
(#) killbill válasza antikzsolt hozzászólására (») Okt 13, 2018 /
 
Népies nevén Tuchel.
(#) proli007 válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Hello! Vélhetően a lemezjátszó jelének bevitelére való. De milyen rádió ez? Mert én elég vén vagyok, de ilyen gyártmányt még nem láttam. Mert mint ha ECH21-es csövet látnák benne, de akkortájt még olyan csatlakozóval vitték be a külső jelet, mint a mai földeletlen hálózati dugó, csak szűkebb volt a lábtávolsága.
(#) killbill válasza proli007 hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Azért csöves rádiókon volt már tuchel. Vagy itt konkrétan az ECH21 határozza meg a korszakot? Nekünk volt csöves sztereó rádiónk, (talán 2 db ECL86 volt a vége, tranzisztoros sztereó-dekóderrel), azon is tuchel volt a magnó kimenet, lemezjátszó bemenet, és olyan tuchel méretű (formájú) hangszórócsatlakozón volt a kimenet. Szerk: R4932 volt a típusa a készüléknek.
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2018
(#) kriszrap hozzászólása Okt 14, 2018 /
 
Sziasztok ismét én
Megcsináltam a basszust ládát szárdobozba (leszigeteltem stb) aztcsinálja igy hogy ha lekapcsolom elkezd gerjedni akusztikusan szerintem igy hivják és remeg a membrán. Ha felnyitom a ládát akkor abba hagya. Ez a jelenség mi lehet és mit lehet vele kezdeni?
Segítségeteket elöre köszönöm.
(#) jdani hozzászólása Okt 14, 2018 /
 
Üdv. Szükségem lenne egy sípoló hangra, mint szignalizáció.
A hangot egy IC 5Vos kimenete kapcsolná. Valamilyen kis piezzos kapcsolásra gondoltam. Kínába vennék piezzot, csak nem tudom milyen kell. Egy kapcsolás is kellene.
Tud valaki segíteni?
(#) jani1987 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Videoton RA3101. Elvileg nem ide kellene írnom de most örülnék ilyen dugónak. Meg antenna dugónak is.
(#) RoliNyh válasza jdani hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
(#) jdani válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Van ilyen? Ha jól értem, 5V tápláláskor sipoló hangot ad majd ki?
Eddig csak piezzót láttam magába, amire szaggatot jelet kellett adni, hogy sípoljon.
(#) RoliNyh válasza jdani hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Hogyne lenne, de ez folyamatos hangjelet ad tápfeszültségre.
Ha szaggatott hang kell, keresgess még, szerintem van olyan is...
(#) jdani válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Nem nem, pont ilyen kell, már meg is vettem
Köszi
(#) proli007 válasza killbill hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Az ECH21 kicsit öregebb cső, mint a noval foglalatú ECL86. Sőt, ha jól emlékszem a PCL86 (ami könnyen gázosodott az 1,5Mohm-os rácslevezetőjével) után született az ECL86, mert az ECL84 volt a "sláger". De ez már azért rég volt..
(#) RoliNyh válasza jdani hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Azért azt majd vedd figyelembe, hogy mennyi a fogyasztása (leírás szerint 10mA),
mert ha az IC -d nem bírja, akkor be kell tenned elé még egy kapcsolótranzisztort is...
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2018
(#) proli007 válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Akkor bizony én tévedtem, mert ebben már az ECH81 lehetett. Csak a képen a csőrögzítő bilincs a foglalaton tűnt oktál foglalatnak. (hiányzik a leszorító rugó, vagy nem látszik)
Elvileg ilyen csatlakozó még lehet megbújva a fiókokban. Az URH csati biztosabban fellehető mint a középhullám antenna csatlakozója. Mert anno a TV-ken is ez volt, meg a feledhetetlen Ballun trafókon is.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
A két 5 pólusú DIN csatlakozók közül az egyik a magnócsatlakozó, ezen keresztül tudsz felvételt készíteni az éppen vett műsorról, ill lejátszani a magnóról a rádió erősítőjére. A másik látszólag 5 pólusú csatlakozó csak három pólusú, a lemezjátszó csatlakozására szolgál. (legalábbis az 1, és 3 láb van bekötve, ill összekötve, a 2 láb a föld) Itt (is) tudsz hangforrást csatlakoztatni, elvéteni sem tudod. Az előlapon a (Q) lemezjátszó nyomógombbal tudod kiválasztani. (ha egy gémkapoccsal belepiszkálsz, a hangszóró berregni kezd)
Antenna csati. Ilyen csatlakozókat elég nehéz szerezni, de ha a jobboldali aljzat felső lukjába bedugsz egy darab, pár m -es drótot, akkor RH -n foghatsz állomásokat. A KH -on ferrit antenna van, ahhoz nem kell feltétlen külső antenna, de a bedugott drót antenna ott is javít a vételen.
A baloldali antenna csatlakozó 240 (300) ohmos szimmetrikus antenna kábelhez való, ilyen csatlakozót könnyebb szerezni, de ha a megblankolt antenna kábel végét egyszerűen bedugod, az is jó. Meglehet elég egy darab drót is elég, persze, ha amúgy jó a rádió. Ha nem, akkor csak gyakorolj rajta, a végfokozat egy kommersz ECL 86 végfok. Arra még figyelj, hogy a trióda csőfél rács előfeszültségét ravasz módon a rácsáramból állítják elő nagyértékű rácslevezető ellenállással.
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2018
(#) pucuka válasza proli007 hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
A két antenna csatlakozó csak látszólag, messziről egyforma, az URH csatlakozó érintkezői, és vezető orra sorban voltak, a KH RH antenna csatlakozónál meg keresztbe (vagy fordítva) de nem voltak felcserélhetők.
(#) proli007 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Azt én nem is állítottam.
" Az URH csati biztosabban fellehető mint a középhullám antenna csatlakozója"
(#) jani1987 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Ha valamit nem tudok csak megnézem a programba.
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2018
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
A lemezjátszó 5 pólusú DIN csatlakozójában megesik, hogy csak at 1 .es, 2 -es, 3 -as lukban van érintkező.
(#) kendre256 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Idézet:
„Arra még figyelj, hogy a trióda csőfél rács előfeszültségét ravasz módon a rácsáramból állítják elő nagyértékű rácslevezető ellenállással.”

Nem tudom az milyen kapcsolás lehet... A szokásos megoldás a katódellenállás szokott lenni, párhuzamosan egy szűrőkondenzátorral (hogy ne legyen negatív visszacsatolás). A nagy értékű rácsellenállás csak azért kell, hogy a katódellenálláson létrejövő, katódhoz képest negatív feszültséget a rácsra kössük, de a rácsellenálláson gyakorlatilag nem folyik áram. Azért kell nagy értékű, hogy a vezérlőjelet ne terhelje.
(#) pucuka válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Ez is egyfajta megoldás, (spórolós) én elég szerencsétlennek tartottam mindíg is, dehát a pénz. Ennél a megoldásnál nem kell a katód komplexum, megspóroltak egy ellenállást, meg egy kondit. Ilyen esetben, mint ennél is 10 Mohm a rácslevezető értéke, amúgy elég problémás, mert a cső öregedésével nő a rácsáram, így a munkapont is elmászik, ráadásul a 10 Mohm szeret megnyúlni, megszakadni, akkor van az, hogy bekapcsolás után ehalkul, majd csend.
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Okt 14, 2018 /
 
Azt még hozzátenném, hogy mivel a rácsáram abból adódik, hogy a katódból kirepülő elektronok el-eltalálják a rácsot, így a rács a katódhoz képest negatívra töltődik. Ha túl nagy, vagy szakadt a rácslevezető, Vagy megnő a rácsáram, akkor a cső elzáródik.
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Okt 15, 2018 /
 
Vagy ha gázos, de az gáz...
Meg forditva
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2018
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 15, 2018 /
 
Sziasztok, kérdésem lenne hogy az alábbi relévezérlö kapcsolásban mi a szerepe a 10k-s BE ellenállásnak? Elvileg anélkül is müködik.
BC337 esetén mennyi bázisáramot célszerü beállítani (max. 10mA-t tud adni a kontroller) hogy 50mA kényelmesen át tudjon folyni a 12V-os reléknek?
Köszi!

switch1.gif
    
(#) reloop válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 15, 2018 / 1
 
Szia! A 10 k B-E ellenállás zavarvédelmet biztosít a mikrovezérlő semleges kimeneti állapotában. Az 1 k-s ellenállás pont megfelelő, biztonsággal telítésbe vezérli a tranzisztort.
(#) Wind-Storm hozzászólása Okt 16, 2018 /
 
Sziasztok!

Olyan nagyfeszültségű generátor kapcsolást keresek, ami 1,5V-ról működik, gázgyújtót akarok utánépíteni, de készen kapható alkatrészekből, trafót tekerni nem szeretnék. Ki tud egy megbízható, de egyszerű és működőképes áramkört?
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2018
Következő: »»   3231 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem