Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Folyamatábrás mikrokontroller programozás Flowcode-dal
Lapozás: OK   306 / 360
(#) neoone hozzászólása Dec 3, 2018 /
 
Próbálok egy 16f46k22-t 64mhz járatni, de valami gond van a c kódban. Csak nem tudom, hogy mi, ezt a hibaüzit kapom:

C kód.jpg
    
(#) mhatalyak hozzászólása Dec 10, 2018 /
 
Sziasztok!

Kkrisz75 fórumtársunk tett fel egy teljesen jó példát fordulatszámmérőhöz, EBBEN a hozzászólásában. Itt nekem csak az nem teljesen egyértelmű, hogy a megszakítás figyeli a PORTB-t, ekkor történik a megszakítás. Na de hányadik portot? Összes beállítást, mindent átnéztem, de nem tudok rájönni. A következő kérdésem az lenne még, hogy szeretnék ehhez hozzácsapni egy sebességmérőt is. Gondolom az elv ugyan ez, csak a számítás lesz más. Viszont, ha ugyanígy egy megszakítással számolom a bejövő sebesség jelet, akkor szintén csak annyit ír, hogy PORTB. Nem építettem még meg a kapcsolást, a kijelzőn a kiírást megoldom, csak ez a megszakítás a bejövő portra történő dolog nem világos. A mikrovezérlő is 16f628A lesz majd.
(#) Pioneer válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
nincs megadva, azt neked kell a portfigyel makróban egy inputtal megadnod.
(#) Bakman válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Csak egy apró megjegyzés. A 16F628A egy mára nyugdíjazott kontroller. Ha lehet, használj inkább egy modernebb és jobb változatot.
(#) kokozo válasza Bakman hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Szia!
Miért kell ennyire erőltetni az újat, amikor ezeket fillérekért lehet kapni? Arra amire ez is elég minek vegyen mindenki 10X drágábbat?
(#) Bakman válasza kokozo hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Miért jó elavult eszközre fejleszteni? Olyannak tűnik, mint ma 2N355-re kapcsolást tervezni.

Egyébként rádobsz kb. 100 - 150 Ft-ot az árára és egy "kicsit" jobb 18F14K22-es kontrollert kapsz. Nem mellesleg a Flowcode enyhén szólva szószátyár kódot generál, szokott kellenei a nagyobb RAM és ROM. Másrészt ka kiismersz egy nagyobb kontrollert, arra esetleg a következő program is ráfér, nem kell újra átnyálazni a következő adatlapot. Szerintem.
(#) mhatalyak válasza Pioneer hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
A megszakítás a leírás alapján akkor történik, ha valamelyik PORTB-n bejövő jel jön, tehát, ha magába a makróba figyelem a bemenő portot, akkor nem fut le a makró, nem? Vagy a makró előtt kell csinálnom egy bemenet figyelőt, ami arra a megszakítás makróra hivatkozik?
(#) Ferkógyerek válasza kokozo hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Én pont fordítva vettem észre, a régi mikrovezérlők drágábbak kevesebb tudás mellett.
Ha meg kell venni, mert nincs a fiók mélyén, akkor egyértelműen az újabbat.
(#) mhatalyak válasza Bakman hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Azért szeretném erre, mert van belőle itthon pár darab. A lábak száma elég. Az előző, amit csináltam, konkrétan egy 4T motorvezérlő, az nagyobb PIC-re készült. Viszont az már végleges, készenvan, működik. Ezt lehet fel sem szerelem, de tanulási célra megfelel, 0Ft kiadással. Hestore-ból szoktam rendelni, de csak akkor, ha már nagyobb összeg és alkatrészmennyiség összejön. A környéken boltban nem kapni ilyeneket sajnos, 3-4db-ot meg nem szeretnék venni 2.000Ft-ért, ugyanennyi postaköltséggel.
(#) niedziela válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Idézet:
„Kkrisz75 fórumtársunk tett fel egy teljesen jó példát fordulatszámmérőhöz”

Szerintem az annyira jó nem annyira jó.
Beállít egy port megszakítást, és ezzel együtt az LCD is ezen a porton megy.
Mi ennek az értelme vajon
(#) kokozo válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Azért ez nem egészen így van..
16F628A 328Ft

18F14K22 a legolcsóbb 1254Ft.

Szerintem ez a nem mindegy, főleg úgy, hogy felesleges kiadás az az 1000 ft csak azért, hogy "idenézzetek újabb a pic a kütyümben, igaz 2%-a van használva de majd 2 év múlva ha lesz ismét valami amit csinálni kell akkor lesz majd benne hely"
Engem senki nem tud meggyőzni arról, hogy azért vegyek újabb kontrollert mert a régi ami tökéletes arra a célra amire kell vegyek újat ami ugyanazt tudja csak drágábban.. (Ezért nem is vettem űrrepülőt a boltba járáshoz)
(#) Pioneer válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
A megszakítás hívja meg a makrót.
(#) mhatalyak válasza Pioneer hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Na majd a mai nap le tesztelem élesben is... Esetleg valakinek valami más ötlet, vagy példa program van hozzá? Tegnapi napom ráment a fórum lapozgatására, meg a Google keresésekre, viszont már legalább van valami kiindulási alap, ami lehet, hogy mégsem tökéletes!?
(#) mhatalyak válasza niedziela hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Jó kérdés... Éppen ezért szeretnék ilyesmit építeni, hogy tanuljak belőle.
(#) Hp41C válasza kokozo hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Nagyon érdekes az a forrás:
ChipCad -nál, a hivatalos forgalmazónál, 1 darab vásárlása esetén:
  1. Típus                Netto           Bruttó Ft kerekítve
  2. 16F628A I/P    480          610
  3. 16F1827 I/P    430          550
  4. 18F14K22 I/P  580           740

Az ebay -en is az olcsó, amit visznek...
Továbbá, a Microchip bejelentette, hogy a régebbi kontrollerek árát 7.5% emeli. Bővebben: Link
Idézet:
„We have along history of supporting products for over 20 years from market introduction.”

A PIC16F628 (1998) már bele került, a 16F628A (2002) még nem.

(#) niedziela válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 11, 2018 / 1
 
Ha az ebay-en megveszel 10db-ot mindenképpen jobban jössz ki mint a ChipCad.
PIC-et a feladathoz kell választani, én legalább is ezt követem.
Ahova elég 4 I/O oda nem teszek 20 lábú IC-t, főleg ha a négy I/O 110Ft
Azért találtak ki többféle kontrollert, hogy ne azt az egyet kelljen használni a led villogtatástól a rakéta indításig
(#) Bakman válasza niedziela hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Idézet:
„Ahova elég 4 I/O oda nem teszek 20 lábú IC-t”
Ebben szerintem senki nem vitatkozik veled. Ellenben ésszerűbb kiválasztani pár típust és azokkal tornázni, mint minden feladat mellé keresni azt, amelyikbe még éppen belefér a program (eltekintve a speciális igényektől). Flowcode-hoz, a már emlíett okok miatt, én ezeket ajánlom:

PIC12F1840
PIC16F1825
PIC18F14K22
PIC18F26K22
PIC18F46K22

Viszonylag újak, nagy RAM és ROM területtel rendelkeznek, Flowcode ismeri őket.
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2018
(#) mhatalyak válasza niedziela hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Le sem fordul... Hibát ír a számításnál, amelyikben a zárójeles szorzás van.
(#) niedziela válasza Bakman hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Idézet:
„Ellenben ésszerűbb kiválasztani pár típust és azokkal tornázni”

Igy van.
(#) mhatalyak hozzászólása Dec 12, 2018 /
 
Sziasztok!

Idáig jutottam a fordulatszámmérő, sebességmérő kombóval. Külön-külön mind a kettő jól mér, de a bemenetkezelés miatt befolyásolják egymást. A ciklus, szerintem többször is lefut, emiatt a másik bemenetet nem tudja számolni. Próbáltam már külön makróba rakni, megszakításban kezelni, külön-külön, de sehogy nem változik a dolog. Még annyi, hogy PC ventilátorokkal tesztelem, esetleg kéne elé valami jelformálót raknom? 100nF kondi van mindkét bemeneten, a PC ventilátor pedig egyből a PIC lábán, a láb 10Kohm-al 5V-ra húzva. Már arra is gondoltam, hogy a PC ventilátor ad ki túl hosszú jelet! Esetleg valami más megoldás a prell mentesítésre?

Flowcode1.fcf
    
(#) kokozo válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
Az lenne a fura ha jó lenne.. Ugyanis ameddig valamelyik bemeneten nincs jel addig egy végtelen ciklusba kerül ami miatt lefagy a progi addig ameddig jel nem jön a bemenetre, ezután a másik bemenet ha 0 blokkolja a programot addig ameddig nem lesz jel..
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2018
(#) mhatalyak válasza kokozo hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
Igen, erre gondoltam én is. Hogyan kellene akkor figyelnem a bemenetet? Valahogyan biztosan meg lehet oldani.

Szerk: Bocsánat, most láttam a mellékletet.
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2018
(#) kokozo válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
Az initben a számításnál törtet nem szereti így old meg:
fordulat = jel * 60
int = 0
jel = 0
sebesseg = (jel1 * 33) / 10
jel1 = 0
(#) mhatalyak válasza kokozo hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
HIBÁTLAN!

Köszönöm szépen a segítséged. Már próbáltam valami hasonló megoldást is, mint amit csináltál, csak az hiányosabb volt. Az elgondolásom ilyen volt, csak a kivitelezés nem jött össze.

Köszönöm szépen, sokat tanultam ebből is!

További szép napot!
(#) mhatalyak hozzászólása Dec 19, 2018 /
 
Üdv!

Megint szükségem lenne egy kis segítségre. A chip beállításoknál mit hova kell állítanom PIC16f1825 -ös mikrovezérlőnél, belső oscillátorral, hogy el is induljon? 16f628A-n megy a program, átvariálva, a 16f1825-re már nem indul el. A másik kérdésem: Gond az, ha az LCD vezérlése két külön portról van megoldva?

Kérhetek egy példaprogramot, az adott mikrovezérlővel helyesen beállított konfigurációkkal? Belső órajel 4MHz.
(#) Bakman válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 19, 2018 /
 
Az LCD lábait oda kötöd olyan sorrendben, ahova jólesik, kivéve a csak bemenetként használható, illetve speciális tudással rendelkező (pl. USB D+) lábakat. Példaprogramot perpillanat nem tudok adni.

Apropó! Ha egy munkát már mentettél adott kontrollerre, akkor a cél kontroller megváltoztatásánál általában hibázik a Flowcode. Valamilyen oknál fogva nem szokott működni a program részben vagy egészében ha valamilyen kommunikáció is használatban van (RS232, I2C, SPI, OneWire). Ilyenkor nincs mit tenni, a makrókat exportálni kell és egy új projektbe, ahol a megfelelő kontroller van kiválasztva, importálni. Ezt a hibát már többen is leírták, több helyen is. Nem feltétlen kell kommunikációs protokollt használni de ilyenkor szinte borítékolható a probléma.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2018
(#) kokozo válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 19, 2018 /
 
Szia! Tedd fel a tiédet kijavítjuk.
(#) mhatalyak válasza Bakman hozzászólására (») Dec 19, 2018 /
 
Feltöltöm a megírt programot. (Karácsonyi ajándék lesz egy simsonra, kicsit trágár üdvözlő szöveggel.) Ha be tudnád állítani, az nagyon nagy segítség lenne! Leesett az állam, amikor megláttam a beállítási lehetőségeket a 628A-hoz képest.

csaba.fcf
    
(#) Bakman válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 19, 2018 /
 
Idézet:
„Leesett az állam, amikor megláttam a beállítási lehetőségeket a 628A-hoz képest.”
Nézz meg egy 16 vagy 32 bites kontrollert.
(#) mhatalyak válasza Bakman hozzászólására (») Dec 19, 2018 /
 
Szeretnék már ott tartani, hogy igényelje a program ezeket a mikrovezérlőket.
Következő: »»   306 / 360
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem