Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   222 / 312
(#) Olits válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Legalább be lehet állítani pontosan, hogy hány amperrel tesztelje az aksit és ezt az értéket tartja...(remélem pontosan)
(#) Kovidivi válasza Olits hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Le tudod mérni, köss sorba az akksival egy ampermérőt! Az is érdekes, hogy mikor melegszik a sönt ellenállás, változik az értéke, és amíg a mérés elején pontos az áram, fél óra múlva már elcsúszhat az érték. Ha pedig elcsúszik, a műszer is hibás áramot fog mérni. Jó méretezéssel a hiba minimális marad.
(#) Olits válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Ok.Le fogom mérni.Köszi.
(#) vladcepes hozzászólása Dec 11, 2018 /
 
Sziasztok! Megcsináltam az Akku pakkot így: akku pakk A kérdésem a következő lenne: Mértem az akku +;- szálon 16,41V ot stabilan ,viszont a Balanszer +;- án ami megy majd a behajtóra ott 9,15V és 10,43V között futkározik. Ez így helyes ? Ha majd beteszem a behajtóba át megy a 16V ? A motor az 12V-os. Köszönöm a válaszokat!
(#) Kovidivi válasza vladcepes hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Rakd fel tölteni fél percre az akksit a BMS-en keresztül. Jó lenne, ha nevén neveznéd a gyereket. A balanszer +-, gondolom a BMS áramkör kimenete lenne, a P+ és P- , mert nagyon nem mindegy, minek nevezed a pontokat!
(#) vladcepes válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
Szia! Köszönöm! Igen,bocs: a BMS kimenetén ami megy az akkuhoz ott futkározik a feszültség. Oda raktam tölteni, az Imax-al bekötöttem az 5 vékony szálat amik jönnek az aksiktól, és az Imax kimenetét pozitív,negatív ot a P+ és a P- hoz. Hagytam vagy 5 percet. Ugyan úgy futkározik a feszültség csak most följebb ment 11 V ig.
(#) Kovidivi válasza vladcepes hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
Ha az akksin rajta van a BMS, ami tartalmazza a balanszer áramkört is, akkor töltésnél nem kell csatlakoztatod a balanszer vezetéket az Imaxb6-hoz. A balanszer vezetéknek direktben kell a nyákra csatlakoznia. Mindegy. Kép nélkül csak találgatni tudok. Inkább próbáld ki, megy-e róla a behajtó.
(#) vladcepes válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
Bocs,most nincs melettem,így nem tudok képet felrakni. A BMS-t,végül csak azért raktam rá,mert visszaolvasva a fórumon írták hogy tulmerülés védelemnek is jó lesz,tehát nem baj ha ott van.Nem ragaszkodom hozzá ha nem kell. Megcsináltam a 4S2P-t és onnan jönnek ki a vékony vezetékek ami menne az Imex-hez. A Pozitiv ,Negatív is egyértelmű. Viszont csak ennek a BMS beiktatásán kavarodok bele hogy hogyan is kell bekötni ha azt is akarnám használni.
(#) Olits hozzászólása Dec 17, 2018 /
 
Sziasztok.Van többféle ,ebike aksiból kiszedett sony cellám.
Az egyik típuson ezt írja:
SE US18650V
T V1127SC21H

a másik típuson ezt:
SE US18650V
T V1127RJ22T
Meg tudja valaki fejteni, hogy ezek a számok mit takarnak?Neten keresgéltem, de pont ilyen megnevezésüeket nem találtam.
(#) Kovidivi válasza Olits hozzászólására (») Dec 17, 2018 / 1
 
A számok, betűk jelentése csak új (megbízható forrásból származó) celláknál értelmezhető, persze, ha található a neten bármilyen infó. Használt cellánál a gyári állapottól óriási eltérések lehetnek. Valószínűleg széria- vagy sorozatszám, a gyárban tudják csak ezeket értelmezni szerintem.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2018
(#) Olits válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 17, 2018 /
 
Azt hittem valami kiolvasható belőle (újkorában mekkora volt a belső ellenállása, hány A-rel lehetett meríteni max.stb).Köszi.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2018
(#) dara hozzászólása Dec 17, 2018 /
 
Sziasztok.Két BMS-t sorba lehet kötni?Van két három soros pakk,cc12V 30A és kellene nekem 24V30A.Be és kimeneti áramnak sorba kötve van akadálya?
(#) Kovidivi válasza dara hozzászólására (») Dec 17, 2018 /
 
Szia. A merítés elvileg mehetne nyugodtan, de én csak ideiglenesen használnám, tölteni pedig külön tölteném a pakkokat. Ha végleges helyre akarod beépíteni, akkor hosszabb utánajárást kíván, hogy megfelelően működik-e.
(#) dara válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 17, 2018 /
 
Épp ez a lényeg hogy nem tudom külön tölteni.A merités ugye szimetrikus lenne de akkor a töltés is?Gondolom én.Ha a cellák egyformák feltételezzük,akkor a töltés is szimetrikus lenne gondolom én.A problémám abbol adódik hogy a 3 cellás30A BMS 800 pénz,a 6 cellás30A meg 6000 pénz.
A másik,ez 6x15 sor lenne ha valamelyik cella meghibásodna hogy tudnám a legkönnyebben kiszürni?Lehetne mondjuk minden cellára egy ledt rakni?A rossz akkor nem világitana.
(#) Kovidivi válasza Olits hozzászólására (») Dec 17, 2018 /
 
Leírom, én hogyan oldanám meg a hónapok óta tartó 18650-es e-bike akksis problémád:
Fognám az összes 18650 cellám, szétszedegetném a pakkokat, hogy minden cella különálló legyen! Feltölteném az összes cellát teljesen. Minden cellának megmérném a belső ellenállását, és ráírnám. 40mOhm-nál nagyobb értékű cellákat félreraknám, azok nem jók e-bike akksiba. A 40mOhm-nál kisebb értékűeket lemeríteném mondjuk 4A-rel, és ráírnám a kapacitást is a cellára. Ezután sorbaraknám a cellákat belső ellenállás szerint. A legjobbakat kezdeném el szétosztani, neked azt hiszem 10S kell. Tehát a legjobbakat lepakolnám az asztalra mintha 10S1P lenne. A következő 10 cellát úgy raknám a meglévő 10 mellé párhuzamosan, hogy a két cella belső ellenállását összeadva, mind a 10 csoportnál ugyanakkora (kb.) számot kapjak, és a kapacitás is stimmeljen. A következő 10 cellával ugyanígy járnék el, variálni kell picit, logikázni, de a végén kapsz 10S pakkot, annyi párhuzamos cellával, ami elfér a bringádon. Minden soros tag azonos kapacitást és belső ellenállást képviselne (ez nem teljesen igaz, de maradjunk annyiban, hogy ez adja a lehető legjobban közelítő eredményt a tökéleteshez). Ez minimum egy napi munka, de nem tudom mennyi cellád van, lehet több nap.
(#) Olits válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 18, 2018 /
 
Szia.Köszi a tanácsot.Jó ötlet.Én végül is ezt nem problémaként élem meg, mert nem sürgős összeraknom a pakkot.Nyárig ráérek,addig is bibelődök vele, tesztelgetem, próbálgatom a cellákat.De van jó ,működőképes aksim is, csak azt akarom megnézni, hogy használt cellákból mit lehet összehozni.Úgy ahogy a fórum neve mutatja én is csak hobbi szinten , kikapcsolódásként foglalkozok elektronikával.Úgy látom, hogy te sem látod rossz ötletnek, hogy használt cellákat felhasználjunk.Minek dobjuk, ki, amig még van bennük energia.Legfennebb többet kapcsolok párhuzamosan, mint volt gyárilag.
A belső kapacításról:Van egy Opus nevű aliról rendelt töltőm, ami tud kapacitást is mérni, hogy mennyire pontosan nem tudom.De legalább össze tudom hasonlítani a cellákat.Szóval nem tudom mennyire mér pontosan, de még használt cellánál 90 mOhm-nál kisebbet még nem tudtam mérni...Egyszer megmértem egy vadonatúj LG ,30 A merítést is biró cellát, és ott is csak 90 mOhm-ot mért.Tudom, hogy neked van egy jó műszered, de még nem értem el odáig, hogy nagyobb összeget fektessek bele ebbe, inkább veszem az olcsó kínai cuccokat .Talán majd egyszer.
(#) Kovidivi válasza Olits hozzászólására (») Dec 18, 2018 /
 
Az a 90mOhm eléggé rossz érték egy vadiúj cellánál... Nyárig még valóban van időd bőven.
(#) Olits válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 20, 2018 /
 
Lehet, hogy a mérő nem pontos.
(#) Olits hozzászólása Dec 24, 2018 /
 
Sziasztok.Véletlenül egy cellát forditott polarítással tettem két másik cella mellé párhuzamosan és így kezdtem el tölteni.Mindhárom cella 0 V feszültségen volt.Egyszer csak az vettem észre, hogy annak a cellának( amelyet fordítva tettem be) megváltozott a polarítása, vagyis a minusz sarka lett a pozitiv és a plusz a negatív, de már ekkor mindhárom cella 1 V környékén volt(a jelzett cella -1V).Ekkor vettem észre, hogy nem jól helyeztem a töltőre.Így kiszedtem.Ha hagytam volna mi történt volna? Feltöltődött volna az is rendesen de közben a polarítása megváltozott volna ?
(#) Kovidivi válasza Olits hozzászólására (») Dec 24, 2018 /
 
Ha megfordult a cella polaritása, az akkor kb. kuka. Hogy mi történt volna, nem tudni.
(#) Olits válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 24, 2018 /
 
Ok.Lehet hülyeséget kérdezek:Nem lehet megfordítani a cella polaritását lemerítve teljesen 0 V-ra, majd feltölteni fordított polaritással.Engedné ezt a szerkezete és a kémia?
(#) Kovidivi válasza Olits hozzászólására (») Dec 24, 2018 /
 
Én nem gyötörném szegény cellát tovább.
(#) Olits válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 24, 2018 /
 
Van elég belőle, és amúgy sem lesz több 500 mAh-nél ha felélesztem sem
(#) Olits hozzászólása Dec 28, 2018 /
 
Sziasztok.Eddig úgy tudtam, hogy párhuzamosan köthetünk akárhány cellát, a lényeg hogy a feszültségük azonos legyen, a kapacítás nem számít.Ma azonban a valóság nem ezt mutatta:Van egy jó pár laptop aksiból kiszedett cellám, párhuzamosan kötöttem nyolcat, amelyeknek belső ellenállása és kapacítása is különbözik, csak a fesz azonos.Arra voltam kiváncsi, hogy ha megterhelem műterheléssel(autó izzók), hogyan viselkednek a cellák.Az eredmény az volt, hogy egyes cellák nagyon fel tudtak melegedni(amelyeknek nagyobb volt a kapacítása), ezek nagyobb Ampert szolgáltattak, míg mások hűvösek maradtak(kisebb kapacitásuak),ezek kevesebb A-t adtak le...A belső ellenállás nem számított a melegedés mértékében, csak a kapacítás nagysága.Ezek szerint nem igaz az, hogy össze lehet kötni párhuzamosan bármilyen kapacitásu cellát?
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2018
(#) Kovidivi válasza Olits hozzászólására (») Dec 28, 2018 /
 
Ohm törvénye alapján a cellákon átfolyó áram a belső ellenállásuk alapján oszlik meg. Az alacsony belső ellenállású cellán több áram folyik, a gyengébben kevesebb. Ez eddig biztos.
A melegedés pedig a belső ellenállás és a rajta folyó áramnégyzet szorzata (R*I*I). Úgy lenne korrekt a mérésed, ha minden cellával sorosan kapcsolnál egy lehetőleg ugyanolyan árammérőt (egy időben minden cellával, és nem egymás után!), majd megterhelnéd ezt a párhuzamos pakkot. A terhelés alatt felírnád az átfolyó áramokat, és figyelnéd a melegedést (esetleg a cellák terhelt feszültsége plusz információnak). Ekkor le tudnád vonni a saját következtetésed.
Érdekes a szituáció, mert nem jelenthető ki, hogy a gyengébb vagy az erősebb cella melegedett jobban, ugyanis a gyenge cellán kevesebb áram folyik, amiatt kevésbé melegszik, de lehet, hogy ez a melegedés több, mint ami az erősebb cellán keletkezett.
Bonyolódik a helyzet, ha a cellák kapacitása nem azonos! Ugyanis amíg minden cella fel van töltve, az áram az összes cella között oszlik meg. Amint egy cella lemerül, kiszáll a terhelésből, mintha ott sem lenne. Írtad is, hogy a nagy kapacitású cella melegedett. Azért tette ezt, mert a terhelés végére már csak ő egyedül vitte az egész terhelést, rajta óriási áram folyt, és melegítette belülről.
Ha csak annyi kapacitást szedtél volna ki a párhuzamosan kapcsolt pakkból, amit a legkisebb kapacitású cella tudott, akkor az áram a terhelés végéig az összes cellán megoszlik, és a melegedés tisztán a belső ellenállások alapján oszlik szét. Jó egyébként a mérésed és a tapasztalatod, elgondolkodtatott. Jó felé méregetsz, jó irányba haladsz.
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2018
(#) Olits válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 28, 2018 /
 
Közben még méricskéltem...Talán mégsem teljesen igaz amit fentebb állítottam.Vettem két cellát.Az egyiknek a kapacitása és a belső ellenállása is jóval nagyobb mint a másiké.Ebben az esetben kezdetben a nagyobb kapacitású cella adta a nagyobb áramot, majd hamar kiegyenlítődött, és aztán már a kisebb kapacitású cella előzte meg áramleadásban és ennek következtében melegedésben is(de nem volt számottevő különbség a melegedésben).Ez a teszt nem sok idő, mert nagyobb árammal terhelem a cellákat(ebben az esetben a két cellát 10 A-el)Az áramot lakatfogós multiméterrel mérem ,így elég gyorsan tudom egymás után mérni a cellákat.Amint te is mondtad a cellák áramleadása folyamatosan tud változni teszt közben,ez is sok mindentől függ.Ezek szerint elég bonyolult összerakni egy nagyobb terhelés céljára kialakított akkupakkot olyan cellákból, amik különböznek egymástól több mindenben.
Nekem ezzel az a célom, hogy megfigyeljem az azonos feszültségű, de egyéb tulajdonságokban különböző cellákat terhelés alatt ,párhuzamosan kötve.Mert azt nem szeretném, hogy egyes cellák felforrósodjanak, míg mások normálisan viselkedjenek.Viszont eddig sajnos ez a tapasztalat.
(#) Olits válasza Olits hozzászólására (») Dec 28, 2018 /
 
És még egy megfigyelés :a felmelegedett celláknak nagyot csökken a belső ellenállása mint előre volt,amikor hidegen mértem.(A helyiségben előre még 10 fok körül van amikor bemegyek és neki fogok tesztelni).
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2018
(#) Kovidivi válasza Olits hozzászólására (») Dec 28, 2018 /
 
Hideg cella belső ellenállása sokkal magasabb mint amikor meleg. Komplikált a rendszer valóban. Ezért kell úgy kicsit túlméretezni az egészet. Nálad biciklinél folyamatos a terhelés, míg pl. csavarbehajtónál szakaszos, utóbbi esetbe gyengébb cellák is jók. Úgy kellene megcsinálnod az akksipakkot, hogy langyos se legyen egy cellád se! Gondolj bele, nyáron leállítod a bringát valahova, nincs árnyék, az egész akksi 40fokC-ra melegszik. Innen indul a hőmérséklete, majd használat közben mégjobban melegszik... A cellában termelődő hő is számolható. Ha a cella hőmérséklete nem nagyon változik, akkor a belső ellenállása is csak kicsit variál, így a termelődő hőt közelítve tudod az áramból számolni.
(#) Vizi Norbert hozzászólása Dec 28, 2018 /
 
Sziasztok! Segítsére volna szükségem mert nem értek hozzá és a net feltúrása után is homály van. A gyerek drónjának az akkuja elköszönt. Egy 11.1V 1800mAh 65C ZOP POWER LI-PO akku volt. Vettem volna másikat de olyat emberi áron nem találtam. Ráleltem viszont egy olyan fizikai méretű, szintén ZOP akkura aminek a jelzése 11.1 V 1500 mAh 3S 40C LI-PO . A 300mAh-val kisebb üzemidőt értem de mit jelent a többi számozásbéli eltérés? Pontosabban nem is a jelentése érdekel hanem, hogy használhatom-e helyette? Meg fogja-e úgy hajtani a motorokat a drónon? Köszönöm ha segít valaki.
(#) nedudgi válasza Vizi Norbert hozzászólására (») Dec 28, 2018 / 1
 
A 3S azt jelenti, hogy három cela van sorba kötve (3 Serial).
A 60C (45C) az akkupakkból kivehető legnagyobb áramot jelzi, ahol a C a megadott kapacitást jelenti. A C előtt levő szám egy szorzó.
Következő: »»   222 / 312
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem