Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   175 / 188
(#) olika76 hozzászólása Jan 27, 2019 /
 
Kedves Elektronikások!

Készíttetem egy kis időzítőt magamnak, de sajnos nagyon érzékenynek tartom. Az indítás akkor is megy, ha csak egy szál, bekötetlen vezeték egyik végét hozzáérintem a 4,7kOhm-os és a 100nF-es kondi közös pontjához. Ha ki-be kapcsolgatom a tápot, akkor is elindul. Ez azért nem jó, mert sajnos a relé (a bc337 kapcsolja) által működtett kis elektromotor (kb. 20W) is újra beindítja az időzítőt pl. leálláskor. Természetesen ugyanazon 12V-os akkun vannak, de csillagba kötve. Próbálkoztam diódákkal is, de nem volt eredménye. Csatoltam egy képet is.

Remélem lesz valakinek észrevétele, hogyan tudnám szabályozni a "negatív impulzusokat".

Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdvözlettel: olika76
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2019

idozito_5.jpg
    
(#) Bakman válasza olika76 hozzászólására (») Jan 27, 2019 / 1
 
4k7 és C1-et vedd ki a kapcsolásból, a 100 kΩ felhúzó ellenállást pedig cseréld ki 1 kΩ-ra.

Továbbá: A 7809-es kimenetére tegyél egy 4.7 - 10 µF-os kondenzátort. Az időzítés a nagy ellenállás miatt (1 MΩ poti) instabil lehet.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2019
(#) janigel válasza olika76 hozzászólására (») Jan 27, 2019 / 1
 
Azon kívül amit Bakman írt, zárd rövidre a RESET -en (4.láb) levő 1MOhm ellenállást.
A kondiját (C3) kiveheted.
(#) olika76 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Kedves Bakman!

Köszönöm a választ, de egy valamit elfelejtettem leírni. A nyomógombot, ha folyamatosan nyomva tartjuk, akkor is működnie kellene. Viszont a javaslatod alapján nyomva tartás esetén behúz a relé, de nem indul el az időzítés csak akkor, ha elengedjük a gombot.

Bocsánat emiatt, ezt le kellett volna írnom, ill. a nyomógomb helyett kapcsolót kellett volna odarakni.

Köszönöm előre is a segítséget!

Üdvözlettel: olika76
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2019
(#) proli007 válasza olika76 hozzászólására (») Jan 27, 2019 / 1
 
Hello! A bemenet pergésmentesítését muszáj megoldanod ebben az esetben, mint pld. itt az első fokozatban látható.
(#) olika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Kedves proli007!

Bocsánat előre is. Megnéztem, de még nem világos. Kérnék még egy kis segítséget.

Előre is köszönöm!

Üdvözlettel: olika76
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2019
(#) proli007 válasza olika76 hozzászólására (») Jan 27, 2019 / 1
 
Nem tudom mi a gond. Az "5Hz" helyett jöhet a kapcsoló, vagy a nyomógomb. Az elsőp fokozattal kiegészíted a Te második fokozatodat. (Itt is egy monostabilt vezérel az első fokozat, csak az időzítések mások..
(#) olika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Kedves proli007!

A gondom inkább az, hogy miért kell egy első fokozat, hogy a másodikat indítsuk. Egyből miért nem megy?

Ha maradunk a két fokozatnál: miért nem zavarja meg a kis elektromotor az első fokozatot? Mert szerintem meg fogja tenni és újra indul minden.

Köszönöm a segítséget!

Üdvözlettel: olika76
(#) proli007 válasza olika76 hozzászólására (») Jan 27, 2019 / 1
 
Mert a monostabil indításhoz egy gyors felfutású jel kell, amit a kondi visz át. Viszont hogy ne legyen zavarérzékeny a kapcsolás, a bementet szűrni kell. De ez után egy jelformálásra van szükség, hogy ismét gyors legyen a jel. Ezt végzi az első 555. De ez lehetne bármely hiszterézises áramkör is.
(#) olika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Kedves proli007!

Értem! Sajnos nincs itthon oszcilloszkópom, hogy ezeket pontosan kimérjem. Próbálkoztam tranzisztorokkal a szűrést megcsinálni, de a jel gyenge lett...

Van még egy szakmai kíváncsiságból adódó kérdésem: a második fokozat kimenete is olyan szűrt, gyors jelnek tekinthető, mint a bemenete az elsőből? Ha tovább szeretnénk ezzel a jellel "játszani", akkor ismét kell egy első fokozat?

Köszönöm a türelmet és a válaszokat!

Üdvözlettel: olika76
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2019
(#) proli007 válasza olika76 hozzászólására (») Jan 27, 2019 / 1
 
A fokozatok kimenete gyors jel, de kis-impedanciás. Így arra zavarjel nehezen tud ráülni. Tehát ha annak kimenetéről vezérelnél további időzítőt, nem kell új első fokozat.
(#) olika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Kedves proli007!

Köszönöm a sok segítséget! Így már menni fog.

Jó éjszakát!

Üdvözlettel: olika76
(#) proli007 válasza olika76 hozzászólására (») Jan 28, 2019 / 1
 
Hello! Azt elfelejtettem írni, hogy az NE555 jelformáló, invertál. Vagy is az időzítés nem a nyomógomb megnyomásakor indul, hanem az elengedésekor. Ha megnyomásnál szeretnéd működtetni, akkor vagy a nyomógombot megcseréled a felhúzó ellenállásával, vagy a fokozat után egy tranzisztoros invertert lehet tenni.
De ha már említetted a tranzisztort, akkor akár abból is lehet jelformáló Schmitt triggert készíteni. Mivel abban két invertáló fokozat van egymás után, így nem fog invertálni. Vagy is megnyomáskor fog indulni a késleltetés. De lerajzoltam, hogy egyértelmű legyen a dolog. A C1 és az R2 szűri a nem kívánt tranzienseket. A tranyók pedig visszaállítják a gyors jelváltozást. Az 555-nek rajzoltam Reset áramkört is, mert a táp rákapcsolásakor a C1 töltődése miatt, képződik egy időzítés. Ha ez zavaró, akkor ki kell alakítani a Reset áramkört (10µF/100k). És akkor elmarad a bekapcsolási jelenség. De belerajzoltam, azt is hogyan kell a tápot/,motoráramkört kialakítani, ahogy javasolták is.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2019
(#) olika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Kedves proli007!

Köszönöm a rajzot, minden érthető. Én is hasonlóval próbálkoztam, de azt hiszem nem jól állítottam be az értékeket és (bár nincs oszcilloszkópom) észrevehető volt a jel gyengesége.

Majd írok, hogy miképpen sikerült.

Üdvözlettel: olika76
(#) olika76 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Kedves proli007!

Köszönöm, megcsináltam és teljesen jól, zavarmentesen működik.

További szép napokat!

Üdvözlettel: olika76
(#) Marty McFly hozzászólása Feb 2, 2019 /
 
Üdv kollégák!
Egy olyasmi dolgot kellene megoldani 555 ösök segítségével hogy lenne 3 db és egymás után csinálnának egy ciklust. Úgy értem hogy az első a kimenetén bekapcsol majd ki, ezt követően a második bekapcsol majd ki ha ez is kész akkor a harmadik is bekapcsol majd ki, és kezdődik elölről a végtelenségig. Az adatlapban látom hogy van reset láb ezt esetleg lehetne hasznosítani valamilyen formában?
(#) kokozo válasza Marty McFly hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Üdv. A 3 ciklus egyforma vagy teljesen mások az idők?
(#) Marty McFly válasza kokozo hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Teljesen szimmetrikus lenne.
(#) Bakman válasza Marty McFly hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Két bekapcsolás között kell szünet? Ha igen, mennyi? Mennyi ideig tart egy kimenet aktív állapota?
(#) Marty McFly válasza Bakman hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Nem kell szünet. A bal oldali verzióra gondolok. Még nem tudom pontosan mennyi idő lesz a végleges, elsőre hogy szemléletes legyen 1-1-1 sec re gondoltam.
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2019
(#) Bakman válasza Marty McFly hozzászólására (») Feb 2, 2019 / 1
 
Valahogy így, lásd melléklet.
(#) Marty McFly hozzászólása Feb 2, 2019 /
 
Így nem fog minden 4. ciklus kimaradni?
(#) Bakman válasza Marty McFly hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Nem. A negyedik kimenet a Reset lábat is aktiválja, minimális késéssel ugyan (1 Hz-es periódusidő esetén elhanyagolható), de az első LED-re fog váltani a kimenet.

Kontrollerbe tudsz programot égetni? Az egész helyettesíthető lenne egy nyolc lábú IC-vel.
(#) kokozo válasza Bakman hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Az egész helyettesíthető 3 tranyóval
(#) Marty McFly válasza Bakman hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Gondoltam már én is erre, van PICkit2 itthon, csak ugye a PIC kimenete max 20mA az 555 pedig jóval erősebb. A 4017 is gyengébb kimenettel rendelkezik?
(#) kokozo válasza Marty McFly hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Bővebben: Link
Egyszerű és ugyanazt tudja..
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2019
(#) kokozo válasza Marty McFly hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
javítva
(#) Marty McFly válasza kokozo hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Köszönöm!
(#) Bakman válasza kokozo hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Idézet:
„A kapcsolás még három lépésnél viszonylag korrektül működik. ( Két LED világít és egy sötét. A sötét fog futni.)”
(#) Marty McFly válasza Bakman hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Igen van pár gond vele sajnos.. Nem tudja valaki a 4017 kimenete mennyire terhelhető?
Következő: »»   175 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem