Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   176 / 188
(#) Bakman válasza Marty McFly hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Mit akarsz kapcsolgatni? Úgy egyszerűbb lesz segíteni.
(#) Marty McFly hozzászólása Feb 2, 2019 /
 
BUY69A lesz a kimenetén. Ilyenből villanypásztort már építettem, és most is gyújtótrafó lesz rákötve mint a sima villanypásztor esetében.
(#) Marty McFly hozzászólása Feb 2, 2019 /
 
Esetleg lehetne a BUY69A-t mondjuk BC337-el darlingtonba kapcsolni?
(#) janigel válasza Marty McFly hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Én csakis OPTO csatolón keresztül kapcsoltatnám.
(#) Marty McFly válasza janigel hozzászólására (») Feb 3, 2019 /
 
Igen volt erről már szó, de az 555 jól bírja a strapát. Nem tudom hogy egy PIC programját esetleg meg tudná-e zavarni, illetve nem tudom hogy a jelalak mennyire torzulna ha túl sok alkatrészt raknék sorba a kimeneten, hiszen fontos a négyszög alak mert egy határozott kikapcsolás kell a kimeneten pont úgy mint az autók megszakítójánál is.
(#) Bakman válasza Marty McFly hozzászólására (») Feb 3, 2019 /
 
Optocsatoló, FET meghajtó, MOSFET. Esetleg az első kettő egy tokban: FOD3182.
(#) Marty McFly hozzászólása Feb 3, 2019 /
 
Valaki tudná nekem szemléltetni egy rajzzal ezt a láncolatot? Kiindulási pont lehet 555, 4017, esetleg PIC tehát valahonnan van egy jelem. Jel -> optocsatoló -> meghajtás -> BUY69A Nem feltétlenül ragaszkodom a BUY hoz csak van belőle itthon kb 10 db és villanypásztorként egész jól működik.
(#) janigel válasza Marty McFly hozzászólására (») Feb 3, 2019 /
 
Például ez.
A PCF8583 rész helyett lehet 555 kapcsolás is, de akkor nem lesz pontos.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2019

3x1Hz.pdf
    
(#) Bakman válasza janigel hozzászólására (») Feb 3, 2019 /
 
A PCF8583-at mi fogja beállítani? Kell hozzá kontroller. Ha az van, akkor viszont a többi elhagyható.
(#) janigel válasza Bakman hozzászólására (») Feb 3, 2019 /
 
A DS1307 - hez kell controller hogy kiadja az 1 Hz-et.
A PCF8583 kapásból kiadja.
(#) Bakman válasza janigel hozzászólására (») Feb 3, 2019 /
 
Ez lehet, az NXP adatlapjai általában egy nagy katyvasz a többiekéhez képest, bele sem néztem.
(#) Kovidivi válasza janigel hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
Az ötlet szuper, hogy RTC-t használsz fel. Csak: a kérdező még csak kapargatja a felszínt, és változtatni akarja majd az időket is, 1sec-ról mindjuk 400ms-ra...
Azt nem értem, hogy miért nem írják le a delikvensek, hogy mihez is kellene az egész egyáltalán? Sokkal jobb tippeket kapna. Most inkább 5-en megoldják az 1mp-es impulzusokat, 5 féleképpen, ebből 1 nem állítható, a másik nem elég gyors felfutású, a harmadik nem terhelhető, mert a kérdező titkolózik. Ennek a barchobának nincs értelme.
(#) janigel hozzászólása Márc 1, 2019 /
 
Szia proli007 !
Megtaláltam egy magyarázatodat itt, és az érdekelne hogy melyik kapcsolásról van szó.
Egy cso-csó gólszámlálását kellene megoldanom, a labda kapuba jutását számolni 0-9 ig.
A számlálás megoldott, egy infra sorompó szolgáltatná a léptetési jeleket.
Az adó és a vevő közti távolság 10 cm.
A labda 3 cm átmérőjű, a kapuba jutása viszont igen-igen gyors is lehet.
Épp ez a problémám, mert az én kapcsolásom (PDF) a gyors kapura lövéseket nem veszi észre. Mi lehet az oka ???
Egyébként jól működik.
Köszi ha ránézel, és segítesz, vagy készítesz egy másik kapcsolást.
Üdv janigel
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2019
(#) Remci válasza janigel hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Szerintem ez lesz az
(#) proli007 válasza janigel hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Hello! Szerintem alapvetően az időzítésekkel van gondod. Az LM393 2-es bemenetén lévő 100nF-ot tedd át a 47µF helyére. Az eredetileg 100nF-ot cseréld le egy 10nF-ra és felette lévő 100kohm-ot pedig egy 10kohm-ra. Ekkor sokkal gyorsabb lesz a működése.
Mert az áramkör működése azon alapszik, hogy ha kimaradnak a TSOP felől érkező kisütő impulzusok, akkor a 100nF-ot feltölti a 100kohm. Ez pedig kb. 10ms alatt történik meg. Ha 10k és 10nF az időzítés, akkor ez 0,1ms alatt történik meg. Tehát százszor gyorsabban. A 38kHz-es impulzusok viszont megengedik ezt, mert azok 26us-onként érkeznek. Tehát ha 4 impulzus kimarad, már érzékelnie kell.
(#) janigel válasza proli007 hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Köszi szépen, így valóban elég gyors lett.
Viszont most a monoflop mintha ott se lenne, és a hátulról (kapuból) visszapattanó labdák is számlálva vannak.
Ezért volt jó a 47µF kondi, de ha ez marad, akkor megint az érzékenységéből veszít az áramkör.
Kígyó harap a farkába ?
(#) proli007 válasza janigel hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Ha túl gyors az ismétlődési idő, akkor célszerű azt kb. vissza állítani. De mivel az LM393 kimenete kb. 20mA leadására képes, így nem tudja elég gyorsan kisütni a 47µF-os kondit. A 47µF-os kondit, a 20mA-es kisütéssel a féltápot (2,5V) 5,8ms alatt képes elérni. Ez vélhetően túl sok. De ha a kondit pld. 2,2µF-ra csökkented, a 10kohm-ot 220k-ra növeled, akkor a kisütés 0,27ms alatt jön létre, miközben a töltés időzítése (ismétlés várakozása) gyakorlatilag az eredeti marad.
Másik lehetőség a gyorsításra, a kondi csökkentése és ellenállás növelésén kívül, egy PNP emitterkövető tranyó beépítése az 1-es láb és a kondi közé. Az majd, még gyorsabban képes kisütni a kondit.
(#) janigel válasza proli007 hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
És közben az inpulzus szélesítése (monoflop idő) is megmarad ?
Az emitter követő részt le tudnád rajzolni ?
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2019
(#) proli007 válasza janigel hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Persze hogy megmarad, mert kimaradáskor a kondi egyből kisül, majd lassan töltődik fel az ellenállás által. Annak időállandója pedig megmarad.

Góól.png
    
(#) janigel válasza proli007 hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Köszi szépen, most már csak kedden tudom kipróbálni.
Üvd janigel
(#) n0409bp hozzászólása Márc 15, 2019 /
 
Hello a fórumon résztvevőknek! Egy kis segítségre lenne szükségem. Megépítettem egy ismert 555-ös kapcsolást (mellékelve), amely egy érintésre riasztót működtető áramkör lenne. Egyelőre nem úgy működik. ahogy kellene. A gondot az jelenti, hogy a tápfeszültség rákapcsolásakor a tranzisztor kb. 3 másodpercig vezetővé válik és beindítja a riasztót kapcsoló relét. Hibás a koncepció vagy az IC? (Azt már csak tájékoztatásul írom le, hogy ha a tranzisztor vezető állapota megszűnik, akkor a kb. 200 cm2-es fémlap érintésére a relé szabályosan működik, a probléma tehát az áramkör indításával kapcsolatos.)

tal-p1.jpg
    
(#) proli007 válasza n0409bp hozzászólására (») Márc 15, 2019 /
 
Hello! A 200cm^2 lapnak a GND felé kapacitása van, és az el tudja indítani a monostabilt.
Reset áramkört kell kialakítani. A 4-es lábról a tápra egy 100kohm, és ugyanerről a lábról egy 10µF-os kondit tenni a GND felé. (GND-n a negatív lába a kondinak.) A "kikapart" 10..100nF-ot is illik visszatenni az 5. láb és a GND közé. A tápra is célszerű 10..100µF-os szűrőkondit tenni.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2019
(#) n0409bp válasza proli007 hozzászólására (») Márc 15, 2019 /
 
Hello "proli007"! Köszönöm a javaslatokat. Egy plusz info a rajzhoz. A fémlap és az áramkör között kb. 30 cm hosszú árnyékolt vezeték van, az árnyékolás GND-re kapcsolva. Ez a körülmény befolyásol valamit? Feltételezem, a tápra javasolt szűrőkondi szükségtelen, ha az egy 12 V-os akkumulátor.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2019
(#) proli007 válasza n0409bp hozzászólására (») Márc 15, 2019 /
 
A tápszűrő kondi soha nem szükségtelen és szerintem nem 5..8Ft-os alkatrészeken kell takarékoskodni.
(#) janigel válasza proli007 hozzászólására (») Márc 15, 2019 /
 
Teljesen jól működik.
Benned sosem csalódok.
Köszi szépen janigel
(#) n0409bp válasza proli007 hozzászólására (») Márc 15, 2019 /
 
Egyetértek, de nem takarékosság miatt kérdeztem (jó pár darabbal rendelkezem). Úgy gondolom, a javasolt módosítások közül a 4. lábra kapcsolt ellenállás és kondenzátor a leglényegesebb. Sajnos, az elkészült nyák-on ezt szinte lehetetlen kivitelezni. Sem az érintő lemez mérete, sem vezetéke nem okozhatja a hibás működést, mert leválasztásuk a 2. lábról nem befolyásolja a tranzisztor viselkedését. Az 5. lábra kapcsolt 10 nF-os kondenzátor sem eredményezett változást. Ha másképpen nem lehet megszüntetni a tranzisztor nyitását bekapcsoláskor, marad a relé tápellátásának a megszakítása a rajzon nem szereplő távirányítóval. Vagyis ez utóbbi élesítené a rendszert, nem a bekapcsolás. Ismételten köszönöm a segítséged.
(#) proli007 válasza n0409bp hozzászólására (») Márc 15, 2019 /
 
A hiba szempontjából valóban a Reset áramkör lenne a lényeg. Mert az 555-nél nem biztosított, hogy nem indul el egyszer-egyszer az áramkör, a táp megjelenéséhez. A 4-es és a táp kondi változását nem fogod észrevenni, csak akkor ha zavarok szempontjából vizsgálod az áramkört. Az pedig amatőr viszonylatban macerás, mert egyéb paramétereket állandóra kell tartani, hogy a teszt értékelhető legyen. De néha egy egyszerű körbeárnyékolás is segít a dolgokon.
Egyébként egy ilyen jellegű érintő felületű áramkör igazából csak játékra való. Mert a 10Mohm-al felhúzott bemenet szigetelését nehéz biztosítani, pára - kosz és egyé körülmények mellett.
(#) n0409bp válasza proli007 hozzászólására (») Márc 15, 2019 /
 
Játéknál kicsit többre is alkalmas. Persze, én sem a lakást szeretném vele biztosítani. Egy induktivitáson alapuló megoldást használtam korábban sikeresen néhány szezonban a motorcsónakomon (a szélvédő fém kerete volt a szenzor), csak a ferrit mag nem szereti a rázkódást. Ezért gondoltam az IC-s megoldásra. Egyébként ennek a kapcsolásnak egy olyan változatát is láttam, ahol az IC 3. lába a mellékelt módon csatlakozik a kapcsoló tranzisztorhoz. Lehet, hogy ez is egy megoldás a kívánt működésre?
(#) proli007 válasza n0409bp hozzászólására (») Márc 15, 2019 /
 
Nem igazán helyes. Mert az áramköröd egy monostabil multi, aminek idejét a P1-el állítod be. Ha hozzáérsz, akkor egy ilyen hosszú impulzussal válaszol. De bekapcsoláskor is megjelenhet az ilyen hosszú impulzus. Tehát ha a kimenetre egy ilyen integráló tagot kötsz, annak késleltetése kb. 1,7sec lesz. Ugyan úgy megszólalhat. De ha elég hosszú az RC késleltetés ideje, akkor azon időn túl kell taperolni a lapot, hogy "megszólaljon".
A másik, hogy 220kohm-al nem biztos hogy a tranyó meghúzza relét, ráadásul béta függő is lesz a időzítés is. Mert így (ha az emitter a GND-n van) 200 béta mellett kb. 7,7mA lesz a kollektoráram.
Avagy Fet alkalmazása célszerűbb, vagy emitterkövető kapcsolás. (Ami itt nem derül ki hogy mi volt eredetileg az ábrán, de emitterkövető esetén nem kell a 220k.)
De semmibe nem kerül, ha kipróbálod igazam van-e.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2019
(#) n0409bp válasza proli007 hozzászólására (») Márc 15, 2019 /
 
Biztosra veszem, hogy igazad van, mert Te vagy a szakember, én pedig amatőrként is kezdő vagyok a korom ellenére. Maradok annál az alternatívánál, hogy az áramkört nem egy jeladóval, hanem egy kapcsolóval indítom, a jeladóval pedig a tranzisztor által meghajtandó relét élesítem. Így a kiinduló probléma nem áll fenn. Kellemes weekendet kívánok.
Következő: »»   176 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem