Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Forrasztópákák - melyik miért jó
Lapozás: OK   143 / 191
(#) Triger válasza Pali79 hozzászólására (») Feb 15, 2019 /
 
Az elemes pákával mi a baj?
(#) Pali79 válasza Triger hozzászólására (») Feb 15, 2019 /
 
Nagyon gyenge. Ha megnézed az átlag páka legalább 30-40W. Az elemesek csak 6-8W. Meg nekem volt olyan bajom is vele, hogy megnyomtam a gombot, megvártam míg felmelegszik a hegy, de amikor odanyomtam pl. egy ellenállás lábához hirtelen le is hűlt annyira, hogy oda is ragadt. Bár ez kínai volt, elképzelhetőnek tartom, hogy a Weller jobban muzsikál.
(#) Gogo válasza SzervízMacska hozzászólására (») Feb 16, 2019 3 /
 
Hogy segítsek annak akik kispénzűek, és nincs kellő gyakorlatuk. A leírt eljárással tökéletes szerszámot barkácsolhatunk 3 ezer forintból.Én is várok okos ötleteket, de leginkább csak okoskodó, kevésbé tanult fórumtársak kioktatását olvashatom, mint most is.
Sajnos ez a helyzet cicamica. Ne menj fejjel a falnak, nem okosodsz tőle. Inkább egy szemmeregető szmájlit válassz! Szerényebb, érthetőbb.
(#) tbarath válasza Gogo hozzászólására (») Feb 16, 2019 /
 
Hát azért egy 230-as páka elég messze van a tökéletestől...
(#) balog hozzászólása Feb 21, 2019 /
 
Sziasztok!
Páka vásárlás előtt állok és az alábbi Fahrenheit pákáról szeretném ki kérni a véleményeteket. THT-hoz és SMT-hez eggyaránt szeretném használni.
Köszönöm.
(#) Poli válasza balog hozzászólására (») Feb 21, 2019 /
 
Szia!
Nekem több mint 10 éve van egy 28003-asom. Eddig mindent meg tudtam vele oldani.
- A THT-hoz jó, de az SMT-nél túl messze van a kezed a forrasztó csúcstól és ez nehézkessé teszi a munkát.
- Az smd 0805-ös méretet még lábujjhegyen be lehet vele forrasztani, kisebbhez már nincs hegy.
- Ha most vennék új pákát akkor Ersa Piko-t (80W!) vagy esetleg T12-t választanék.
(#) elektroncso válasza Poli hozzászólására (») Feb 21, 2019 /
 
Nekem Ersa Picom van otthon, nagyon jól használható, engem is meglepett, hogy hiába a kis méret nagy hőelvonású felületeken is jól használható.
Idézet:
„Az smd 0805-ös méretet még lábujjhegyen be lehet vele forrasztani, kisebbhez már nincs hegy.”

Ezzel vitatkoznék, 0402 SMD-t meg PQFN tokot forrasztottam HAKKO 907 klónnal, csak kézügyesség kérdése, nem a pákáról függ (persze értelmes határokon belül). Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ezt az akciót mikroszkóp alatt végeztem, vagyis a látási problémák kizárásra kerültek, de a páka méretét és hegyét (0,8mm-es gyári ceruza) nem éreztem korlátnak.
(#) Poli válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 21, 2019 /
 
Félreérthetően fogalmaztam, az első két pont a Fahrenheit-re vonatkozik.
(#) elektroncso válasza Poli hozzászólására (») Feb 21, 2019 /
 
Én is arra gondoltam. Nem sok különbség van a Fahrenheit meg a HAKKO 907 klón között. Majd kétszer nagyobb mint a Pico. A 907 klón hegye kapásból két 0402 SMD-t eltakar (de akár hármat is) ennek ellenére elég könnyen (magam is meglepődtem) raktam fel vele az alkatrészeket. Mondjuk sztereó mikroszkóp nélkül nem csináltam volna (nem egy-két darabról van szó hanem kb. 150db 0402-ről meg vagy 10db PQFN tokról).
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2019
(#) h zoli hozzászólása Feb 27, 2019 /
 
Sziasztok!

Nekem van már 2 pákám: egy 30 éves "kattogós" Weller, és egy digitális Fahrenheit.
Mindkettővel az a bajom, hogy ha nagyon aprót forrasztok, nem fut fel rendesen a cin a (hegyes) pákahegyre.
Ha megtisztogatom, és még a levegőben teszek rá cint, még csak-csak, de amikor egy kiforrasztandó alkatrészhez nyomom, azt már nem olvasztja meg. Nyilván, ha nagyobb "bucit" teszek a pákahegyre, akkor úgy OK, de pici, apró, szűk helyen lévő forrasztásnál összefolyik mindenhova a túl sok cin.

Szóval a kérdésem: milyen pákát vegyek, aminek jó a hegye (főleg a nagyon hegyes változatról van szó)? Hőfokszabályzósra gondolok.

Kis túlzással, de nem a pénz a szempont, hanem a minőség.
- Láttam 120.000-ért Weller WT 1012 állomást, ami talán jó lehet.
http://www.xn--mszerhz-mwa40k.hu/forrasztastechnika/forrasztoalloma...wt1012
- Vagy 60.000-ért ez?
https://www.hestore.hu/prod_10038540.html
- Vagy: olvastam, hogy némelyik Solomonba belemegy a Weller hegy. Akár ez is szóba jöhet.

Vagyok annyira fanatikus műszaki dolgokban, hogy ha kell, kifizetek érte 120-at, de lehetőleg jó lenne mégiscsak olcsóbban megúszni.

Van Weller hegy és Weller hegy között különbség ilyen szempontból? Vagy egyáltalán a Weller hegyek a legjobbak?

Előnyök a választásnál: lehessen hegyet cseréni anélkül, hogy meg kelljen várni, míg kihűl.
Mindenképpen hőfok-szabályzósra gondolok, és kb 50-100 Watt közöttire.

Köszönöm.
(#) jimmi12 válasza h zoli hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Hello,

Ha igazán jót akarsz akkor ezt ajánlanám:
JBC BD-2A
Igaz a hegy picit drágább, mint a weller, de kb. mindenben körökkel előzi.
(#) h zoli válasza jimmi12 hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Miben jobb a Wellernél?
Amúgy inkább újat vennék, mert el tudom számolni a cégben.
(#) Pali79 válasza h zoli hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
(#) Ge Lee válasza h zoli hozzászólására (») Feb 27, 2019 / 1
 
Teljesen mindegy, hogy 600Ft-os vagy 12000Ft-os hegyet veszel, ugyanis egyiknél sem fog a hegy végén ottmaradni az ón. Azok a tűhegyes hegyek nem valók forrasztásra. Ha mégis olyat szeretnél használni azt csak úgy lehet, hogy pl. odafekteted a tűhegyes véget az SMD lábához, és odanyomod az ónt. Én életemben kétszer vettem ilyen tűhegyes hegyet, olcsót és drágát is, soha többet nem veszek. Meg kell keresni a legkisebb véső alakút, azzal szuperül lehet SMD-zni, és az ón is ott lesz a véső végén, nem kúszik hátra mint a ceruza alakúnál.
(#) Ge Lee válasza h zoli hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Egyébként ha ügyes vagy, egy Ersa Pico pákát össze lehet fabrikálni házilag, mert csak a fűtőbetétet, a hegyet és annak hüvelyét kell megvenni hozzá, a nyelet meg lehet csinálni műanyagból, és van egy profi pákád az új árának a töredékéből.
Rövid, könnyű, 80W-os, pici dolgokhoz az egyik legjobb, még a JBC-nél is jobb, nekem JBC-m is van. Plusz hüvellyel (1500Ft) a hegycsere pár másodperc, a (filléres) solomon szabályozó jó hozzá, olyan hőfokot állítasz be a potival amilyet akarsz.
(#) h zoli válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Értem, és logikus is.
Akkor hagyjuk a tűhegyeset, és nézzük, mi ami közepesen hegyes, ill. véső alakú, hőfokszabályzós, és jó minőségű?
(#) h zoli válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Idézet:
„Egyébként ha ügyes vagy, egy Ersa Pico pákát össze lehet fabrikálni házilag, mert csak a fűtőbetétet, a hegyet és annak hüvelyét kell megvenni hozzá, a nyelet meg lehet csinálni műanyagból, és van egy profi pákád az új árának a töredékéből.”


Ennyire barkácsolni nem szeretnék. Inkább egyben venném.
Miben jobb az Ersa Pico, mint egy Weller?
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2019
(#) h zoli hozzászólása Feb 27, 2019 /
 
És ha már az apró forrasztásoknál tartunk: milyen fejpántos nagyítót javasoltok, ami forrasztáshoz jó?
(#) Ge Lee válasza h zoli hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Nem jobb, hanem összességében olcsóbb. Ennyibe kerül a Pico-hoz egy fűtőbetét, és ennyibe kerül egy WP80-as wellerhez, ami kb. azonos kategória, mindkettő 80W-os, méretben a Pico valamivel kisebb. Egymás mellett nem tudom megmutatni a kettőt mert nekem WP80-am nincs, de itt van néhány kép, pl. a Pico a kattogós mellett, a Pico fűtőbetétje és a hüvely a heggyel egyben és szétszedve. Meg még néhány hasonló kaliberű páka, fent a hakko klón FM2028-T12 heggyel, alatta elvileg valami metcal, majd a JBC, alatta a Weller W(S)P80 és legalul a weller WMRP.

Szemre nem mondom meg hogy a wellerből az most a WSP80 vagy a WP80, utóbbi a kicsi, a WSP az majdnem akkora mint a kattogós.

Az ERSA gyáriban olyan, hogy a nyelében is van elektorinka, azt úgy csak a saját szabályozójával lehet használni, bár lehet hogy valaki megoldotta nem tudom. Én szétvágtam a nyelet és kivettem belőle az elektronikát, így bármelyik filléres szabályozóval tudom használni. SMD-zni én a 0102CDLF12-es heggyel szoktam, ez 1,2mm széles véső alakú. A TME-nél olcsóbb ez a hegy.
(#) Ge Lee válasza h zoli hozzászólására (») Feb 27, 2019 / 1
 
Fejpántost az semmilyent mert iszonyat kényelmetlen. Vagy rendes nagyítós szemüveg (nekem ilyen van kínából) vagy asztali karos nagyító, de leginkább valami mikroszkóp, egész jók vannak Kínából, akár külön LCD kijelzővel, amin látod nagyítva hogy mit csinálsz.
(#) jimmi12 válasza h zoli hozzászólására (») Feb 27, 2019 / 1
 
Szerintem mindenben, hegycsere kb. 3sec. (nincs tekergetés stb.), ha kicserélted a hegyet mire a panelhez érsz már forraszthatsz is, nem kell várni 4-5 percet. Sokkal jobb a hőátadása, és nagyságrendekkel többet bír ki egy hegy, mint a Weller (automatikusan sleep módba megy amint visszateszed a tartóba). Kisebb, könnyebb...
Volt szerencsém "ipari" körülmények között dolgozni mindegyikkel (és van is mindegyik), egyértelműen a JBC bizonyult jobbnak.
(#) sector99 válasza jimmi12 hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
A JBC-nél lehet valamit kezdeni a sérült bevonattal ? Új állapotban vettem a Jóf...on. C 245945 tip.
Végül is használható, csak a tetején egy kis csíkban lefut róla az ón.
(#) Bakman válasza sector99 hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Ha a bevonat sérűlt, akkor ennyi, csak idő kérdése, hogy az ón feloldja a belsőséget.
(#) Bakman válasza h zoli hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
JBC C245731

C245731.png
    
(#) sector99 válasza Bakman hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Az az érdekes, hogy fizikailag szinte nem is látható - megnéztem mikroszkóppal is. Csak ott azon a részen nem futja be az ón.
Mennyire "kényes különben ez a márkás hegy ? Arra gondolok, hogy olvastam itt már olyant is hogy fém szivaccsal is csak nagyon óvatosan szabad tisztítani - egy irányban stb. Szóval most ez némi csalódás volt, mondjuk a WSP 80-asomhoz viszonyítva.
(#) Ge Lee válasza sector99 hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
A JBC meg a Weller nem egy kategória. Amit megcsinálsz a wellerrel azt nem biztos hogy megcsinálod a JBC-vel is. Nekem is van JBC-m de én nem vagyok tőle hasra esve, mert gyorsan visszahűl ha nagy a hőelvonó felület. Azért vettem meg mert kellőképpen olcsó volt (2500Ft/db), és a hegy maga a páka, mert ugye benne van a fűtőbetét is, csak egy műanyag nyél kell rá (1000Ft a műanyagnak métere), 2 szál drót meg a filléres szabályozó. És mivel 2,5 ohm a fűtőbetét, remekül megy akkuról, kinti forrasztásokhoz tökéletes ahol nincs hálózat, de van egy 12V-os akku.

A hegy tisztításával én is sokáig bajlódtam, míg a szükség meg nem hozta a tökéletes megoldást a papír zsebkendő személyében. Ha már elkoszolódott kétszer háromszor még át lehet forgatni, majd ha már nem bírja eldobom és cserélem.
(#) Bakman válasza sector99 hozzászólására (») Feb 27, 2019 / 1
 
Idézet:
„fém szivaccsal is csak nagyon óvatosan szabad tisztítani - egy irányban stb.”
Ez egyszerűen butaság és/vagy a nagy nehezen megvett drága dolog extra felesleges féltése (mint sok más dolognál).

Én masszívan szoktam dörzsölni a réz forgácsban, különben az odaégett gyanta csak gyűlik a hegyen. Egy gyári ajánlás van, a tisztítás után az oxidáció ellen érdemes ónnal futtatni a hegyet és úgy elrakni/kikapcsolni a pákát.
(#) Bakman válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Idézet:
„gyorsan visszahűl... ...filléres szabályozó.”
Lehet, hogy nem elég jó a szabályzó? A gyári állomással nincs ilyen gond. Persze tegyük hozzá azt is, hogy nagy felülethez nem az általam ajánlott C245731-es hegy kell.

Van otthon nagy tömegű véső alakú hegyem, ezt: YouTube video, kipróbáltam én is, nincs miért szégyenkeznie a pákának.
(#) sector99 válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
No nekem is ez a véleményem, nem veszek több ilyen hegyet... Nem a márkavadász, csak némelyik hozzászólásban agyon volt dicsérve, hogy álom vele forrasztani... Hát - még az "egészséges" hegyet használva is - nekem nem éppen ez a véleményem.
Mindegy, annyit talán megér, de hivatalos bolti árért nem kell.
Köszi a tanácsot !
(#) Ge Lee válasza Bakman hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Az a szabályozó 1 fokon belül tarja a hegyet amíg nincs hőelvonás, úgyhogy nem lehet olyan rossz. Ha meg nagyon nagy a hőelvonás, akkor folyamatosan világít a LED, azaz folyamatosan fűt, annál többre ugye nem képes. A hegy meg visszahűl. Az Ersa nem csinál ilyet nekem soha, hogy hosszú másodperceken keresztül folyamatosan fűt.
A videón meg amit linkeltél nem JBC van hanem Metcal. A csávónak meg van még mit tanulni, mert ha folyasztószert is használt volna, akkor kb. feleannyi idő alatt megoldotta volna a dolgot, mert sokkal gyorsabban terült volna az ón.
Következő: »»   143 / 191
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem