Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Logikai áramkör H-váltóhoz (autós szimulátor)
Lapozás: OK   1 / 1
(#) invad3r hozzászólása Feb 24, 2019 /
 
Sziasztok!

Egy autós szimulátorokhoz használatos H-váltó építésébe fogtam, a gépészeti rész gyakorlatilag kész van, viszont az elektronikával bajban vagyok, ebben kérem a segítségeteket!

Az elektronika alapja egy régi, 8 gombos joystick lesz, aminek a 8 digitális bemenete tökéletesen alkalmas lesz arra, hogy a váltó 8 pozícióját érzékelje. A csavar ott van, hogy én a 8 pozíciót 5 db mikrokapcsolóval szeretném érzékelni, az első két képen látható módon. Az első kép a mikrokapcsolók fizikai elhelyezkedését mutatja a 3D-s modellben, a második képen lévő vázlat pedig a működést hivatott bemutatni.
Az "E" és "H" jelű kapcsoló érzékeli, hogy előre, vagy hátra van tolva a váltókar, "B" ha balra van húzva, "J", ha jobbra, "J2" ha teljesen jobbra, a 7-8-as pozíciókhoz. Ezek alapján egyértelműen meghatározható a váltókar helyzete, azaz hogy melyik fokozatban van és hogy melyik pin-re kell küldeni a +5V-os jelet. A mikrokapcsolók 3 lábúak, tehát az egyik felét megszakítja, a másikat összezárja kapcsolásnál.

Az első kérdésem, hogy létezik-e olyan kapcsolás amivel relék, tranzisztorok nélkül, egyszerű vezetékezéssel meg lehet oldani a feladatot? Én hiába firkáltam órákig, nem sikerült ilyet kitalálni, szóval úgy sejtem, hogy nem úszom meg valami vezérlés fabrikálása nélkül. Egy relés, vagy tranzisztoros vezérlést talán össze tudok hozni, kérdés, hogy mi az egyszerűbb, milyen alkatrészekben gondolkozzak, amivel a legolcsóbban, legegyszerűbben meg lehet oldani a feladatot?

Köszi a segítséget előre is!
(#) Bakman válasza invad3r hozzászólására (») Feb 24, 2019 /
 
J7 és J8 tulajdonképpen 1 vagy 0? A kimenet hogyan nézzen ki? Kilenc külön vezeték? Mellesleg a legegyszerűbb ezt mikrokontrollerrel megoldani, egy IC és kb. készen is van.
(#) invad3r válasza Bakman hozzászólására (») Feb 24, 2019 /
 
Úgy képzeltem el, hogy 8 vezeték, egy fokozat egy PIN, az üresnek nem kell külön jel. A 7, 8-nál azért van zárójelben, mert fizikailag úgy van kialakítva, hogy a J kapcsoló be van nyomva a legszélső állapotban is, de ez nem kell, hogy feltétel legyen, csak a J2-t kell figyelni.
Hát igen, a legszebb az lenne, ha egy mikrokontroller oldaná meg a kapcsolók figyelését és kapcsolódást a PC-hez, de ehhez a minimális arduino tudásom kevés egyelőre..
(#) Bakman válasza invad3r hozzászólására (») Feb 24, 2019 /
 
Az 1-es kiemenet vezérlését megrajzoltam, a többi hasonlóképpen alakul, figyelembe véve az igazságtáblázatot. Könnyen lehet, hogy nem ez a legegyszerűbb megoldás, ebéd után fárasztó ilyenen agyalni. Várj egy kicsit, hátha proli007 idetéved és tized ennyi alkatrészből kínál megoldást...

Logika.png
    
(#) Gafly válasza invad3r hozzászólására (») Feb 24, 2019 /
 
1 EPROM kell csak.
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Feb 24, 2019 /
 
Hozzávalók:
27C512 EPROM, 980 Ft
4k7 ellenállás létra, 35 Ft
DIP 28 IC foglalat, 125 Ft
DIL 4 kapcsoló (egérzongora, opcionális), 170 Ft

Az EPROM A0...A7 lábait az ellenállás hálóval táprahúzod.
A0...A4 és a föld közé jönnek a kapcsolók.
A5...A7 és a fold közé jön három DIL kapcsoló, ezzel összesen 9 különböző kiosztást tudsz megvalósítani (jól jöhet még).
G!VPP és E! földre megy.
Q0...Q7 a kimenetek.

"Kockás" füzetben rajzolsz egy 32 dor, 8 oszopos táblázatot (mindent ki ajánlott tölteni, még azt is ami elvileg nem kell). A kapott 32 bájtot átváltos hexadecimálisra, és megkérsz valakit hogy égesse be. Ha akarasz több különböző kiosztást (például 5 fokozatú váltó, másutt van az 1-es, stb.) akkor ezt maximum még hétszer megismétled.

Mellesleg szerintem nagyon sok embernek hánykolódik a fiókjában régről EPROM, ide jó nem CMOS is, és sokkal kisebb is...
(#) kaqkk válasza Gafly hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Vagy egy pic .
(#) wbt válasza invad3r hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Ha nincs kedved programozni, akkor én úgy csinálnám, hogy 1.: kicsit csökkentsük a variációkat: B=J OR J2, ez 1 VAGY-kapu. Ekkor már csak 4 jelünk van. Kikapunk a fiókból egy SN74154 4/16 dekódert és az ABCD bemenetekre rákötjük a jeleket és majd kiszámolgatod, melyik kimeneted lesz sorban az aktív (0). (A=E, B=H, C=J OR J2, D=J2) remélem így 3 kávé után már kicsit fog az agyam, de nézd át...
(#) Lucifer válasza invad3r hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Vegyél egy Arduino pro micro-t, meg ezt a könyvtárat:
https://github.com/MHeironimus/ArduinoJoystickLibrary

és még a régi joystickot is elfelejtheted.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2019
(#) Hp41C válasza Gafly hozzászólására (») Feb 25, 2019 / 1
 
A 27C512 -nek van még egy csomó címbemenete: A8..A15. Földre vagy tápra kell kötni őket, de az első esetben az alsó 256 byte -ra (0x0000 ... 0x00FF) a másodikban az utolsóra (0xFF00 .. 0XFFFF) kell a tartalmat beírni.
Apropó az EProm égető ára hiányzik.

Egy PIC16F1454 (623 Ft) meg tudja csinálni. Kell még 2 kondenzátor (táphoz és Vusb -re), 6 ellenállás (MCLR + 5 kapcsoló jel), quartz nem kell. Egy kis program (USB HID Joystick).
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2019
(#) Gafly válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Ez igaz:
Idézet:
„A 27C512 -nek van még egy csomó címbemenete: A8..A15. Földre vagy tápra kell kötni őket,”

amikor elkezdtem írni, még a fejemben volt.
Ez viszont nem igaz, mert:
Idézet:
„és megkérsz valakit hogy égesse be.”

(#) kaqkk válasza Gafly hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Reggel 15 perc alatt leprogramoztam picre , csak a kihívás kedvéért (nem volt nagy kihívás )
(#) Gafly válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 

Nekem mindkét változat legalább két hetet igényelne.
A nagy részét biztosan az tenné ki, hogy megtaláljam valamelyik égetőt, és egy olyan gépet amivel megy. Ja és PIC-et is kellene venni, mert az utolsót is elajándékoztam.
(#) kaqkk válasza Gafly hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Ha neked kellene elküldeném a beégetett picet ,ahogy megírnád a címed .
De ha invad3r úgy gondolja hogy jó neki a pices megoldás ő is megkapja pic + postaköltség áron , ha hajlandó megtervezni a nyákot hozzá .
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2019
(#) kaqkk válasza Gafly hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
De akár kommersz logikai ic-kkel is megoldható a dolog

váltó.pdf
    
(#) kaqkk válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 26, 2019 /
 
És itt az egyszerűsített változat

váltó..pdf
    
(#) invad3r hozzászólása Márc 10, 2019 /
 
Sziasztok!

Köszi a válaszokat és bocsi a kései reagálásért, sajnos mostanában kicsit a fiókba került a projekt.
Jól sejtettem, hogy a nyák tervezést/gyártást nem fogom megúszni, ha igazán elegáns megoldást akarok
Közben megérkezett kínából az Arduino micro, szóval első körben azzal fogok próbálkozni, az egyetlen aggályom, hogy nem lesz elég gyors. Bár a gyakorlatban nem próbáltam, de gyanítom, hogy pár századmásodperc alatt le kell futnia a programnak, ha azt akarom, hogy ne legyen érezhető késlekedés váltáskor.
Egyébként a PIC-es megoldás tetszik legjobban, de sajnos a nyák tervezésben/gyártásban nem vagyok jártas.
(#) invad3r válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Hú, ez király lenne, köszi szépen, szerintem élni is fogok ezzel a felajánlással, ha kicsit sikerül előrehaladni a projekttel (mechanika terén főleg).
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2019
(#) invad3r hozzászólása Márc 10, 2019 /
 
Ja és külön köszi mindenkinek, aki "odáig ment", hogy alkotott is valamit az ügy érdekében, sajnos a kellő tudás hiányában nem mindegyikkel tudok mit kezdeni, de sokat okultam belőlük. Cserébe igyekszem update-elni a topikot, ha történik valami előrelépés.
(#) kaqkk válasza invad3r hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Idézet:
„Egy autós szimulátorokhoz használatos H-váltó építésébe fogtam, a gépészeti rész gyakorlatilag kész van”
Idézet:
„ha kicsit sikerül előrehaladni a projekttel (mechanika terén főleg).”

Ezt most nem értem
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2019
(#) invad3r válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 11, 2019 /
 
A fizikai összerakásra gondoltam, a tervek kész vannak és nagyrészt az alkatrészek is le vannak gyártva.
(#) Lucifer válasza invad3r hozzászólására (») Márc 11, 2019 /
 
Idézet:
„az egyetlen aggályom, hogy nem lesz elég gyors. B”

Nyugodj meg nem az Arduino 16 MHz-je lesz kevés egy gombnyomás érzékeléséhez meg HID-on kiküldéséhez.
(#) invad3r hozzászólása Máj 6, 2020 /
 
Sziasztok!

Köszi a segítséget mindenkinek!
Eltelt ugyan több, mint egy év, de a rend kedvéért azért megírom, hova jutottam. Végülis Arduino-val oldottam meg, szépen működik, semmi késés, mint ahogy az előttem szóló célzott is rá. Íme egy videó a működésről:

https://www.youtube.com/watch?v=x-_4krqWkOE
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem