Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   242 / 287
(#) GAtesz hozzászólása Márc 4, 2019 /
 
A nyák-ot itt a fórumon találtam. A diódák 1N4007-esek. Jól vannak beültetve. Jelen állapotban 12V-on 60mA -t vesz fel így a kapcsolás.

Nyák.JPG
    
(#) vargaf válasza GAtesz hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Talán elkerülte a figyelmedet:
Idézet:
„A transzformátor után egy greatz egyenirányító található. (D2-D5) Válasszunk olyat, ami 600V-ot, és 1 A-t elbír. Én ezt 4 darab diódából raktam össze, amik bírják a nagyfrekvenciát. (~40-50 Ft/db)”

Az 1N4007 nem erre a frekvenciára való, nem véletlenül kérdeztek rá!
(#) gulyi88 válasza GAtesz hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Akkor szerintem nem jól métél. Úgy néz ki, nincs hiba..
Vigyázz vele mert pillanat alatt többszáz volt lesz a kimeneten így, hogy nincs ami kisüsse.
Nem overloadba ment a műszered véletlenül?
(#) gulyi88 válasza vargaf hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Valóban nem gyors a 4007, de ha ez elnne a baja, akkor melegedne és az áramfelvétel is jóval több lenne. De UF4007-re ki lehet cserélni...
(#) GAtesz válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Többször ellenőriztem, nincs fesz. 1000V -os méréshatáron mértem, de semmi. Ha lenne, az R6 kisütné. A diódákat megpróbálom kicserélni, ha találok helyette itthon valamit. Vagy bontsak PC tápból?
(#) GAtesz hozzászólása Márc 4, 2019 /
 
Van itthon BY238 esetleg jó lenne?
(#) gulyi88 válasza GAtesz hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Csak kipróbálni jó a BY238.
(#) Remci válasza GAtesz hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Az inverternek használt trafó jó? Ha a primer oldalon ( 9v ) megkapja a feszültséget,márpedig megkapja ha fütyül, akkor a szekunder oldalon (230v) Ac állásban tudnod kéne feszültséget mérni. Ehhez a szekunder részt nem kell beültetned hogy meg tudd mérni. Diódának jó pl BA159. De mérhetnél a trafó 230v-os kimenetén ellenállást,hogy nem szakadt-e véletlenül.
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2019
(#) GAtesz hozzászólása Márc 4, 2019 /
 
Kiforrasztottam a 4007 -eket, és így van váltófesz a trafó "kimenetén". Igaz csak 115V -ot mérek, de nem tudom a multiméter mit szól az 1KHz-hez. Most kipróbálom a fellelt BY238 -al.
(#) GAtesz hozzászólása Márc 4, 2019 /
 
Nos, a BY-onnal sem jó. Több mint gyanús. Rövidzár van a diódák után. Kiforrasztottam azt a pár alkatrészt. Még mindig rövidzár. Kiforrasztom a panel jobb szélén lévő kimeneti sorkapcsot. Megszűnt a rövidzár. Sikerült összekukáznom a fiókból egy olyan sorkapcsot ami alapból mind a három egy közös pont. Még sohasem láttam ilyen sorkapcsot. Jól megszívatott. Visszatettem az 1N4007 diódákat, és most van 200V egyenáramom. Most kell abbahagyni. Folyt köv. Köszi a segítséget! Panel jobb széle 3-as sorkapocs.
(#) vargaf válasza GAtesz hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
Idézet:
„200V egyenáram”

Akkor most feszültség ( V ) vagy áram ( A )?
(#) GAtesz válasza vargaf hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
200 Volt. Igazad van, de már késő este volt.
Egyébként, valóban elkerülte a figyelmemet , hogy nagyfrekvenciás diódát kellett volna beletenni.
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2019
(#) erdgab válasza GAtesz hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
Valóban olyan dióda kellene az egyenirányítónak ami bírja a nagyfrekvenciát,de......
Teljen mértékben megfelel az 1N4007 diódából kialakított egyenirányító is,gyakorlatból tudom.A fütyülés mutatja,hogy működik az inverter rész.Nézd meg,hogy a tranzisztor melegszik e.Vannak olyan kis trafók amik a nagyobb frekvenciát is szeretik,lehet hajtani őket akár 6kHz frekivel is,ilyenkor csendesebb az inverter.Az 1kHz kicsit keveslem,de mint ebben az esetben is,érdemes kicsit hangolni,el lehet menni nagyobb frekvencia felé is,de ez már egy másik kérdés.Még valami,az 555 ic mellől a diódát dobd ki.
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2019
(#) GAtesz hozzászólása Márc 5, 2019 / 1
 
Köszi mindenkinek a segítséget. Elkészült, működik. Itt egy videó róla.
(#) Remci válasza GAtesz hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
Egy javaslat: a szikraközt,ha lehet, akkor kívülre tedd,mert egy idő után a keletkező ózon szét fogja marni a fém részeket.
(#) GAtesz válasza Remci hozzászólására (») Márc 6, 2019 /
 
Miért, az üzem közben, ha rajt lesz a kerítés, akkor is szikrázni fog?
(#) gulyi88 válasza GAtesz hozzászólására (») Márc 6, 2019 / 1
 
Ha jók a szigeletők és éppen nem ér hozzá semmi fű meg fa. Tehát lényegében nincs leterhelve és túlterhelve.
Akkor ja, szikráznia kell olyan 8-10mm szikraközön úgy, hogy rajta van kerítés is.
Ha nem szikrázik de a kerítés minősége ok, akkor túl hosszú a kerítés, ha ki-kihagy néha egyet, vagy már csak 5-6mm nél húz csak át, akkor van kb max kerítéshossz rajta (ekkor már nem bír szikrázni 10mm szikraközön akkor sem, ha a kerítés egyébként ok).
Ha ettől rövidebb a kerítés, akkor minden egyes periódusban szikrázni fog (mégpedig az energia java részét ez fogja elvezetni). Javaslom tapasztalatból, hogy a külső szikraköznél hajlítsd meg a drótokat úgy, hogy egymással párhuzamosan fussanak (8-10mm-re egymástól) olyan 2-3cm hosszan. Mindezt azért, mert hosszútávon a sok csattogástól fogynak a drótok, és így nem fog változni a szikraköz távolsága attól, hogy fogy a drót vége.
Ja és majd abból fogod tudni megállpítani, hogy lassan karbantartani kell a kerítés környezetét (füvet vágni stb), hogy ki-kihagy a csattogás, vagy dúrva hiba esetén egyáltalán nem csattog (drótszakadás -> drót a földön...)
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2019
(#) GAtesz válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 7, 2019 /
 
Oké, köszi. Nem az enyém lesz a cucc, én csak megépítettem hobbiból, de átadom az instrukciókat a gazdájának.
(#) inve válasza engineerman hozzászólására (») Márc 11, 2019 /
 
Gratulálok ehhez a saját fejlesztésű elektronikához! Gyári készülékekben már találkoztam hasonló panellal. De annak van már vagy 8-éve is.
(#) engineerman válasza inve hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Köszönöm.. Egész pontosan 2010 június óta találkozhattál vele
Akkor fejlesztettem az első szériát amit a mai napig gyárt kisebb módosításokkal egy Német gyártó Most jelenleg H******nt A50 néven kerül forgalomba az a bizonyos készülék
(#) deak francis hozzászólása Ápr 14, 2019 /
 
Jó napot mindenkinek!
Megkértek egy pásztor készítésére ami 1,5 hektárrol lenne szó kb. 40 darab tehén őrzésére,kettő sor drottal.
Az lenne a kérdésem:a klasszikus kapcsolás megfelelne-e erre a célra?(mivel elég sok állatról van szó).
Köszönöm.
(#) JZoli válasza deak francis hozzászólására (») Ápr 14, 2019 /
 
Mit értesz klasszikus kapcsoláson? Szerintem linkeld a rajzot amire gondoltál, akkor könnyebben el lehet dönteni, hogy mennyire lesz megfelelő a céljaidnak.
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2019
(#) deak francis hozzászólása Ápr 14, 2019 /
 
Erről lenne szó.
(#) engineerman válasza deak francis hozzászólására (») Ápr 15, 2019 /
 
Szia.
Ez nemigen lesz elegendő. 1,5 ha az 15000 négyzetméter, ami legalább 125 méter x 125 méter ha téglalap alakú a terület. ez minimálisan 160 oszlop, oszloponként 2 darab szigetelő ( két sorban gondolkodva ) és még közel 1 km karámvezeték. Az autótrafó nagy belső ellenállása miatt, még agyonhajtva sem fogja kellő energiával táplálni a karámot. Rendkívül sok a veszteség a szigetelőknél, főleg ha esik az eső, vagy ködös párás az idő. Nem beszélve arról hogy ha kihozol az autótrafóból 15-18 kV-ot - hogy a veszteség és a terhelés miatt maradjon még a vezetékben 6-7 kV akkor a "kommersz" szigetelőknél az első pár oszlopig jó eséllyel át fog ütni. A tárolt energia ugyan nagy lehet..felmehetünk akár 6-7 Joule értékig is Azonban az autótrafóban levő szekunder 0,06-os tekercse, és a trafó vesztesége miatt ebből jó esetben a karámon lesz 0,8- max 1 joule és ez egy ekkora tömegű állatnak nem elég visszatartó erő.
A tehenek nemigen hatódnak meg bolhacsípés szerű nagyfeszültségű impulzustól. Kicsi a terület ennyi állatnak és ha lelegelték, akkor már kacsintgatnak a karám túloldalán lévő zamatos friss zöld felé.. előbb utóbb bepróbálkoznak. és meg találják a gyenge pontját.

A kapcsolás maga jó lenne, de autó trafó helyett zárt vasmagos trafó fog kelleni. Primer oldalon legalább 1-es,szekunder oldalon 0,4-esZZ huzalból. Így ha az inverterrel fel tudsz menni 500 V-ig 20-25 µF feltöltésével, akkor egy 1:18-as trafóval ki tudsz juttatni kellő energiát és feszültséget. Ami számszerűen 7000 V és kb 2,7 Joule körül alakul terhelésen.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2019
(#) deak francis válasza engineerman hozzászólására (») Ápr 16, 2019 /
 
Szia.
Köszi szépen az építő informáciokat.
(#) Kalo hozzászólása Ápr 17, 2019 /
 
Sziasztok,
segétséget szeretnék kérni!
Egy meglévö KD660-as láthatatlan kerítés kellene "felturbózni".

Egy fox terrier és egy németjuhászunk van, a foxinak teljesen jó, de a németjuhász érzéketlen rá, valózsínüleg a nyakörv-vevö túl gyenge. Nem ismerem a müködését, de ha jól gondolom az erösséget egy beépített kondenzátor határozza meg. Ha igen, akkor ezt nagyobbra cserélve - kis lépésekben - megoldás lehet a problémámra?
(#) Kalo válasza Kalo hozzászólására (») Ápr 17, 2019 /
 
Par kép hozzá.
1. kondi 25V 470 micro
2. ?
3. ès 4. 16V 100 micro
(#) KipKap hozzászólása Ápr 26, 2019 /
 
Sziasztok!
2001 óta működött a csatolt képen látható villanypásztor. Most, csak bekapcsolás után ad néhány impulzust, aztán leáll. Ha tekerek a potméteren, megint ad néhány impulzust és ismét leáll. Cseréltem az összes kondenzátort, a tranzisztorokat és a triakot is, valamint a potit, mert kh-s volt. De nem gyógyult meg.
A darlington tranzisztor pár másodperc után forrósodik, a táp trafó (12V-os) is, valamint a táp leül 7V körüli értékre.
Tudna valaki ötletet adni, milyen irányba induljak el, mit, hol kéne mérnem a további hibakereséshez?
Köszönettel.
(#) erdgab válasza KipKap hozzászólására (») Ápr 26, 2019 /
 
Szerintem hibás (zárlatos) a TR2 trafó.Gondolom ez egy ferrit magon van,ha szét tudod szedni törés nélkül és újratekercseled még jó is lehet.A menetszámokat számold meg bontáskor,a vezeték átmérőket is írd fel.
(#) gulyi88 válasza erdgab hozzászólására (») Ápr 26, 2019 /
 
Előtte azért érdemes lenne megnézni a C5 és D8-11 graetz diódáit.
Ha néhány szikrát el elejt, akkor a tr2 trafó nem valószínű, hogy zárlatos. Valami más nyavajája lehet, hogy nem akar stabilan oszciállálni. Ez az önrezgő amilyen egyszerűnek néz ki pont annyira bonyolult és kényes is.
Meg az a tirisztor gyújtókör is elég érdekes. Őszintén a nagyfesztrafó, ha jó, akkor egyszerűbb lenen építeni hozzá egy NE555+paneltrafós áramkört.
Következő: »»   242 / 287
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem