Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   243 / 288
(#) KipKap hozzászólása Ápr 27, 2019 /
 
Köszönöm a javaslatokat. A TR2 trafó légmagos (ettől persze még lehet zárlatos), a C5 kondit cseréltem, igaz, hogy csak 270V AC-set kaptam belőle. De csere után a jelenség ugyanaz. D7 dióda lábán szkóppal folyamatos szinuszt mérek. Ez jó?
(#) gulyi88 válasza KipKap hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
TR2 légmagos véletlenül sem gondoltam volna, akkor a szinusz, amit mérsz a D7 en az még akár jó is lehet.
Mérj rá a C6 ra hogy azon van-e feszültség. Ha van rajta párszáz volt, akkor az SCR nem gyújtogat rendesen.
(#) KipKap válasza gulyi88 hozzászólására (») Ápr 29, 2019 /
 
Szia!
Rámértem. A C6-on nincs feszültség.
(#) proba válasza KipKap hozzászólására (») Ápr 29, 2019 /
 
Nekem régen ilyen nagyfeszültségű szerkezetben a kimeneti oldalon lévő egyenirányítók voltak rosszak, kimérhetetlenül. Egyszerűen azon a feszültségen átvezettek.
(#) KipKap válasza proba hozzászólására (») Ápr 29, 2019 /
 
Köszi. Azokat még nem cseréltem, kimérve valóban jónak tűnnek. De ezen már ne múljon, cserélem azokat is. Valójában akkor már csak a trafók és az ellenállások maradnak eredetiek...
(#) gulyi88 válasza KipKap hozzászólására (») Ápr 29, 2019 /
 
Diódacsere után ha nem jó még, akkor az SCR-t vedd ki és úgy mérd meg a C6 feszültségét.
(#) KipKap válasza gulyi88 hozzászólására (») Ápr 29, 2019 /
 
Az összes diódát és akkor már az ellenállásokat is cseréltem. Gyakorlatilag csak a trafók az eredetiek. A hiba ugyanaz... Kivett SCR-el C5-ön feszültség van, sajnos csak digit müszim van, ki is akad a méréskor, 1500V-ról számol le 0V-ig,impulzus-szerűen. Mond ez neked valamit?
(#) deak francis hozzászólása Ápr 29, 2019 /
 
Szia. "Őszintén a nagyfesztrafó, ha jó, akkor egyszerűbb lenen építeni hozzá egy NE555+paneltrafós áramkört"
Szerintem is inkább egy ilyen 555 áramkört hozzá,oszt jónapot!
(#) KipKap válasza deak francis hozzászólására (») Ápr 29, 2019 /
 
Hát értem én, meg igazatok is van, csak izgat, hogy mi történhetett ezzel a kütyüvel.
(#) gulyi88 válasza KipKap hozzászólására (») Ápr 29, 2019 /
 
SCR nincs bent, feltölti a C6-ot (igaz, jól túllövi!), csak a digitmulti van a C6-on, és mégis etűnik a feszültség a kondiból. Milyen periódusidővel pulzált? (csak a műszer terhelésétől több10 másodperc, akár perces időtartam fölött kellene kissülne a kondinak. Ha nem így van akkor akár a C6 is lehet rossz.)
De ha úgy nézzük, a dc/dc koverter látszólag működőnek tűnik.
Most tedd vissza az SCR-t és a PUT-ot vedd ki, mérd feszt a C6-on (ugyan azt csinálja-e mint SCR nélkül?).
(#) KipKap válasza gulyi88 hozzászólására (») Ápr 30, 2019 /
 
Szia!
Ne, haragudj, elrontottam... AC-ben volt, a műszerem, azért mértem hülyeséget. Nincs mentségem.
Kivett PUT-al, ugyanazt mérem: 320V a C5-ön.
(#) gulyi88 válasza KipKap hozzászólására (») Ápr 30, 2019 / 1
 
Tehát akkor ha az SCR vagy a PUT kint van akkor 320V dc megvan a kondin, remek!.
Még azt nézd meg így (put vagy scr nélkül), hogy ugyanúgy melegszik-e a BDT63, illetve a C1 feszültsége továbbra is vissza van-e esve 7Vdc-re (valószinűleg nem).
Ezután tedd vissza a PUT-ot meg az SCR-t is. nézd meg hogy továbbra is fentt áll-e a hiba.
Ha fenttáll a hiba, szkóppal mérj rá a C4 feszültségére. Ha azt látod, hogy fürészel egy másodpercenként kb (egy másodpercig emelkedik majd hirtelen lecsökken és újra emelkedik). Akkor módosítsd egy 1N4007 diódával a kapcsolást, ahhogy csatoltam.
Most nézem hogy BD137 az egy triac, az van benne valóban?

KipKap1.jpg
    
(#) deak francis hozzászólása Ápr 30, 2019 /
 
Hogy egyszerűsítsed a dolgot,készíts egy ne555-el a triaknak egy "gyújtó áramkört,hidd el könnyen megkapod a hibát!ami be van keretezve,látszik a triak is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2019
(#) ferci válasza KipKap hozzászólására (») Ápr 30, 2019 /
 
Én kíváncsi vagyok, a graetz +, C6 közös pontján hány volt van ( DC ) a gnd-hez képest, kivett SCR esetén.
Továbbá milyen frekin megy az oszci, ha légmagos a TR2 - a multidon van frekimérő?
A szkóp mit mutat ( frekit ) ? Kép jó lenne róla.
Mérhetsz a D7 katódján ( azt nem is tenném oda ).
A darlington bázisa és a gnd közé egy 10 kohm nem ártana.
Ha működött korábban a kapcsolás, ha nem..
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2019
(#) gulyi88 válasza ferci hozzászólására (») Ápr 30, 2019 /
 
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2265507.html#2265507
itt írja hogy 320Vdc, a C5-öt szerintem csak elírta, C6-on mérte...
Mondjuk ja, egy jó fénykép engem is érdekelne, főképp erről a légmagos dc/dc-ről
(#) ferci válasza gulyi88 hozzászólására (») Ápr 30, 2019 /
 
Az igaz, hogy C5-öt írt, de engem nem érdekel, hogy esetleg elírta...
"Jólnézünkmiki...." - Azért nem mindegy, hány a mennyi.
(#) engineerman válasza KipKap hozzászólására (») Ápr 30, 2019 /
 
Szia.
Olvasgattam a hozzászólásokat és cseréltetek már szinte mindent, csak a - feltehetően - rossz darlingtont nem
Az egyik fele félig átvezet. Ettől még az ónrezgő osszci beindulhat amig fel nem melegszik annyira hogy félig nyitásba menjen.. aztán máris beindul a lavina effekt.. és ahogy kezd egyre jobban melegedni a darlington annyira beterheli a tápot hogy leáll a gyújtókör. Gyakorlatilag nyitásba megy. ( ezért áll le ) Amúgy már csak a rajz miatt is meglepő hogy légmagos az osszci tekercse.. Nem lehet hogy valaki csúnya tréfát űz veled? Csinálj pár képet a panelról, mert csupán "perverz" kíváncsiság miatt érdekel, ki és miért tervezett légmagos, önrezgő inverter trafót 2011-ben...

Csak halkan jegyzem meg: ha egy ferritmagos önrezgö osszci trafó ferritjét kiveszed a csévéből, akkor ott is ugyanez a hiba jelenség: ritkán feltölti a kondit, aztán annyira forró lesz a meghajtó tranyó hogy leáll majd elpukkan... de előtte már a nagy áramfelvétel miatt leáll a gyujtókör is

Tegyél be a darlngton helyett akár egy BUV 27G-t vagy egy BD 249-et csak egy próba erejéig

UPDATE: ennek a kapcsolásnak 450 -500 V-ra kellene tölteni a C6-ot. A 320 V igen karcsú.. a tarolt energia 1 J.. A kapcsolást elnézve túl bonyolított ahhoz képest hogy csak ennyit tudjon..2011-ben azért már ennél erősebb pásztorokat terveztek..
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2019
(#) KipKap hozzászólása Ápr 30, 2019 /
 
Valóban BT137 van a kapcsolásban (vadi új) és a darlington is cserélt! A javasolt diódát betettem, annyiban változott a helyzet, hogy több (12-16) impulzus után áll le az eszköz. A C5-öt tényleg elírtam, C6-on mértem minden esetben.
A légmagos tekercs tényleg gyanús, mint ha valaki már birizgálta volna előttem, holnap, bár munkaszüneti nap, de bemegyek a melóhelyemre, ahol gyógyítgatni próbálom a villanyásztort és készítek néhány képet.
Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat!
(Olyant lehet csinálni, hogy a mérésekre a C5 kondi helyett beteszek két 230V-os izzót sorosan vagy az bezavar a mérésbe? Annyira nem szeretem kisütni azt a nagy kondit. Azt meg még jobban nem szeretem, amikor elfelejtem kisütni)
(#) ferci válasza KipKap hozzászólására (») Máj 1, 2019 / 1
 
Nagyon beégett az a C5 kondi a memóriádba. Ne tegyél a helyére semmit sem..

Írd fel a kézfejeidre, hogy "C6 kisüt!", mielőtt belenyúlsz..( pl. 100 k 2 W, hogy ne vesszen el közben ).
(#) engineerman válasza KipKap hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
Az izzót felejtsd el..leginkább a 220-ast.. Jobbik esetben szimplán csak kiég.. Rosszabbik esetben földhöz csapja a kalapalját ( szétdurran ) . Ugyanis az nem terhelés az inverternek, így akár felszaladhat a feszültség 800 v-ra is.. úgyhogy nem jó..A kondinak töltődni kell az izzó nem fog Mivel a kondinak el kell érni egy adott feszültséget hogy a gyújtókor "feléledjen" ezért az izzó -ezért sem - jó megoldás..
(#) ferci válasza engineerman hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
Ráadásul újra a "C5"-öt írta... ott csak egy előtét-féle lenne ( 2 soros izzót írt ) a graetz előtt a C6 feltöltő körében és abszolút semmi szükség erre.

A gyújtókör szabadonfutó. Nem nézi a C6 feszültségét.
(#) engineerman válasza ferci hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
Valóban igazad van..benézten 45 fokban a rajzot tényleg szabadonfutó
(#) martin66789 hozzászólása Máj 4, 2019 /
 
Sziasztok

Valaki megépítette már a Hobby Elektronika 2002. 05. lapszámban található Villanypásztor kapcsolást. Vélemények esetleg hogy érdemes-e megépíteni.
Vad ellen szeretnék egy egyszerű de jól működő villanypásztort építeni.

Kell a kapcsoláshoz egy kis tekercs 50 menet ferritrúdra 0,3 huzalból, azt csak simán feltekerem a ferritrúdra?

Az elválasztó transzformátort azt hogyan kell érteni?
(#) ferci válasza martin66789 hozzászólására (») Máj 4, 2019 /
 
Szia!
Az utolsó kérdéseidhez: a kis tekercs azért van, hogy a hálózat felé ne kerüljenek vissza annyira csettegés "zajok, impulzusok..- ahogy írtad, úgy, menet-menet mellé.
Az elválasztó trafó biztonsági trafó legyen. Ilyen kis teljesítményre nehéz lesz találnod..
Néha összeraknak 2 szembefordított, beöntött 2x15-24 voltos trafókból.
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2019
(#) engineerman válasza martin66789 hozzászólására (») Máj 4, 2019 /
 
Ha nem jól méretezed a fojtót akkor a Fi relé le fog oldani az első impulzus után. Két megoldás van:
1 Korrekt zavarszürö.
2. A meglevő - feltehetöleg 30mA-es - Fi relét kicseréltetni 100mA-esre

Természetesen ha nincs életvédelmi relé akkor ilyen gondod nem lesz
(#) KipKap hozzászólása Máj 4, 2019 /
 
Bocsánat, elfelejtettem, hogy szabin vagyok. Ilyenkor meg többet dolgozom, mint a munkahelyen.
Tényleg C5 fétisem van. Persze, C6-ra gondoltam.
A képek a gyanús tekercsről. Hiányozhat belőle egy ferritmag?
(#) deak francis válasza KipKap hozzászólására (») Máj 4, 2019 /
 
Szia.
Hát vasmag nélkül hogy oszciláljon az a trafó????
(#) ferci válasza KipKap hozzászólására (») Máj 4, 2019 /
 
Úgy néz ki, mintha kikapták volna onnan a fazékmagot..
Frekit még mindig nem mértél, mégis látsz-e valamit egyáltalán.
(#) ferci válasza engineerman hozzászólására (») Máj 4, 2019 /
 
A kondi max töltőárama kb. 1 mA ( kezdetben, kisütés után ) és folyamatosan csökken sacc 15-20 félperiódus alatt, nincs miről beszélni.
(#) Cavalier válasza KipKap hozzászólására (») Máj 4, 2019 /
 
Tuti, hogy hiányzik, volt nálam ilyen sz.., fazékmagos cucc volt benne.
Következő: »»   243 / 288
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem