Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3306 / 3940
(#) killbill válasza freechat hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Idézet:
„2. le lehet-e mérni valahogy, hogy amikor simán elemre kötöm mekkora áram folyik át a motoron vagyis mekkora motorvezérlőre lenne szükségem?”
Le lehet mérni, de nem ilyen egyszerű, mert a motor árama azonos feszültség mellett nagyon nagy határok között változik a fordulatszám (-> terhelés) függvényében. Ha lefogod a motort, hogy ne tudjon forogni, akkor gyakorlatilag rövidzárlat, 1-2 Ohm az ellenállása, vagy még annyi se. Viszont, ha jó motor, nem nagy a mechanikai vesztesége, akkor terheletlenül lehet, hogy csak 1-2 mA-t fogyaszt és közben pörög több ezres fordulatszámon.
Idézet:
„Egy kis multimeterem van, de még soha nem tudtam vele áramérősséget mérni.”
Van egy fényképed arról a multiméterről?
(#) freechat válasza killbill hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Van egy "állandó" tesztelő helyzetem ahol nagyjából ugyanolyan körülmények között megy a motor, kicsit le van fogva, de azért tud menni. Az L298 ebben a helyzetben szokta feladni és már alig forog.
Multimeter képet csatolom.
(#) killbill válasza freechat hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
A műszert 200m állásba (3 óránál) tekeve sorba kötöd a motorral, akkor mérnie kell az áramot.
(#) freechat válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Köszi, igen kb ilyesmire gondoltam, hogy valamit kifelejtettem a számításból.
Van még L293DD meg L293D itthon, ezek jók lehetnek?
(#) Bakman válasza freechat hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Körülményesebb hűteni, kevesebbet bír, hasonló veszteségekkel, mint az L298N. Érvényes mindkettőre.
(#) freechat válasza killbill hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Köszönöm, akkor próbálgatom.
(#) freechat válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Egy szempont, hogy itthon beszerezhető legyen normális áron (vagy 2000 Ft alatt).
Innen nincs olyan ami jó lehet?
Hestore-ban
(#) Bakman válasza freechat hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Ez jónak tűnik a 10 mΩ körüli csatornaellenállással: Bővebben: Link.
(#) antikzsolt válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Nem akarok semmit sem érvényesíteni. Csak van pár eszköz aminek szeretném tudni a tényleges fogyasztását.
(#) freechat válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Éreztem, hogy a legdrágább lesz a befutó .
(#) pucuka válasza antikzsolt hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Arra tökéletes. Ha szeretnéd, hitelesíteni is lehet, ha van egy pontos feszültség, és egy pontos árammérő műszered, és egy pontos órád. Egy ohmos terheléssel, (vasaló, izzó,hősugárzó) egyidejűleg méred a feszültséget, az áramot és a mérés időtartamát, ezeket összeszorozva megkapod a fogyasztást. A fogyasztásmérő mágnesének finom állítgatásával elérheted, hogy ugyanazt a fogyasztást mérje, amit számoltál. Kicsit babrás, de nem lehetetlen.
(#) Kovidivi válasza freechat hozzászólására (») Ápr 20, 2019 / 1
 
Bővebben: Link Nekem ez jött be. Kisebb motorokhoz bőven jó, nem pusztul meg egykönnyen, és kevesebb a dropja, mint az L298-nak. 1$/db árával nem lehet versenyezni. Biztosan meg lehet venni máshonnan is, ha nem akarsz Ebay-ről rendelni. Vagy ha bika motorról van/lesz szó, akkor erre keress rá: "brushed esc". Sokszor 12V-ról is lehet táplálni, és 100A-eket kapcsol, kicsi pénzért. Csak annyi a különbség, hogy ezt szervónak való jelekkel kell utasítani, de ez nem okoz semmi bonyodalmat. 1 vezetéken megy az irány és a kitöltési tényező is.
(#) freechat válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Valószínűleg más gond lesz.
A modulon van 5V kimenet és kipróbáltam azzal, hogy direktbe rákötöttem a kép szerint.
Tökéletesen működött, erős volt, alig tudtam utolérni.
Szóval szerintem a nodemcu a probléma oka, csak azt nem tudom, hogy a feszültség vagy az, hogy egy lábon max 20-30 mA van csak?
És a másik, hogy milyen megoldást lehetne erre egyszerűen találni.
Már arra is gondoltam, hogy közbeiktatok egy 4n25-öt

l298n.jpg
    
(#) Bakman válasza freechat hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
KEllene egy kapcsolási rajz a nem jó állapotról, anélkül csak tippelni lehet. Folyamatos H szintet ad a NodeMCU vagy valamilyen PWM jelet? Mérések nélkül is csak próbálkozni lehet, intuíció alapján.
(#) freechat válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Hát egyre érdekesebb:
A nodemcu nem PWM-ezik csak adja a jelet sőt, most úgy próbáltam ki, hogy van egy sima 3.3V-os kimenete és onnan vettem a jelet.
DE: ha közvetlenül kötöm az elemekre a motort nagyon erős, ezt H híddal nem tudtam elérni.
Úgyhogy már erősen gondolkodom, hogy mi lenne, ha 4 relével oldanám meg?
Relé (olcsó), árban ugyan ott vagyok és Így legalább nem kell hűtés meg semmi viszont a fűben is elmegy gond nélkül
(#) Bakman válasza freechat hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
A relé lassú, beég, mechanikus. Nem erre való.
(#) Kovidivi válasza freechat hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Miért nem veszel egy szabványos, kefés motorokhoz való szabályzót? 5-10$ között van, nem melegszik, korrekt megoldás. Sőt: bármelyik modellboltban kapsz pár ezer Ft-ért. Conrad-ban is sok fajta van. Nem éri meg mást alkalmazni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2019
(#) freechat válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
10.000 alatt nem igen találtam. Nekem csak a repülőmhöz volt, de az egy irányt tudott csak . Igaz azt nagyon durván .
(#) Kovidivi válasza freechat hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Rossz helyen nézelődtél: Bővebben: Link
(#) thepower hozzászólása Ápr 21, 2019 /
 
Lehet hülyeséget kérdezek ,de azért felteszem a kérdést.Van egy felujított csavarozóm.Az eredeti töltődokkolóra ha rácsatlakoztatom az 15 V -os adaptert a dokkolón nem jön a 15V ,mi lehet a probléma?Ha az adapterre mérek rá akkor 15.6 V feszültség mérhető ,ha csatlakoztatom a dokkolóra akkor meg csak 4,16 V .Ez normális vagy valami gond lehet a dokkolóval? Köszi a választ ,és bocs ha hülyeséget kérdeztem
(#) freechat válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Hát igen, Kína verhetetlen .
Van ezekről valami leírás, hogy hogyan kell őket vezérelni? Annyira nem ismerem, sőt semennyire sem. Gondolom kb úgy, mint a servot, de azért jó lenne valami speckó vagy hasonló.
(#) freechat válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Egy utolsó próbálkozás:
2 USB-s akksi sorba kötve esetleg? Bőven elfér és így 10 V / 1 A lesz a max amit ki tudok hozni annak azért elégnek kellene lenni.
Ha jól tudom ez a 298-as simán megbirkózik vele?
(#) Bakman válasza thepower hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
A dokkoló túlterheli a tápegységet, ezért esik le a feszültség.
(#) Bakman válasza freechat hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Mérések nélkül próba szerencse a dolog.
(#) freechat válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Persze , csak magamban beszélek .
Ha kipróbáltam beszámolok, de a végkifejlet valószínűleg Kovidivi megoldása lesz csak arra várni kell még jó sokat
(#) thepower válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
És akkor ezzel mi a teendö? Rossz a dokkoló ,így nem fogja feltölteni az aksikat.
(#) Bakman válasza thepower hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Hol méred a 4.16 V-ot? Az adapteren vagy a dokkoló kimenetén? Ha az utóbbin, akkor lehet, hogy addig nem kapcsol be, amíg rá nem rakod az akkut. Típusjelölések, fényképek vannak? Így csak a sötétben tapogatózunk.
(#) thepower válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Készítettem fotókat a mérésekről.
(#) kadarist válasza thepower hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Szia!
A soros dióda miatt van ez. Dugd bele az akksit és meg fog jönni a feszültség.
(#) Patópali válasza thepower hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Szia!
Fotózd le a panel fólia odalát is. A soros diódán nem eshet ekkora fesz.
Következő: »»   3306 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem