Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3305 / 3946
(#) szs válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 16, 2019 /
 
Nem is állítom, hogy ez általános lehet, csak megerősítettem, hogy létezik olyan, jól emlékezett.
És én is csodálkoztam rajta, hogy a többinél pont ellenkezőleg van, de ezt (ha már így írták elő) így raktam össze.
(#) PHARO hozzászólása Ápr 18, 2019 /
 
Sziasztok!

700mA-es led driver-t szeretnék vezérelni pwm jellel, fényerő szabályozás céljából. Meg is építettem és többé-kevésbé működik is, két gondom lenne vele.
Az egyik, hogy amikor nem világít a led és elkezdem erősíteni a fényét, az elején hirtelen felvillan a maximum fényerőre, de utána rendesen szabályozható.
A másik, hogy ha teljes fényerőre állítom a potit, nem világít a led a maximális fényerején.
Csatoltam egy képet, melyik kapcsolást választottam.
A kérdésem az lenne, hogy hová és milyen alkatrészeket kell még beépíteni, hogy rendesen működjön?

555-PWM.gif
    
(#) bbalazs_ válasza PHARO hozzászólására (») Ápr 18, 2019 /
 
Komoly kétségeim vannak, hogy a lenti kapcsolás mennyi áramot ad ki. Az 555 sem terhelhető túlságosan, de az a soros 1k... Ohm törvénye értelmében mekkora fesz is kellene 0.7A-hez?
Meg nem értem a led driver vezérlése kérdést sem. Ez direkt hajtja a ledet.
Esetleg a jelet onnan levenni és azzal megvezérelni egy led drivert, ami már rendes áramgenerátor. Vannak cél-IC-k is erre a célra.
(#) PHARO válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 18, 2019 /
 
Csak a pwm jelet kell tudnia a kapcsolásnak, a led driver egy áramgenerátoros modul és luxeon rebel van bekötve. A modul tökéletesen működik,csak a fényerő szabályozást szeretném a kapcsolással megoldani.
Ilyet vettem
XL4001E1 ic van benne, megnéztem.
(#) Epu2 válasza PHARO hozzászólására (») Ápr 18, 2019 /
 
Üdv! Nekem ránézésre kissé gyanús ez a kapcsolás. Nem igazán a kitöltési arányokat állítja.
Indulj ki a mellékelt kapcsolásból, amit szintén ezen az oldalon találsz.
(#) Bell válasza PHARO hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Ahogyan én látom:
A modul PWM-el szabályozza a fényerőt, de sehol nem találok olyan alkalmazást, ahol ezt a modult PWM-el 0-100% között szabályozzák.
Az IC EN lába első ránézésre ki- be kapcsolásra szolgál, a belső elrendezés is erre utal.
(#) jani1987 hozzászólása Ápr 19, 2019 /
 
Mivel nulláról indítok egy olyan anyagot keresek ami leírja az inverter működését, trafó méretezést stb.
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Hegesztőre gondolsz?
(#) ferci válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Nyugodtan kezdd el olvasgatni a DC/DC konverter és a Kapcsolóüzemű táp 230V-ról topikokat, nehogy itt kelljen kitárgyalni a kérdéseidet. Ott sok mindent megtalálsz, ha keresel..
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Mindent az alapoktól. Aztán lehet hegeszteni.
(#) PHARO válasza Bell hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Az adatlapjában az áll, hogy 0-100% között lehet állítani a fényerejét pwm-el:

"The PWM control circuit is able to adjust the duty ratio linearly from 0 to 100%. An enable function, an over current protection function is built inside. An internal compensation block is built in to minimize external component count."

Átépítettem Epu2 kapcsolását, most már jobb a helyzet, de nekem azt csinálja, hogy teljesen nem lehet letekerni a fényerejét és amikor alig világít a led és áramtalanítom, villan egyet max fényerőn.
(#) Bakman válasza PHARO hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Idézet:
„teljesen nem lehet letekerni a fényerejét”
Ez normális. 555-ös IC-vel épített PWM generátor kimenetét nem lehet "letekerni" 0 %-ra, illetve feltekerni 100 %-ra.
(#) PHARO válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Akkor tudna valaki olyan kapcsolást adni, amelyik 0-100% között szabályozható?
Előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2019
(#) Kovidivi válasza PHARO hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Arduinoval 5 perc alatt leprogramozható.
(#) PHARO válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Hát ezzel nem vagyok beljebb.
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Az "inverteres hegesztőtrafó" témában mindent megtalálsz; kezdd az elején.
(#) Kovidivi válasza PHARO hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
De. Menj át az Arduino topicba, és kapsz segítséget. De! Először tisztázni kellene, hogy mit szeretnél. Potival 0-100% közötti kitöltési tényezőt előállítani, mondjuk 1KHz-en, 0-5V-os feszültség értékek között (kb. leírtam amit szeretnél)?
(#) PHARO válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Nem tudok programozni és nem terveztem ezért egy arduino-ra beruházni és beépíteni.
Gondolom van ennél egyszerűbb megoldás is.
(#) Bakman válasza PHARO hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Nem kell Arduino, egy olcsó PIC12F615 is megteszi.
(#) tbarath válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
És kell még egy programozó hozzá, amivel máris sokkal drágább, mintha rendelne egy nano klónt Kínából kb. 700 Ft-ért.
(#) tbarath válasza PHARO hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Vannak PWM IC-k, pl. TL494.
(#) Bakman válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Gondoltam, hátha elárulja hol lakik, talán van a közelben segítőkész fórumtárs.
(#) tbarath válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Az is igaz.
(#) pucuka válasza PHARO hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Nem lehet az impulzus szélesség sem 0, sem 100 %, mert akkor nincs impulzus. Hogy a 0 -t, és a 100 %-ot mennyire tudod megközelíteni, az az áramkör gyorsaságától függ, (kapcsolási idők) ami azonban nem valami jó érték, mert általában nincs rá szükség.
(#) killbill válasza PHARO hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Megtévesztő a szöveg. Az adatlapban az áll, hogy a belső PWM generátor képes 0-100% között állítani a kitöltési tényezőt. De ez a 150kHz-es BUCK konverterre igaz, amivel szabályozza az áramot. De arról nem beszél, hogy külsőleg PWM jellel lehetne az egészet vezérelni.
(#) eSDi válasza PHARO hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Hali!

Ha nem akarsz feltétlenül PWM-et, akkor analóg módon, feszültséggel is bele lehet szólni a szabályzásba. Bővebben: Link
(#) antikzsolt hozzászólása Ápr 20, 2019 /
 
Hali. Ha szeretnék ideglenes jellege működtetni egy almérőt az jogilag hogy érint engem? Régifajta nem hitelesített villanyórára értve.
(#) pucuka válasza antikzsolt hozzászólására (») Ápr 20, 2019 / 1
 
A tied, azt mérsz vele, amit akarsz. Csak a mért mennyiség is a tied, (almérő) nem érvényesítheted a szolgáltató felé.
(#) freechat hozzászólása Ápr 20, 2019 /
 
Van egy L298N-ből álló motorvezérlőm, van rajta hűtőborda is meg minden ami kell .
Van hozzá egy távirányítású autóm ami 6 db ceruzaelemmel működik. Ha simán rákötöm a motorjára nagyon erős és gyors.
Ha viszont a vezérlőn keresztül próbálom meghajtani akkor alig van ereje.
Az egyetlen amit nem "szabály" szerint csinálok az az, hogy sajnos a vezérlő modulom (Nodemcu) 3.3V-on üzemel így az IN1-4-ket csak 3.3 V-al tudom használni (max 28mA/láb). Ez az eszköz egy másik akkumulátorról kapja az áramot, csak a GND van közösen kötve.
Működik is egyébként szépen megy előre-hátra csak hát nagyon gyenge.

Két kérdésem lenne:
1. a 3.3 V-os okozhat-e ekkora teljesítmény csökkenést vagy már alapból az L298N-es rossz választás volt?
2. le lehet-e mérni valahogy, hogy amikor simán elemre kötöm mekkora áram folyik át a motoron vagyis mekkora motorvezérlőre lenne szükségem? Egy kis multimeterem van, de még soha nem tudtam vele áramérősséget mérni.
(#) Bakman válasza freechat hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Az adatlap szerint 2.3 V már elég a bemenetnek. Ami nálad a gondot okozza, azok a szaturációs feszültségek (veszteségek) az L298N kimeneti tranzisztorain. Minimum 1.8 V-ot (inkább többet) veszítesz. Ez utóbbi miatt volt hibás választás az L298N.

Vagy betolsz a rendszerbe még két elemet vagy jobb H hidat válsztasz. L298N helyettesítésére szokták javasolni a TB6612FNG (kapható modul formában is) IC-t, adatlapja szerint max. 0.7 V veszteséget okoz. Ha nem kell mindkét csatorna, lehet más H híd után is nézni.
Következő: »»   3305 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem