Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ICL7106/ICL7107
 
Témaindító: Zoli007, idő: Ápr 10, 2006
Lapozás: OK   87 / 93
(#) Alkotó hozzászólása Jan 25, 2019 /
 
Önmagam kipróbálása okán vásároltam SMD tokozású változatot is ebből az IC-ből. Részben tudni szeretném képes vagyok-e beforrasztani egy ilyet, illetve láttam kihívást a lerajzolásában is. Ha már bíbelődtem vele, akkor mindjárt kétféle kombinációt is elindítottam.
Mindkettőn külön panelen van a kijelző, és az egyiket szélességben lehet egymáshoz nagyon közel halmozni, a másikat pedig magasságban.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 25, 2019 /
 
A szélességben halmozható változat rajzolt képei.
A két panelt egy szalagkábel köti össze a rajzon. Ettől azt várom, hogy ha kell kényelmesen szétnyithatóak a panelek.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 25, 2019 /
 
A magasságban halmozható verzió rajzolt képei.
Ennél a két panel összeforrasztott megoldással csatlakozik. Ez fixnek (oldhatatlannak) tekinthető kötés, de úgy vélem mindenféle szervizelés elvégezhető ha az szükséges a panelok összekötött állapota mellett is.
A vezérlő panel alján és tetején is vannak csatlakozók, így a kötést mechanikailag is kellően stabilnak feltételezem.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2019
(#) (Felhasználó 122012) válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Szép munka, de szerintem van egy nagy hibája a v6.0b-2 kép alapján:
Az IC2 rosszul van az áramkörbe beletéve, mert az IC2 "1"-es láb nem lehet "-V". Az IC lábkiosztása szerint az a "34"-es láb a "-V", így el kell forgatni az IC2-t balra 90°-al, hogy a lábkiosztás a megfelelő legyen. Így helyére kerül a C3, R2, C2 is sorrendben a 35, 36, 37 lábakra, valamint a 34 lábra helyesen kapcsolódik a D3, C9, R7 elemek.
Így valószínű nem jó a beültetés a v6.0a-2 képen sem.

Feltettem ide az IC lábkiosztását, amely régebben meg volt nekem. Ha nem így van, akkor ennek az IC-nek más a lábkiosztása.
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Köszönöm az észrevételt, teljesen igazad van.
Arra most nincs időm, hogy magát az alkatrész definíciót is átnézzem (azt is magamnak kellett csinálnom, mert nem találtam ilyet a készletben, de még MQFP44-es tokozást sem találtam, tehát szinte nulláról rajzoltam meg).
A mellékletek képek. Azokat kézzel hoztam létre, de a tényleges paneltervet igyekeztem több konverzión keresztül felhasználni. A valós terv szerinti feliratozás is látszik a képen, és a valóban el kell fordítani az IC-t 90°-al a tervhez képest.
Egy másik nézőpontot is mellékeltem, amin jobban látszik a helyzet. Ha a terv szerinti zöld nyíl jó pozíciót jelent, akkor az alkatrész jelölt sarka (piros nyíl) rossz helyen van.
A jobbra/balra forgatás nehezen értelmezhető, mert ami felül jobbra forog az alul balra. Ezért inkább az óramutató járásával egyező vagy fordított irányú forgatást szoktam használni, ha szövegesen kell az irányt megadnom. Itt az óramutató járásával ellentétes irányú forgatás szükséges.
És ha már monitorra hívtam a képet, felfigyeltem rá, hogy D3 dióda nem 1206 tokozású, azt is javítanom kell (úgy is lesz, ígérem), valamint a 1206 méretű kondenzátorok is eltérően néznek ki egy kicsit mint az ellenállások, azért azt is megpiszkálom majd.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2019
(#) kalmi.kalmi válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Nagyon jól néznek ki a tervek. A megvalósult áramkört szívesen megnézném.
Esetleg ha a nyák tervek publikusak, közkincsé tehetnéd.
(#) Alkotó válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
A paneltervek -véleményem szerint- túlmutatnak az otthon elkészíthető kategórián. Ezért ezeket kínai gyártásból igyekszem megvásárolni -ez most éppen folyamatban van-. Bőven lesz belőle, tudok adni azoknak akik kérik.
(#) pinyó39 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Szia, 200mV OS alapműszer? Ha igen vevő leszek pár NYÁK ra.
(#) Alkotó válasza pinyó39 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Van osztóhely is a panelon, amivel a méréshatár beállítható, de alapesetben 200 mV (199,9) a méréshatár.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 28, 2019 / 1
 
Javítottam az SMD oldal alkatrészeit.
Két dolgot szeretnék megjegyezni.
1. Ez az áramkör inkább nosztalgikus ma már, hiszen olcsóbban lehet készen venni ilyen modulokat. Ezzel együtt szerintem teljesen életképes, nekem a kedvenceim egyike.
2. A térbeli modellezésnek ez a módja kis túlzással céltalan. Engem szórakoztat a létrehozás mikéntje, ezért foglalkozom vele, de ma már léteznek olyan automatizmusok, amik ezt elvégzik. Viszont azokhoz nem értek, ehhez meg igen. Így sokkal több munkával jutok eredményhez, de a megjelenésnek csak a saját korlátaim szabnak határt. Külön érdekesség az Eagle és a térbeliség ilyen összekapcsolása.
(#) majkimester hozzászólása Feb 4, 2019 /
 
Szia Alkotó,

Tökélyre viszed amit ebből ki lehet hozni.
Nekem tetszik ez az elrendezes. Az előlapból kis helyet foglal, minden hozzáférhető, és nem kell vezetékezni a szendvics között.
Lehet kapni hasonlót, de hol van akkor a tervezés, építés öröme.


És ha már nosztalgia, 25+ éve követtem el ezt az akkor épült labor tápomhoz.
Sosem romlott el, ma is müködik teszi a dolgát.
1 éve takaritás miatt szedtem szét, akkor készültek a képek.
A tápellátás nálam másik panelen volt, és a beállítást sem ezzel a trimmerrel csináltam.

Ehhez még papiron terveztem a NYÁK rajzot 2:1 arányban, majd egy évfolyamtársam
rajzolta be Autocad-ba A suliban, mert ugye PC sem volt otthon.
A kapcsolás meg az Ezermester-ben jelent meg, nem volt internet ahonnan
előkapom az adatlapot bármikor ...

Az Autocad miatt lehetett szép lekerektett vezetősávokat csinálni, amiből azután P20-al lett NYÁK. Az íveken még látszanak a "pixel"-ek.

És végül a beültetés, ami az akkor elterjedt Csehszlovák pillanatpákával történt,
és nem voltak hamis alkatrészek. (vagy legalábbis nem ilyen mértékben)

Más idők járnak azóta ...
(#) Alkotó válasza majkimester hozzászólására (») Feb 4, 2019 /
 
Két apróság jutott eszembe:
1. Az IC-d gyártója nekem ismeretlen. Ez semmit nem von le az Ő jóságából, de éppen a gyártókhoz szokás mostanában kötni egy-egy tulajdonságot.
2. A "cseszlovák" páka belseje nekem mai napig az asztalomon van, és kevés dolgot nem tudok megoldani vele. Az is hőfokszabályozós, csak még humán-vezérlés gondoskodik a hőn tartásról. Értő kézben hatékony eszköz a mai napig.

UMC-7107.jpg
    
(#) majkimester válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Az UMC nem teljesen ismeretlen márka. Régi alaplapok tele vannak UMC IC-kkel. Taiwan-i gyártó, és az Intersil is Taiwanon gyártatta kezdetben a 710x-et.

A csehszlovák páka mai napig használatban nálam is, igaz ritkán, és csak vezetekek forrasztására meg terepen verhetetlen.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 11, 2019 / 4
 
Idő közben elkészültek a panelok, amik után érdeklődnek többen is. De kipróbálás nélkül nem lenne illendő ajánlani, ezért összeraktam egy példányt.
Mindent rendben találtam. A nagyon olcsó külföldi 7107 épp úgy jól működik mint a hasonló árfekvésű szintén távolról érkező kijelző, és nem utolsó sorban a panelen sem találkoztam semmilyen hibával. Akinek szimpatikus ez a fajta megközelítés, annak jó szívvel ajánlom akár ezt, akár a merőleges változatot (azt még nem próbáltam ki, így is 10:30 kor hagytam abba).
A képeken még nincs szétvágva, de ettől a művelettől már nem várok semmilyen változást (csak méretbelit).
(#) (Felhasználó 122012) válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Szép lett! Ha szétvágod a panelt akkor a 25-ös csatlakozó felirata megállja a helyét, hogy 1-est az 1-eshez?
(#) user1914 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Hi!
Én a helyedben elgondolkoznék azon, hogy az összekötés ne szalagkábellel legyen, hanem széthúzható tüskesorral. Javítás alkalmával kényelmesebben lehet dolgozni 1 panellal.
Üdv. M.
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Nem találom azt az információt amiből arra következtetsz, hogy "1-est az 1-eshez". Erről sem a kapcsoláson (mellékeltem egy részletet), sem a panelon (ezt a fotókon látod) nincsen szó.
A számozás átfordítása nem véletlen. Mivel zavarná a szemünket ha a kábelszalag csavarodna, ezért ajánlott a csatlakozót alaphelyzetben hagyni, ami a lábszámozás átfordulását jelenti.
Erről is készítettem egy segédábrát, ami jól mutatja a szemben lévő csatlakozónak hogyan fordul meg a lábsorrendje. (Itt most persze éppen lehetne azonos is a sorrend, mert nem terveztem csatlakozót, de gondoltam arra ha valaki mégis használna ilyet.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2019
(#) Alkotó válasza user1914 hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Visszatérő gondolat. Ha van kedved olvass vissza miért nincs értelme szerintem.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Nem vitatkozni akartam, de ha pl. kettőbe lenne a nyák lap (2db külön-külön) értelem szerűen 1-es az 1-eshez menne ... habár én csak logikusan gondolkodom, a többi pedig magyarázkodás. Röviden ennyi, nem kell válaszolni.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Itt azért sikerült összehoznod ... visszaolvastam!
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2019
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Ott még fel sem merült a csatlakozó a tervezéskor. Az újabb terveknél már ügyeltem a szembefordítottságra (ezt én fejlődésként értékelem magamban).
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 14, 2019 / 8
 
Ebből a változatból is összeraktam egy tesztpéldány, amin ellenőriztem a panel működőképességét.
Nem volt vele semmilyen gond. A két panel egymáshoz forrasztásához kell némi ügyesség, de éppen ez a szép benne.
Nagy fényerejű piros számjegyeket tettem bele, ami megvilágítja a környezetét.
(#) pancser1960 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 14, 2019 /
 
Nagyon ki van találva és szép is.
(#) szucsistvan123 hozzászólása Jún 12, 2019 /
 
Üdv!

Megépítettem az Alkotó féle panelműszert több példányban, és a beállítással kapcsolatban lenne pár kérdésem.
A trimmeren kb mekkora feszültséget kellene mérnem? (referencia fesz.)
Rövidrezárt bemenetnél folyamatosan 0 értéket mutat (néka +- 1) a trimmer állásátol függetlenül.
Köszi!
(#) szucsistvan123 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 12, 2019 /
 
Az adatlap szerinti 100mV reális?
(#) ronin75 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 12, 2019 / 1
 
Igen, 100 mV a referencia feszültség.
Rövidrezárt bemenetnél pedig nullát kell mutatnia, a poti állitása erre nincs befolyással.
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2019
(#) szucsistvan123 válasza ronin75 hozzászólására (») Jún 12, 2019 /
 
Köszi!
(#) Sanyesz5 hozzászólása Szept 12, 2019 /
 
Üdv, van egy ilyen felesleges műszerem(Alkotó), adódott az igény hogy hálózai feszültséget kellene mérnem vele. Simán csak egyenirányítom a 220voltot, esetleg par db 100 nf kondi, és 2000voltos méréshatárban menne a dolog?
(#) ronin75 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Elvileg igen, azonban egyenírànyítás és szűrés után többet fog mutatni a müszered, ezért vagy a bemeneti osztón vagy a referencia feszültségen állítanod kell.
(230 V effektív érték, egyenírányítva, szűrve a kondik akár 325 V-ra is töltődhetnek)
Szerintem érdemes már az elejèn leosztani a hálózati feszültséget egy kezelhetőbb szintre, vagy tenni egy kis trafót.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Egy lehetséges változat:

7107.png
    
Következő: »»   87 / 93
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem