Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   1093 / 1203
(#) Hp41C válasza suszitibi hozzászólására (») Jún 14, 2019 /
 
Mivel programozol? PICkit2 -vel. Az egyben egy UART és egy logikai analizátor is. Nézd meg vele, hogy jön-e ki egyáltalán jel a kimeneten, hogy a jel megfelel-e a MIDI előírásoknak (szint, jelalak, Baud rate, stb). Ha ezek megfelelnek, az UART tool -lal megjelenítheted a csomagokat.
(#) suszitibi válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 17, 2019 /
 
Nem pickit. Ez a k150 nevű csoda, alig tudtam feltelepíteni. Csak ez miatt a program miatt vettem.
(#) Hp41C válasza suszitibi hozzászólására (») Jún 17, 2019 /
 
Ez esetben ajánlom egy ilyen analizátor beszerzését.
(#) lastewer hozzászólása Jún 17, 2019 /
 
Sziasztok!

Szerintetek ez mennyire lehet megbízható 0-24 -es üzemmódban ? Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2019
(#) Pali79 válasza lastewer hozzászólására (») Jún 18, 2019 /
 
Nekem a kapcsolóüzemű cuccokkal elég vegyes a tapasztalatom. Van olyan ami több mint 10 éve megy minden gond nélkül, de van olyan is ami néhány évente megadja magát. Viszont a trafós táp mindig megbízható.
(#) lastewer válasza Pali79 hozzászólására (») Jún 18, 2019 /
 
Köszönöm , meglátjuk akkor mit tud.
(#) lóri hozzászólása Jún 26, 2019 /
 
Sziasztok!
Már megint én.
Felraktuk az mplab 5.20-at, de nem lehet debuggolni alóla.
Nem baj, visszaraktuk az 5.10-et, de már azon sem lehet.
Mit állított el, mit kell visszaállítani?
Ezt a hibát dobja:
c:\program files (x86)\microchip\xc16\v1.36\bin\bin\..\bin/elf-ld.exe: cannot open linker script file C:\\Users\\xxxxxx: No such file or directory
Ezután teljesen újra lett telepítve, a project újra létre lett hozva, de semmi nem segített.
Lefordítani és rátölteni a programot lehet a picre, de debug-olni nem lehet.
Pickit4-et használunk és volt firmvare frissítés is.
Szimulátor módban működik.

A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2019
(#) pipi válasza lóri hozzászólására (») Jún 26, 2019 /
 
Hali!
Ellenőrizted az C:\\Users\\xxxxxx: No such file or directory van, vagy nincs?
Csak ötletelek, a teljes elérési útban, fájlnévben nincs valami spéci karakter akár szóköz, ékezet, bármi?
(#) deebo hozzászólása Jún 27, 2019 /
 
Próbálnék beüzemelni egy dsPIC33EP128GP502 PIC-en PWM-et, de az RB15-re állítva azt mondja, hogy az a láb csak bemenet lehet. Valóban nincs dedikált PWM lába, és nem is tudja a speciális motorvezérlő dolgokat, de nekem nem is kellene, csak szimpla PWM. A CCSC-ben be lehet konfigurálni a PWM-et, lábat lehet neki választani, de hibát ír fordításkor. Lehet, hogy ez a PIC egyáltalán nem tud semmiféle PWM-et, de akkor miért engedi beállítani a CCSC? Hogy lehet ezeknél az Ic-knél egyértelműen kideríteni, hogy melyik mit tud, mert néztem sokat a doksit, de semmi érdemi infó nincs benne többekközött ezzel kapcsolatban sem.
(#) proli007 válasza deebo hozzászólására (») Jún 27, 2019 /
 
Hello! Nem tudom mit nézel, de az adatlap első oldalán ott mosolyog a "High Speed PWM" és a 16.0-nál olvasható, hogy "mindössze" 3 van benne..
(#) lóri válasza pipi hozzászólására (») Jún 27, 2019 /
 
Szia!
Köszi, megnéztük, az rendben van.
(#) pipi válasza deebo hozzászólására (») Jún 27, 2019 /
 
Furcsa az adatlapban table1 alatt ehhez a pichez nincs pwm írva.
A table2-ben van pwm más picekhez
(#) deebo válasza proli007 hozzászólására (») Jún 27, 2019 /
 
De nem ebben, a PWM-nél világosan le van írva, hogy csak az MC, vagyis a motor control verziók tudják a high speed PWM-et a többi csak sima PWM-et tud, vagy azt sem ez sincs egyértelműen leírva. Egyébként a B9-es lábon megy a PWM, ami boost konverterként funkcionál, de programozás közben, valamiért felakad a kimenet és a normális 49V-ot felsrófolja vagy 120-ra berregés közepette. Régen is voltak problémák a PIC-ekkel, amiket magam kellett kisilabizáljak, de ezek a EP és FJ-k valami borzalmasan vannak dokumentálva. A CCSC külön megérdemi a szegénységi bizonyítványt,, mert ha fordításkor tudja, hogy az a láb nem lehet PWM, akkor miért engedi beállítani? Az OSC out láb A3-nak is jelezve van, de hiába állítom be kimenetnek, nem lehet kimenetként használni, mert hangulattól függően féltápfesz, vagy valami órajel van rajta.
(#) icserny válasza pipi hozzászólására (») Jún 28, 2019 / 1
 
"table1 alatt ehhez a pichez nincs pwm írva"
Az Output Compare funkció használható/használandó.
(#) pipi válasza icserny hozzászólására (») Jún 28, 2019 /
 
Ja, hogy a krumpli a burgonya ))
(#) proli007 válasza deebo hozzászólására (») Jún 28, 2019 /
 
Hello! Akkor ezer bocs.. De azért ez nagyszerű! Erős kételyeim vannak azzal kapcsolatban, hogy egyáltalán szükség van-e ennyi verzióra. Nem csodálom, hogy a CCSC is "eltéved", mert gondolom a regiszter/bit leíróban szépen benne van minden variáció egyben. És akkor nem is fog reklamálni a szerencsétlen. Azt hiszem, ez a virtuális valóság.
(#) deebo válasza proli007 hozzászólására (») Jún 29, 2019 /
 
A specilizált verziókkal szerintem nincs gond, mert mindegyik nagyon jól csinálja a sjaát extráit, a gond az, hogy kb. mindegyikhez külön kellene dokumentáció. Most a High speed PWM szekciónál néhány alap infón kívül annyi van, hogy keresd meg az xyz doksit, amiben le van írva minden. A microchip oldalán nem találtam ezt a doksit, csak a google tudott rávezetni, a doksiban meg nagyszerűen le van írva, hogy miképpen működik, de olyan infó sehol sincs, hogy a lábakat végülis lehet bármire állítani vagy sem, ha igen, mikre lehet beállítani és így tovább (csak mert FJ-ből használtam már MC verziót). A régi piceket már kiismertem, de ezeknél úgy tűnik, hogy tapasztalat ide, vagy oda, ugyanúgy a harmadik nyák fog rendesen műköüdni, mert elölről kell kezdenem a nyavaják megtapasztalását.
(#) Zsombi13 hozzászólása Júl 1, 2019 /
 
Sziasztok!

Az oldalon a cikkeknél találtam egy PIC-es hőmérőt, és szeretném utánaépíteni.

A kérdés az, hogy a kapcsolási rajzon a táp résznél én nem dugasztápot, hanem direktbe, 9V-os elemről üzemeltetném. A bekeretezett részt hogyan kéne módosítani, mit kéne elhagyni, hogy ne kelljen a csatlakozó?

A kapcsolási rajz littlejoe cikkéből van.

kapcsrajz.png
    
(#) bbalazs_ válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
Pl. az egylábú LEDet
Azon kívül kellene hűtőborda is a stabICre, valószínűleg.
Ha a LEDet bent hagyod, előtét-ellenállás kellene, kb. 150-500 Ohm, a LED színétől és áramától függően.
A PIC felprogramozását meg tudod oldani egyedül?
(#) pipi válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
Hali!
A bekeretezett részben hibás az 5V felirat, a 7805 5V-ból nem tud 5V-ot "csinálni", min 7-8V kell oda, vagyis 9V-hoz jó is nem kell módosítani.
De a 9V-os elemet felejtsd el, azonnal leszívja, nem tudja ellátni a kijelzőt/picet megfelelő árammal.
Elemes módihoz amúgy is felejtős a 7805 a maga 11mA áramfogyasztásával, meg a ledes kijelzőnek is nagy a fogyasztása.
Ha elemes módit akarsz akkor lcd kijelzős hőmérőt keresgélj, és fickósabb elemet/akksit válassz.
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2019
(#) pipi válasza bbalazs_ hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
Hali!
Az nem egylábú led, hanem a táp csatlakozó "fütyije" erős nagyításban (J1).
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2019
(#) icserny válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
A J1 csatlakozót hagyd el (1,2,3 sorszámozott kivezetések).
A tévesen +5 V-nak jelölt pontokra kötheted a 9 V-os elemet (felső pontra az elem pozitív sarka).

Megjegyzem LED kijelzőnél nem tartom szerencsésnek az elemes táplálást (hamar lemerül), jobb lenne mégis egy dugasztáp, vagy egy "butafon" telefontöltője.
(#) Zsombi13 hozzászólása Júl 1, 2019 /
 
Az elemet csak ilyen áramszüneti megoldásnak gondoltam, mert van egy asztali lámpám, amin van egy USB-s töltőnek hely, arról üzemelne. Viszont az, ha jól tudom 5 voltot ad, és emiatt akkor az IC nem fog 5 voltot adni hanem kevesebbet? Ez az IC jó lenne? Vd= 0,2-0,4 V, ha 5 V-ot kap bemeten, akkor ki tud adni vajon 5 V-ot kimeneten?

A programozáshoz kéne építeni programozót, az még nincs, de lesz. Kérdés az, ha SMD PIC-et kell programozni, akkor azt ugyanúgy lehet-e, csak be kell forrasztani, aztán átforrrasztani a megfelelő helyre, vagy lehet ezeket a beépítés helyén is programozni?

Hűtőborda mindenképp lesz rajta, mert szerintem jól néznek ki, főleg a feketítettek.
(#) Hp41C válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
Idézet:
„Kérdés az, ha SMD PIC-et kell programozni, akkor azt ugyanúgy lehet-e, csak be kell forrasztani, aztán átforrrasztani a megfelelő helyre, vagy lehet ezeket a beépítés helyén is programozni?”

Kell a panelre tenni egy 5 pólusú tüskesort, a köv bekötéssel: 1 MCLR, 2 Vdd, 3 Vss, 4 PGD, 5 PGC. A kontrollert a cél rendszer paneljára kell forrasztani. A kontrollert ezen a csatlakozón keresztül lehet felprogramozni.
(#) Zsombi13 válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
Köszi! Gondolom a megfelelő pin-eket a programozó megfelelő pin-jeivel kell összekötni a programozás érdekében.
(#) attika válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
Idézet:
„Gondolom a megfelelő pin-eket a programozó megfelelő pin-jeivel kell összekötni a programozás érdekében.”


Igen ez így logikus.
Ugyan EZ nem az a pic amivel te építkezel de ugyan így kell csinálnod.
A rajzon ott van az 5 pólusú tüskesor is amit Hp41C is írt.
(#) nedudgi válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
A 7805 helyett kellene találni egy LDO-t, ha USB-ről akarod megtáplálni az áramkört. Létezik olyan, ami elviseli a szükséges áramot, és a drop-out (feszültségesés) 0,5V alatt marad.
(#) Zsombi13 válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
Az LF50CV-nél azt írják, holgy LDO, és a feszültségesés 0,45 V. Akkor ez jó?
(#) nedudgi válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
Valószínűleg jó lesz. A buktató lehet: az LM75 Mit lép a tápfeszültség ilyen ingadozására?
(#) Zsombi13 válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
Az adatlapján 3,0 - 5,5 V-ot ír tápfeszültségnek, valamint a PIC-hez is ez van írva. Egész széles a tápfeszültségi tartomány.
Következő: »»   1093 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem