Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1309 / 1384
(#) SlyChocolate válasza nagym6 hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Kipróbáltam ahogy írtad és szépen szoba hőmérsékleten pár perc alatt leszedte a rezet.
Kérdés mit lehet tenni az előbb mutatott panelekkel?
Lehet őket újra előhívni?
Mi lenne a megfelelő hígítási arány?
(#) Gafly válasza SlyChocolate hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Én inkább újrakezdeném az eljárást a (fém)tiszta lemeztől végig a teljes levilágítás/előhívás folyamaton keresztül.
Mellesleg szerintem sem a vasklorid romlott meg...
(#) Bakman válasza SlyChocolate hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Milyen előhívót használsz?
(#) kaqkk válasza Bakman hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Gondolom a bungard nyákhoz való gyári előhívót (nálam kézmeleg vízzelkeverve 5-6/1 aránynál dolgozott jól)
(#) Ge Lee válasza SlyChocolate hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Ha tiszta vaskloridot veszel, nem ilyen mindenféle fantázianevekkel ellátott marató kutyulmányt, akkor az sosem romlik meg, legalábbis egy ember fél életét biztosan kiszolgálja. A donauchem-nél kapható 40%-os oldata több mint 10 év után is ugyanolyan a kannában mint új korában.
(#) SlyChocolate válasza Bakman hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Marató, előhívó.
(#) SlyChocolate válasza Gafly hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Tettem a tegnapi panelek egy új próbát de már pontosan kimérve az 1:5 arányt.
Működött a dolog, bár nem lett túl szép a rajz mert kézzel készűlt.
Meg lesz még pici munka a panelel is......
(#) SlyChocolate válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Jut eszembe a vaskloridnál van olyan, hogy csak bizonyos mennyiségű rezet tud leoldani mert telítődik.
Illetve a használt marató az újra felhasználható-e vagy kuka?
Mennyire lényeges, hogy hány fokos a vasklorid martáskor?
A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2019
(#) Gafly válasza SlyChocolate hozzászólására (») Jún 30, 2019 / 1
 
Idézet:
„Jut eszembe a vaskloridnál van olyan, hogy csak bizonyos mennyiségű rezet tud leoldani mert telítődik.”

Igen. Sajnálom hogy nem tanítanak kémiát és fizikát az iskolában.
Idézet:
„Illetve a használt marató az újra felhasználható-e vagy kuka?”

Ha vissza olvasol, akkor vannak rá módszerek.
Idézet:
„Mennyire lényeges, hogy hány fokos a vasklorid martáskor?”

Ha telítődött, akkor mindegy, ha meg jó, akkor is nagyjából mindegy.
A második esetben ha kivárod, leoldja belátható időn belül, az első esetben meg forralhatod, ha éppen erre cuppantál rá (asszony nem fog szeretni), de akkor se oldja le sokkal jobban...
Ámbár, ha fordítva teszed rá, az sokat segíthet
A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2019
(#) SlyChocolate válasza Gafly hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Köszi a válaszokat.
Csak jól emlékeztem a 20 évvel ezelőtti dolgokra......
A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2019
(#) Bakman válasza SlyChocolate hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Telítődik de addig nehéz elmenni, már korábban jelentősen lassul a folyamat. Addig használhatod, amíg tudod, nem romlik meg, nem bomlik el. Ha jelentősen nő a maratási idő, cserélni vagy regenerálni kell.

Alapvető fontosságú, hogy legalább 30 °C-ra melegítsd fel, különben nagyon lassú lesz.
(#) Ge Lee válasza SlyChocolate hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Úgy szoktam ezt csinálni, hogy van vagy 3-4 eltérő méretű műanyag tálam, mindig a nyák méretéhez igazodóban maratok, tehát amibe még éppen belefér a panel. Csak annyi vaskloridot öntök bele ami éppen csak ellepi, és gázláng fölött mozgatom a kezemben tartva. Olyan 40-45 fokon dolgozik a legjobban, pár perc alatt végez, jobban azért nem melegítem mert a műanyag tálca sem örülne neki, a kezem se, meg magasabb hőmérsékleten már gőze lesz, amit nem igazán jó a konyhába meg az orrunkba eregetni.
Szóval ez a minimális mennyiség le szokott marni minimum 2 de akár 3 nyákot is, utána viszont rohamosan csökken a képessége mivel telítődik. Sosem szórakozom vele tovább mert nincs értelme, beleöntöm egy edénybe és ezzel elvégezte a feladatát. Átlag méretű nyákhoz 0,5-1dl körüli mennyiség bőven elég, azzal ki tudsz maratni 3 nyákot. Egyszer kell belőle megvenni egy 20 literes kannával, és többet soha az életben nem kell maratóanyag után futkosni.
Mondjuk el kell érte menni, vagy elküldeni valakit mert nem postázzák mivel veszélyes anyag, viszont amikor nekem hozták 90Ft/liter ára volt, ami viccesen olcsó, annyiért ma már ásványvizet sem kapni.
(#) SlyChocolate válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Köszi a kimerítő választ.
Ez a wolfos cucc ma olyan 25-27 °C-on egész hamar lemarta a paneleket.
Tegnap forró vizes lábosba merítettem a marató tálkát úgy próbáltam felmelegíteni.
De mint tudjuk a rossz előhívás miatt nem ment a dolog....

Amúgy mennyire veszélyes a vasklorid, főleg ha gőzölget?
(#) Gafly válasza SlyChocolate hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Ameddig nem eszed meg, nem rettenet...
(#) elektroncso válasza SlyChocolate hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Én biztosan nem szaglásznám. Olyan helyen ne használd ahol korrózióra hajlamos alkatrészek vannak, nekünk annó a suliban egy asztal volt a műhelyben kijelölve maratóhelyül a csap mellett, de az asztal fémvázáról és a csap fém alkatrészeiről (konzol...) lerohadt a festés egy-másfél év alatt. A két méterrel arrébb lévő oszlopos fúrót is kicsapta a felületi rozsda, hiába volt olajozva, festve. Erősen korrozív anyag én nem maratnék vele zárt helyen.
(#) Ge Lee válasza SlyChocolate hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
Hogy mennyire veszélyes azt meg nem mondom, nem vagyok vegyészmérnök. A leírt módszer szerint maratok úgy 25 éve, de eddig semmit nem tett tönkre a konyhában. És arra is ügyelek, hogy a mosdóba se töményen kerüljön, hanem vízzel átöblögetem kétszer is a nyákot és az edényt, és csak utána viszem a csap alá lemosni.
(#) nagym6 válasza SlyChocolate hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
Eléggé agresszív a gőze is, főleg melegítve sokkal jobban párolog, nálam a műhelyben minden rozsdásodni kezdett. Azóta kint a szabadban maratok, semmi sem rozsdásodik.
(#) Epu2 válasza SlyChocolate hozzászólására (») Júl 4, 2019 /
 
A Vasklorid nem hal meg, csak sokat marattàl vele, vagy a nyàkon van egy réteg.
A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2019
(#) BI-AMP hozzászólása Júl 6, 2019 /
 
Sziasztok!
Szeretném kipróbálni a vaskloridos maratást. Sikerült beszereznem 1Kg-os por formájában. Viszont nem tudom milyen arányban kel keverni vízzel, illetve mi az ideális hőmérsékleti tartomány amikkor a legkedvezőbb a maratás sebessége?
(#) janigel válasza BI-AMP hozzászólására (») Júl 6, 2019 /
 
Itt minden infót megtalálsz.
és
Ezt is átböngészheted.
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2019
(#) Ge Lee válasza BI-AMP hozzászólására (») Júl 6, 2019 /
 
(#) duke válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 8, 2019 /
 
Én nem fárasztom magam melegítéssel pár perc nyereség miatt. Nekem a wolf 150 lötyköléssel 8 perc alatt végez. Ez nem olyan hosszu idő, hogy ezen különösebben javítani kéne.
(#) duke válasza BI-AMP hozzászólására (») Júl 8, 2019 /
 
Szerintem simán csak probálgatással kisérletezd ki. 1 deci vizhez adjál 1-2 kávéskanálnyit, aztán ha lassan marja, mondjuk 20 perc alatt sem végez, akkor duplázd meg a mennyiséget.
(#) nagym6 válasza BI-AMP hozzászólására (») Júl 8, 2019 1 /
 
Minél kevesebb vízzel, tehát jól telített legyen az oldat. Az 1 kg. vasklorid porhoz 1 decilliter vizet adjál, várjál fél órát, talán nem is kell több.
(#) Kari55 válasza nagym6 hozzászólására (») Júl 8, 2019 /
 
Idézet:
„Az 1 kg. vasklorid porhoz”

Nen sok egy kicsit? Talán 10dkg akartál írni?
(#) janigel válasza nagym6 hozzászólására (») Júl 8, 2019 /
 
Ez csak vicc lehet de annak is nagyon rossz !!!
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2019
(#) Ge Lee válasza nagym6 hozzászólására (») Júl 8, 2019 /
 
Nem lesz jó, eleve fel sem fog oldódni. Nekem van szilárd is, régen sokat kísérleteztem az aránnyal, és azért is szúrtam be a cég linkjét, mert az a jó. Szóval a 40% körüli oldat a legjobb, sebességben is meg állóképességben is, azaz abban lehet arányaiban a legtöbb rezet elnyeletni, gondolom azért is árulják abban a töménységben.
A többi ilyen TN meg hasonló neveken futó kutyulmány egy vicc. Mondjuk azt nem értem, ha minden másnál működik, ennél pont miért nem a csoportos beszerzés. Akinek útba esik Pesten a cég az vesz belőle egy hordóval, aztán szétküldi a többieknek. Nekem elég lesz míg élek az a 20 literes kanna amit sok éve vettem.
(#) janigel válasza Gafly hozzászólására (») Júl 8, 2019 /
 
Idézet:
„forralhatod, ha éppen erre cuppantál rá (asszony nem fog szeretni), de akkor se oldja le sokkal jobban”

Ezzel azért vitatkoznék.
50-60 foknál legalább a felére csökken az idő.
Én annak idején próbálgattam majdnem forráspontig melegítve, és háromszor gyorsabb volt a maratás mint hidegen.
A nyákok egyformák voltak.
Az igaz hogy így már nem lakásba való, és az asszony nem fog szeretni.
Idézet:
„Ámbár, ha fordítva teszed rá, az sokat segíthet”

Ezért viszont jár a jó pont.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2019
(#) SlyChocolate hozzászólása Júl 8, 2019 /
 
Urak valaki csinált már olyat, hogy írásvetitő fóliára kézzel megrajzolt nyákot.
Majd beszkennelte utána pl paint stb programban kijavította a kézi rajzot szépre?
(#) nagym6 válasza janigel hozzászólására (») Júl 8, 2019 /
 
Nekem így mar a leggyorsabban. Lehet, hogy több víz, de nem sokkal.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2019
Következő: »»   1309 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem