Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű (PWM) végfok építése
Lapozás: OK   217 / 238
(#) black1989 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 23, 2019 /
 
Nos. A cikket elolvastam kb 10x , nem vagyok lusta tanulmányozni bizonyos áraköröket mielőtt megépítem! +-54 voltról is azt a teljesítményt kaptam pedig 500 wattos trafóról beszélünk!
8 ohmon 50 watt ? Oké viszont egy erősítő sem pukkan ahogy azt a teljesítményt elérik , hanem simán átmegy torzításba !Szkópom sajnos nincsen , sem olyan műszerem amivel induktivitást tudnék mérni ! Viszont ilyen kapcsolásoknál kellene konkrétumnak is szerepelni a leírásban , mert ha olyan ember építi meg ,akinek ideje nagyon kevés , műszerezettsége pedig alig alig(Multiméter) , akkor ott konkrétan le lehetne írni ,annak akinek megfelelő tapasztalata van , hogy pl ei33 mag 14menet nyáklemeznyi légrés , irfp250fettel párosítva és működni fog ! Minden segítséget elfogadok , elfogadom azt is hogy nem jó a fet amit használok, csak azt nem akarom hallani , hogy nem olvastam el a cikket ! Visszalapozva pár oldalt , vannak problémák utánépítéskor ,sőt olyat is olvastam , hogy irf540 fettel sem tudták optimalizálni az erölködőt, mag menetszám is stimmelt mégsem ment az illetőnek , pedig szkópos képeket is megosztott , tehát műszerezettsége is megvan!
(#) Kovidivi válasza black1989 hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Ne keseredj el, csak több időt kell az erősítőbe belerakni. Nálam viszont van egy határ, amikor azt mondom, nem szórakozok ezzel többet, és más megoldást keresek inkább (másik kapcsolást pl.).
(#) Ge Lee válasza black1989 hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Így van, ez sem pukkan, mutatom is. Klippelésig hajtottam, látszik ahogy beveri a fejét a tápfeszbe. A terhelés 8 ohm, a terheletlen és a terhelt tápfesz adatai, meg a kimenő teljesítmény rá van írva a képre. A fojtó pontosan a cikk szerinti, PC tápból bontott EI33 14 menettel, a légrés pedig 2db 0,8mm vastag műanyag csík egymáson, kártyából kivágva.
De ez mind mind le van írva a cikkekben, az is hogy mire kell figyelni a FET kiválasztásánál, még ajánlott típus is van írva (IRFB, FDP), szóval akár mindenféle műszerezettség nélkül is összerakható csak a 2 cikk alapján.
Ha nálad pukkan annak 2 oka lehet, betelít a fojtód mert nem jó, vagy kiakad a meghajtó (IR) mert nagyon rövid kitöltést kellene kiadnia amire nem képes. Meg szerintem már a feted nagy dióda töltése is bekavarhat.
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2019

clip.jpg
    
(#) black1989 hozzászólása Júl 24, 2019 /
 
Köszönöm a segítséget próbálom még egy darabig , de 10óra munka után nehéz koncentrálni egy ilyen összetett dologra ! Egyelőre próbálok a fetekkel játszani! Néztem a gate kapacitást , az ajánlottnál tényleg sokkal nagyobb , viszont szinte csak nagy gate kapacitású fet van itthon , nagy teljesítményűek persze , egyébként arra írtam hogy komoly , mármint a teljesítménye! Van itthon pl irfp4232, ixtk62n25....stb , irf540 is van kb 30db viszont a kapcsolásban fel van tüntetve hogy 42voltról üzemel az irf540, sajnos ilyen feszültségű tápom nincs itthon ! Azt is észrevettem , hogy az mpsa92 tranyók kb 10-20 perc zenehallgatás után fűtenek mint az állat pedig +-54voltról hajtom! Egyébként mitől telítődhet a mag?Elméletileg pontosan olyan magot hansználok ami kell működéshez.Esetleg ha a gate ellenállásokat növelném , arra mit mutatna vajon a műszer? Megpróbálok beszerezni valahonnan egy szkópot , de nehéz ügy ha azt nézzük , hogy ami nem százkiló , és kényelmesen elfér az asztalomon , az nem 20e ft!
(#) Ge Lee válasza black1989 hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Nem száz kiló, és ha nem is kényelmesen de elfér egy asztalon.
(#) black1989 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Köszönöm! Kiindulásnak nem rossz , bár a kábelek meg a mérőfejek egy + vagyon!
Valójában egy usb 2 csatornáson gondolkodtam , laptoppal összehangolva ! Usb hantek oszcilloszkóppal kapcsolatban van e tapasztalatod? Megbízhatóan működnek?
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2019
(#) Ge Lee válasza black1989 hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Vagyon? Nekem nem úgy tűnik. A hantek ugyan kisebb, de kell hozzá PC, elég zajos, és csak 5MHz-ig jó. Három olyan áráért már szokott lenni használt asztali DSO, most vittek el éppen egy TEK-et 50 alatt ugyanonnan.
Nem értem ezt a szkóp fóbiát, az egyetlen olyan műszer ami sokoldalú, rengeteg mindenre használható, pláne ha digitális.
(#) black1989 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Manapság mindenre spórólni kell , az elektronika pedig nem kifejezetten egy olcsó hobbi!Természetesen én is azt venném meg ami a legszebb legjobb!
(#) Belkovicslaci hozzászólása Júl 24, 2019 /
 
Üdv! Segítséget szeretnék kérni! Van egy Electro Voice ZXA1 aktiv hangszóró végfok ami két különálló erősítőt használ.
Az egyik a magasat a másik a mély hangszórót hajtja. Az egyiknél a (magasnál) 1,8V a másiknál a (mélynél) 2,2v egyenáramot mértem. Tudni illik a meghajtó IC tipusa: IRS2092S a Vég tranyója:
IRFB4019. Kicseréltem a IRS2092S IC-ét Mind a két erősítőnél A magasnál ezek után beállt nullára a kimenet. De a mélynél megmaradt a 2,2V Sajnos nincs kapcsolási rajzom. Már mindent át méregettem a másik erősítővel összehasonlítva nem találtam hibás alkatrészt Hol keressem a hibát szerintetek?
Hasonló az erősítő kapcsolása mint amit feltettem Az IRS2092S -ről csak a végén IRFB4019 van. ja és 2x68 v-ról üzemelne.
(#) Belkovicslaci hozzászólása Júl 24, 2019 /
 
Még pár kép hátha segítene! Fetteket is kicseréltem mind két erősítőnél. A mélynél tök zárlatosak voltak. 220-as 100W égőn indítva szépen elalszik az izzó.
(#) black1989 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 26, 2019 /
 
Szia!

Találtam itthon 20n60c3 feteket ma beépítettem elkeseredésemben ,az eredmény amit kaptam az borzasztó volt, szinte azonnal már indításkor felrobbant volna az egész "panelem" ha nincsen izzós védelem a tápágakban !

https://hu.mouser.com/datasheet/2/196/SPW20N60C3_Rev.2.5_PCN_-98472.pdf
(#) dara válasza black1989 hozzászólására (») Júl 26, 2019 /
 
Szerintem a trr 6-800ns túl nagy,nemigaz hogy a cikk alapján felsorolt fetekből nem tudnál venni.Kinlodsz midenfékle műszer nélkül,szkóp,frekimérő,ezt nem lehet megépíteni egy digit multival mint egy analog erősítőt.Ehez szkóp kell akkor látod hogy működik vagy nem.Mennyi a vivő?Panaszkodsz hogy mások is így jártak,attól még nem javul meg azok is ennyi müszerezetséggel rendelkeztek.Én már több tipusú d épitettem,nem mondom hogy pöccre indult mindegyik,de szkóp nélkül nem tudtam volna életre kelteni.Olvasd el a cikkek között Lorilaci és GeeLee cikkeit.Mindeggyiket megépítettem,nem a felsorolt fetekkel.Az utobbi brutális.
(#) black1989 válasza dara hozzászólására (») Júl 26, 2019 /
 
Szia!

Mivel halomban állnak itthon a fetek , a fesoroltak közül csak az irf540 . Annak a feszültsége nekem nem elegendő , mert nincs olyan feszültségű tápom , max 42voltot lehet alkalmazni ha azt építeném be! 2 db kapcsüzemű tápom van ami még klappolna is hozzá , viszont mind a 2 gerjedést okoz a végfokban!Feszültségre még jók is lennének , egyik +-35v a másik +-38v mind a kettőt én építettem , és végfokokban volt használva évekig jó stabilak , de nem fér meg vele ez az ucd végfok, a kapcsolófreki mind a 2 tápnál 50kHz-t mértem multiméterrel. Lehet ez okozza a gerjedést ?
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2019
(#) dara válasza black1989 hozzászólására (») Júl 26, 2019 /
 
50KHz?hát az nagyon kevés200-300 KHz között kéne lennie.Kellene a rajz meg hogy mit cseréltél változtattál.
(#) black1989 válasza dara hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
Nem a végfokról beszéltem , hanem tápjaim frekije annyi !
(#) dara válasza black1989 hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
Milyen tipusú a táp?Kapcsolásilag.
(#) black1989 válasza dara hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
Önrezgő tápról van szó !
Valójában mind a kettő tápom egy és ugyanaz , viszont 2féle méretben ezért külömbőző nyáktervvel készültek , tehát arra sem foghatom a gerjedést , hogy nem jól terveztem volna meg a tápot mert mind a kettővel ugyanazt produkálja .Egyszerűen nem jó hozzá ez a táp!
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2019
(#) dara válasza black1989 hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
Pedig az önrezdő rezonons termeli a legkisebb zavart épp ezt akartam ajánlani.Nekem is erről megy a d.Még megpróbálhasz a táp végére eyg lc szürőt rakni kisérlet végett de szerintem a táp megfelelő.A d induktivitást E30 ra 14 menet telilegyen a cséve teló vagy más kártyából dupla hézagolást rakj bele annak jónak kell lenni lessz az mérés nélkül 30uH körül.100n szürést rakj mindenhova.Egyenlőre ennyi.
(#) black1989 válasza dara hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
Köszönöm! Ahogy időm lesz rá azonnal megcsinálom a módosításokat! Azután írok mire jutottam!
Akkor valószínűleg azt a tápomat alkalmazom amelyik +-38volt talán azzal elegendő teljeasítményt kapok bár mindössze 280 watt , de egy oldalnak elegendő lesz.
(#) Belkovicslaci hozzászólása Júl 27, 2019 /
 
Még teszek föl képeket az erősítőről!
(#) dara válasza Belkovicslaci hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
Nem valószinü hogy ic hiba van volt,inkább fetre gyanakodnék,ha ic lett volna elsem indulna az erősítő.A táp szimetrikus?Ha pozitiv feszt mérsz,az oldali fet körül keresgélj miért nyit jobban.
(#) Belkovicslaci hozzászólása Júl 28, 2019 /
 
Szia! A Fetteket cseréltem! Újabban olyat mértem hogy hogy a hálózati nulla a fázis a föld és a rezonáns táp föld pontja között 130khz 68v váltó feszültség van. Ez hogy lehetséges? Az erősítő nem megy még amelyiken beállt a kimenet nullára jel azon sem ment át. A másik kimenetén 2,2V egyenáram mérhető. Az a gond hogy a jelgenerátort ha ráteszem és úgy indítom az erősítőt 220V 100W-os izzón. Bekapcsoláskor leveri az automatát. Ha csak az erősítőt indítom akkor felvillan erősebben majd szépen el alszik.Nem tudom mi lehet a hiba?
(#) dara válasza Belkovicslaci hozzászólására (») Júl 28, 2019 /
 
Ja,akkor táp baj van.Ott is nézd meg a feteket,a meghajtó ic.
(#) Belkovicslaci hozzászólása Júl 28, 2019 /
 
Oké Köszönöm!
(#) Peter65 válasza Belkovicslaci hozzászólására (») Júl 28, 2019 /
 
Ha jól látom (jó lenne kép az összeszerelt sasszéről hátulról is, meg mind a kettő panel felől), akkor az előlapi panel az EPH közösítő. Erre csatlakozik a védőföldelés, és ide kellene csatlakoznia az erősítő nullájának. Az erősítő nullája és a táp nullája ugyan az a pont, akkor annak is rajta kellene lennie az EPH. Persze ha szét van szerelve, akkor nincs meg a kapcsolat, és a transzformátor belső kapacitásain átmegy a rezonáns táp feszültsége, és megjelenik az egyes részek között. Ennek nem kellene levernie az automatát. Ha mégis ez történik a szekunder földelésekor, nem kizárt, hogy a transzformátor szigetelése megsérült.
(#) dara válasza Peter65 hozzászólására (») Júl 28, 2019 /
 
Nem trafós a táp,kapcsolóüzemü.Ezeknél a trafó a legritkább esetben megy tönkre még nem láttam olyat nem mondom hogy nem lehetséges,de akkor már látható nyoma van.
(#) mlaci989 hozzászólása Júl 28, 2019 /
 
Tisztelt fórumtársak.
Ha már témára került a kis D osztályú erőlködő,elővettem az én példányomat.
TAttila77 fórumtársunk tanácsaira megtettem a szükséges alakításokat. Köszönet neki meg mindenkinek aki hozzájárult a sikerhez.
Az erősítő beindult. Fojtó E33 magon 14 menet + 16mm légrés. Meghallgatásra van ereje. 2órát ment teljes gőzzel. A következő méréseket kaptam,amire jó lenne ha ránézne egy hozzáértőbb szaki.
Tápfesz +- 59 Volt 4,5 ohmra terhelve. Első kép eddig tudtam kivezérelni torzítás nélkül. A második fotón kezd történni valami ami nem tetszik. A fölső félperiódus alja telítődik.? Ez mi? A harmadik pedig már az erősítünek sem tetszik.
20V,0,2ms/div
(#) TAttila77 válasza mlaci989 hozzászólására (») Júl 28, 2019 /
 
Alakúl az lassan. Még kéne vele bíbelődni. Szerintem még a tekercseddel játszadozzál kicsit. Légrés nagyságával, más maggal, nézd meg hogy miként reagál arra ha picit növeled a tekercsed induktivitását. Nem néztem mostanában errefelé. Véletlenűl vettem észre hogy feléledt ez a téma. A középső képeden látható jelenség nekem is volt egyszer régen, de már nem emlékszem mit műveltem a tekerccsel.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2019
(#) mlaci989 válasza TAttila77 hozzászólására (») Júl 28, 2019 /
 
Alakul ám. Hasít a masina. Picit sokallom a kimeneti 0,8Voltos DC-t. Próbáltam a visszacsatolást 10uf elkóval de nem hozott változást. Szóval tekercs? Mintha picit bereccsenne nagyobb bemeneti jelnél de nem torzítás. Tápom stabil. Nem rogyadozik.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2019
(#) proksa1 hozzászólása Júl 30, 2019 /
 
Tud valaki olyan class D végfok modult, akár olcsó ebayest ami elmegy single +95V DCről vagy esetleg +-95V DC-ről? 8 vagy 4 ohm-ra dolgozó típus is megfelelne.
Következő: »»   217 / 238
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem