Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3347 / 3944
(#) kriszrap hozzászólása Aug 9, 2019 /
 
Sziasztok
Van egy menetfény vezérlőm es azt szeretném elérni hogy ha az autóba fel kapcsolom a helyzetjelzöt akkor a vezérlőt lekapcsolja . Elképzelésem minusz láb es a helyzetjelzö plusz lába közé rakok egy diodát. Milyen irányba rakjam a diodát?.
(#) proli007 válasza kriszrap hozzászólására (») Aug 9, 2019 / 1
 
Hello! A "mínusz" láb felé az anódot. De csak akkor működik majd helyesen, ha a helyzetjelző fogyasztása sokkal nagyobb, mint a menetfény-é.
(#) bsotet hozzászólása Aug 11, 2019 /
 
Sziasztok,

segítséget szeretnék kérni!
Kaptam egy vegyszer adagolót, de nem tudom működésre bírni.
Bekötöttem a 230V-ot, a fő kapcsoló műlödik, de a motor nem indul el.
Az L-K-Z kábelek egy állítható ellenálláshoz mennek (0-100%), az S-N egy led-hez.
Elvileg - szerintem - a motor a beállított %-nak megfelelően lassabban vagy gyorsabban forog, így adagolja a vegyszert. A probléma az, hogy a LED nem világít, a kimeneteken nincs feszültség. A motornak egy kék és egy fehér kábele van, láthatóan a zöld kapcsok valamelyikére volt bekötve.
Előre is köszönöm aki tud segíteni.
(#) kalmi.kalmi válasza bsotet hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Vedd ki a panelt és úgy is fényképezd le. Az egy 555-ös ic ?
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2019
(#) bsotet hozzászólása Aug 11, 2019 /
 
Igyekeztem mindent lefényképezni, remélem nem maradt ki semmi.
Remélem a képekből választ kapsz a kérdésedre
(#) kalmi.kalmi válasza bsotet hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Bocsánat. A forrasztási oldalra gondoltam.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2019
(#) kalmi.kalmi válasza bsotet hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Az 1.2. pont szerintem a vegyszer szintjét figyeli. Azt zárd rövidre. A mellette lévő L N 230V-ot feltételez de látni kellene a forrasztási oldalt, és tudni kellene az optocsati előtti 2 ellenállás értékét, ami a dióda körül van.
(#) bsotet hozzászólása Aug 11, 2019 /
 
Mellékelem a forrasztási oldalt, a kábelek a főkapcsolótól jönnek.

Az ellenállás értékét nem tudom, színkódból esetleg kiderül ha rákeresek?
(#) bsotet hozzászólása Aug 11, 2019 /
 
Illetve az 1.2. pontokra érintve a fázisceruzát világít (rövidre zárás nélkül is).
(#) kendre256 válasza bsotet hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Szerintem ez úgy működik, hogy a betápra kötött 230V-ból a transzformátor kis feszültséget állít elő. Azt egyenirányítva, majd stabilizálva (nem láttam a képen stabilizátort, de valamelyik 3 lábú lesz az..) táplálja a 12F675-ös mikrovezérlőt. A mikrovezérlő a Takamisawa relét indítja, a relé pedig 230V-ot ad a VA (szerintem vegyszer adagoló) kimenetre. Ide kell szerintem kötni a motort. A motort ez a kapcsolás csak ki-be tudja kapcsolni, nem tudja lassabban, vagy gyorsabban működtetni. A potméterrel valószínűleg azt lehet változtatni, hogy mennyi ideig menjen a motor (pl. egy órában hány percet). Az ENG (szerintem engedélyező) bemenetre az L N jelzés alapján 230V-ot kell kapcsolni, akkor tud működni. A LED jelezheti a táp meglétét is, de jelezheti azt is, ha éppen megy a motor. A SZINT 1.2 kapcsokat rövidre zárnám én is.
Első körben megnézném, hogy a trafó szekunder oldalán van-e feszültség, aztán a mikrovezérlő táp lábain (1 és 8) van-e stabil 5V. Ha ezek vannak, akkor nyomoznék tovább, hogy a relé kap-e vezérlést és kapcsol-e.
(#) kendre256 válasza bsotet hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Ott szerintem nem szabadna nagyobb feszültségnek lennie, mert az alighanem a kis feszültségű részhez kapcsolódik.
A fázisceruza jelez szivárgó áramok miatt is, nem szabad csak arra hagyatkozni.
(#) bsotet hozzászólása Aug 11, 2019 /
 
Rákötöttem 230V-ot a betápra és az ENG-re is, és rövidre zártam az 1.2-t.
A LED nem világít, a V.A. kimeneten nem jelenik meg feszültség.
Nézem a többit is.....
(#) orcika70 válasza bsotet hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Ehhez kellene egy multiméter, hogy megtudjuk a hálózati nyáktrafó primer-szekunder oldal ellenőrzéshez. Maga a motor működés tesztelhető a hálózati feszültséggel.
(#) bsotet hozzászólása Aug 11, 2019 /
 
A trafó kimenetén 10,5 V van, a mikrovezérlő két átellenes lábán 2,6V-ot mérek.
(#) lelkes amatőr válasza bsotet hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
A mikrovezérlő 1 és 8 lába között mérj elöször, 5 Volt kell legyen ott.
(#) bsotet hozzászólása Aug 11, 2019 /
 
Ok, ki-googliztam melyik az 1-8 láb és ott megvan az 5V egyenfesz. (5.01-5.02)
(#) lelkes amatőr válasza bsotet hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Az jó. Következő lépés: a relét vezérlő lábon jön-e ki valami jel feltekert potinál.
(kendre256 által leírtak szerint)
Illetve külön a motort le kellene ellenőrizni közvetlen 230 Volttal.
(#) kalmi.kalmi válasza bsotet hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Zárd rövidre az optocsati vevő oldalát akkor nem kell oda 230V ! Látok ott színes vezetékeket, azok nem cserélődhettek el ? Azok végén potik vannak ?
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2019
(#) kendre256 válasza bsotet hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Meg kell nézni, de valószínűleg nem a mikrovezérlő kapcsolja közvetlenül a relét. Ha van egy relét kapcsoló tranzisztor, akkor annak a kollektor-emitterét rövidre zárva kapcsolnia kell a relének. Ha esetleg a mikrovezérlő kapcsol közvetlenül, akkor bonyolultabb a dolog.
Mire van használva ez a vegyszeradagoló? Azért érdekes ez, mert ettől függően különféleképpen kell működnie. (Az előbb beszéltem egy vízműves ismerőssel, ahol klór adagolókat használnak, de még azokból is van több féle, a feladatnak megfelelően.)
Valakitől meg kellene tudni, hogy kb. milyen sűrűn, vagy milyen feltételek esetén kellene kapcsolnia annak a relének (esélytelen, hogy a mikrovezérlő programjából ezt ki lehetne deríteni, biztosan zárolva van). Ha ez mondjuk egy klór adagoló, simán lehet, hogy nagyon ritkán kapcsol be, vagy csak az engedélyező jel után (vagy csak bizonyos számú engedélyező jel után..).
(#) proli007 válasza kendre256 hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Hello! Szemmel látható, hogy a két TO92-es tokból a "felső" a stabi, mert jobbra-balra ott a két kb. 100nF-os kondi. Alatta pedig a reléhajtó tranyó, mert bázisa egy ellenállással a a PIC-re megy, kollektora pedig a relé "védődiódájára".
(#) bsotet hozzászólása Aug 11, 2019 /
 
A mikrovezérlő 1-7 lábán a poti tekerésétől függően 0-5 V fesz. van.
Hogyan mérjem meg, hogy jó a relé?
A motor 230V-ra kötve elindul.
(#) proli007 válasza bsotet hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Hello! Nem olvasol?
"kapcsoló tranzisztor, akkor annak a kollektor-emitterét rövidre zárva kapcsolnia kell a relének."
(#) bsotet válasza proli007 hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Hello!
De igen, csak tovább tart kikeresni, hogy miről beszéltek...

Szóval ha rövidre zárom, akkor kapcsol a relé és indul a motor.
(#) bsotet hozzászólása Aug 11, 2019 /
 
A tranzisztor bázisa a mikrovezérlő 6-os lábán van, azon a lábon viszont nem jelentkezik feszültség, bárhova tekerem a potit.
(#) bsotet hozzászólása Aug 12, 2019 /
 
Még annyi, ha az 1.2-t rövidre zárom, akkor 5V-ot lehet mérni a -B +P pontok közt. Ez nem tudom mi lehet, amikor kaptam nem volt rádugva semmi.
Funkcióját tekintve arról van szó, hogy a medence vizének PH-ját kell változtatni, ezért savat adagol. A potival szerintem is a működési idejét lehet változtatni.
Esetleg nem lehet, hogy a PIC-ből mégis kiolvasható a program? Ahogy látom ez nem egy széria termék...

Nem nagyon maradt más bemenet, amivel próbálkozhatnék: az eng-et az optocsati rövidre zárásával ill. 230V-al is próbáltam, az 1.2 rövidre van zárva.
(#) kendre256 válasza bsotet hozzászólására (») Aug 12, 2019 /
 
Elértünk arra a pontra, ahol kellene tudni, hogy mit is kellene csinálni pontosan a szerkezetnek. A mikrovezérlőnek van három bemenő jele (az ENG optocsatolón keresztül, a SZINT, és a potenciométer). Az ENG bemenetre adott 230V hatására a mikrovezérlő 5-ös lábán az eredetileg 0V-nak 5V körülire kellene változni. A SZINT áramkörét nem tudtam lekövetni a képek alapján, azt kellene még kitalálni, hogyan működik. A potenciométert ellenőrizted, még a mikrovezérlő működését kellene tudni. A programja titkosítható, a fejlesztők a saját érdekükben le is szokták védeni a programot. Elég kicsi az esély, hogy kiolvasható.
(#) kalmi.kalmi válasza bsotet hozzászólására (») Aug 12, 2019 /
 
Hol vannak a led-ek ?
(#) bsotet válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Aug 12, 2019 /
 
Egy led van, a színes vezetékek közül a sárga-narancs.
(#) proli007 válasza bsotet hozzászólására (») Aug 12, 2019 /
 
Hello!
- Akkor pedig a proci csinál valamit, mert az 1.2. pont jele a procira megy, a +P pedig a procitól jön. Tehát reagál.
- Fogalmam sincs mit csinál a program, de gyanítható, hogy néhány bementi feltétel van, és ha ez teljesül, akkor a poti állásától függően néha bekapcsolja egy időre az adagolót. Nyilván ez elég ritkán fordul elő, és lehet sokat kell várni hogy működjön.
Az ENG bemenet valószínűsíthető, hogy azt figyeli, hogy a keringtető szivattyú működik-e, a szint meg hogy a vegyszer szintje megfelelő-e. És ha ez oké, mehet az adagolás.
Én adnák 230V feszültséget az ENG pontra, 1.2.-ot rövidre zárva és a potit középre állatva várnám a sült galambot. Mert vajon hányszor kell adagolni egy nap?

- A -S (sárga) +N (narancs) Ü (üzemel) jelzés lehet, és egy Led van a sárga-narancs végén.
- A -B (barna) +P (piros) SZ (szint jelzés lehet), és szintén egy Led-nek kellene rajta lenni.
Persze ezek csak tippek..

Meg lehet próbálni a PIC kiolvasását, de ha ezt "üzleti szempontból tákolta valaki", akkor le is van védve a Flash. És nem fogod kiolvasni.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2019
(#) bsotet hozzászólása Aug 12, 2019 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget!
Az eddigiek alapján megpróbálok kihozni belőle valamit.
Következő: »»   3347 / 3944
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem