Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelemes kerti világítás
 
Témaindító: duplahulla, idő: Szept 27, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 8
(#) duplahulla hozzászólása Szept 27, 2007 /
 
Hello!
Mihamarabb tudna nekem valaki szerezni egy olyan kapcsrajot, amiben napal egy napelem tölti az akksit, és éjjel az akksi mőködteti a lámpát. van 2 550mAh -es aaa-s
akksim Köszi.
(#) schmidtb válasza duplahulla hozzászólására (») Szept 27, 2007 / 4
 
Ezt találtam...
(#) Sebi válasza duplahulla hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
2550-es aksihoz már jó fényelem is kell, h feltöltse. Ezekben a gagyikban egyre kisebb a fényelem, és 600mAH-s cellák vannak benne. Mikor belenéztem, nem hittem a szememnek, h még gyártanak vhol ilyet.
(#) Krisz03 válasza Sebi hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
Bocsi, hogy beleszólók, de én azt szűrtem le duplahulla hozzászólásából, hogy 2db 550mAh-s akksija van. Bár még egy ilyenhez is több kértilámpás napelem kellene, hogy egy rendesen lemerített akksit nappal teljesen feltöltsön (ezt mégsem lehet éjszakára odarakni tölteni ).
Tényleg! Mennyi lehet az élettartama egy gyárilag összerakott napelemes kertilámpában lévő akksinak? Nem is bír lemerülni benne teljesen az akksi, illeve feltöltődni sem tud, szóval össze-vissza van töltve. :no:
(#) huba válasza Krisz03 hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
Meg lehetne növelni az élettartamot, ugy hogy 2-3 napcellát sorbakötünk, akkunak meg valami Litiumos telefonakumlátor, és esetleg több led.

Valahol láttam zöld-kék-fehér leddel rendelkezö kerti lámpák vegyes használatát. Jól mutatott a kert
(#) Sebi válasza Krisz03 hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
Ja, ezt elnéztem

A többiben is igazad van. Amit legelőször hoztak forgalomba, az még jó volt: a teljes 8*8cm felületen fényelemek voltak, ez nyáron fel is tudta tölteni a két 600mAH-s cellát, nem merült le egész éjszaka alatt sem. Az újabbak már erre nem képesek, mert fele annyi a fényelem. Néha célszerű az akksikat lemeríteni és rendes töltővel feltölteni, mert valóban nem optimális az üzemmódjuk.
Az a helyzet, h a tervezésnél nem a korrekt működés a cél, hanem az eladhatóság és a programozott idejű halál.

huba: számolj utána, h ez mibe kerülne, és Te megvennéd-e 6-8kHUF-ért, ha mellette ott van egy hasonló 500-ért. Persze saját magának megépítheti az ember, 500-ért megéri a dobozolás is....
(#) Master_of_the_web válasza Sebi hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
Helló

Nekem is van a kertemben 12 darab ilyen lámpa. kb. 3 hónapja vannak ott. Mostanában pedig feltűnt az, hogy van köztük 3 olyan ami este (korom sötétben) gyengébben világít mint a többi, illetve 1-2 óra után teljesen leáll.
A többi az végig világít teljes fényerővel.
Ez valószínűleg akksi lemerülés eredménye, csak az nem tudom miért merül le ez a három lámpa iylen hamar amikor egyszerre lettek telepítve mind a 12en. Egyébként gyári 650mAh Ni-Cd akksi van bennük. Estleg nem mindegyik napelem tölt egyforma hatásfokkal, vagy valamelyik lámpa többet fogyaszt? vagy esetleg ezekben már alapból jobban le volt merülve az akkumulátor mint a többiben?

(ja és egyébként ez a három némileg előbb be is kapcsol)

nah, ez megint egy hosszúra sikeredett HSZ lett

üdv
(#) berjoska válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Okt 7, 2007 /
 
Az akukat rakd át a gyengén világítokba
ha hiba "átmegy" akkor a napelem a rossz
ha nem akkor akksi és ujakat kell bele venni
(#) Macsek71 hozzászólása Jan 7, 2008 /
 
Urakok !

Tavaly tavasszal telepítettem egy ilyen napelemes kerti lámpát a gyerekek szobájába./napelem az ablaktokon kint, elektronika-LED a karnison bent/.
Eddig egészen jól műxött, bár pár hete csak 2-3 órát világított... Most a hosszan tartó hideg (?) után már be sem kapcsolt este.
Rámérek az akksira (cerka NiMH 700mAh) forditott polaritásÚ 0.5 V mutat.
Délben szépen süti a nap a napelemet, rámérek arra is (akksitartó csatijain)1,6V , zöld LEDdel terhelve 5 mA.

Feltételezem az akku túl lemerült.

Kérdezném a Nagy Mágusokat :
1 az akksi kipurcant, vagy van még remény feléleszteni?Új akksival működőképes lesz még a cucc ?
2 most egy cerkaelemmel üzemeltetve mi lesz a következmény ?
3 a közelmúlt hideg időjárása (-10,-15 fok is volt) nem ártott meg a napelemnek ?

Köszi M.
(#) deguss válasza Macsek71 hozzászólására (») Jan 7, 2008 /
 
Szia!

Nem vagyok benn teljesen biztos, de szerintem vagy meghalt az akkumlátor (jó lenne tudni milyen volt, NiMH vagy Li-ion?) ekkor csak egy új segít.
Ha viszont csak a mélykisülés állapotába került, akkor töltsd fel egy akkutöltőről, vagy egy egyenáramú tápról, egy előtétellenállással vagy ha nagyon precíz vagy, egy áramgenerátorról a kapacitás 1/10-ével maximum!

Elemet ne tegyél bele, nem szeretik, ha rátöltenek.

A napelemnek elvileg semmi baja nem lehet a puszta hidegtől, ha csak nem került bele víz, amitől szétfagyott volna.
(#) Moderátor hozzászólása Macsek71 hozzászólására (») Jan 7, 2008
 
Ja, és örülök, hogy sikerült használni a fórum keresőt, és egy régebbi témát elővenni. Vegyen mindenki példát Macsek71-ről!
(#) Macsek71 válasza deguss hozzászólására (») Jan 7, 2008 /
 
Köszi !

Irtam NiMH akksi (volt) .

Az "elektronika" két pár ellenállat és két tranzisztor. Át lehet alakítani, hogy a napelem csak fényérzékelőként működjön? A másik szobában van egy led, két cerkaelemről kapcsolóval vidáman elvilágítgat fél évet éjszakánként ( meg nappal ha elfelejtem lekapcsolni )

Üdv M.
(#) lgyk hozzászólása Márc 9, 2008 /
 
A Fogarasi hódos áruházban most 400 pénzért van kertilámpa, viszonylag jó minőségű amorf cellával (4*4 cm), IC-s vezérlővel, kapcsolóval ellátva. AAA NiMH akkumulátor és fehér LED van benne.

A napelemhez egy kissé nehéz hozzájutni, de előbb-utóbb úgyis kitermelem, az Erő velem van!

Extra, hogy a napelem megdönve van beépítve, így dél felé fordítva sokkal több fény érheti...
(#) szoda hozzászólása Márc 15, 2008 /
 
Sziasztok!!
Nekem az lenne a kérdésem hogyan tudnám tölteni a napelememmel egy traktor aksit?
Az aksi 160 Ah-s. A napelemeket bemértem 12-13-V-os feszet és 08-1 A erősségű áramot állít elő.
A kérdésem milyen szerkentyűt kell közbeiktatni, hogy tölteni tudjam az aksit. (világítani szeretnék vele)
Csak hobbi célból kell.
A másik kérdés mennyi ideig bír egy 21 Wattos égőt egy ilyen aksi és mennyit bír tölteni a napelem naponta
Tudom nem megoldás a gkv aksi (jobb a solár) de most ez van ingyen
(#) deguss válasza szoda hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Szia szoda!

Szerintem mivel nincs veszélyben az akkumulátor túl nagy árammal való töltése, én egyszerűen egy jó shottky diódát kötnék sorba a + ágba, a negatívat meg simán összekötném.

I = P / U azaz 21W / 12V = 1,75A-t vesz fel a terhelés.
t = Q / I azaz 160Ah / 1,75A = 91h elméletben, teljesen 0V-ra merítve. Ennek a gyakorlatban használható értéke kb. a 3/4-e. Tehát kb. 2,5 napig.

Akkumulátoros világításra használj LED-eket!
(#) Atis57 válasza szoda hozzászólására (») Márc 16, 2008 /
 
Szia!
2: erre nincs konkrét válasz --KI KELL próbálni
MERT:
a 160 Ah újkorában -feltöltve-20h -ás kisütő árammal igaz.De 5 h-s kisütő árammalmár csak 120Ah -nál tartasz.
A 12v 21W issónak /feltöltve /legalaább 30h-ig kellene világitani --különben az akku döglött.....
a napelem mennyitt termel: milyen tipusba tartozik ? Amorf-,mono --poli kristályos?hány órán át süti a nap?
Általában napi 6 órás áramtermeléssel lehet számolni---vagy forgatni kell...A reggeli és esti /04---09 val: 16------20 h /napnak nincs" ereje".esetleg tükrös kontcentrátorok--- néhézkes....
A 0,8-1 A rövidtárban...? mert ha ekkora töltő áramod lenne
akkor a napi 80,, 100-Wh energiára számithatnál/4,5 Ft EON áron /
(#) Einstein hozzászólása Márc 16, 2008 /
 
Van két fajta napelemes kerti LED-lámpa kapcsolásom, holnap délután felteszem!
(#) szoda válasza Atis57 hozzászólására (») Márc 16, 2008 /
 
Köszi a tippeket kipróbálom
Nem tom milyen a napelem mert úgy kaptam 3 db összekötve drótokkal. Egy rádiós magnót működtet. Ha lefotózom segít?
Holnap megpróbálom feltenni a képeket.
A másik fórumon azt írták diódát kell közbeiktatni, de én tök hülye vok az elektronikához, honnét tok ilyet beszerezni (rossz tv-ben van ilyen?)
kösz a segítségeket addig is
(#) Atis57 válasza szoda hozzászólására (») Márc 16, 2008 /
 
Szia !
ilxen diódát vehetsz is kb 50Ft vagy számitógép tápból kiszeded stb...
A napelemeket beazonositás végett megnézheted a " fénykapu" pájer tibor fényképekkel...
igazából mindegy --az általad leirt összeállitással -NEM teszel kárt egyikben sem/akku--napelem /de sokat ne várj tőle---1 izzó világitásra v kis rádió--CD -- mobilakku töltés stb
(#) szoda válasza Atis57 hozzászólására (») Márc 16, 2008 /
 
igazából egy 12v/21w-os égőt szeretnék róla üzemeltetni de nem tom tud-e annyit tölteni, hogy ez folyamatosan világítson. Az segítene ha ilyen napelemet még hozzá kapcsolnák esetleg?
( a napelemeket úgy kaptam egy gyárból ahol műanyag tetőcserepekbe teszik őket, de sztem ezeknek vmi bajuk volt (selejtesek voltak))
(#) Atis57 válasza szoda hozzászólására (») Márc 16, 2008 /
 
Szia!
igen párhuzamosan kapcsolva annyi sort ami kiadja a fogyasztást + 20%-t
(#) omb hozzászólása Ápr 1, 2008 /
 
Sziasztok!

Nemrég költöztünk kertes házba (panelból) és a sufniban találtam pár solar lámpát, néhány kiválóan müködik, de a nagy többségük mintha direktbe lenne kötve és csak akkor világít a LED amikor a napelemet napsütés éri, még akkor is ha nincs benne akksi (ergo nappal világít, éjjel nem). Az akksikat áttettem a müködő darabokba - azokban kiválóan szuperált.
Ennek mi lehet az oka?
(#) deguss válasza omb hozzászólására (») Ápr 1, 2008 / 4
 
Szia!

Ismerem az ilyen lámpákat, a kapcsoló ki van kapcsolva, így nem az akkut tölti, hanem világít. Szerintem is hülyeség, de valószínű valamivel terhelni kell a napelemet.
Keresd meg a kapcsolót rajta, és állítsd át!
(#) omb válasza deguss hozzászólására (») Ápr 1, 2008 /
 
Próbáltam ezt is, a dolog szépséghibája, hogy miután izekre szedtem egyet, még kapcsolónak látszó tárgyat sem találtam benne úgyhogy az enyészeté lesz mind - az akksikat kiszedtem, meg a ledeket is és a napelemeket, a többi meg a kukában landolt Próbléma megoldva!!! 50 pont Veszek majd párat.
Köszönöm a segítséget, sziasztok!
(#) deguss válasza omb hozzászólására (») Ápr 1, 2008 /
 
Köszi.

Lehet ügyes kis step-up-okat építeni pár diszkrét alkatrészből ilyen kis teljesítményre, valahol láttam pont ilyen napelemes lámpa kapcsolást. Megkeressem?
(#) zenetom hozzászólása Máj 26, 2008 /
 
Sziasztok!
Építettem egy kis egyszerű alkonykapcsolót és szeretnék rá rakni egy napelemet is, hogy ne kelljen tölteni az akksit. A mellékletben van hogy is gondoltam, azt kérdeném, hogy amikor nem világít a LED, akkor is fogyaszt az áramkör (gondolom fogyaszt, csak azt nemtudom hogy mennyit)..?
(#) mex válasza zenetom hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Egyszerűbb ha megméred napelem nélkül...
Egyébként ~ 2.5-3 mA között.
A napelemed lead 9V-ot?
(#) zenetom válasza mex hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
hát a napelem a 9V-ot nemtudja, csak 4-5V-ot.
(#) zenetom válasza zenetom hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
most nézem, ha világít, ha nem, mindig eszik 25mA-t az áramkör (napelem nélkül). semmi értelme sincs az áramkörnek..
(#) mex válasza zenetom hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Az Rx-gondolom fotoellenállás. Milyen értéket lehet rajta mérni sötétben,illetve megvilágitva?
Idézet:
„most nézem, ha világít, ha nem, mindig eszik 25mA-t az áramkör”

Az nem lehet,ha a rajzon látható kapcsolást épitetted meg...
Köss az Rx-el sorba még egy 10kohm ellenállást..
Következő: »»   1 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem