Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2193 / 2484
(#) (Felhasználó 122012) válasza emmzolee hozzászólására (») Okt 12, 2019 /
 
Az nem toló kapcsoló, hanem Rotary Switch - forgókapcsoló (S206 poz. 1-571-822-11)
(#) szaka hozzászólása Okt 12, 2019 /
 
Sziasztok!

Van egy QSC CX902-es végfokom. A táp része lett felújítva sikeresen.
Viszont előjött egy hiba.
Az egyik oldalon halk sercegés hallatszik bekapcsolás után 10-15 másodperc múlva folyamatosan.
Szólni szól, de van egy alapzaj.
A másik oldal tökéletes.
Én valami ellenállás melegedésére gondolok, ami okozza.
Van ötletetek hol keressem a hibát? CH-A ról van szó.

qsc_cx902.pdf
    
(#) Beringer 600 hozzászólása Okt 13, 2019 /
 
Sziasztok!
Kérdéssel fordulnék hozzátok,hogy adott egy Voice Kraft végfok 680w felvett teljesítménnyel +- 80v dc 4 ohmon 2x450w s hídba 8 ohmon 900w
Ez szerintetek hihető? Mert szerintem hihetetlen.
(#) ozpecs válasza Beringer 600 hozzászólására (») Okt 13, 2019 /
 
Simán müködhet kb 1:3 vagy 1:4-es kitöltéssel, az átlagteljesítmény kijön ha utánaszámolsz....900 W kimenő kb 50% hatásfokkal az 1800 W annak kb harmada a 650 W azaz kb 1:3-as kitöltési tényező esetében OK.
(#) Beringer 600 válasza ozpecs hozzászólására (») Okt 13, 2019 /
 
Köszi szépen
(#) Cinema válasza szaka hozzászólására (») Okt 13, 2019 /
 
A kötések, forrasztások megfelelőek?
Csatlakozók, hűtendő alkatrészek rögzítése rendben van?
Ha mindez igen, akkor oszcilloszkóppal kell visszafelé keresni a jelenség okát, tehát a hangszórókimeneten mérünk először, majd a végfok kimenetén a panelon, a csatlakozóknál. Persze nem ártana a tápot ellenőrizni, nincs-e benne az a sercegő zaj, ha igen, akkor még több mindent kell cserélni benne. (Diódák, kerámia-kondenzátorok és csatlakozók-ismét!)
Sok sikert!

Üdv!
(#) Cinema válasza Beringer 600 hozzászólására (») Okt 13, 2019 / 2
 
Hihetetlen, milyen csodákra képes némely hangerősítő, viszont a tényleg profi gyártmányok nem tudnak többet kiadni magukból, mint ami beléjük megy teljesítmény, sőt, inkább csak olyan 60-70%-os a kimenetei teljesítmény a bemenőhöz képest. Magyarán 680W bemenőből legfeljebb 400-460W jön ki, akárhogyan is kötöd rá a hangszórót, na ez már hihetőbb adat.

Üdv!
(#) ozpecs válasza Cinema hozzászólására (») Okt 13, 2019 /
 
Ha szinuszos folyamtos jelről beszélsz akkor még kevesebb, de nem azt hallgatsz, és ha arra méreteznek egy PA erősítőt az sokkal drágább feleslegesen és nem fog jobban szólni a hétköznapi gyakorlatban csak nagyon hosszan kitartott hangok esetében,Konkrétan mértem RCF 310-eseken mennyi az átlagteljesítmény amit felvesz zenével hajtva klippelésig, kb egyötöde a 350W-nak ami a hivatalos kimenője.
(#) tothbela válasza Cinema hozzászólására (») Okt 13, 2019 /
 
Ahogy elhangzott, nem szinusz jelet kell erősíteni. Viszont a csúcsokban ott van teljesítményfelvétel rendesen. Egy erősítő csúcs teljesítmény felvétele ideális esetben a maximális kimenő teljesítmény kétszerese.
Hogy is van ez?
900W/8Ohm kimenőnél az kerekítve 85V eff. Ez 120V csúcsfeszültség. 8 Ohmon ekkor 15A a csúcs áramigény. Az erősítőnek még ideális esetben is tudnia kell a csúcsfeszültséget leadni, tehát 120V 15A-es tápegységre van szükség 900W/8 Ohm kimenőhöz. Ez 1800W. Ez minden osztályra igaz, még a "D" osztályra is. Viszont csak nagyon túlvezérelt négyszög jelnél lenne folyamatosan csúcson a teljesítményfelvétel. Még folyamatos maximális szinusz esetén is többnyire nem a csúcson van a hullám, hanem köztes állapotban, illetve a nulla átmenet közelében. Sőt igazi zenében sok a halk rész, már -6dB-nél is negyede a kimenő teljesítmény. Valóságban ettől is jóval kisebb mértékben van kihasználva az erősítő. Az átlag teljesítményfelvétel meglepően alacsony. Persze illik megadni a maximális felvett teljesítményt, hogy tisztában legyünk az energiaigénnyel. tehát 1800W-ot. Csak hogy egy jól pufferezett táp esetében a csúcsokban elegendő tud lenni a pufferekben tárolt energia, ami a hullámvölgyekben, illetve a csendekben vissza tud töltődni. A 680W az teljesen korrekt érték. Ezt akár meg is lehet mérni. Tényleg nem több. A tápegység belső ellenállása, meg a pufferek integrálják a végfok teljesítmény igényét.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2019
(#) Beringer 600 hozzászólása Okt 13, 2019 /
 
Helló
Szerintetek unalom ellen érdemes meg csinálni ?
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2019

125W8OHM.gif
    
(#) szaka válasza Cinema hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Szia!

Igen, újra is pasztáztam.
A tápegység része azért nem gondolom, hogy rossz lenne, mert akkor a másik oldal is sercegne.
És valami tuti melegszik, mert mint írtam bekapcsolás után 10-15mp múlva kezdi.

Ma végig mérem szkóppal!
Köszönöm!
(#) tothbela válasza Beringer 600 hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Unalom ellen tökéletes, de másra nem. Rajzold vissza a kapcsolási rajzot, és nézd meg. Szépen megcsinálva akár szobadísz is lehet.
(#) Beringer 600 válasza tothbela hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Akkor azt mondod nem éri meg meg csinálni?
(#) (Felhasználó 122012) válasza tothbela hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Nem kell visszarajzolni, szerintem, csak rábökött egy PCB-re a neten ... és megkérdezte.
Bővebben: Link
(#) (Felhasználó 122012) válasza Beringer 600 hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
De van ennek több változata is:
Bővebben: Link
(#) kebazsi hozzászólása Okt 14, 2019 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. Építettem egy egyszerű hangszóró védelmet, szépen működik semmi gond vele csak az a baj hogy ha beépítem és rá kötöm az erősítő kimenetét a relé nem húz be. A lényeg hogy a kapcsolás valamiért túl érzékeny. Az erősítő rendben van +- 50mVolt van a kimeneten maxiumum ami szerintem rendben van. Tudnátok segíteni mit módosítsak hogy csak később oldjon a relé egyenfeszültség megjelenése esetén.

dcprot.jpg
    
(#) reloop válasza kebazsi hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Szia! Két megjegyzést szeretnék előre bocsátani. A hangsugárzóvédelemnek van topicja, ott szerencsésebb lett volna feltenni a kérdésedet. A másik, a BC tranyók bázisa a hozzájuk kapcsolódó diódák zárt állapotában lebeg, a környezeti zavartól ezen tranyók simán kinyithatnak. Ez egy szerencsétlen áramköri megoldás.
A vizsgálat menete: mérj feszültséget a 47 µF kondisor két végén, hátha ott a relé zárását gátló ±1 V.
Ha csak ± 50 mV-ot mérsz, akkor a BC tranyók bázis-emittre közé köss 1 - 2 M-s ellenállást, zavarelnyomás céljából!
(#) Gafly válasza reloop hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Valamint nem szerencsés "bipoláris" elektrolit kondenzátort szembekötöttekkel helyettesíteni (hosszú távon).
(#) kebazsi válasza reloop hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Köszönöm a segítséget holnap írok mire jutottam.
(#) tothbela válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Egy zenésznek a hallott anyag lekottázása, a szakácsnak az étel mittudoménmizésemertnemvagyokszakács, az elektrósnak a visszarajzolás alap. Ekkor ki kell derülnie, hogy mi a baj. Mert a linkelt nyákon van azért hiba.
(#) mek-elek válasza tothbela hozzászólására (») Okt 14, 2019 1 /
 
Béla ez azért dúrban volt. Ha viszont kicsi lágyságot is vittél volna bele akkor dúrmoll is lehetett volna.
(#) (Felhasználó 122012) válasza tothbela hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Ha van a linkelt nyákon hiba, gondolom lekottáztad (visszarajzoltad) - Mi is a hiba, megosztanád, ha már találtál?
(#) tothbela válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
A visszacsatolás pozitív, de nem fog begerjedni, mert a differenciálfokozat a VAS fokozatot egy hibás fóliavezetés miatt nem fogja vezérelni, ezért a kimenet a negatív tápra ül ki azonnal.

A végfok nyugalmi áramát a TIP-ek bázisai közé rakott 680 Ohm-on eső feszültségre bízta a tervező. Bár a VAS fokozat áramgenerátorában lévő BC546 ha termikusan együtt futna a meghajtó és végtranzisztorokkal, akkor nem futna meg a nyugalmi áram, de egyikkel sincs kapcsolatban, így csak a jóisten tudja mikor mekkora áram folyik a végtranzisztorokon.

A visszacsatolást 60dB-re állította be a mérnök úr, de legalább a bemeneten ezt egy -15dB-es osztóval ellensúlyozta.

Az öt pár végtranzisztort nem tudom mi indokolja, de ha a 2 Ohmos terhelés lehetősége, akkor a TIP-ek is megérdemeltek volna erősebb hűtést. De ez nem is annyira gond.

De ilyen hibákat nem nagy vétek csinálni, mert olyan gyártók is hibáznak mint a SAL, az Ágota, az Elektrovojsz, a Vojszkraft, de még sajnálatomra a Marshall, meg az EBS is. Tehát fel a fejjel.
(#) Szig hozzászólása Okt 15, 2019 /
 
Sziasztok!

Hátha valaki már találkozott ezzel.
Vettem egy PM350-est, az egyik oldal hibátlan, a másik oldalon a meghajtó részben volt elégve két ellenállás illetve hiányoztak az ide tartozó tranyók. Végtranyók jónak tűntek (később sikerült őket likvidálni valahogy). Kicseréltem az ellenállásokat és a tranyókat, de nem áll be a DC egyensúly, kiül a negatív táp a meghajtásra, így a kimenetre is.
Másik erősítőből (szintén hibás) a vélhetően jó oldalról minden félvezetőt átraktam, a helyzet változatlan. Ellenállásokat átmértem, minden jónak tűnik.

A csatolt rajzon a A ponton pozitív táp van, addig rendben. A B ponton +20V körül kellene lennie a jó oldal szerint, de itt már csak +2,5V van és melegszenek a 3,3K-s ellenállások. A D pontban negatív táp van a -1,25V helyett és akárhogy nézem, mérem, nem jövök rá miért.

A válaszokat előre is köszönöm!
(#) reloop válasza Szig hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Szia! Q706 dióda nem zárlatos? Kéne Q708, 712 bázis negatív táphoz képest.
(#) Szig válasza reloop hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Szia!

D706 mérve jó, másikra cserélve is ugyanez a helyzet. Este megmérem amit kértél.
(#) Cinema hozzászólása Okt 15, 2019 /
 
Kedves "ozpecs" és "tothbela"!

Engem az ilyen magyarázatok hidegen hagynak, nem érdekelnek.

Normális gyártó nem ad meg olyan adatot, amit csak bizonyos esetekben tud az erősítője és nem folyamatosan.
-
Üdv!
(#) Cinema válasza szaka hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Mire jutottál?
A végfok-részben is van tápkör, amit ellenőrizni kell, mert lehet ám gerjedés a végfokban, a zavaros táp miatt.
Oszcilloszkópon mit látni?

Üdv!
(#) ozpecs válasza Cinema hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Akkor ma már csak nagyon hifiben van normális gyártó mert amúgy senki
(#) tothbela válasza Cinema hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Ha megnézed egy 1000W-os mélyláda hangszóróját (nem a gagyit, hanem valami rendeset), akkor annak a motorja akkora mint egy 1000W-os rezsó. Egy rezsó tíz perc alatt vörös izzásba jön, még egy hangszóró messze nem. Ha rezsót kell üzemeltetni egy erősítőről, akkor nyilván számolni kell azzal, hogy a pillanatnyi teljesítményigény megegyezik az állandósult integrált igénnyel. Ebben az esetben elvárható hogy ez kerüljön az adatlapra. De vélhetően nem ez a szándék.
Következő: »»   2193 / 2484
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem