Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1315 / 1384
(#) janigel válasza NickE hozzászólására (») Nov 19, 2019 /
 
1. Nem nagyon akarom azt hinni, hogy a sárga kínai papírok között különbség van.
2. Ezzel tisztítsd folyóvízzel a rézfelületet (semmi vegyszer). Ez egy keményszivacs csiszolópárna, szuper jó.
3. Csak a tiszta papírtörlővel törölheted szárazra.
4. Vasalás / laminálás után azonnal a langyos vízbe.
Ha kipróbáltad legyél szíves írd meg az eredményt, mert nagyon kíváncsi vagyok.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2019
(#) Kovidivi válasza janigel hozzászólására (») Nov 20, 2019 / 4
 
A hőmérséklet a legfontosabb, arról nem ír senki. Ha nem elég meleg a vasaló talpa, nem fog a toner a nyákra ragadni. Ha az ember rossz oldalt használ fel, akkor sem lesz az eredmény valami szép .
Még régen egy ismerősöm gyári fotoérzékeny nyákkal próbált nyákot készíteni, és sehogy sem akart neki sikerülni. Megkért, hogy mutassam meg, én hogyan csinálom. Az első lépésnél megállított, hogy ne mutassam tovább. Pedig csak lehúztam a kék védőfóliát a nyákról. Ő azt hitte, majd az fog leoldódni .
(#) janigel válasza NickE hozzászólására (») Nov 20, 2019 /
 
Valamiért kimaradt a hőmérséklet ami 180-190 fok, (talán mert nekünk természetes).
És igen, - a kínai sárgára a fényes oldalra kell nyomtatni.
(#) niedziela válasza janigel hozzászólására (») Nov 20, 2019 / 1
 
Itt jön az a képbe, hogy más vasalód, más nyomtatód, más tonered, más...stb van neked is meg neki is.
Nálam is itt van évek óta a sárga papír valahol, megrendeltem, megjött, 3x kipróbáltam, aztán betettem a többi papír mögé.
Az a baj ezekkel, a papiros, nyomtatós dolgokkal, hogy nincs konstans pontja.
Lehet ha te egy másik nyomtatóval próbálnád, ugyan úgy nem mennél semmire.
Nem lehet tudni..
(#) janigel válasza niedziela hozzászólására (») Nov 20, 2019 /
 
Oké, igaz amit írtál.
De ha nem is próbálja akkor hiába kap tanácsot.
Lehet hogy neki is bejönne.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2019
(#) NickE válasza janigel hozzászólására (») Nov 20, 2019 /
 
Akkor lehet, hogy nem jó vasalót vettem, ez a mérésem alapján fel sem fűt 180-190 fokig. Bosch TLB5000. Csak azt néztem, hogy sima legyen a talpa és viszonylag olcsó legyen.
(#) NickE válasza NickE hozzászólására (») Nov 20, 2019 /
 
Csak hát furcsa, hogy a másik papírról szinte levakarhatatlanul áttapad így is a festék. Majd hét végén tesztelek ismét.
(#) janigel válasza NickE hozzászólására (») Nov 20, 2019 /
 
Idézet:
„Csak hát furcsa, hogy a másik papírról szinte levakarhatatlanul áttapad így is a festék”

Akkor valószínűleg elég a főmérséklet (de min 180 fok kell).
A vasalás után nyomban tedd vízbe (most a kínai sárgáról beszélünk).
(#) kivancsi4 válasza NickE hozzászólására (») Nov 20, 2019 /
 
Szia!
A nyák vasalásos technikával történő elkészítését írom le a számomra bevált módon.
A papírról csak annyit, hogy ne szívja magába a festéket (vasaláskor), tehát lehet egy rakás lehetőség, természetesen a fényes fotópapír is megfelel, de akár fényes reklámpapír is jó.
A rézfóliás lap előkészítése a vasalásra(oxidmentesítés és zsírtalanítás), szerintem a legfontosabb része a műveletnek, én rozsdamarót használok(Antirost, de tifelétek más néven szalad pl. RO 55) ebben hígított foszforsav van (mint a kólában...), evvel fényes felületűre változtatom a lapot, tehát ráöntöm egy vászondarabra és nem túl erősen dörgölöm, majd csapi vízzel öblítem és szárazra törlöm egy papír zsebkendővel. Hihetetlenül amortizálódott lapok is felhasználhatóvá válnak, ráadásul pillanatok alatt. Ami fontos, hogy ezután már a fényes rézfelülethez nem érek sem kézzel és nem is teszem a fóliás felével semmire. Aki csiszolópapírt emleget lap előkészítésénél, azt szerintem illik komolytalannak venni!
A festékről pedig oldalakat lehetne írni, (nem a nyomtatóról, annak ára meg végképp nem befolyásolja a minőséget!), de csak annyit, hogy itt egy kis szerencsével az eredeti festék is jó lehet(pl. Samsung ML-1610), vagy az után töltöttet keverve kell használni(ez a művelet ami több oldalt igénybe venne, ha megpróbálnám leírni). Az után töltöttnél és a gyári töltetnél is lehetnek meglepetések, lehet a vasalásnál megfolyik a festék összekötve nem összetartozó részeket, de akár az ellenkezője is lehet, tehát porszerűen lesöpörhető a felületről, annak ellenére, hogy a papíron tökéletesen tapadt. A keverékük viszont jól sikerült....
A vasalásnál egy rossz hővezető képességű felületre fektetem a lapot és a vasaló talpának sík felületével melegítem, az élével nyomom át a rajzolatot. Ezután a papír fajtájától függően, vagy csak egyik sarka alá nyúlva lepattan a papír(fotó) vagy áztatom és ujjbeggyel finoman eltávolítom(reklámanyag).
Maratásra sósav+hidrogén peroxid, (néha pici vizet is teszek bele) a leggyorsabb maratás egy kisméretű (5cmx7cm) lapnál 15 másodperc volt.
A maratás után vizes mosogatószivaccsal (durvább fele)távolítom el a már feleslegessé vált festéket.
(#) attika válasza kivancsi4 hozzászólására (») Nov 20, 2019 / 2
 
Idézet:
„Aki csiszolópapírt emleget lap előkészítésénél, azt szerintem illik komolytalannak venni!”


Ezen jót nevettem és még fogok is szerintem.

Mióta vasalással is csinálgatok nyákokat csak is csiszolom 600as papírral szárazon.
Vizet még csak messziről sem lát a laminálás végéig.

Szárazon felcsiszolom, utána izopropillal áttörlöm és már laminálom is rá a műnyomót.
Utána beteszem víz alá és leáztatom róla a papírt és soha semmi gond nem volt vele.

Enyhén szólva túlliheged ezt a témát meg sokan mások is.
(#) morgo válasza NickE hozzászólására (») Nov 21, 2019 /
 
A vasaló/lamináló hőfoka erősen tonerfüggő. Van amelyiknek elég 120-130 fok, másiknak meg kell a 180 fok is.
(#) Epu2 válasza attika hozzászólására (») Nov 21, 2019 /
 
Az újszerű NYÁK-nál jogos a komolytalanság. Minél érdesebb a réz felülete, annál bizonytalanabb a tapadás. Dzsuvás, erősen oxidos lemeznél meg muszáj csiszolni, persze nem 100-as papírral.
(#) Dömötör válasza NickE hozzászólására (») Nov 22, 2019 /
 
A nyomtatóba már úgy hullámosodik, hogy az jó nem lehet. A színes, vastag újságpapírral A4-es nyákot is csináltam már, áztatni se kellett.
Ez a sárgaság eleve nagyon vékony, semmi tartása, majdnem a celofánnal azonosan elasztikus.
Nálam nincs több dobása. Műnyomó papírom van, a szöszöket a vizes áztatás közben ujjbeggyel el lehet távolítani.
(#) Epu2 válasza Dömötör hozzászólására (») Nov 22, 2019 /
 
Érdekes, de műnyomó papírral próbáltam. Először nem lett valami jó. A második nagyon jó lett, utána még próbáltam, ugyanazzal a festékkel, papírral, vasalóval, de használhatatlanra sikerült. Szerintem lelke van a panelnak. Vagy elfogadja, vagy nem.
(#) pont válasza Dömötör hozzászólására (») Nov 22, 2019 /
 
Már sokan mondták, a papírmaradványokat sósavval kell eltávolítani. (Aztán egy kis hidrogénperoxid, és egy perc alatt kész a maratás is)
(#) Dömötör válasza pont hozzászólására (») Nov 22, 2019 /
 
Igen, így csinálom, bevált.
(#) morgo válasza Dömötör hozzászólására (») Nov 23, 2019 / 2
 
Véletlenül sem celofán vastagságú. Ha nem tudod használni, az nem a sárga papír hibája.
Persze mindenki azt használ amit akar. Ezt nem áll szándékomban megváltoztatni.
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2019
(#) Dömötör válasza morgo hozzászólására (») Nov 23, 2019 /
 
Igaz, pont olyan vastag, mint a 80 grammos másolópapír.
Én kezdőként nem merek ezzel kísérletezni, féltem a nyomtatómat.
A műnyomópapír elég vastag, a szöszölését meg tudom oldani.
(#) morgo válasza Dömötör hozzászólására (») Nov 24, 2019 / 2
 
A sárga papírt nem szabad önmagában berakni a nyomtatóba, akkor nem lesz baj. Mindig fel kell ragasztani egy fénymásolópapírra a szükséges méretű darabot. A képeken láthatod, hogy csinálom. A sárga papapír most kicsit rövidebb a kelleténél, mert épp ez akadt a kezembe. Az első nyomtatás azért kell, hogy tudjam hova kerül a nyákterv.
(#) janigel válasza morgo hozzászólására (») Nov 24, 2019 /
 
És mivel van felragasztva ?
Mert nem mindegy a hő miatt, nehogy a ragasztó kinyomódjon és a hengerre kerüljön.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2019
(#) Dömötör válasza morgo hozzászólására (») Nov 24, 2019 /
 
Köszönöm, ez igazán segített. Már majdnem begyújtottam a sárgákkal.
Ezt vagy nem említette senki, a ragasztást, vagy én nem vettem észre, amikor írták a megfejtést.
(#) morgo válasza janigel hozzászólására (») Nov 24, 2019 / 1
 
Árazócimke szerű papírragacs. Ez nem tud ráolvadni a hengerekre. Nagyobb nyákméret esetén több ragacs is kerül rá, de kisebb panel esetén nekem bőven elég a képen is látható egyetlen rögzítés. A sárga papír széleit nyomtatás után visszahajtom a nyák alkatrészoldalára, és ott ugyanilyen ragaccsal rögzítem laminálás előtt. Így nem kell a nyákból sem nagyobb a tényleges mérettől.
(#) Elektro.on válasza morgo hozzászólására (») Nov 25, 2019 / 1
 
Én ugyan így csinálom, csak PNP transfer fóliával.
Nekem van egy nagy kupac reporellós cimkém, még sohasem volt a ragaccsal gondom.
(#) Kovidivi válasza morgo hozzászólására (») Nov 25, 2019 /
 
Én sima celux-ot használok, minden jól működik. Ha rossz a nyákterv, akkor akár többször is ugyanazt a papírt és celux-ot használom, mert a sárga papír úgy működik mint egy matricás album. Simán lejön róla minden ragadós dolog.
(#) morgo válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 25, 2019 /
 
Nekem ebből a cimkéből van bőven, ezért ezt használom. Az sem egy hátrány, hogy egykezes művelet leszedni a hordózójáról. Egyébként már próbálkoztam a hordozójára is nyomtatni, de mire kijön a nyomtatóból, a festék fele lepereg róla, annyira sima, csúszós anyag.
(#) szikorapéter hozzászólása Nov 26, 2019 /
 
Sziasztok. Valaki ezt a file-t át tudná nekem konvertálni valami értelmes kezelhetőbb file-ra?
Akár .LAY akár.PDF , de képek is jók lehetnek.

TEC1DV3.PCB
    
(#) NickE hozzászólása Nov 26, 2019 /
 
Ma ismét próbáltam a sárga papírt, most sikerrel jártam. A hőfokot maxra tekertem a vasalón. Érdekes, hogy a másik sokkal vastagabb papírral jól működik alacsonyabb hőfokon is.
(#) janigel válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Azért jó lenne tudni, hogy mi hozta létre ezt a fájlt.
Könnyebben kapnál segítséget.
(#) szikorapéter válasza janigel hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Az a gond hogy nem tudom, és azt se hogy mivel nyithatnám meg....
(#) Bakman válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Így kezdődik a fájl:
  1. PCB FILE 4
  2. COMP
  3. A38
  4. C0.2
  5. 0.1
  6.  6744 3776 48 0 8 7
  7.  6744 3844 48 0 8 7
  8. 6800 3700 2 1 2
  9. CP
  10. 7000 3700 70 70 1 31 1 13
  11. 2
  12. CP
  13. 6800 3700 70 70 1 31 1 13
PCB Binary Version 4.0 - select to save the current PCB document in PCB Binary version 4.0 format supported by Protel 99SE. Forrás: Bővebben: Link.
Következő: »»   1315 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem