Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő építése elejétől a végéig
Lapozás: OK   23 / 93
(#) Peter65 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 2, 2019 /
 
Szerintem a két áram -a trafó felől 100Hz-cel töltő, és a kimeneten folyó áram- külön életet él.Ha jól gondolom, 100Hz-es áram útjában nincs benne a terhelés, csak a soros kondikat tölti -hiszen a tekercs földfüggetlen. Csak a trafó tekercseinek kapacitásán, meg az egyéb parazita kapacitásokon keresztül folyó áram juthat a terhelés irányába. A brumm elnyomását úgy értem, hogy a fetekre minél kisebb feszültség hullámosság kerüljön. Persze lehet hogy ez is vitatható.
(#) Karesz 50 hozzászólása Nov 3, 2019 /
 
Lecsökkentettem a THD-t. Kíváncsi voltam változik-e a hangja ha semmi más paraméterhez nem nyúlok, csak a visszacsatolási tényezőt növelem meg. Drasztikusan változott. A mélyek megnőttek és sokkal megfogottabbak lettek, a középsáv és a magasak kitisztultak, a hangszerek szétváltak, a halk részek minden odafigyelés nélkül ott vannak a hangszórók mögött a térben, pedig monó.

A képek sorban: 0.25W, 1.25W, 50W/8Ohm. A 4. kép a zaj, ahol 0dB=1Veff, nyitott bemenetnél mérve.
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 4, 2019 /
 
Először is boldog névnapot!
Figyelemmel követtem a diskurzust, és azt gondolom ezekről a pufferkondenzátorokról, hogy megfelelően átrendezve a kapcsolást valójában nem is kicsatoló kapacitások, hanem egyszerűen a tápegység részei. Mindössze nincs földelve a közepük. Ebből az következhet, hogy a végfetek tápelnyomása itt is érvényesül, és csak nagyon kis mértékben kerülhet a kimenetre a brumm, vagy más tápzaj.

Szóval még mindig van benne tartalék. Mármint lehet lejjebb vinni a torzítást. Most már egyre jobban tetszik ez a végfok.
(#) Karesz 50 válasza tothbela hozzászólására (») Nov 4, 2019 /
 
Köszönöm szépen a jókívánságot!

Igen. A mérésből látszik, hogy nem sok brumm van a kimeneten (10uVeff) és ez is inkább árnyékolatlanságból ered.
Közben leszimuláltam, mi van ha idekötöm vagy odakötöm, de nem lettem okosabb.
(Azért elküldöm, mert amúgy érdekes (amikor nem fagy le a CM.)
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 4, 2019 /
 
Szívesen!
Ez a puffermező épp példaértékű lehetett volna, amikor a cimborám azt mondta a CM2000-ről, hogy nem úgy szimulál mint a valóság. Nagyjából így kellene felrajzolni mindent, akkor nem csalódna az ember.
Meg is fogom nézni a szimulációt szórakozásképpen.
Még meg szeretném kérdezni, hogy alakul a jelenlegi visszacsatolás?
(#) Karesz 50 válasza tothbela hozzászólására (») Nov 4, 2019 /
 
Feltámadt bennem a gyanú, hogy túl nagy kivezérléssel jár az LT1223. (Első közelítésben még az volt fontos, hogy szépen klippeljen a végfok.) Megnöveltem a teljesítményfokozat erősítését és 4.7k-nál még aránylag jó klipp, de a THD ennyire csökkent amennyit mértem. A klippelés pedig így néz ki.
(#) Peter65 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 5, 2019 /
 
Szerintem ki kellene egészíteni a szimulációt. A tápfelöl átfolyó áramhoz a parazita kapacitásokat, illetve az EPH-hoz csatlakozás impedanciáját is bele kéne venni.
A tápegység kimeneti brummja, amiről én eddig beszéltem, nem a föld és az egyik fet drain-je között, hanem a fetek drain-jei között van, A és B ponttal rajzoltam be a rajzzal. Szerintem jobb lenne, ha átkerülne a C és D pontra, és akkor a kimenetet értelemszerűen az E ponton kellene kialakítani.
(#) Karesz 50 válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 5, 2019 /
 
Megkövetlek. Teljesen igazad van. Átrajzolom a nyákot. Köszönöm!
Kifelejtettem a pufferek belső ellenállását amit most pótoltam, az induktivitásuk még most sincs benne a szimulációban de már így is látszik, hogy amit Te javasolsz, annak úgy kell lennie.
A hálózati zavarokat már nem bírja a CM (vagy a gépem), lefagy.

Péter.JPG
    
(#) Karesz 50 válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 5, 2019 /
 
Így jó? (vázlatosan) Bélától is kérdezem és bárki beleszólhat akit érdekel a téma.
SMD kondikkal még hidegítem a puffereket.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2019

nyák 1.JPG
    
(#) Peter65 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 5, 2019 / 1
 
Igen, valami ilyesmi. Egy-két látványos hiba került bele, amit korrigálok.

nyák 1_m.JPG
    
(#) Karesz 50 válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 5, 2019 /
 
Igen, köszönöm! Hamar észrevettem volna, hogy sül a Graetz
(#) sdrlab hozzászólása Nov 25, 2019 /
 
Gondolatébresztőnek, Karesz50 földelt kimenetű erősítője átgyúrva, leegyszerűsítve, egytáposítva...
A szimulátor szerint jól működik. Kb 0 nyugalmi áramnál 100W/4R-en a torzítása 0.002...0.004 között ugrált, 1.1Vpp bemenőjel esetén. A sávszélessége több 100kHz(kb 1MHz-nél kezd esni).
Aláhúznám nyomatékosan, hogy ez csak egy szimulátor, megépítve nem volt - általam nem is lesz -, de aki érez hozzá kedvet kipróbálhatja...
(#) Karesz 50 válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Engedd meg, hogy elsőként gratuláljak, tényleg jól leegyszerűsítetted. És mivel nem fogod megépíteni, ez egész biztosan nem fogja bezavarni a hálózatot sem.

Valahol olvastam tőled, hogy műszereket tervezel. Megosztanád velünk az egyik kedvelt kapcsolásod? (Természetesen olyan formában, hogy ne tudjuk lekoppintani.)
(#) sdrlab válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Idézet:
„És mivel nem fogod megépíteni, ez egész biztosan nem fogja bezavarni a hálózatot sem.”


Ne haragudj, ezt a kijelentésedet nehéz nem kötözködésnek venni!
Nyilvánvaló, hogy ebből a szempontból semmi sem változott, hisz nem is ez volt a cél, hanem azt mutattam meg, hogyan lehet egy táppal működtetni az egészet, mivel egyesek szerint ez nem megoldható! Hogy közben egy halom feleslegesnek tűnő alkatrész is kikerült, csak hab a tortán. A szimuláció szerint pozitívan hatott a torzítási paraméterekre.
Ha azzal, hogy belekontárkodtam a kapcsolásodba, megbántottam az önérzetedet, elnézést érte!
(Az általam tervezett műszerek dokumentációi a munkáltatóm tulajdonát képezik. Azt nem oszthatom meg harmadik féllel, pláne nem publikusan!)
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2019
(#) Karesz 50 válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Szeretném ha a QSC végfokban megnéznéd, hogy vajon van-e valami szerepe R52, D8, D9 tagoknak. Valamint mindhárom erősítőben érdemes tanulmányozni a hálózati transzformátor primer oldali szűrőkörét.

A szimulációd szerinti erősítő pedig működésképtelen a gyakorlatban.
(#) sdrlab válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Idézet:
„A szimulációd szerinti erősítő pedig működésképtelen a gyakorlatban”


Kipróbáltad??

Ha nem érted a működését, szívesen elmagyarázom....
(#) highand válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Nem elég jó a kivezérelhetősége. Ezért én is hozzátettem kicsit. Így már szerintem fog működni. A pf-kel a megépített valós kapcsolásban játszani kell majd. A hangosító erősítők egy új generációja született a kapcsolás flexibilitása miatt, az holtbiztos.
(#) sdrlab válasza highand hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Bevallom a C6 funkciója(ha az 1uF) zavarba hozott )

Mi a jó kivezérelhetőség definíciója?
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2019
(#) highand válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
A te elrendezésedben 2x10V-al kevesebbre vezérelhető ki, mint lehetne.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2019
(#) sdrlab válasza highand hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Ja értem. A szimulátorom szerint oldalanként 5V marad csak benne. Szerintem az elfogadható érték...
(#) highand válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Színusszal és periódikus jellel és stabilizált nagyáramú táppal annyi. De nem stabil táppal, zenei jellel, ami nem periódikus és nem feltétlen szimmetrikus több maradhat benne, Pl. a felső fet annyira kinyit, hogy a drian feszültsége lejjebb jön, mint 10V. Ekkor az IC tápfesze is kisebb lesz 10V-nál, ha a 220µF-ból kifogy a töltés. szvsz.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2019
(#) sdrlab válasza highand hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Nyilván van egy alsó határ, amíg a kondi táplálni tudja ezt az esetet! 10Hz-es jelnél még alig csökken a feszültség..., annál kisebb frekvencia nem kéne előforduljon max amplitúdóval, így szerintem teljesen jó az az érték is. De ha valaki emiatt aggódik, lehet bele nagyobbat is tenni, mivel ebben a kapcsolásban elég a 16V-os kondi is, nem probléma ez....
(#) highand válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Értem az érvelésedet. Én mindenképpen külön tápról fogom hajtani ( ha megépítem), mert ki tudja mi lesz 2-3MHz-n a tápon a hidegítő kondi és a zener dacára. 3 MHz-n az opampok tápelnyomása nem nagyon jó és inkább legyen segédtáp, mint a gerjedés esélye. szvsz.

Túlbeszéltük.
(#) Hetope hozzászólása Nov 27, 2019 /
 
Fura helyzetbe kеrültem . Szomszédom vett kínábol erősítőt ami egy panel(tda7492). Na most azt kéri tőlem hogy készítsek neki egy előerősítőt valamilyen hangszín szabályzóval és olyan bemenettel amely ad kifelé valamilyen feszültséget a mikrofonnak. Nem tudom hogy mekkora feszültségre van szükség és azt sem hogy mekkora a fogyasztása az ilyen mikrofonoknak.Ha van valakinek ezen a téren tapasztalata vagy rajza kérem hogy segítsen. Előre is köszönöm .
(#) reloop válasza Hetope hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Szia! Minden kérdésedre találsz topicot, ahol a képeket megnyitva jobbnál jobb kapcsolások között válogathatsz. A HESTORE-on kész modulokat szerezhetsz be Bővebben: Link és akkor az Ebay-t még nem is említettem.
(#) Hetope hozzászólása Nov 27, 2019 /
 
Szia reloop.Hát ugylátom hogy ehhez béna vagyok mert nem találtam meg sehol azokat az adatokat mire szükségem lenne. Talán pilot feszültségnek hívják de ebben nem vagyok biztos.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019
(#) highand válasza Hetope hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
A mikrofonok tápellátására többféle rendszer létezik. A legelterjedtebb 48V-t ad a mikrofonnak és fantomtápnak hívják.
(#) reloop válasza Hetope hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Induljunk ki abból a feltételezésből, hogy megrendelő electret mikrofonnal rendelkezik.
Találatok a HE-n.
Találatok a világhálón.
HESTORE modul.

A másik lehetőség, hogy fantomtáp az igény. Ahhoz már kellenének a mikrofon paraméterei Bővebben: Link
(#) highand válasza Hetope hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
A mikrofon formájú elektret mikrofonokat ( az olcsókat) előszeretettel szokták kondenzátor mikrofonnak nevezni. Ám az ilyen mikrofonok műanyag házában van egy fészek, ahová be lehet tenni egy 1,5V-os elemet, így az elektret mikrofon tápfesz igénye megoldódik.
(#) Hetope válasza reloop hozzászólására (») Dec 5, 2019 /
 
Köszönöm a sok segítséget . Megépítettem a két tranzisztoros előerősítőt ami jól dolgozik. Na azért még van egy kérdésem hogy meg lehet-e oldani a táp ellátást ugyan azon a vezetéken amelyiken megy a hang az erősítőbe valahogy mondjuk úgy hogy az erősítőben RC tagokkal rávinni az erősítő tápjából a pluszt ? Mondjuk hasonlóan mint amikor a TV antennába van előerősítő. Amiket átnéztem rajzokat a FANTOM témákban azok között nem találtam . Azért nem jelentkeztem eddig mert keresgéltem és építettem.
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2019
Következő: »»   23 / 93
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem