Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   724 / 959
(#) Atis57 válasza llax hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Szia!
Nézegettem a Mavir térképet --s láttam változott.
(#) Atis57 válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 27, 2019 1 / 1
 
Szia!
Most látom nem Neked kellett volna válaszolnom.......Bocsi...
(#) KTobi válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Természetesen a szokások változók.
Semmi bajom a 3 fázissal, tudni kell mire való. Az irodában nekünk a 16A elég aljzatonként.
Látott már más ilyet, hogy az álmennyezet fölé szerelik a biztosítóládát? (Vadi új épület)
Ha nem láttam volna, hogy ott van, bármi probléma esetén az utolsó hely lenne, ahol keresném.
Láttam már ilyen színjelölést kínai csodákban. A fém védőcső sem kizárt. Itt vagyok a szomszédban, szerintem teljesen azonos elemeket használunk.
Egyedül a hotelszobára írtam, hogy távolabbi példa. Indokolatlanul soknak tartom a biztosítók számát, úgy rémlik egy fázis volt a szobára.
(#) Atis57 válasza KTobi hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Szia!
Mindig vannak uj ötletek ---vagy csak úgy sikerült (az első pár ...azután egy formára ?)

Találkoztam már a pincében lévő elosztókkal is --3 emeletes iroda .

Ezek amiket ide raktam amerikai/kanadai kábelek ---tehát Budapesti irodaházban , mi más legyen?

A Hotelszobákkal kezdődott ----persze ot vannak Tűzrendészeti megfontolások (vagy nem ? 11Eurós szálloda Budapest ---röhej )
(#) kaqkk válasza KTobi hozzászólására (») Nov 29, 2019 /
 
Idézet:
„Látott már más ilyet, hogy az álmennyezet fölé szerelik a biztosítóládát? (Vadi új épület)”
Az a probléma hogy a szakmák tervezői nem egyeztetnek egymással , a villamos rendszer tervezője szerintem nem is tudta hogy ott álmennyezet lesz .
(#) huggybear hozzászólása Dec 1, 2019 /
 
Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni, ugyanis vettem egy falra szerelhető hosszabbítót, amit nekem kellett összeszerelni. Úgy gondoltam ezzel nem lehet gond, szépen mindent összeraktam, viszont mikor bedugtam a konnektorba, akkor rámértem fázisceruzával és meglepődtem, mert a dugaljakban lévő oldalső kis lábakon (test van rákötve) világít a fázisceruza. Azt gondoltam, hogy csak az egyik lyukban kellene neki, ahol fázis van. Tudnátok segíteni mi lehet a baj vagy hogy ez normális-e? Előre is köszi. G.
(#) Gafly válasza huggybear hozzászólására (») Dec 1, 2019 /
 
Idézet:
„dugaljakban lévő oldalső kis lábakon (test van rákötve) világít a fázisceruza”

Nem kellene. De könnyen lehet, hogy nem a
Idézet:
„falra szerelhető hosszabbító”

baja...

Úgy egyébként, van védővezető egyáltalán a házban/lakásban?
(#) kameleon2 válasza huggybear hozzászólására (») Dec 1, 2019 1 / 2
 
A fázisceruzát - könyörgöm - mint diagnosztikai eszközt , próbáljátok elfelejteni. Jobb esetben csavarhúzóként használható. Egy darab vezetéknél is világíthat, ami a levegőben lóg. Próbalámpa, műszer, célműszer...
(#) huggybear válasza Gafly hozzászólására (») Dec 1, 2019 /
 
Sajnos azt nem tudom megmondani, hogy van védőhálózat vagy sem. Hogyan tudom megállapítani? G.
(#) proba válasza kameleon2 hozzászólására (») Dec 1, 2019 / 2
 
Miért nem lehet használni? Ha ott mutat ahol nem kellene, abból mi baj lehet, ha elhisszük. ( legföljebb nem fogdossuk, ami amúgy sem árt). Ott ahol kell mutat. Ebben az esetben nagyon is hasznos. Rá mutatott arra, a hosszabbítóban nincs védőföld. Régimódi villanyszerelőknek is sikerült néhány házat összehozniuk. Egy elosztó meg azért még egyszerűbb mint egy épület. Diagnosztikai eszközként is jó, csak érteni kell hozzá, mint legtöbb műszerhez.Használj multimétert, modern, drága, csak épp ugyan úgy tudni kell a mérési eredményeket értékelni. Pontosan ugyan úgy hazudik, mint a fázisceruza.
(#) proba válasza huggybear hozzászólására (») Dec 1, 2019 /
 
Ahova bedugod konnektor, annak a védőföld sarkát is vizsgáld meg fázisceruzával. Ha ott is világít baj van.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2019
(#) Alkotó válasza huggybear hozzászólására (») Dec 1, 2019 /
 
Ott is ellenőrizd első körben, ahová bedugtad a hosszabbítót. Ha ott még jó, akkor az eszköz a hibás, ha már ott sem, akkor a hálózat kiépítése biceg.
(#) gyuszo hozzászólása Dec 2, 2019 / 3
 
Fázisceruza, próbalámpa, feszültségvizsgáló, műszer, célműszer. Egyik sem ér semmit, ha nem áll mögötte szaktudás. Ha nem tudja, hogy mit akar mérni és miért.
Idézet:
„Sajnos azt nem tudom megmondani, hogy van védőhálózat vagy sem. Hogyan tudom megállapítani?”

Első körben magát a vezetéket, a védővezető színjelölését, ( zöld-sárga) fogalmát, szerepét és azt, hogy ezt hova kell bekötni. (a dugaljban levő oldalsó lábak)
Persze ennek a védővezetéknek hálózatot kell képeznie az egész lakásban, tehát minden fogyasztási helyhez bekötve, kiépítve az elosztószekrénytől kiindulva. Az elosztószekrénybe pedig a mérőhelynél kiépített főföldelőkapocstól a földelőszondáig.
(#) szilva válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 4, 2019 /
 
Azért vannak még bennem apró kérdőjelek
(#) gyuszo válasza szilva hozzászólására (») Dec 4, 2019 /
 
Csak ne ipari, szállodai szobákban gondolkodj, hanem reálisan a saját lakásodban.
(#) Atis57 válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 4, 2019 /
 
Szia!

Saját lakás -szobán/helységen-ként;6A világitás , dugalj 10 --16A ,DC 24V 4-25A .
Legnagyobb fogyasztok ? WC , Fü. konyha és kisszoba (klima)

DC főbizti 80A.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2019
(#) Atis57 hozzászólása Dec 6, 2019 /
 
Sziasztok!
Ma meggyőződtem milyen jó .ha "ledes a visszejelző izzó?"
Ime ;
Az előző elosztóban kivett NKI betét hiánya után ilyen szépen világit!
A zöldet nézzétek --a másik kettő betét jó!
(#) huggybear válasza proba hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Sziasztok!

Most érkeztem ellenőrizni amit írtatok. A hosszabbító amibe dugtam a konyhánál az új hosszabbítót rendben van, mert ott nem világít, ha védőföld lemezkét érintem vele. Áthoztam a nappaliba, a falban lévő dugalj sem világít, de ha beledugom a hosszabbítót, akkor világít a védőföld és a fázis is. Csatoltam egy képet, hátha meg tudjátok mondani, hogy mi a baj mert nekem fogalmam sincs. Vizsgáltam a hosszabbítót multiméterrel, szakadásvizsgálattal mórickában, hogy a dugvilla egyik lába a hosszabbító egyik lyukjával sípol, tehát itt van összekötés, a másik láb a másik lyukkal és a védőföld pedig a dugvilla közepén illetve oldalán futó lemezzel, tehát kontakt nincs máshol, legalábbis a multi szerint. Mi okozhatja ezt? Nagyon köszönöm. G.
(#) KTobi válasza huggybear hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Ha már így szétnyitottad, emeld le a fázis és nulla sínt, alatta szigetelőszalaggal ragaszd le a földelést. Ha egy dugó megnyomja a földelés érintkezőjét (képes akár begyűrni is) a rövidzárlat könnyen megtörténik.
(#) Pulyka válasza KTobi hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Ennél a típusnál a védőföld lemezeket belülről támasztják a peckek, amik a konnektor másik felében vannak, illetve tartják a nulla, és fázis síneket is, ezzel együtt biztos, hogy nem engedtem volna forgalomba ilyen silány minőségű konnektort. Összeszerelni is nehéz az ilyet úgy, hogy meg ne nézzem 2x-3x, hogy biztos jól raktam-e össze. ..nem fog-e durranni.
(#) proba válasza huggybear hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Hát itt előjöhet, a fázisceruza sem mindenható, keress egy dupla dugaljat (esetleg egy másik elosztót) , egyik lyukba a hosszabbító, másik oldal védőföldjén valamint a hosszabbító védőföldjén mit mutat a fázisceruza? Esetleg két hosszabbítót egymásba dugsz, és azt méred át a multival. ( lehet a dugvilla védővezető részét körbenőtte valami műanyag, és nem érintkezik.)
(#) Tomi111 válasza huggybear hozzászólására (») Dec 7, 2019 / 3
 
Szerintem a nappalidban a dugaljban nincs bekötve védőföld, így ott nem világít a fázisceruza. Ha bedugod a hosszabbítót, a kábelén átsugároz annyira a fázis, hogy a fázisceruza világít rajta, hisz a dugaljban a vége szabadon van. A konyhában valószínű van védőföld, így ott nem világít a ceruza. De ez csak tipp! Nézd meg a nappali dugaljt!
(#) Atis57 válasza huggybear hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Szia!

Nincs egy asztali kislámpád? (vagy izzó +foglalat)
Szép ez a fázisceruzás vacakolás --de semmit sem ér.
Megnéznéd az izzós próbalámpával---teljesen egyértelmű; fázis-védővezető között világit,akkor már nem kell kérdezgetni!
Ha meg nem ? Na akkor a konnektor jó/ nem ?

kb 1 óra a teljes lakás.......
(#) huggybear válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Szia!

Van egy olyan, ami egy E14 foglalat benne egy led izzó. Az OK? Lakásban lévő konnektort nézzem vagy a hosszabbítót? G.
(#) pucuka válasza huggybear hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Ne LED fényforrást használj, hanem közönséges hűtőszekrénybe való 10 - 14 W -os izzót.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2019
(#) pucuka hozzászólása Dec 7, 2019 /
 
Új élmény, ilyennel még nem volt dolgom.
Barátosném, hozott egy 5 m -es hosszabbítót, teljesen gyári, mindkét végén fröccsöntött földelt dugó, és lengő alj. Azt mondta, hogy szakadt, de nem tudja hol. Hozott két szerelhető földelt dugót, és lengő aljzatot. Gondoltam semmi gond, a 5 m -ből csak kijön egy 1 m -es hosszabbító. Nosza lecsíptem a dugót, és elkezdem blankolni, a normális átmérőjű fehér kábelt. Először is feltűnt, hogy csak két ér van benne. Na jó, ettől még akár lehetne használható is.
Azonban az ereket alig tudtam blankolni, írd és mond 5 szál vékony, és rideg kemény ér volt a műanyagban, nem tudom milyen lehetett, de még szerintem 0,75 sem volt. (mosógéphez kellett volna)
Azért mekkora felelőtlenség ilyen hosszabbítót egyáltalán árulni. Egy szőke nő honnan tudhatja, hogy mit vesz, hazaviszi, és bedugja a vasaló elé, és csodálkozik, hogy nem melegít a vasaló. Az érintésvédelemről nem is beszélve.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2019
(#) huggybear válasza pucuka hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Okés, megpróbálok szerezni ilyet. Hosszabbítót kell tesztelnem vele igaz? G.
(#) Gabó válasza pucuka hozzászólására (») Dec 7, 2019 / 3
 
Megsúgom neked, azok a teszkós és egyéb narancssárga hosszabbítók is ugyan ebbe az ipari hulladék kategóriába tartoznak. Akik ezt engedélyezték, hogy árulni lehessen a nyakuk köré kéne tekerni...
(#) pucuka válasza huggybear hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Ha visszaolvasol, akkor láthatod, hogy a fázisceruza, a feszültségmérő műszer használatához kell tudni értelmezni a jelenséget, amit a műszer mutat, vagy világít ia fázisceruzában a glimm. A villanyszerelő felszereléséhez hozzátartozott a próbalámpa, ami sorbakötött két kisteljesítményű 230 V -os jelzőizzóból állt. Ezzel lehetett tesztelni a hálózatot, a fényerősségből lehetett következtetni hogy milyen jellegű zárlat, feszültség esés stb áll fenn, 400 V -ig. Persze ehhez is kell a tapasztalat, de biztos nem fog világítani szórt feszültségektől. A LED esetében előfordulhat.
(#) pucuka válasza Gabó hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Hát igen, tiszta életveszély, bár ez az extravékony erű hosszabbító biztosíték helyett is beválik, mint ezesetben is.
Én mindíg magamnak készítettem hosszabbítót, 50 m -es darab végén volt a hegesztő. Vidáman ment a kerítés készítés.
Következő: »»   724 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem