Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mobiltelefon 50 évig
 
Témaindító: xesj, idő: Jan 26, 2020
Lapozás: OK   1 / 2
(#) xesj hozzászólása Jan 26, 2020 /
 
Sziasztok !

Nem értek az elektronikához, ezért fordulok hozzátok.

Van egy iPhone 4-es mobiltelefonom amit nem használok, de szeretném megőrizni mondjuk 50 évig.
Azt már tapasztaltam egy másik telefonommal melyet nem használtam évekig, hogy amikor újra elővettem
akkor felpúposodott az akkumulátora, és szétnyomta a telefon házát.
Ezért amikor legutóbb egy iPhone szervízben jártam, mondtam a szervizesnek hogy szeretném a
nem használt iPhone 4-esemből kivetetni az akkumulátort, és így őrizném meg évtizedekig.
Azt mondta, hogy ezzel nem érnék semmit, ugyanis hiába vesszük ki az akkumulátort,
egy idő után a többi alkatrész is elkezd felpuffadni, főleg a gázok miatt, ami keletkezik bennük.
Ezt nem értem, és itt derült ki hogy tényleg nem értek az elektronikához.

Megmagyaráznátok hogy mi történik ilyenkor egy elektronikai eszközben, ami nincs
rendszeresen feszültség alatt ?
Vagy a telefonok mások mint egy számítógép, egy tv, egy router ?
Egy idő után ezekben az eszközökben is a gázok deformálódást okoznak és használhatatlanok lesznek ?
Eddig ezt miért nem tapasztaltam ?
Van egy régi commodore számítógépem, de azzal nincs baj pedig nem szoktam feszültség alá helyezni,
csak kb. 5 évenként egyszer, és működik.

A szakértő szerint úgy tudnám megoldani az iPhone-os problémát, hogy rendszeresen feszültség alá
helyezem, de ezt legalább hetente egyszer meg kell tennem. Ez jót tesz az akkumulátorának, és
így az alkatrészek is néha néha kapnak feszültséget.

Köszönöm a válaszokat !
(#) color hozzászólása Jan 26, 2020 / 2
 
Szia!
Szerintem ne vedd szóról szóra komolyan a kollégát.
Kérdezz meg több véleményt is.
+1vélemény: Szerintem is öregszenek az anyagok és megjósolhatatlan hogy mi fog történni 50 év alatt.
Ezt a hömérséklet a páratartalom és egyéb külső hatások optimalizálásával tudod csökkenteni.
A többi paraméter már be van épitve az alanyba nem változtatható.
A jövő fogja pontosan megválaszolni mi fog történni.
A negyedévenkénti feltöltés bekapcsolás is lehet előrevivő opció, hetente fölöslegesnek tartom.
üdv: c
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2020
(#) Lucifer válasza xesj hozzászólására (») Jan 26, 2020 / 2
 
Idézet:
„A szakértő szerint úgy tudnám megoldani az iPhone-os problémát, hogy rendszeresen feszültség alá
helyezem, de ezt legalább hetente egyszer meg kell tennem. Ez jót tesz az akkumulátorának, és
így az alkatrészek is néha néha kapnak feszültséget”


Lítiumos akkuknak a tárolási feszültségre merített kisütő áram nélküli tárolás tesz a legjobbat hosszú távon. (Ez kémiafüggő de 3.82V az ökölszabály.) De én az akku problémán nem rugóznék, csak lesz 50 év múlva valami labortáp amit bele lehet drótozni.

iPhone-ban elkó kondi nem hiszem, hogy akad, a többi alkatrésznél a flashet leszámítva nem jut eszembe olyan paraméter ami 50 év távlatából gondot okozna.

Flash memóriáknál szoktak megadni ilyen "data-retention lifetime"-ot, ami mondjuk egy iPhone-nál kifejezetten problémás lehet ha 50 év után sérült lesz a flash tartalma.
(#) proba válasza xesj hozzászólására (») Jan 26, 2020 / 1
 
Legnagyobb problémának a kijelző öregedését gondolnám. A következő, ami már a használhatóságot érintené leginkább, ha 3-4 évente nincs bekapcsolva egyszer, a benne lévő kondenzátorok elveszthetik a szigetelőképességüket, ezáltal üzemképtelenné válik a telefon. Az akkut is 1-2 évente fel kellene tölteni 70-80 % ig. A benne lévő műanyag alkatrészek, forrasztások tartóssága is igencsak kérdéses 50 év távlatában. Az akku és a telefonban lévő alkatrészek nem púposodnak fel szerintem önmagukban. ( bár ha az elemeket nézzük némelyek abból is képesek meglepetést okozni.) Amúgy a használhatóságának az akkori mobilhálózat igencsak korlátokat fog szabni. Lehet az anyacég támogatásának hiányában, szóba sem áll veled többet.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2020
(#) ronin75 válasza xesj hozzászólására (») Jan 26, 2020 / 3
 
Az akkut vetesd ki mindenképp, 50 év alatt akármit csinálsz vele úgyis kuka. A telefonnal meg lesz ami lesz, néha nézz rá, nem porladt még szét. Aztán 50 év múlva találkozzunk veled ugyanitt, majd számolj be mi lett a végeremény
(#) vargham válasza xesj hozzászólására (») Jan 27, 2020 / 1
 
Idézet:
„Van egy régi commodore számítógépem, de azzal nincs baj pedig nem szoktam feszültség alá helyezni, csak kb. 5 évenként egyszer, és működik.”

1. Az a régi gép több nagyságrenddel egyszerűbb, mint egy mai telefon. (Kevésbé romlik el.)
2. A mai telefon sokkal kisebb. (Nehezebben javítható.)
3. A telefon kijelzője álltában is meg tud halni. A régi gépben ilyen nincs.
4. Vigyázz a Commodore géppel, mert abban is meg tudnak halni az elektrolit kondenzátorok. Érdemes kicserélni őket a gépben. A tápegységük is meg szokott halni, és utána megölik az egész gépet. Tipikus Commodore betegség, hogy egyik évben még működik a rendszer, következő évben pedig bekapcsoláskor megöli a gépet az időközben elhalálozott tápegység. Érdemes helyette egy újabb, üzembiztosabb darabot vásárolni.

Összefoglalva: Ha egy elektronikai készüléket elteszel, akkor az előbb-utóbb álltában is képes meghalni. Minél több elektrolit kondenzátor, akku, elem, és kijelző van benne, annál hamarabb. Ahogy a többiek is javasolták, az alkalmankénti kíméletes használat tenne neki a legjobbat.
(#) mateatek válasza ronin75 hozzászólására (») Jan 27, 2020 / 5
 
Az én GSM készülékem most 30 éves. A műanyag alkatrészek tökéletesek, a mechanika szuper módon működik. Kis korszerűsítés ráfért. Szerintem van esélye a kérdezőnek.
(#) Inhouse válasza mateatek hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
Megmutatod a belsejét is, hogy ez a tárcsázós telefon mitől GSM?
(#) Ge Lee válasza Inhouse hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
(#) Lucifer válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
Ez egyszerűen zseniális!
(#) xesj hozzászólása Jan 27, 2020 /
 
Köszönöm a válaszokat, sokat segítettetek.
50 év múlva már az is siker lenne, ha a telefon ugyan nem működne, de épségben meg lehetne nézni legalább kívülről, és akár belülről, tehát belülről nem nyomná szét valami, vagy nem töredezne meg a kijelző stb.
Arra én sem gondoltam, hogy majd bekapcsolom és telefonálni próbálok vele, bár ha ezt tudná az nem lenne semmi, de ez nem cél
(#) proba válasza mateatek hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
Úgy látszik nem vagyok egyedül, én egy nyomógombosba építettem egy A1018-as telefont (Akkor még modulról nem halottam) . A gombok fix számra voltak programozva. Mamámnak készítettem mint egyszerűsített telefon.
(#) Inhouse válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
Szép! Sejtettem, hogy valami turpisság van a dologban!
(#) tothbela válasza xesj hozzászólására (») Jan 27, 2020 / 1
 
Sajnos az ájfon sem kivétel az okos készülékek közül. 50 év múlva nem lesz kompatibilis semmivel annak ellenére, hogy viszonylag hosszú a támogatottsági ideje. Természetesen dísznek megfelel. Nyalókás és ablakos telefonokkal még rosszabb a helyzet, mert 1-2 generáció után mehet a levesbe.
(#) TyeDa válasza xesj hozzászólására (») Jan 28, 2020 / 2
 
Az akkut tényleg ki kell venni. Én légmentesen lezárnám a készüléket egy zacskóba, silica párátlanítót mellé, így növelhető az elektronika élettartama. Kerülni a szélsőséges hőmérsékletet/napsugárzást.
(#) xesj hozzászólása Jan 28, 2020 / 1
 
Ma kivetettem belőle az akkumulátort, így két külön helyen fogom őket tárolni. Megbeszéltük hogy 50 év múlva írok, hogy mi lett a telefonnal, milyen állapotban van, de úgy gondoltam inkább 10 évente írok ebbe a fórumba, és beszámolok. 2070-ben sajnos már 100 év felett leszek, ha már nem élnék, akkor a fiamat fogom megkérni hogy mindenképp írjon nektek. Köszönöm még egyszer!
(#) xesj hozzászólása Jan 24, 2021 / 1
 
Bocsánat, nem 10 évente írok hanem évente!
Tehát eltelt egy év, az akku és a telefon is pont olyan állapotban van mint egy éve, nem változtak. Nincs semmi deformáció, kívülről nézve tökéletesek.
(#) xesj hozzászólása Jan 22, 2022 / 1
 
Sziasztok !

Ismét eltelt egy év, kb. azt tudom írni mint 1 éve: az akku és a telefon is pont olyan állapotban van mint egy éve, nem változtak. Nincs semmi deformáció, kívülről nézve tökéletesek.
(#) xesj hozzászólása Jan 22, 2022 /
 
Még annyit csináltam az előbb, hogy a telefont ráraktam a töltőre, és az alma logó szépen megjelenik, tehát működőképesnek látszik.
(#) pucuka válasza xesj hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Csak az a baj, hogy az operációs rendszerét állandóan frissítik, egy évben többször is. Ma már az Ios14 sem támogatott, ha kimaradtál a rendszeres frissítésekből, akkor nem biztos, hogy fel egy rá a 15 -ös verzió. Anélkül, meg nem biztos, hogy működik.
Vagy beteszed egy vitrinbe emlékül, vagy a feb. 15 -étől induló NMHH régi készülék csereprogramban lecseréled.
Gondolom időben lesz részletes tájékoztató.
(#) proba válasza pucuka hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
A frissítés nem igazán számít, a régi telefonokra már nem adnak ki újat, de boldogan elvannak, míg az akku, vagy a szolgáltató el nem megy alóluk. Hosszú távon nem tudom, de 2-3 verzióval lemaradt telefont láttam már. Amúgy a frissítésre sem kötelez senki, csak egy piros jelzés. Ha úgy döntesz, marad ameddig akarod a régi. ( egyenlőre még)
(#) xesj hozzászólása Feb 3, 2023 / 1
 
Sziasztok ! Hú de sok van még hátra: 47 év.
Minden változatlan pont úgy mint egy éve, aksi jól van, lapos.
Alma logó megjelenik ha bedugom.
iOS frissítés: amikor még használtam a telefont már akkor sem lehetett frissíteni új iOS-re, mert régi volt a hardver az Apple nem engedte, de ez számomra nem igazán érdekes. 2024-ben ismét jelentkezem...
(#) Kera_Will válasza xesj hozzászólására (») Feb 3, 2023 / 1
 
TOPI TOPI !!! Fel van adva a lecke , az utódoknak is életben kell tartani a HE forumot !!!
(#) Massawa válasza xesj hozzászólására (») Feb 3, 2023 /
 
A baj ott lesz ( és ebben sajnos megint a magyar SW fejlesztök a hunyok), hogy sok applikácio már nem megy, mert rosszul kezelik a képméretet és sok helyen olyan helyen jelennek meg fontos gombok ( cookis stb, ) amit nem látsz az öreg készüléken, azaz nem tudod használni ( már 2 ilyen gépem van, még rádio stb hallgatásra sem alkamas, pedig minden jol megy rajta.
Érdekes a külföldi szolgáltatoknál ilyen gond alig van és még a garázsban müködö kis e-shopok is megbirkoztak a kérdéssel a magyar gyakran mammutvállalatok meg nem ( pedig egyik másiknak jelentettem is).
(#) janir18 válasza Massawa hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Hello!
Igen, sajnos sw hiba lesz majd mindennel ami régi. Én kb 6 évig használtam egy nexus5x guglis telefont. Akksit egy alkalommal cseréltem benne, hibátlanul tette a dolgát, tökéletes volt. Az utolsó egy év az már kezdett kínlódós lenni, minden belassult. Már a bekapcsolás 5 percig tart most, nemrégiben vettem elő. Már egy éve elraktam, muszáj volt másik telefont venni.
(#) még1MbR hozzászólása Feb 4, 2023 /
 
Én egy Nokia 5110-es telefonomat tettem el, időnként feltöltöm, még ma is működőképes!
Van vagy 20 éves.
Azt viszont nem tudom, ténylegesen tudnám e használni, annyit variáltak a szolgáltatók a frekiken azóta.
(#) Gafly válasza még1MbR hozzászólására (») Feb 4, 2023 / 1
 
Nyugi, 2G (lánykori nevén GSM) örök élet.
(#) még1MbR válasza Gafly hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Akkor már csak az a kérdés, hogy az akkuját miként tudom felújítani. Emlékeim szerint szét lehet szedni a házát, így gondolom bele lehet rakni valami más pakkot.
(#) még1MbR válasza még1MbR hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Besz***k, még lehet vásárolni hozzá, most kerestem rá
(#) Gafly válasza még1MbR hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Én a hálózatra értettem, mert az még mindig fogja tudni 2G-t, amikor már a kutyák le sem pipilik az urnámat .
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem