Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   1105 / 1203
(#) aroxol válasza asch hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Szia!

Nem tudom milyen nyelven írtál, a felét (felét?) nem értem. A PIC18f26K22 és ASM-ben próbálkozom.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2020
(#) aroxol válasza aroxol hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Ez lenne a kiinduló alap.

Névtelen.jpg
    
(#) asch válasza aroxol hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Hogy került oda az adat, és hova utazik tovább? Nem lehet ezt az átalakítást megúszni valahogy?
Elég komplex aritmetikákat kell csinálni (ahogy leírtam fenn), bevallom én nem esnék ennek neki ASM-ben. Csak ha muszáj lenne
(#) aroxol válasza asch hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
A GPS modulból így jön le én tárolom át ide. Google linkbe szeretném beszúrni, de ott dd.mmmmm formátum kell. Néztem, sajnos a modul csak ezt a formátumot tudja adni.
Elég fontos lenne, a munkám függ tőle, úgy hogy valami megoldást kell találni.
Próbáltam visszaszámlálós megoldást, de ez, főleg ha magas al első szám, pár percbe telik. És még a visszatöltés nincs benne.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2020
(#) asch válasza aroxol hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
A Google link utána hogy megy át egy számítógépre? Azért kérdezem, mert talán meg lehetne úgy fogni, hogy ott amikor átmegy a gépre, akkor ott legyen átalakítva. Valahogy ez a PIC kommunikál valami PC-szerű programmal, mi van a másik oldalán?

Azt írtam fent le, hogy hogy valósítanám meg, ha 32 bites fixpontos aritmetikám lenne. Látszik, hogy elég sok lépés, még PC-n C-ben, vagy Java-ban is komplex lenne ez az átalakítás. Persze nyilván meg lehet csinálni, hiszen amit C-ben meg lehet írni, azt ASM-ben is meg lehet, csak adott esetben rendkívül komplex. Az kérdéseid alapján nem állsz úgy programozásban és ASM-ben, hogy meg tudd ezt csinálni. Én 30 év programozás tapasztalattal azt mondom, hogy nem szívesen állnék ennek neki. Nem lehetséges átállni C nyelvre a projekttel? Úgy sokkal egyszerűbb volna. És ami a legfőbb előnye: az algoritmusaidat ügyesen fájlokra szétválasztva a konverziót lefordíthatnád PC-re is, és ott tudnád tesztelni, hogy jól működik-e?
(#) aroxol válasza asch hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Nem megy át pc-re, SMS-ben kerül elküldésre. C-re átrakni még nagyobb munka lenne, Több ezer sor van már, ez a GPS rész csak apróság. Az a baj hogy a főnök lecserélte a modult. Az előző rendes GPS adatokat adott ki.
(#) asch válasza aroxol hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Kezdem kapisgálni, hogy mi ez. Valóban nem lehet áttolni sehogy a konverziót a PC oldalra .

Szerintem mindenképpen kelleni fog a sokjegyű összeadás, kivonás és szorzás művelet is, anélkül nem tudod megcsinálni. Az osztást meg lehet úszni, ha úgy csinálod, ahogy fent írtam. Ezzel kezdeném, hogy bányásznék, vagy írnék sokbites aritmetikai libet.

Még egy egyszerűsítés eszembe jutott: ha bájtonként egy 10-es számrendszerbeli számjegyre írod meg a számolós libedet (akár ASCII kódolásban, akár levonva DEC 48-at), akkor könnyebb debuggolni, és a decimális->bináris átalakításokat is meg tudod spórolni. Ez kicsit pazarlóan bánik a CPU-val, meg a RAM-mal, de a sebességgel nem lesz gondod úgy sem. A szorzás azért nem egyszerű még így sem...

Én még mindig meggondolnám a C használatát. Meg lehet kis lépésekben csinálni az átállást úgy, hogy hibrid programot csinálsz: van egy C main függvény, ami csak meghívja az ASM belépési pontot, majd amikor számolni kell, akkor visszahívsz C-be. Így a program nagyrésze marad ASM, de tudsz C-ben számolni.
(#) aroxol válasza asch hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Úgy látom kevés leszek hozzá. Nem vagyok ezen a szinten. Főnök biztosan nem járulna hozzá hogy C-ben áttegyük. Elvégre övé a program, én csak próbálom foltozgatni, kis átalakítások, stb. Inkább keres valakit helyettem...
(#) asch válasza aroxol hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Azért nem lehetetlen ASM-ben sem megcsinálni, ha minden kötél szakad. Ne add fel, csak azért akartalak eltántorítani az ASM-től, mert ez a komplexitás már nagyságrendileg egyszerűbb C-ben.
(#) aroxol válasza asch hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Biztosan nem lehetetlen, de tudásilag még nem tartok ott hogy egyáltalán értsem miről van szó.
Matematika meg nem az erősségem, számoktól megfájdul a fejem.

Te esetleg nem tudsz segíteni benne? Nem kérném ingyen. Már 3 napja, napi 14 órákat csak ezzel kínlódok, olvasgatok, kutatom a netet hátha van rutin, komolyan már a szememen érzem...
(#) asch válasza aroxol hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Az én órabéremet tuti nem köhögné ki a főnököd . Az, hogy okoskodok, az ingyen van, de megcsinálni nem fogok semmit. Ráadásul valójában inkább AVR-es vagyok, sosem PIC-eztem, csak azért mertem belevau, mert ez valójában általános programozós kérdés, nem PIC-es. Szóval nekem is azzal kezdődne, hogy meg kellene tanulnom a PIC ASM-et.

Tippet tudok adni: küldtél ilyen RAM dump képet, hogy ott csücsülnek a számok ASCII decimális kódolásban. Ebből kiindulva meg kell csinálni a műveleteket. Összeadás: a fenti két sorban van két szám, az alatta lévőbe kell beírni az összegüket. Ahogy isiben kellett írásban összeadni, ugyanúgy kell csinálni.

Utána a szorzás: szintén isis módon. Ez már komplexebb, mert egy nXk táblázatot kell kitölteni számokkal, és utána még a sorokat össze is kell adni. Vigyázva az átvitelekre, és arra hogy azok se csorduljanak sosem túl!

Ez két szubrutin lesz, aminek paramétere, hogy honnantól hány számjegyen van a két bemeneti szám, és hova kérjük a végeredményt. Ha ez megvan, akkor lehet továbbmenni.

Ha C-ben dolgozol, akkor ezeket kapod a fordítótól, illetve a gyári library-kből. ASM-ben meg össze kell vadászni, vagy meg kell írni ezeket.

Ha ezek megvannak, akkor lépésenként el lehet végezni a számolást.
(#) aroxol válasza asch hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
De nekem nem összeadnom kell. A felső sorbol: 16578941 számot kell 60-al osztani. Utána a végeredményt a 47 után beilleszteni.
Az alsó sorral ugyan ezt.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2020
(#) Hp41C válasza aroxol hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Sokféle osztó rutin van itt: PIC Microcontoller Basic Math Division Methods
pl: ez.
(#) aroxol válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Igen ezeket megtaláltam, de nem tudom hogy kell alkalmazni. Probáltam. RLF parancsot hibának hozta a fordító.
(#) benjami válasza aroxol hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
A C18 nevű régebbi C fordítóban ott vannak asm forrásban a matematikai rutinok (src/extended/math). Az osztó rutinok pl. div08s.asm, div08u.asm, div16s.asm ... div32s.asm stb. De van lebegőpontos és fixpontos aritmetika is.
(#) aroxol válasza benjami hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
És ezekkel hogy tudok ilyen nagy számot egyben osztani?
(#) benjami válasza aroxol hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Abban a formátumban ahogy van szerintem sehogy, csak ha átalakítod. De a jelenlegi BCD-re hasonlító számokra magad is megírhatod a számoló rutinokat. Mindössze azt kell gépre vinni, mint ahogy papíron számolnál.
(#) nedudgi válasza aroxol hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Milyen GPS modulról van szó? NMEA protokollt használ? Át szabad állítani valamilyen más üzemmódra?
(#) aroxol válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 16, 2020 /
 
SIM7600 nincs más üzemmód.
(#) Pali79 válasza aroxol hozzászólására (») Jan 16, 2020 /
 
Idézet:
„RLF parancsot hibának hozta a fordító.”
Az ott közölt rutinok többsége valamilyen 16-os PIC-re íródott. A 16-os széria RLF parancsa a 18-as szériánál RLCF.
(#) Hp41C válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 16, 2020 /
 
Ezen kívül arra is figyelni kell, hogy a PIC18 néhány utasítása másképp állítja a jelzőbiteket.

  1. ;Inputs:
  2. ;   Dividend - AARGB0:AARGB1:AARGB2:AARGB3 (0 - most significant!)
  3. ;   Divisor  - BARGB0:BARGB1
  4. ;Temporary:
  5. ;   Counter  - LOOPCOUNT
  6. ;   Remainder- REMB0:REMB1
  7. ;Output:
  8. ;   Quotient - AARGB0:AARGB1:AARGB2:AARGB3
  9. ;
  10.  
  11. FXD3216U
  12.                 CLRF    REMB1,  ACCESS
  13.                 CLRF    REMB0,  ACCESS
  14.                 MOVLW   .32
  15.                 MOVWF   LOOPCOUNT,ACCESS
  16.  
  17. LOOPU3216
  18.                 RLCF    AARGB3,F,ACCESS
  19.                 RLCF    AARGB2,F,ACCESS         ; Shift left divider to pass next bit to remainder
  20.                 RLCF    AARGB1,F,ACCESS         ; and shift in next bit of result
  21.                 RLCF    AARGB0,F,ACCESS
  22.  
  23.                 RLCF    REMB1,F,ACCESS          ; Shift carry into remainder
  24.                 RLCF    REMB0,F,ACCESS
  25.  
  26.                 RLCF    LOOPCOUNT,F,ACCESS      ; Save carry in counter
  27.  
  28.                 MOVF    BARGB1,W,ACCESS         ; Substract divisor from remainder
  29.                 SUBWF   REMB1,F,ACCESS
  30.                 MOVF    BARGB0,W,ACCESS
  31.                 SUBWFb  REMB0,W,ACCESS          ; Keep that byte in W untill we make sure about borrow
  32.  
  33.                 btfsc   STATUS,C,ACCESS         ; If no borrow
  34.                 BSF             LOOPCOUNT,0,ACCESS      ; set bit 0 of counter (saved carry)
  35.  
  36.                 BTFSC   LOOPCOUNT,0,ACCESS      ; If no borrow
  37.                 bra             UOK46LL                         ; jump
  38.  
  39.                 MOVF    BARGB1,W,ACCESS         ; Restore remainder if borrow
  40.                 ADDWF   REMB1,F,ACCESS
  41.                 MOVF    REMB0,W,ACCESS          ; Read high byte of remainder to W
  42.                                                                         ; not to change it by next instruction
  43. UOK46LL
  44.                 MOVWF   REMB0,ACCESS            ; Store high byte of remainder
  45.                 bcf             STATUS,C,ACCESS         ; Copy bit 0 to carry
  46.                 RRCF    LOOPCOUNT,F,ACCESS      ;  and restore counter
  47.                 DECFSZ  LOOPCOUNT,f,ACCESS      ; Decrement counter
  48.                 bra             LOOPU3216                       ;  and repeat loop if not zero
  49.  
  50.                 RLCF    AARGB3,f,ACCESS         ; Shift in last bit of result
  51.                 RLCF    AARGB2,F,ACCESS
  52.                 RLCF    AARGB1,F,ACCESS
  53.                 RLCF    AARGB0,F,ACCESS
  54.                 RETURN
(#) asch válasza aroxol hozzászólására (») Jan 16, 2020 /
 
Lehet, hogy elsőre félreértettem az NMEA és a KML formátumot, és kicsit bonyolultabb valamit írtam le, mint ami valójában kell. Meg kicsit zavarosan is írtam, megpróbálom újra összeszedettebben.

De azt tartom, hogy amikor fix értékkel osztünk, akkor osztás helyett a reciprokkal való szorzással lehet helyettesíteni. Ez azért jó, mert a szorzás egyszerűbb algoritmus, és a végrehajtása gyorsabb is.

A reciprokot pedig egyszer kiszámolod előre a PC-den, vagy papíron az 1/60 értéket, és ezt mint konstanst beírod a programkódba, és ezzel szorzod be amit kell osztás helyett.

A fixpontos ábrázolás pedig úgy működik, hogy egész számokkal számolsz, de te - a programozó - tudod, hogy hányadik számjegyhez kell odaképzelni a pontot. Tehát:

* Az mm.mmmmm formátumból kitörlöd a pontot, marad ez: mmmmmmm (és tudod, hogy 2 egészed és 5 tizedesjegyed van)
* Az 1/60-at is fixpontosan ábrázolod akárhány tizedesre: 0.1666666666666... -> 1666666667
* Összeszorzod a kettőt sima egész szorzással, az eredmény valami ilyen lesz: cccccccccccccc
* Tudod, hogy hány egész jegyed és hány tizedesjegyed van az eredményben (ebben a konkrét esetben 0 egészed lesz, az összes jegyed eleve tizedesjegy az eredményben), az egész jegyeket levágod az elejéről. Ezzel megkaptad amit a KML formátumban a tizedespont utánra kell írni.

Amit még hozzá lehet tenni:

* a fixpontos ábrázolásból adódó hibát lehet - kell - becsülni. Annyi számjegyet kell használni, hogy ez kellően kicsi legyen
* a számolás végén ha levágsz a tizedesjegyek végéből, akkor hozzá lehet adni az utolsó maradó tizedesjegy felét, és akkor a levágás helyett kerekítés lesz a művelet.
* Számolhatnál binárisan is, akkor a számjegyek bináris jegyek, bináris fixpontosban kell gondolkodni. Általában ezt szoktuk csinálni, mivel általában az alap bináris aritmetika rendelkezésre áll - ugye a fordító és az alaplibek adják. De ebben az esetben egyszerűbb lehet inkább tizedesjegyeknél maradni a számolással, mert akkor a tizedes->bináris->tizedes átalakításokat megspórolod. Ezek pedig önmagukban vannak annyira bonyolultak, mint az egész feladat. Amit veszítesz a tizedes ábrázolással, hogy decimális szorzás libet kell bányásznod vagy írnod, és erre sejtésem szerint kevesebb példa lesz készen a neten. Viszont könnyebb nyomonkövetni a debugger RAMdump ablakában a folyamatot
(#) aroxol válasza asch hozzászólására (») Jan 17, 2020 /
 
Köszönöm, megoldottam. Sokat segítettél. Végül szoroztam 6-al, és a helyi értékek eltolásával hozzáadtam az eredeti számhoz.
(#) fotomen32 hozzászólása Jan 20, 2020 /
 
Üdv
MPLAB bal kapcsolatba lenne kérdésem.
Teljesen kezdő vagyok így elnézést ha nemjól kérdezek.
Van egy programom ami egy asm és 4 inc fájlbol áll ebböl kellene előállítani a hex fájlt amit beégetek a PIC be.Ezt hogyan kell csinálni?
(#) bbalazs_ válasza fotomen32 hozzászólására (») Jan 20, 2020 / 1
 
A régi mplab vagy az x-es?
A régiben tudok segíteni:
Project wizard, pic tipusát megadod, a file-ok helyét megadod. Linker, assembler helyét megadod.
Utána a source file-hoz megy majd az asm (odahúzod vagy add)
Az other files-ben az inc-eket tedd.
Ha ez megvan, már le kell tudnia fordulni a build opcióval, fent van egy ikonban.
Az output képernyőt teleköpi üzenetekkel, ha a vége fekete build successful, akkor jó.
Ha piros failes, akkor nem csinált hex-et, valami baja van, általában ki is írja a gondot.
Ha a hex megvan, akkor a programmer-ben kiválasztod a pickit2 vagy 3-at, amid van.
Ha a programozó inicializált és kiirta a reviziót, akkor jó. Utána a fenti kis ikonok közül az első a write program. Kész is.
Sajnos a legtöbbször azt írja ki,hogy nem kapcsolódott a PIC-hez, nem talált mikrovezérlőt.
Ilyenkor megpróbálkozhatsz a saját tápjával adni neki a feszültséget (beállítható a fesz a programmer menüjében, alapból ki van kapcsolva). Értelemszerűen az áramköröd belső tápját ilyenkor nem szabad működtetni.
Ha máshogy értelmezem a kérdésedet, akkor csak a hex-et akarod létrehozni. Ez megy egy dos-os mpasm progival is. Az asm progiban legyenek benne az inc file-ok include-olva a megfelelő helyen.
Ha csak egyszer kell, küldd el nekem és lefordítom...
(#) fotomen32 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
A 8.1 van nekem azzal próbálkoztam és végül sikerült.
Köszönöm szépen a segítségedet.
(#) jordskott hozzászólása Jan 27, 2020 /
 
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, ha van egy forráskódom tetszőleges PIC-hez, az angol nyelvű kijelzést ha lefordítottam magyarra, hogy tudom beleírni a forráskódba, mit kell keressek, amiben átírhatom?
(#) Pali79 válasza jordskott hozzászólására (») Jan 27, 2020 / 1
 
LCD-n megjelenített szövegre gondolsz?
(#) jordskott válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
Igen.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2020
(#) Pali79 válasza jordskott hozzászólására (») Jan 27, 2020 / 1
 
Hát ezt csak tippelni lehet, de nagyobb mennyiségű szöveg általában táblázatba van rakva időjelek között. Ha kisebb mennyiség akkor akár betűnként is lehet bárhol a forrásban.
Következő: »»   1105 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem