Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   329 / 367
(#) jani1987 válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
A 0,47 ohm egy wattos kevés mert melegszik. Még a két darab is.
(#) erbe válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
0,17 Ohm kellene neked. Mondjuk két db 0,33 Ohm-os párhuzamosan.
(#) Ghoost hozzászólása Jan 29, 2020 /
 
Sziasztok, szép estet!
Szűkségem lenne egy külön álló szekundere a toroidomon, kb 500-700mA terheléssel dolgozna.
A kérdésem, hogy Ti milyen áramsűrűséggel számoltok nem állandó, de hosszú üzem időt feltételezve?
Avagy használhatok-e a villanyszerelési boltokban kapható szigetelt vezetéket a megvalósításra?
Köszönettel, minden választ. Ghoost
(#) granpa válasza Ghoost hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
2.5-3 A/mm2. Kívül lesz jól hűl. A "villanyszerlős..", kutyaütés. 0.6-os MZ elég lesz.
(#) erbe válasza Ghoost hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Nem írtál feszültséget. Ha 2-3 menet, bármi megfelel. Többhöz inkább zománchuzal.
(#) kaqkk hozzászólása Jan 30, 2020 /
 
Egy kérdés : Mennyi lehet a voltonkénti menetszám egy 630W os toroid trafónál ? Szeretnék egy plusz szekundert rátekerni 10 v feszültségre és kb 100mA ra , de a próbálgatás elég körülményes lenne (lágyindító- többszöri ki-be szerelés)
(#) granpa válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Ezt nehéz megsaccolni, de kb. 1-1.5 Tekerj rá ~0.25-ből 15-20 menetet, több kivezetéssel.
(#) Ódenka válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 30, 2020 / 1
 
Az adott, elképzelt menetszám 3/4-ét, majd 1/4-ét külön tekerd fel és 4 féle feszültséged lesz.
Külön a két tekercs 2 féle
Sorba a kettő, 3.féle
Ellenkötve 4.féle
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
(#) Elektro.on válasza Ódenka hozzászólására (») Jan 30, 2020 / 1
 
Csak egy kis megjegyzés.:
Ha a 2/3 -nak ellen köti az 1/3 -od, 1/3 -ad marad.
Amire te gondoltál az 1/4 - 3/4 . Itt lenne 4 feszültség színt.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
(#) Ghoost válasza erbe hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Sziasztok!
granpa és erbe; köszönöm a válaszotok.

Kb 8-9VAC-ra lenne szükségem.
Tapasztalatból kb 3V/10-menet. ergo 30 menet lenne a szükséges.
A zománc huzallal az a félelmem, hogy a munka közbeni mágnesestérben történő "mozgolódás" miatt a huzal szigetelése nem kopik le, ezzel menet zárlatot okozva?
Sajnos lakkozni nem tudok.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
(#) Ódenka válasza Elektro.on hozzászólására (») Jan 30, 2020 / 1
 
Csak a rend kedvéért.

Ódenka - Eredeti hsz 10:58
A hozzászólás módosítva: 10:59
Elektro.on - eredeti hsz: 10:59
hozzászólás módosítás 11:00
Szóval magamtól is rájöttem, most szólj, hozzá, mik vannak...
(#) granpa válasza Ghoost hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Nem koptatja ki magát.
(#) jani1987 hozzászólása Jan 30, 2020 /
 
Tekercseléshez kérnék tanácsot. Gyakran megesett, hogy a tekercselés nem a sor végén ért véget hanem valahol közben. A következő huzalnál ezen a végponton kellene átesni anélkül, hogy a menet össze csúszna. Mit tanácsoltok? Próbáltam érthető rajzot készíteni.
(#) Ódenka válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 30, 2020 1 /
 
Például így.
(#) Elektro.on válasza Ódenka hozzászólására (») Jan 30, 2020 / 2
 
A Tanulság az, hogy nem szabad azonnal reagálni egy hozzászólásra.
Meg kell adni az időőt a z esetleges módosításra.
Legközelebb kivárom.
(#) Ge Lee válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Két lehetőséged van. Az egyik, hogy hézagosan tekersz, hogy az a fél sor kitöltse a cséve szélességét (műszakilag úgy lenne jó). A másik, hogy kitöltöd szigetelőanyaggal a sor megmaradt részét, esetleg ha nem lesz ott meleg akkor hasonló átmérőjű damillal végigtekered, de a szigetelőanyag a korrekt.
(#) kaqkk válasza granpa hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Akkor a 2 menet/volt értékkel nem nagyon lövök mellé ? Nem lényeges a pontos feszültség ,5V lesz belőle egyenirányítás stabilizálás után . Köszönöm a segítséget .
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2020
(#) tuko hozzászólása Márc 11, 2020 /
 
Valaki megtudná mondani annak a könyvnek a címet amiben a transzformátor készítése van leírva?
(#) jani1987 válasza tuko hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
Attól függ milyen terjedelemben kéred. Nekem a Magyari féle könyv kimeríti az információ igényt.
(#) Ge Lee válasza tuko hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
Nem nagyon láttam még ilyen könyvet, lévén nem nagyon lehet házilag trafót készíteni. Nincs hozzá ötvözött lemez alapanyag, vágógép, egyebek. Tekercselni lehet, ha megvannak hozzá az anyagok. Ha tekercselésre, méretezésre vagy kíváncsi ahhoz nem kell könyv, több cikkben le van írva, valamelyik régi RT újságban is, a számolása egyszerű.
(#) erbe válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
Idézet:
„nem nagyon lehet házilag trafót készíteni.”

Egykor, úgy 40 éve, a MÉH telepen vettem 60 kg-nyi bontott trafólemezt. 2000 * 595 *0,5 mm. Házi készítésű karos ollóval felszeleteltem 85 mm szélesre. Bádogossal készíttettem 20 cm átmérőjű, azonos magasságú csődarabokat. Ebbe beletekertem a 2 m-es szeleteket, míg ~65 mm átmérőjű lyuk maradt. Leszigeteltem és megtekercseltem hegesztőtrafónak. A 4-ből 3 db tudomásom szerint még üzemképes.
Ha kell valakinek, a lemez fele még megvan. Ma már nem divat a tekercselt hegesztőtrafó.
(#) tibibalogh520 válasza erbe hozzászólására (») Márc 12, 2020 /
 
Jól értem, hogy toroid trafót készítettél?
(#) erbe válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Márc 12, 2020 /
 
Azt hiszem, elég alaposan leírtam.
Igen.
(#) sebestyen_ferenc hozzászólása Ápr 9, 2020 /
 
Jo napot!
Van egy EI típusú transzformatorom mag mérete 32x51,5.Kérdésem az lenne, hogy nem tudom EI lemeznek a számat,táblázatban is néztem, de nem találtam meg. Csatolok egy képet a lemez adataival feltüntetve.
(#) pucuka válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Talán picit számolni is lehetne, kellene.
Megnézed, hogy mekkora a pakett vastagság, azt elosztod a lemezek vastagságával, és máris megvan, hogy minimálisan hány lemezre van szükséged.
De ha kicsit figyelmesebben olvasod a táblázatodat, benne van, hogy hány lemez kell 0,35, és 0,5 mm lemezvastagság, és szabványos vasmag keresztmetszet esetén. Ha nem szabványosra készíted, számolni kell.
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2020
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 9, 2020 / 1
 
Idézet:
„Talán picit számolni is lehetne, kellene.”

Én még soha életemben nem csináltam transzformátort táblázatból, igazán azt sem értem az miért/mire jó?
Nálam a: Mire kell/Megmér/Kiszámol jobban bejön.
(#) Alkotó válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Csak találgatok, de azt feltételezem, hogy a kérdező nem a lemezek darabszámát keresi, hanem azonosító számot, ami alapján a táblázatát felhasználhatná a méretezéshez (csak a táblázatában pont ez a lemez nincs benne).
(#) Ge Lee válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Hiszen magad mérted meg, az egy EI96. Hogy mennyire szabvány egyébként az részletkérdés, mert mára ahæny gyártó annyi szabvány. De, alapvetően a hosszabbik oldal mérete hordozza a típus jelölését, ha 75mm lenne akkor EI75-ös vasmag lenne. Amúgy meg teljesen mindegy hogy milyen táblázatban van vagy nincs benne az adott méret, mert nem az képezi a számítások alapját.
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 9, 2020 / 1
 
Ha jól sejtem egyszerűsíteni akar. Csévét neki oszt usgyi.
(#) erbe válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Ez valamelyik HGL fojtó magja. Most nincs kedvem felmászni a padlásra megmérni, ott még van néhány.
Talán a 125-ös, de a csomagvastagság több.
Következő: »»   329 / 367
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem