Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   740 / 959
(#) sany válasza KTobi hozzászólására (») Jan 30, 2020 / 1
 
Itt pdf dokumentum, most találtam a Google barátunk segítségével. Lehet ebből tudsz majd ötletet meríteni.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
(#) elektrorudi válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 31, 2020 / 1
 
Villámvédelmi tanfolyamon is mutatnak olyan fényképet, ahol a villám nem a legmagasabb épületbe csap be, sőt. A legmagasabb szintű villámvédelem kiépítése is csak csökkenti a villámáram hatását, illetve a becsapódás valószínűségét (Villámvédelmi kockázatkezelés), de nulla sosem lesz.
Más nézetek szerint, a templomokra nem is kell villámvédelem, hiszen azok eleve védve vannak a ménkűtől.
(#) sany válasza elektrorudi hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Az lehet,hogy védve vannak, de régebben nem voltak felszerelve "harangozó" elektronikával.
(#) kapitany14 válasza kapitany14 hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Sziasztok
Ismet segitseget kernek. Nos ugy nez ki, hogy 3 fazis elerhetetlensege miatt, 230-rol kellene uzemeltetnem. Bementem a villanyboltba, vettem egy üzemi kondit, 410V-100uF. Közben az elado megkerdezte, hogy biztos üzemi kell, nem indító? Elbizonytalanodtam, és elbizonytalanodtam az emlekeimben is. En ugy gondolom, hogy ehhez a motorhoz eleg csak üzemikondi a segédfázis miatt. Vagy kell indito is? Es az üzemikondi erteket jol szamoltam? 1,5 kW-os motorhoz kb 100µF kell? Nekem valahonnan az remlik hogy 2,5 kW-ig kW-onkent 70 µF kell. Bar a fizikajat nem ertem/nem tudom, hogy miert ennyi.
(#) Atis57 válasza kapitany14 hozzászólására (») Jan 31, 2020 / 1
 
Szia!

A segédfázis fázistolása -végső soron a nyomaték miatt.
Az áramfelvétel megmérésével kell kiválasztani , meg ne melegedjen.

Az üresen járó motorhoz valóban a tankönyvi 75µF/kw kell.
de ez változhat ventillátor/ szivattyú esetén 20.40µF , kompresszor esetén meg 80-120µF ra is.
Ha inditó kondi is kell, akkor a 100µF környezetében + az üzemi.
(#) llax válasza elektrorudi hozzászólására (») Jan 31, 2020 / 1
 
A (lecsapó) villám több típusa közül csak a leggyakoribb, felhőből induló negatív villám (van "felcsapó" formája is) ragaszkodik (nagy eséllyel) a villámhárítóhoz. De még annak is a kisebb áramú, több ágú ellenkisülései néhányszor 10 méteren belülről bármiből indulhatnak, csak a főkisülést vezeti le a villámhárító.
A sokkal ritkább pozitív villám vagy földről induló, "felcsapó" negatív ellen csak nagyobb nyílások nélküli Faraday kalitka a biztos védelem...
(#) kapitany14 válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Ez a motor áttétellel egy körfűrészt fog meghajtani/megforgatni.
(#) uniman válasza kapitany14 hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Rossz fórumba tévedtél...a villanymotorról máshol értekezünk!
(#) voodoo hozzászólása Feb 1, 2020 /
 
Sziasztok szakértők!

Kérdésem lenne.
Adott egy kétvezetékes rendszer, hozzá két lakás van. Az egyikben (2.es lakás) megoldottam az új vezetékek, konnektorok bekötését, osztódoboz FI stb. De a másik (tehát az 1.es lakásban) nem tudom mi van, hova kószálnak a vezetékek, van -e közösítés vagy nincs, tehát nincs is hozzá közöm, de hogy most beraktam a FI relét ezzel a PEN vezetőt összekötöttem a PE-vel (igazából azt se tudom, hogy eredetileg össze volt-e kötve, így használták.) Mi a véleményetek erről? Az ábrán látható módon kötöttem be nekik.

Tehát a másik lakásban véletlen meghibásodik egy készülék, akkor azt átmehet simán a másik (2-es számú védett lakásba is)?

bekötgif.gif
    
(#) sany válasza voodoo hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
A földelés még belefér, de ha a villanyóránál közösítve van PEN-nek, akkor bizony tilos közösíteni a nullát és a PEN-t.
(#) voodoo válasza sany hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Nem PE-t szerettél volna írni? Tehát a Nullát és a PE-t tilos közösíteni. Mert most így nem értem.
(#) sany válasza voodoo hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Ha netán, közösítve van, akkor PEN.
(#) voodoo válasza sany hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Tényleg elvesztem az infóba.

A PEN én tudtommal az ami nincs közösítve, mert az egy egyszál vezetékes szolgáltatói földelés -üzeminulla- tehát a trafó csillagpontja. A földelést a ház oldalában lévő rúd adja. De ebbe a rúdba vezettem bele a zöldsárgát is, meg a PEN vezetéket is. Egy közös fővezetéki sorkapoccsal.
Vagy így nem jó?
(#) gyuszo válasza voodoo hozzászólására (») Feb 2, 2020 /
 
A fogalmi zavart az adja, hogy nincs közösítés. Szétválasztás van.
A PEN vezető van szétválasztva PE-re és N-ra.
A szétválasztás után van a FI-relé és utána összekötni tilos.
(#) hobitibi hozzászólása Feb 2, 2020 /
 
Használható tippet szeretnék kapni egyszerű vezeték kiépítésére,a régi vezeték helyett"alumínium".
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2020
(#) sany válasza voodoo hozzászólására (») Feb 2, 2020 /
 
A villanyóránál csak meg kellene tudni, hogy szétválasztás történt-e.
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Feb 2, 2020 /
 
Ha felújítás volt, úgy kellett történnie.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2020
(#) gyuszo válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 2, 2020 / 1
 
PEN vezető szétválasztása
A felhasználói hálózaton csak akkor alkalmazható két-,
illetve négyvezetős rendszer (PEN-vezető), ha ez
műszakilag kikerülhetetlen.
TN rendszer esetén a PEN vezető PE-N szétválasztása a
csatlakozó főelosztóban lévő csatlakozási pontnál, – vagy
ha ez műszakilag nem lehetséges – a csatlakozási pont
után pl. a méretlen főelosztóban, a betápláló fővezeték
végpontjánál történhet.
Bővebben: Link Mint a képen.
Ezért tettem fel, van mit mutatni, mint példát.
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2020
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 2, 2020 /
 
Akkor bizony nem jó a bekötés.
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Feb 2, 2020 /
 
Indokold meg, hogy miért nem.
(#) pucuka válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 2, 2020 /
 
Végigfutottam az írást, amit linkeltél. Hááát, a villanyos kollégáknak lesz még némi bíbelődni valójuk, mert ez az összeföldelek mindent mindennel (egyenpotenciálra hozás) EMC szempontból kemény dolgokat vet fel. A legnagyobb gond lehet, hogy az egyenpotenciálra hozás során sok földhurok alakulhat ki, ami ha jelentős harmonikus áramok alakulnak ki, elég nagy gondot tud okozni. Persze a szűrőzés segít, de egy külső, villám beütésnél szinte semmit. Ez a villámcsapás másodlagos hatásának egyik fajtája. Szerencsére lakóházaknál nem túl sűrűn fordul elő.
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 2, 2020 /
 
Nem a Te esetedben.
(#) kameleon2 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 3, 2020 /
 
Ha rendesen ki van alakítva EPH csomópont, akkor nem lehet földhurok.
(#) pucuka válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 3, 2020 /
 
Igen, csak ha a védővezető 30 m -nél hosszabb, az már nagyfrekvenciásan nem földpotenciál. Ha meg megint leföldeled, akkor ott a földhurok, amit egy jóképű villám jól meggerjeszt. Aztán emelik a kalapjukat az ÍC -k a jól összeföldelt berendezésekben. Volt már ilyen, igaz nem lakóépületben. De az ördög, nem alszik.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2020
(#) kameleon2 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 3, 2020 /
 
A földeléssel primer tapasztalataim vannak. Ha van földelés - még ha magasabb is az ellenállása a hosszabb vezeték miatt, de nincs földhurok - az a kisebb baj. Én a saját bőrömön tapasztaltam meg, mennyire nem mindegy, hogyan van kialakítva a földelés. Ha "FA" szerkezetű, akkor jól tud működni. Azaz mindig kell egy törzs - ez a földpontod. Ha mindig a törzs felé földelsz - egyszerűen nem tud hurok képződni. Most éppen jobb ábrát nem találtam, de a könyvtárszerkezet is hasonlóan épül fel a számítógépeknél. Én ezt követem évek óta - és nincs gond. Nyilván ez családi házas övezetben 100%, de egy ipari projekt más, összetettebb. Arra érdemes még figyelni, hogy a keresztmetszetek is megfelelhessenek a "FA" felépítésnek. Azaz ahol a törzs van, ott kell legizmosabb legyen a vezetéked.

tree.png
    
(#) Atis57 válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 3, 2020 /
 
Szia!

Szép ábra !

De ha ebből 4-t egymás mellé teszünk?S berajzoljuk a vas csöveket is. ? viz, gáz szellőzés, fűtés.
No és a földelések?
Akkor mi lessz a hurkokkal.? Mert a hálózat vezetékei is mindnehová bemennek.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2020
(#) kapitany14 hozzászólása Feb 5, 2020 /
 
Sziasztok
Ilyen regi 3 fazisos műhely csatlakozónak melyik a földelő érintkezője (zöld/sarga)?
(#) Gafly válasza kapitany14 hozzászólására (») Feb 5, 2020 /
 
Ne legyen igazam, de nagy valószínűséggel (>50%) össze van kötve a kettő...
Bontás/nézés/mérés nélkül semmit...

Valamint cseréld le (fázis sorrendre vigyázni!), ha már a kérdés is felmerült...
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2020
(#) KTobi válasza kapitany14 hozzászólására (») Feb 5, 2020 /
 
Normál szerelésnél (nézed a konnektort elölről, és alul vannak a "segédérintkezők)" a bal oldali.
Így rémlett és a netten rákeresve is ezt találtam. Ha nem ősrégi, mikor megbontod jelölve van benne (bele van öntve). Ma már más bevonatú is a két érintkező.
Példa
(#) kapitany14 válasza KTobi hozzászólására (») Feb 5, 2020 /
 
Szétszedtem, mind a kettő érintkező mellett van földelési jelzés, egyiknél be van karikázva a másiknál nincs...
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2020
Következő: »»   740 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem