Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   739 / 959
(#) DannyTorrence válasza Pumuckli hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Tetszik és még helye is lenne a beálló mellett.
(#) gyuszo válasza DannyTorrence hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Az földkábeles kivitelezés, ha ráér, mert annak 6 hónap az átlag ügyintézési ideje.
A legfontosabb azt jó lenne tudni, hogy az utcán a légvezeték tartó oszlop az utca melyik részén van, az úttest után, vagy előtte és van-e szilárd burkolat, vagy földút.
Egyébként, ha be van süllyesztve, elég 15 cm-re, mint a képen.
Ez egy 1 fázisos, 2 mérőhelyes, mivel a másik a vezérelt ( éjszakai)
Az utcától az épületen 1 m-en belül kell lennie.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2020
(#) DannyTorrence válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Az húzós. A háznál körbe beton van másfél méter szélességben. Az oszlop jó helyen van, az óra tervezett helyétől nagyjából 3 méterre és csak a járda van "útban". Viszont odáig meg a lakáselosztó fővezetékeit kellene elvezetni a betonon keresztül.
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Lenne egy tudatlan kérdésem.
Ha netán villám csapna az ereszcsatornába, akkor nem rántaná ki a csöveket a falból?
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2020
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Melyik csövet ?
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Mondjuk az összeset?
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Ez most a villanyszerelés oldal, nem a vicces-mókás.
De a villám, az erősségétől függ, sok mindenre képes. De amit mondasz még nem láttam .
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Rendben, nem viccnek szántam. Sajnos nálunk már előfordult, hogy a falban lévő csöveztetést, ami az ereszcsatornával párhuzamosan futott kitépte a villám a falból, kb. 2 m hosszan. Rossz helyre csapott. Pedig felfogóként a ház előtt egy nagy fa is áll. A vezeték és a ereszcsatorna között kb. 80 cm volt. Elméletben megtörténhet.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2020
(#) Pumuckli válasza sany hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Pont azért van a villámhárító, hogy ne az ereszbe csapjon... amúgy ha jól látom, a képen van a közelben jó magasa fa is. Ha tippelnem kéne, előbb veri telibe a fát a villám, mint az ereszt. Minket mondjuk nagyon "szeret" a villám, két évvel ezelőtt a kertben lévő egyik fát hasította ketté, tavaly pedig pont a ház mellé csapott be. (Nincs villámhárítónk)
(#) proba válasza sany hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Nekem úgy merült fel a kérdés, ha egy szoba körbe van csövezve, és van olyan cső amiben körbe van vezeték, akkor a szigetelés átütése után ( nyitott hurok nagy feszültség) lesz egy zárt hurok nagy árammal. Ez már akár falat is bonthat.
Nem tudom van e villámvédelem szempontjából ajánlott vonalvezetés egy helyiségen belül?
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Mármint, csak a képen látható összes csövet, nem a ház további részén. Bocsánat, ha félreérhető voltam.
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Elég érdekes az elmélet, de én tetőtartót még az ereszcsatornával párhuzamosan láttam.
A szolgáltató már csak így fogadja el az épület sarkán, ahol általában ereszcsatorna is van.
Az ereszcsatornát ebben az esetben át lehet az utca felőli részre szerelni, hogy távolabb legyen, kiegészítve egy villámvédelemmel. Ez megoldás lehet.
A tetőtartó magassága egyébként a tetősíktól nem lehet 1,8 m-nél magasabb, ez is egy újabb szabály ősz óta.
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
A tetőtartó a tetősíkon beljebb azért nem lehet, mert a padlástérben vízszinten elhúzás nem lehet.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Köszönöm a válaszod! Csak így a képről jutott eszembe a villám, az ereszt látva. De lehet persze ha bele is csapna nem okozna kárt, és lehet, hogy soha nem is fog oda csapni.
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Ezt a képet azért tettem fel így, mert még nincs bevakolva és jobban látszik minden. Már be is van vezetékezve a megfelelő vezetékkel. A földelőszonda 2,5 m mélyen.
A PEN szétválasztás a szolgáltató által elfogadott módon.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
(#) amda hozzászólása Jan 30, 2020 /
 
Sziasztok!
Vettünk egy fali lámpát aminek van földelése is.
A kérdésem az lenne hogy létezik olyan kapcsolós lengő vezeték, amiben van földelés is?
Eddig csak olyannal találkoztam amiben csak fázis és nulla van.
Lehet baj belőle ha csak kéteres kapcsolós vezetéket használunk hozzá?
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
(#) gyuszo válasza amda hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
3 eres vezeték kell hozzá a fázist kell csak megszakitani bekötni a kapcsolóba. A védővezetőt minden esetben tilos megszakitani. Tehát a nulla és a védővezetőt csak áthalad.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
(#) amda válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Köszönöm a választ!
Létezik ilyen szerelt kábel?
(#) gyuszo válasza amda hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Ha nem kapsz ilyet vagy megszereled a leírt módon, vagy megszerelteted egy villanyszerelővel.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Tegyük fel, hogy egy nagy erejű villám lecsap úgy, ahogy leírtad a házra.
Szerintem még mindig ez a jobbik eset, hogy a ház sarkából kitépi, mint belecsap a tető közepébe és az egész tetőt szétviszi. Akkor nagyobb a baj.
Villám ellen villámhárítóval lehet védekezni, legalábbis mérsékelni a bajt.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
(#) Atis57 válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Szia!

Az olyan villámról mi a véleményed , amelyik a Rk Templom tornya alatti bejáró Rézkilincsébe csapott bele.?Szét is dobta az ajtót.
Villámháritó is volt . s cik cakban kerülgetett mindent, hogy a kilincset elérje?
(#) gyuszo válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Nem szerettem volna ott lenni az ajtónyitásnál.
(#) KTobi válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Ha csak nemrégen nem volt alapos felújítás, akkor az a villámhárító főleg csak dísz lehet
Azt tudom nálunk mi van. Elvileg a torony tetejéről van önálló villámhárító, a tetőn ettől független van, "új szerelésű", az feltételezhetően működik. A toronyról jövő sodronynak a földelője szerintem már nem megfelelő. A toronyba fel van víve a három fázis (egy kábel) és mellette külön szálon a nulla. Földelés nincs. A toronyórát már egyszer tönkretette a villám.
Harangok vezérlését kel, hogy lecseréljem korszerűre (24Vos vezérlőjelek lesznek a 230V helyett). Komoly feladat lesz ott fent egy elfogadható EPH rendszert kialakítani, hogy ha megpróbálja a villám akkor semmi ne károsodjon.
(#) Gafly válasza KTobi hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
<troll>
A harang, mint nagy fémtárgy, is része az EPH-nak?
</troll>
(#) KTobi válasza Gafly hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Részben. A vasablakok, óralapok, számlap megvilágítás mint külső fém tárgyak, bent a harangmeghajtó motorok, a harangok fém járom-ai be lesznek kötve.
(#) kameleon2 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Nagyobb, mint 5 m? Emlékeim szerint az 5m-t meghaladó fémtárgyakat kell épületen kívül földelni. A harang épületen belül van és kisebb, mint 5m. Egy külső korlát, tetőjárda, bádogszegély, fém szellőzőcső más tészta.
(#) KTobi válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Rendben, ennek értelmében nem kell. Viszont egymás mellett lévő (karnyújtásnyira) (szigeteletlen) fémfelületetek amik között halálos potenciálkülönbség fordulhat elő.
Én nem hagyom ki, ha kötelező, ha nem. Ha valaki fent szerel akkor az nagy valószínűséggel én vagyok/leszek.
(#) sany válasza KTobi hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Idézet:
„EPH rendszert kialakítani...”


Milyen fajta vezetéket fogsz majd alkalmazni?
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Csakhogy ilyen is megtörténhet. Még régebben történt. Pont lecserélte a kb. 20 éves fogyasztásmérőnket az áramszolgáltató egy új darabra. Másnap nagy vihar volt, pont becsapott a villanyóránkhoz. Igaz villámhárító nincs a házon, de viszonylag sok fa van körülöttünk, de még is ide csapott. Persze tönkrement a mérő, jöhettek vissza. Szerintem azt mérőt hozták vissza, amit elvittek.
(#) KTobi válasza sany hozzászólására (») Jan 30, 2020 / 1
 
Kellene legalább 3-4 földelő nyárs. A földelést felvinni és a csomópontot megindítani 2 szál (25*4mm legalább) földelőszalaggal tervezem. Legalább egy szálat körbevinni a 3x3m-es toronyban és erre lehetőség szerint ugyan ilyennel rácsatlakoztatni a négy oldali vas ablakot (~1 méter széles, 3 méter magas). A nyíló szárnyak kapnak (1 vagy 2) 16mm2 hajlékony réz bekötést. Az óra számlapjai hasonlót, az óra közepén kimenő megvilágítást tartó fém csöveket még ki kell találnom, hogy kötöm be, de 16mm2 alá nem megyek.
A hátsó ablak alatt kicsivel húzódik a tetőgerinci villámvédelem, azt se ártana rákötni, mert fél méteren belül van. Azzal a rendszerrel ott közösíteném. A torony hegyéről a villámvédelmet pedig úgy gondolom tanácsos volna a föld alatt közösíteni a teljes villámvédelmi rendszerrel, azzal fent nem szeretnék közösködni.
Minden tanácsot szívesen veszek. Hasonlót sem csináltam még.
Következő: »»   739 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem