Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Okosotthon Raspberry-vel (olcsó inputok?)
Lapozás: OK   1 / 1
(#) SzakiLaci hozzászólása Feb 18, 2020 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, hogyan lehetne olcsóbban megoldani min. 64 db opto-leválasztott bemenet fogadását Raspberry-vel?
(Riasztókábelekkel vezetékezett házamban villámcsapáskor tönkrement a házvezérlő központ, az új panel 500eFt lenne, ezért Raspberry-vel akarom helyettesíteni.)

_ITT_ azt olvastam, hogy valaki megpróbálta közvetlenül rákötni az IO portokra, de folyamatos zavart eredményezett.

Amit egyszerűen nem értek, (talán mert nem ez a szakmám,) hogy ha egy 16 bemenetes I/O modult elő tudnak állítani olyan olcsón, hogy egy kisker bruttó 2000 forintért árulja, akkor a 8-as opto I/O panel miért kerül 20000-be? Szerintem bemenetenkénti 5-700 forint még elfogadható lenne egy házautomatizálásnál, de 2500 Ft már túl sok.
(Semmi szükség 3-30V mérésére, elég csak "null-kontaktot" figyelni... már ha így mondják?)

Tud valaki olyan megoldást, hogy ez megoldható legyen?
(Nem ragaszkodom az I2C buszhoz sem!)
Erre kizárt, hogy ne volna piac... (Pláne, ha DIN sínre lehet pattintani, hogy szépen beleférjen egy-egy kötődobozba!)
Én például máris vevő vagyok 4-5 db csavarozható 16-csatornás panelre Br. 9500Ft / db áron
(#) Bakman válasza SzakiLaci hozzászólására (») Feb 18, 2020 / 1
 
Az első linkeden gyakorlatilag csak egy IC van, mindenféle leválasztás nélkül.

A másodikon (drágább változat) már vannak optocsatolók és egy PCF8574-es IC is. Utóbbi kb. 500 - 600 Ft, egy egyszerű optocsatoló megvan vagy 100 - 150 Ft.

Ha magad nem tudod elkészíteni, akkor megveszed, ennek ára van, ugyanakkor senki nem tiltja meg, hogy alaposabban körbenézz. Ettől jóval olcsóbban lehet ilyeneket venni, pl. eBay-en is (opto isolator). A másik kérdésedhez a keresési kulcsszavak: din rail pcb mount.
(#) vargham válasza SzakiLaci hozzászólására (») Feb 18, 2020 /
 
Mert ez a legdrágább bolt Magyarországon. Túltesz mindenen.
(#) SzakiLaci válasza Bakman hozzászólására (») Feb 18, 2020 /
 
És tényleg! Nem is gondoltam arra, hogy simán külön CSAK opto isolator-t keressek!
Köszönöm az ötletet. Így máris sokkal gazdaságosabb a dolog.
Gondolom az 1-8ig tüskesort egy szalagkábellel egymáshoz kötöm és kész?
(#) Bakman válasza SzakiLaci hozzászólására (») Feb 18, 2020 /
 
Milyen tüskesor? Milyen modul? A válasz a kérdésedre: nagy valószínűséggel nem.
(#) SzakiLaci válasza Bakman hozzászólására (») Márc 1, 2020 /
 
Kedves Bakman!

Igazad lett.

Tényleg nem tudom, hogyan kössem össze a paneleket.
(Tudom, szégyen! De nem merek "próbálkozni", azután pedig dobni a kukába..)
Kérhetek egy kis segítséget?


Ott akadtam el, hogy:
- a 8as I/O panelen van 1db "ICC" pin (és persze P0..P7).
- a 16 portoson viszont van "GND" és "VCC" is!

- az opto leválasztón IN1 + G és U1 + G
- a relé panelen pedig "GND" és "VCC" ... (meg persze JDVcc a 12V-nak)

Kérdések:
0.) Miért van közösítve az opto panelen az összes GND?
(A bemeneti oldalon akkor is, ha lehúzom a jumpereket!) Nekem ez furcsa. Persze nem nagy gond, mert többnyire amúgy is közös szál megy ki a riasztókábelen (fehér) és a színesek a nyomógombok ás nyitásérzékelők visszatérői, de ez valahogy akkor is szembe megy számomra a "leválasztás" logikájával.

1.) Mit "illik" a nyomógomboknál kiküldeni a 12V + vagy - ágát, mielőtt beküldöm az Opto IN1..4-be?
2.) Az opto-nál az U1..U4 kimenet a P0..P3-re megy, a G pedig az ICC-re?
2.1) ... a 16-osnál akkor a VCC-t nem kell bekötni sehová?

3.) A relé modulnál?

Tehát lényegében az nem tiszta, hogy az I/O portok mit zárnak / zárjanak?
GND-t, vagy VCC-t ? Vagy ez attól függ, hogy I vagy O módban vannak?
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2020
(#) Bakman válasza SzakiLaci hozzászólására (») Márc 2, 2020 /
 
Vasárnaponként ilyenkor már alszom, mármint 20:00 környékén.

Ha lehet, egyszerre válaszolnék a kérdésekre egy határozott nem tudommal. A Rapsberry érzékenysége miatt én USB - UART modult használok, a kettő között pedig USB leválasztót. Az UART oldalon mikrokontroller van és olyan periféria, amilyet a feladat megkíván.

Nem használok ilyen modulokat mert a lehető legritkább esetben van pl. annyi relé a panelen, amennyi kell.

Az optocsatoló LED oldalán mindegy, hogy a 12 V-ot (vagy szinte bármennyit) szakítasz meg nyomógombbal, az a lényeg, hogy a tranzisztor és a "vevő" egység között a lehető legrövidebb legyen a vezeték.
(#) SzakiLaci válasza Bakman hozzászólására (») Márc 2, 2020 /
 
Köszönöm, értem.

A rendeléskor fontos volt a gazdaságosság (64+48 IO portnál azért már nagyon nem mindegy...)

- Milyen USB leválasztót használsz?
(Merthogy én sem direktben akarom rákötni ezeket az I2C buszra, hanem rendeltem 3db Ilyet... link)

- Hogyhogy "szakítasz meg nyomógombbal" ?
Az opto panel nem pont fordítva működik?
Azaz alapból NO, és ha rövidre zárom az "IN" oldalt 12V-tal, akkor zár a másik oldal is?
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2020
(#) Bakman válasza SzakiLaci hozzászólására (») Márc 2, 2020 / 1
 
USB leválasztó: Bővebben: Link. Amit te linkeltél az nem leválasztó.

Igen, én írtam fordítva. 12 V van a nyomógombnál/kacsolónál és azt adja tovább az optocsatoló felé.

Lehet spórólni mindenféle trükkel de annak valahol ára van. Nem pont olyan, sok/kevés relé, a relé nem bírja a kiképzést, mégsem elég zavartűrő stb.
(#) Johnycorp válasza SzakiLaci hozzászólására (») Márc 2, 2020 / 1
 
Szia.

Kicsit beleszólva a beszélgetésbe, részleges választ adnék.

Tehát ezek a relé modulok (amelyiken optócsatoló is van) elég érdekes felépítésűek.
Lásd a csatolt képet.
Ha megnézed, figyeld meg, hogy mely vezetékek mellé van írva potenciál-meghatározás. Azokat úgy kell elképzelni, hogy a panelen egy vezetősávon vannak.
Tehát a Vcc és GND pontokra kell neki 5V.
A J5 jumper legyen fent, így a relét kapcsoló tranzisztorok áramköre is kap 5V-ot.
(ez elvileg a kép bal oldalán a 3-portos csatlakozón a RY-VCC és VCC pontokat jelenti).
A GND az egész áramkörben közös!
Az áramkör kialakítása miatt az IN1--8 bemenetek mindegyike alacsony szintre kapcsol. Azaz, ha GND-re kötöd az adott bemenetet, akkor kapcsol be a relé.

Ebből kifolyólag az ajánlás (nekem ez működik).
A vezérlőpanel (Rapsberry, Arduino, vagy bővítőmodul) adott portjai menjenek a relémodul kívánt bemeneteire KÖZVETLENÜL.
A portok és az 5V közé legyen kötve egy-egy 2,2kΩ felhúzó ellenállás. Ez azért kell, hogy elkerüljük a bizonytalan állapotokat és a relé véletlen meghúzását.
Ezután az inicializálásnál ( setup() az Arduino-ban ) a kimenetként való beállítás után egyből magas szintre kell kapcsolni az adott portokat.
Majd a programban a működtetés azt jelenti, hogy alacsony szintre kapcsolod.

Nekem így megfelelően működik.
(#) Johnycorp válasza Johnycorp hozzászólására (») Márc 2, 2020 / 1
 
Kis kiegészítés a beszéltekhez.

Csináltam egy gyors skiccet a lényegről, remélem, hogy ez is segít.
Lásd a mellékelt képet.
(#) SzakiLaci válasza Johnycorp hozzászólására (») Márc 2, 2020 /
 
Nagyon szépen köszönöm, fantasztikus a rajz, tökéletesen átlátható!

Melyik ellenállásokat kell vegyem?
4.7K-nak Ez jó?
2.2K-nak pedig ez?
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2020
(#) Johnycorp válasza SzakiLaci hozzászólására (») Márc 2, 2020 /
 
Szívesen!

A 4,7kΩ megfelelő.
De a 2,2kΩ nem jó. A link egy 2,2Ω ellenállásra mutat.
Ez a 2,2k Ohm ellenállás
(#) SzakiLaci hozzászólása Márc 8, 2020 /
 
Állapotjelentés:
Nem tűntem el, továbbra is napi 12-14 órákat foglalkozom ezzel, de sajnos csak lassan haladok.
Pénteken érkeztek meg az ellenállások, most tanulok arról mi is a különbség a felhúzó stb. fogalmak között.
Az utóbbi 2 napban szinte semmi sem sikerült:
- Nem megy az I2C bus discovery, túl új a Raspberi 4-es (17.verz.) a
  1. gpio readall
-hoz.
- Nem sikerült még flash-elnem az AtTINY85-öt
- Megismerkedtem az MQTT-s megoldással, de kiderült, hogy nem támogatja a 8 portos IO paneleket, csak a 16-osakat...
- Felraktam olyan UI-t az OpenHAB alá (=minHAB) amiról kiderült, hogy már rég elavult és összeomlasztja a rendszert. (De persze ezt sehol sem írják a help-ben és le sem vették a telepíthetőek közül)

...
Összefoglalva: egyenlőre még egyetlen bemenetet vagy relés sem sikerült kapcsolnom, de közben gyűlnek a normál munkáim.
(#) SzakiLaci hozzászólása Márc 12, 2020 /
 
Jó hírek:

1.) véééégre sikerült az USB>I2C adaptert Flash-elni.
A trükk az volt, hogy a micronucleus github "hibajegyek" alatt találtam egy linket, miszerint valaki átírta (Fork-olta) az eredeti lib-... drájver helyett WinUSB-sre:
Letölthető EXE...

2.) Most már látja a Raspberry az I2C BUS-okat + a ráaggatott eszközöket.
Itt a leírás, hogyan kellett aktiválni: Enable I2C on Pi

3.) Ami gond, hogy nem lehet egyszerre több eszközt úgy rádugni, hogy előre meghatározható legyen, melyiknek melyik BUS-ADDRESS lesz kiosztva
Eddig még nem kaptam rá választ. (Topik itt...)

... most összeforrasztok egy alap 8+8-as I/O tesztet, aztán bekonfigurálom hozzá a szoftvert, és megnézem a reakcióidőt. Sokan azt írják, hogy marha lassú lesz. (>500ms) ... amit nem akarok elhinni.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem