Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Földelt kimenetű erősítők
Lapozás: OK   7 / 15
(#) Karesz 50 válasza jimmi12 hozzászólására (») Márc 5, 2020 / 2
 
Itt van egy általam kalkulált hozzávetőleges alkatrészlista. Nincs benne a hűtőborda, a trafó, a ki-bemeneti csatlakozók, a doboz és talán még néhány apróság (csavarok, távtartók, stb...). Olyan 30-60 ezres alkatrészköltséggel lehet számolni attól függően kinek mi van otthon a "fiókban". Ennyit sajnos áldozni kell rá, de azt gondolom bármely más végfokot megépíteni sem jár kisebb költséggel.
A trafón nem tudom mennyire érdemes spórolni... én nem tenném. Legolcsóbb megoldás az lehet ha tekertetsz két független szekunderrel 56VAC-re egy 250-300 VA-est.
A kapcsolóüzemű táptól óvakodnék.
(#) jimmi12 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Márc 5, 2020 /
 
Végül is van otthon egy TCA 270-1 trafóm, az jó lehet áttekert szekunderrel. Mekkora szekunder áramokra kell méretezni?
(#) Karesz 50 válasza jimmi12 hozzászólására (») Márc 5, 2020 /
 
Ez adódik a trafó teljesítményéből: 270VA/112V=2.4A
(#) deebo válasza Karesz 50 hozzászólására (») Márc 5, 2020 /
 
30-40w kimenő teljesítményhez miért kell 100VA-nél nagyobb terhelhetőségű trafó?
(#) Alkotó hozzászólása Márc 5, 2020 / 4
 
Ha kevésbé színvonalas építés is szóba jöhet, illetve a folyamat egy kezdeti szakászát is lehet már értékelni, akkor nekem is van az asztalon egy működő példány.
A körülmények fényévekre vannak a teszteléshez minimálisan elvárhatótól, de még így is rendkívül meggyőző a kapcsolás. Olyan mint egy csinos nő. Nem lehet szótlanul elmenni mellette, vissza kell fordulni utána.
A képek minősége is bizonytalan, mert a fény is kevés, és a rögzítő eszköz sem kikezdhetetlen, de nekem így is örömet okoz ez a készülék.
Mindkét csatornán mértem feszültséget a 0,1R-os ellenállásokon, rövidre zárt bemenettel, és a mérőpontokat is megmértem TP1-hez képest (mint féltápfesz ellenőrzés). Az offszet állító trimmert egyáltalán nem tekertem sehová, de beültetés előtt pontosan középállásba tekertem.
"A" csatorna
UR26 = 1,9 mV; UR27 = 2,0 mV; UTP2 = 45,10 V; UTP3 = 45,09 V
"B" csatorna
UR26 = 1,6 mV; UR27 = 1,7 mV; UTP2 = 45,31 V; UTP3 = 45,27 V
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2020
(#) Karesz 50 válasza deebo hozzászólására (») Márc 5, 2020 /
 
Csak...
De még módosítok... mi a gondod ezzel?
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2020
(#) tothbela válasza deebo hozzászólására (») Márc 5, 2020 /
 
Talán az is beleszól a hangképbe. Van nálam olyan monoblokk, ami nem sokkal nagyobb teljesítményű ettől, de fél kVA-es traffancs van benne, meg 8db 10000µF/50V- os puffer. Végül is a motor benzinnel megy, az erősítő meg villannyal.
(#) Karesz 50 válasza tothbela hozzászólására (») Márc 5, 2020 /
 
Azt meg "ijedtemben" el is felejtettem mondani deebo-nak, hogy nálam pl. 130W/4 Ohm...
(#) TAttila77 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Márc 5, 2020 /
 
Szia. Ez a földeltből jön ki?
(#) Karesz 50 válasza TAttila77 hozzászólására (») Márc 5, 2020 /
 
Abban a topikban vagyunk.. nem?
(#) deebo válasza Karesz 50 hozzászólására (») Márc 5, 2020 1 /
 
Gondom nincs, csak egy szűkös költségvetésű embernek nem feltétlenül kell szerintem 300VA-es trafót javasolni, elég lehet neki a 100VA bőven és ezzel jelentősen csökkenthetné a költségeket, műszakilag semmi sem indokolja a hatszoros terhelhetőséget.
(#) TAttila77 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Márc 5, 2020 /
 
Nem olvastam most végig ki mit írt utóbb, mert nem értem rá. Azt hittem valamit vcsináltál még vele, hogy ennyit mértél.
(#) Gery78 válasza jimmi12 hozzászólására (») Márc 5, 2020 / 1
 
Én egy ilyen régi BEAG toroiddal hajtom az erősítőt, ez a szerkezet 2x48V-ot ad le nekem. Azt nem tudom, hogy hány VA-es ez a trafó, de szép nagy darab az biztos. Kb. 17cm az átmérője, és egy 250W-os erősítő ment róla. Ez a BEAG EBE5310 trafója, ilyenem van hozzá. Szerintem nem járnál jól kapcsolóüzemű táppal, mert költségben hasonló nagyságrend lenne, mint ha tekertetsz hozzá trafót.
(#) nandika76 válasza jimmi12 hozzászólására (») Márc 5, 2020 /
 
Szia!
Az én 250Va-es trafómat ne vedd alapul, mert nálam ez, hogy is mondjam "egyfajta perverzitás" inkább túlméretezem minthogy fulladozzon egy esetleges keményebb meghallgatás alkalmával.
(#) nandika76 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Márc 5, 2020 /
 
Szia Karesz 50!
Ne haragudj a kérdésemért, te a hálózati trafót honnan szerezted be?
Nagyon tetszik az ára ha az amit írtál a listában kettőre vonatkozik.
(#) Alkotó válasza nandika76 hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
A 14000 Ft egységár (felül ki van írva a listában). Amit az én fotómon látsz, az is e körül mozogna alapkivitelben..
A toroidok árát jelentősen befolyásolja a "milyenségük". A vasanyag válogatása, az alulgerjesztés, az impregnálások (3db, vas+primer+szekunder), árnyékolás, esetleges gyantabeöntés a rögzítéshez, a kivezetések egyedisége stb. akár megduplázhatják az alapárat. Viszont ezért az "alapkivitel"-től lényegesen jobb termékhez jutsz. Véleményem szerint a vasválogatás, a teljes impregnálás és az alulgerjesztés mindenképpen célszerű (ez kb. +50%), a többi "csicsán" érdemes elgondolkodni.
(#) tothbela válasza Gery78 hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Szia!
Ennek a topológiának csak olyan tápegység felel meg, amely nem tud a hálózat felől zavart vinni a szekunder oldalra. Ez ugyanis a kimenettel együtt egyszerre követi a hangfrekvenciás jelet. Beigazolódott hogy nem okoz problémát az 1-2nF értékű P/S kapacitás, de itt csak hálózati 50Hz van a primeren, így nagyon kicsi a jelváltozási sebesség. Ez olyan kis áramokat jelent, hogy a végfok minden probléma nélkül elviseli.
Egy szoros csatolású transzformátorral szerelt SMPS viszont nagy meredekségű soktíz kHz-es jele már nem biztos hogy nem hozná ki a sodrából az erősítőt. Ami megoldást jelenthet, az egy laza csatolású rezonáns táp. Abban sem a P/S kapacitás, sem a kapcsolási meredekség nem túl nagy. De felmerülhet egy kérdés. Árulnak-e ilyet, és ha nem, akkor olcsóbb lehet megtervezni és legalább olyan minőségben legyártatni hozzá a nyákot mint maga az erősítő, vagy inkább az eredeti koncepció maradjon.
(#) Ge Lee válasza jimmi12 hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
A linken megnézhetsz néhány toroidot konkrét árral, 55-60V szekunderre és 100-160VA teljesítményre szűrtem, a legalja 6902Ft bruttóban, ez 100VA-es. A gyártóról nincs személyes tapasztalatom. Ami még olcsó opció ha használtan veszel valamelyik hirdetési oldalon, de én azokkal úgy vagyok, hogy ha örök életre szánom akkor bizony szét kell bontani, és a primert házilag impregnálni kell, anélkül esetleges az élettartama, ami lehet még 20 év is akár, de lehet pár hónap is.
(#) Karesz 50 válasza nandika76 hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
https://toroid-transzformator.hu/

Innen. Nem számol fel semmi pluszt az alulgerjesztésért és a vákum-impregnálásért. Nekem 25600 Ft-ba került szállítással együtt a két darab 200VA-es (de ebben van valami egyéni szimpátia kedvezményem, mert ezen a környéken lakott).
(#) Karesz 50 válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Én gyakran rendelek a TME-től, de ha zajtalan trafóra vágyom akkor tekertettem a fent belinkelt céggel, vagy az Elektris-szel. A TME-től legutóbb berendelt trafóm 3x30V helyett 2x34V-osra sikeredett a Cseheknek, de már ki is vették a listáról. Amúgy megbízható cég, ugyanazokkal az árakkal, mint a LOMEX.
(#) Karesz 50 válasza deebo hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Az a néhány Watt többlet nem növeli jelentősen a költségeket, a Watt-ok hiánya viszont jelentősen befolyásolja a hangminőséget. Neked ezt igazán illene tudnod.
(#) jimmi12 válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
A válasz neked érkezik, de köszönöm mindenkinek! Egyenlőre jegelem a témát, rendelek egy garnitúra nyákot, aztán szépen lassan beszerzem a hiányzó alkatrészeket. (na meg feltúrom otthon a "sufnit", hátha akad valami használható trafó)
(#) jimmi12 válasza tothbela hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Árban szerintem olcsóbban ki lehetne hozni egy rezonáns tápot, Cimpota és Skori fórumtársnak biztosan lenne rá ötlete, de szerintem Ge Lee is tudna javaslatot tenni ez ügyben.
(#) Istvanpisti válasza jimmi12 hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Most tett fel valaki 2 db 2x43 V szekunder feszültségű BEAG transzformátort az apróhirdetésbe...
(#) jimmi12 válasza Istvanpisti hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Köszi, láttam, sajnos posta nem játszik, esélytelen
(#) tothbela válasza jimmi12 hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Az igaz, de még nem történt kísérlet evvel (vagy ezzel) az erősítővel kapcsolatban. Azért írtam a minőségi nyákkal szerelt rezonáns tápot, mert barkács nyák esetén igaz hogy olcsóbb, de én az 50 Hz-es toroidot is magamnak tekerem. Az még olcsóbb. Persze egy teszt mutatná meg hogy mit mutat. Csak a hibátlan prototípus után lehetne véleményt alkotni. Amúgy biztosan életképes lehet, de is megeshet, hogy miatta ugyanolyan tucat erősítő lenne ebből mint sok más tervezésből.
(#) deebo válasza Karesz 50 hozzászólására (») Márc 6, 2020 1 /
 
Én azt tudom, hogy amíg el nem éri a tápfesz határt és visszacsatolt az erősítő, nincs befolyásolva a hangminőség, pláne, ha egy otthon használt erősítő kivezérlése 20% alatti. A pufferrel nem szoktam spórolni én sem, de a trafókat általában alul is méretezem, mert minek több, az erősítő úgyis pufferből dolgozik a tápfeszültség pedig terheléskor mindenképpen esik.

Ha elfogadjuk, hogy a kimeneti csatolókondenzátorok hibáit a visszacsatolás kompenzálja, akkor az eső tápfeszültség hibájának kompenzációját is el kell fogadnunk.


Ami a költségeket illeti, a TME-nél egy 2x30V 160VA trafó 7600Ft, ugyanez 300VA-ben már 12900Ft.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2020
(#) nandika76 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Köszönöm. Én az elektris kft től rendeltem kb ugyan annyiért
(#) Gery78 válasza tothbela hozzászólására (») Márc 7, 2020 / 5
 
Hát igen, ki kell próbálni kapcsolóüzemű táppal is, és összehasonlítani egy trafós kivitellel, hogy milyen hangminőségbeli különbséget lehet felfedezni. Ehhez valami komoly kapcsolóüzemű táp kéne, nekem elsőre valami ipari kivitel ugrana be, pl Siemens, Phoenix Contact, vagy ilyesmi. Ezek jól bírják az iramot.
Egyébként nálam is kezd alakot ölteni az erősítő, a héten elkészültem a vázzal, 10x10-es alu rúdból készült. Nem számoltam meg hányszor fúrtam ki a rudakat, de minimum 100 furat van rajta. Nagy meló volt, viszont nagyon pontos lett, nem kellett semmit igazítani, reszelni, felfúrni stb. Elsőre klappolt minden. Nekem ilyen BEAG toroidom van, kicsit búg, de jól megy vele az erősítő. Miért jó, ha alul van gerjesztve a trafó? Nem búg olyankor? A hangminőségre gyakorol valamilyen hatást? (Gondolom ilyen üzemállapotban több tartalék van a trafóban) Lehet én is benevezek egy alulgerjesztettre. Végezetül néhány kép a jelenlegi állapotról, még sok munka lesz vele, mire elkészül.
(#) tothbela válasza Gery78 hozzászólására (») Márc 7, 2020 /
 
A táp fontos kritériuma az alacsony primer/szekunder függőség. Nem is tudom mi a helyes meghatározása ennek, de majd találunk valami helyes kifejezést. A gyári tápok nem ilyen alkalmazásra készültek. Normál topológiánál semmi gond, de itt nem sok a bizalmam.
Amúgy tetszik a munkád, elsőre Karesz stílusa ugrott be. Ő szereti ezt az alu keretet.
Gratula!
Következő: »»   7 / 15
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem