Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   161 / 2208
(#) MrBrown válasza MrBrown hozzászólására (») Jún 4, 2008
Örültem hogy érdemben megint hozzá tudtam szólni, viszlát holnap!
(#) szilva válasza sturbi hozzászólására (») Jún 4, 2008
Az a 6KG6 elvileg EL509. De érdekes, mert van, ahol az EL509-et sugártetródának mondják, van, ahol pentódának. Ennek a sugártetródának még utána kell néznem, hogy pontosan mi is az és mi a különbség a kettő között.
(#) kocos válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 4, 2008
így van! Mit össze sz***tam én a gerjedéssel a PCL86-nál
(#) kocos válasza MrBrown hozzászólására (») Jún 4, 2008
OKé köszönöm! Cserébe nem érdekel AZ21? Igaz Tungsram, meg használt, de kettő
(#) Rockmenyét hozzászólása Jún 5, 2008
Üdv!

Van két rossz APC szünetmentes tápom, 250W-osak.
Ezeknek a transzformátorát lehet használni kimenőnek?
(Gondolom, áttekerés után)
(#) MrBrown válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 5, 2008
Bizony, nem olyan szép rádiuszos mint a Tungsram hanem a teteje teljesen lapos.
(#) szilva válasza kocos hozzászólására (») Jún 5, 2008
És mi lett a megoldás?
(#) MrBrown hozzászólása Jún 5, 2008
Sziasztok, ninics valakinek egyszerűen megépíthető bevállt beszerezhető csővel épített OTL fejhallgató erősítő kapcsolása? A kollégám szeretne belevágni...
(#) MrBrown válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 5, 2008
Asszem ezen a ponton kéne feladnom...
(#) MrBrown válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 5, 2008
Köszönöm szépen, de ez tuti hogy szépen is szól? arra gondolok, hogy sokan közűletek már ránézésre is meg tudjátok állapítani hogy érdemes-e foglalkozni vele?
(#) kocos válasza szilva hozzászólására (») Jún 5, 2008
A csöfoglalat közepén lévő "henger" földeletlensége volt a bibi, valamint a kimenő rászórt a a bemenetre, ami ideiglenesen csak "egyszerű" doróttal volt bekötve (5cm), aztán cseréltem árnyékoltra
(#) sebestyen_ferenc válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 5, 2008
én viszont nem álok ilyen un. pazarlosan az ECC-csővekel cucumban van kető és azok is már feketék belülről, kikéne cseréljem őket, de hát nincs más akkor nincs mit tegyek
(#) MrBrown válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 5, 2008
Aza adatlap szerint az E88CC 15mA-t eszik 90V-os anódtápnál. Mekkorára méretezzem az anódáramot a sztereó verzióhoz (6db csövi)?
(#) kocos hozzászólása Jún 5, 2008
Megjöttek az ilyen hangszóróim! Valami kis bookshelf dobozt kéne nekik csinálniPCl86-hoz vagy El84 SE-hez Sztem megéték az árukat, nem rossz kis hangszórók, igaz ládában még nem hallottam, csak levegőben, ahol ugye a jó kis akusztikai rövidzár miatt mélyhangot gyakorlatilag nem hallottam
Milyen ládát javasoltok neki?
(#) CHZ válasza MrBrown hozzászólására (») Jún 5, 2008
Ismerni kellene a fejhallgató impedanciáját , nagy Ohm-os hoz könnyebb találni jó rajzot , de ha alacsony impedanciás pl. 30 Ohm körüli csak , akkor már bonyolultabb ....
(#) sprofan válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 5, 2008
Mostmár értem, nagyon jó ötlet.
Köszi
(#) MrBrown válasza CHZ hozzászólására (») Jún 5, 2008
Azt már bebizonyítottam hogy semmit nem értek hozzá mégis ösztönösen arra hívtam fel a figyelmét hogy legalább 60 ohm-osat vegyen (mert a fülest is most veszi meg). Rémlett valahonnan hogy sokkal egyszerűbb kapcsolást találni hozzá, meg mintha a jobbféle fülesek 60 ohm körülről indulnának már ha van összefüggés.
(#) MrBrown válasza MrBrown hozzászólására (») Jún 5, 2008
A srácnak akár 40-50 ezer forintnyira is kinyílik a pénztárcája egy jóféle fülesért , esetleg ötlet? Vegyük el tőle?
(#) Norberto válasza MrBrown hozzászólására (») Jún 5, 2008
Szerintem vegyen egy csúcsminőségű AKG-t. Annál nincs jobb
(#) Müszi válasza Norberto hozzászólására (») Jún 5, 2008
Nekem egy Tesla ARF271-em van, teljesen új, 150ohm, és gyönyörű hangja van.
(#) MrBrown válasza Norberto hozzászólására (») Jún 5, 2008
Most beszéltem a sráccal, ha minden jól megy Beyerdynamic DT 770 Pro lesz belőle, 250 ohm!
(#) zolee1209 hozzászólása Jún 5, 2008
Sziasztok! Ismét én!
Mivel még a trafótekercseléshez nincs meg minden, ezért batyut vettem a hátamra és kotortam egy FF TV-t. Volt benne minden jó, de engem csak a kimenőtrafó, illetve a csövek érdekeltek. A TV típusát nem tudom sajnos, nem találtam rajta. A cső PCL86 típusú. A tafónak meg nem tudom pontosan mik lehetnek az adatai. Értem ezalatt azt, hogy olvastam, hogy a cső típusától függ a bementi ellenállás, ami legyen most pl. 1000-4000 ohm (csak példa). Viszont ennek a primere 450ohm-os, a szekundere medig 1 ohm alatti. Viszont amit nem tudok biztosra és ezzel lehet választ is kapok: az illesztés a cső és a tekercs között egyenáramú ellenállás szempontjából kell meglennie?
Még egy dolog, a trafó primere 3 kivezetéses. Ahogy mértem, ez az Ultra-lineár elrendezésnek felel meg. Ennek a kapcsolásnak van kiemelkedő tuladonsága?

DSC00736.JPG
    
(#) szilva válasza zolee1209 hozzászólására (») Jún 5, 2008
A tekercsek egyenáramú ellenállásából nem sok mindenre tudsz következtetni.

Az ideális transzformátor a szekunderére kötött impedanciát (n1/n2)^2 -szeresére transzformálja át a primer oldalra. Ahhoz, hogy megállapítsd, mekkora lesz pl. egy 4 ohmos hangszóró látszólagos, áttranszformált ellenállása a cső felőli, primer oldalon, meg kell valahogy mérned a trafó feszültségáttételét. Ehhez vagy a primerre kell néhánytíz V váltófeszültséget adni, és megmérni a szekunderen keletkező feszültséget, vagy a szekunderre pár V-ot adni és a primeren megmérni az így keletkezettet.

A primer több leágazása nem biztos, hogy ultralineár beállítás miatt van. A mellékelt rajzon is látható (Pacsirta rádió EL84-es végfoka), hogy a végcső a trafó primer tekercsének a leágazásán kapja a tápfeszültséget. A primer egyik vége az anódra, a másik vége pedig a rádió többi részéhez továbbmenő tápfeszültségre csatlakozik, ezt jelöltem a piros nyíllal (mellesleg ez a feszültség adja a g2 feszültségét is).

Ennek az a szerepe, hogy a végcső anódárama által gerjesztett mágneses tér ellen dolgozzon a másik tekercsrészben folyó, a többi áramkört ellátó áram, így a vasmag nyugalmi mágneses előfeszítését csökkenti.

Szóval ki kellene mérni azt a trafót, lehet, hogy ultralineárhoz is használható. Legalább annyit jó lenne tudni, hogy az eredeti készülékben hány ohmos hangszóró volt.
(#) zolee1209 válasza szilva hozzászólására (») Jún 5, 2008
Sajnos a hangszórók papírjai leáztak, mert "kissé" viharvert volt a TV. Multimétert nem vittem magammal a bontáshoz. Abban az esetben, ha tudjuk, hogy PCL86-os cső volt benne, illetve ki tudom számolni a trafó áttételét, meg tudom határozni a kimenőimpedanciát, nem?!
(#) szilva válasza zolee1209 hozzászólására (») Jún 5, 2008
Ha az áttételt megméred, akkor ki lehet kalkulálni hozzá, hogy milyen hangszóróimpedanciát illeszthetsz vele a PCL86-hoz.
(#) JZoli válasza MrBrown hozzászólására (») Jún 5, 2008
Szia! Hol veszitek és mennyiért azt a fejhallgatót?
Itt van egy másik fejhallgatóerősítő rajz egy pár évvel ezelőtt megjelent újságból való. Ha kell az egész cikket felteszem, ez egyszerűbb mint az előző rajz, de csak min. 300 ohm körüli fejhallgatóhoz jó.
(#) Mate78 válasza JZoli hozzászólására (») Jún 5, 2008
Szia Zoli,

na hogy muzsikál a PCL86?

üdv
(#) szilva hozzászólása Jún 5, 2008
Visszautalva egy korábban felvetett témára, én a képen látható trafót szemeltem ki csöves kísérletezésre.

A 220V-os tekercset 230V-tal táplálva a nyomtatott értékek 230/220-szorosának 106%-a körül mértem üresjáratban. A 165V-os tekercsen így 183V körüli van, ami szilíciummal egyenirányítva 240-250V körüli, elvileg 300mA-rel terhelhető anódtápot biztosít. A 43V-os tekerccsel megemelve 300V fölé lehet menni, ha szükséges.

Erről már akár komolyabb PP erősítőt is ki lehet próbálni, ráadásul mindenféle fűtésekhez is össze lehet kombinálni a többi szekunderből.

100_3110.JPG
    
(#) zolee1209 hozzászólása Jún 5, 2008
Megkerestem a 6P45C adatait...
Na most ebben van egy ellenállásadat, mely 1650ohm-ról szól. Ez lenne a cső optimális illesztőellenállása?
Az origós szótár által : "valós" "terhelt" "ellenállás", bár az ellenállást azt magamtól is tudtam Ha nem, akkor merre keressem ezt az adatot?
(#) zolee1209 válasza zolee1209 hozzászólására (») Jún 6, 2008
Még egy problémám akadt! Ezen az oldalon van leírás a trafó méretezéséről. De egy ponton megbukott a tudományom! A primer menetszámot szeretném kiszámolni, de ahhoz kell a légrés. De a légrés számításához ezen az oldalon találtam képletet, de ahhoz meg a menetszám kell! Szóval ebben kérnék egy kis segítséget!
Következő: »»   161 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem