Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   746 / 958
(#) Gafly válasza proba hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
De ugye nem kezd el meghibásodni?
Ugye nem?
Kérlek...
(#) mraulajos válasza lajos1969 hozzászólására (») Márc 23, 2020 / 1
 
Fordítsd meg a dugvillát a konnektorba.
(#) Macsek71 hozzászólása Márc 23, 2020 /
 
Ha egy "kábel" felirata ilyesmi :

gyártónév - valami kódszámok - 80°C 300V

Akkor használhatom egy eszközben (műanyag doboz) a háztartási 230V továbbítására, ha a keresztmetszete megfelelő ?
(#) Bakman válasza Macsek71 hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Igen, a megadott paramétereken belül (hőmérséklet, áramerősség és feszültség).
(#) Macsek71 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Köszönöm !
(#) lajos1969 válasza mraulajos hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Próbáltam ugyanaz a helyzet!
(#) lajos1969 válasza proba hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Köszi, megnézem még nem szedtem szét!
(#) Kovidivi válasza lajos1969 hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Mérjél ellenállást a dugalj védővezetője és a másik két csatlakozója között.
(#) kendre256 válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
A múltkor egy ilyen ellenállásméréssel semmire sem mentem egy földkábelen. 50-100 kOhmtól több megaOhmig több értéket mértem. Elég hosszú kábel volt, és egy része föld felett ment, és zavart is összeszedett, azért is lehetett több érték. Viszont a legkisebb érték (50 kOhm) sem oldhatta volna le a Fi relét. 230V-ot rákapcsolva viszont egyre növekvő áram kezdett folyni rajta. 5-6 mA-től indult, és folyamatosan növekedett, majd elérte a 30 mA-t és leoldott a relé.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a multiméter ellenállás mérőjének 2-3V-os feszültségével nem biztos, hogy értékelhető eredményt kap.
Inkább szét kell szedni, valószínűleg fog valami látszani (olvadás, vízszivárgás, korrózió nyoma).
(#) Kovidivi válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Jogos. Viszont ha már a tesztnél mondjuk 10Kohm-ot mutat a műszer, egyértelmű, hogy gond van.
(#) kendre256 válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Igen, az már eléggé egyértelműen hiba.
A kávégépünknél egyszer olyan volt, hogy elrepedt egy szelep, és a kiszivárgó víz "rendes" rövidzárlatot csinált (a kismegszakítót oldotta le). A szétszedés után rögtön lehetett látni a régebben szivárgott vizek nyomait is, hiába száradt ki a szétszedésig.
(#) lajos1969 hozzászólása Márc 23, 2020 /
 
Köszönöm a tanácsokat!
(#) proba válasza mraulajos hozzászólására (») Márc 24, 2020 / 3
 
Rossz válasz. Ha így működik, a következő lépés az lesz, hogyha valami nagyobb fogyasztó kerül vele párhuzamosan, akkor fogja leverni random módon. Amúgy egy téves biztonságtudatot ad, egy potenciális veszélyforrás. Egy-több hét múlva meg úgyis tönkremegy, vagy leég teljesen. Ha takarítással megjavul, akár még meg is menthető ( bár kicsi az esélye),
(#) ötfelezős válasza teglascs hozzászólására (») Márc 24, 2020 / 2
 
A kontaktor megnevezés tartalma már 1960-ban is ugyanaz volt, mint a jelen századbeli, ráadásul külföldről importált magyar szabvány (60947-4-1) ír: mechanikus kapcsolókészülék, melynek egy nyugalmi helyzete van, nem kézzel működtetik, alkalmas nagy gyakorisággal üzemi áramok bekapcsolására, vezetésére és megszakítására, beleértve az üzemi túlterhelési viszonyokat is. És amelyiket nem sűrített levegő vagy négylovas fogat kapcsolja be, hanem elektromágnes, azt mágneskapcsolónak hívják.
(#) gyuszo válasza lajos1969 hozzászólására (») Márc 25, 2020 / 1
 
Szét kell szedni, a fűtőbetét körül kell keresni a hibát, meg kell tisztítani, vagy kijavítani.
Addig ne használd. A Fi relé nem kapcsolt le alaptalanul.
(#) fulcsii válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 1, 2020 /
 
Nagy eséllyel kuka.
(#) Hp41C válasza ötfelezős hozzászólására (») Ápr 1, 2020 /
 
Ha ilyen egyszerű lenne:
Most telepítendő ipari elosztóban vannak megszakítók (természetesen elektormosan távvezérelhetők) és kontaktorok is, azok is elektormosan távvezérelhetők. A különbség annyi, hogy a megszakítók képesek a zárlati áram megszakítására is, de a kontaktorok esetében a nagy túlterhelés vagy a zárlati áramok megszakítását beépített olvadó biztosítékok végzik.
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2020
(#) ötfelezős válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 1, 2020 /
 
Akárhogy nézem, ami tulajdonság nálad olvasható, az pont ugyanaz, mint amit én írtam, így a bevezető félmondatot nem értem.
(#) kissi válasza ötfelezős hozzászólására (») Ápr 1, 2020 /
 
Szia!
Te azt írtad, hogy a kontaktor
Idézet:
„alkalmas nagy gyakorisággal üzemi áramok bekapcsolására, vezetésére és megszakítására, beleértve az üzemi túlterhelési viszonyokat is”
, míg HP41C kolléga szerint
Idézet:
„a kontaktorok esetében a nagy túlterhelés vagy a zárlati áramok megszakítását beépített olvadó biztosítékok végzik.”

Ez szerintem nem ugyanaz, bár ugyanarról szól.
(#) ötfelezős válasza kissi hozzászólására (») Ápr 1, 2020 /
 
Ja, ha szerinted nem, akkor nem.
Szerintem meg pont hogy ugyanaz. Az üzemi túlterhelést még meg tudja szakítani, a nagy túlterhelést meg már nem.
Az üzemi túlterhelés tükröződik vissza az üzemmódokban.
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2020
(#) storm hozzászólása Ápr 1, 2020 /
 
Sziasztok,

Szükségem lenne arra a képletre, hogy hogyan tudok 3 fázisú rendszerben hurok ellenállást számolni, esetleg egy példán keresztül levezetni. Mondjuk U=3x400V P=6kW L=50m a kábel pedig5x16mm2-es a kábel és kíváncsiak vagyunk a feszültség esésre. Előre is köszönöm.
(#) elektrorudi válasza storm hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
Szia!
Mi lenne a feladat? A hurokellenállás számítási metódusa kell vagy a konkréten a feszültségesésre vagy kíváncsi?
(#) ötfelezős válasza storm hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
Nincs arra különösebb képlet, a "hurok" ellenállását kell kiszámolni, ami ennyi adat birtokában a vezeték ellenállása, "hurok" alatt értve a zárlati árampályát, ami odafelé a fázisvezető, visszafelé a nullavezető ellenállása - összeadva. A vezeték ellenállására meg a megadott, és még hiányzó adatok (anyag) birtokában a fajlagos ellenállás képlete használandó. Ezen mondatok értelmében tökmindegy, hogy 3 fázisú a rendszer, vagy nem. Bár nagyon csodálkozom, hogy valakinek úgy adják ezt a feladatot, hogy nem adják meg előtte a definíciót, hogy mi az a hurokellenállás.
A feszültségesésre van ezer írás a neten. Ott számít, hogy 3 fázis, vagy nem.
(#) Ge Lee válasza storm hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
A 100 méter (2x50m) 16-os kábel ellenállása 0,1Ω, 3 fázisú fogyasztó esetén az áram az ágak közt folyik, a nullavezetőn nem folyik áram.
(#) storm válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
Szia,
Konkrétan a feszültség esésre vagyok kíváncsi.
(#) Hp41C válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 2, 2020 / 1
 
Idézet:
„... 3 fázisú fogyasztó esetén az áram az ágak közt folyik, a nullavezetőn nem folyik áram.”

Ne híreszteljük, vagy írjuk oda milyen körülmények között igaz.
Lineáris fogyasztók és kiegyenlített fogyasztás esetén igaz csak.
A kiegyenlített fogyasztás okozta eltérés könnyen belátható. A nemlineáris fogyasztók esete már nem ennyire egyszerű, de fontos, mivel a mai fogyasztók többsége (frekvenciaváltó, hajtás, kapcsoló üzemű tápegységek) nem lineárisak.
Rossz esetben a nullvezető áramának effektív értéke megegyezhet a három fázisvezető áramának effektív értékének összegével.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2020
(#) storm válasza storm hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
De csak hogy konkrét legyek:
Tehát adott egy 50 méteres szakasz 5x16-os réz kábellel a végén egy 6kW-os 3 fázisú mondjuk fűtőtest. P= gyök3 x U x I -ből számolva I=8,67A. A szakaszon eső fesz eséshez pedig kell a szakasz ellenállása, amit ugyan úgy a (RÓ x l/A)-val számolunk ki ha jól gondolom (0,0175 x 100/16) ami kb. 0,1 ohm lesz. A fesz esés tehát U = I x R tehát 8,67*0,1 = 0,867V lesz. Ezt a feszülséget akkor kapom ha megmérem a szakasz elején bármely 2 fázis között a feszültséget és kivonom belőle a szakasz végén szintén 2 fázis között mért értéket. Helyes így ahogy leírtam?
(#) Ge Lee válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
Jaaaaj ne már... Amikor ilyenről beszélünk, eleve kiegyenlített áramokról beszélünk, máshogy hogyan lenne értelme egy ilyen számításnak? A 3 fázis leginkább forgógépekhez kell, esetleg villanykályhához, ott nem nagyon van eltérés. A kérdező sem így tette fel a kérdést ha jól emlékszem, hogy olyan 3 fázisú terheléssel, ahol a 3-ból az egyik fázison 20%-kal nagyobb áramfelvétel van.
(#) Ge Lee válasza storm hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
Nem voltam túl jó matekból, de a 400V-os vonali feszültségeknél a 8,67A az nálam 3,468kW, azt ha megszorzom hárommal sehogy se fog kijönni a 6kW. Ha berajzold ezt szimulátorba, ott is 5A-nek kell folynia áganként hogy az eredő 6kW legyen a teljesítmény.
(#) Kérdezső hozzászólása Ápr 2, 2020 /
 
Sziasztok!
A lámpák tényleg ennyire nem bírják a folyamatos üzemet, vagy én fogok ki vackokat?

A műhelyben napi 8-10 órát megy folyamatosan az egy árva nyitott armatúrás lámpa, nem nagyon van kapcsolgatva. Ennek ellenére 2 év alatt megevett 2 izzószálas (egyik se megy pár hétnél többet), 3 LED (2-5 hónap) és 2 kompakt fénycsöves (fél év) lámpát.
Ha nem kínai 700 Ft-os márkákat veszek, azok jobban bírják?
Egyébként itt közel van a trafó és 240V felett van a feszültség, gondolom ez se segít.
A ház többi lámpája jobban bírja, a legutóbbi kompakt fénycsöves pl 5 évig, de azok sokkal kevesebbet is vannak használva.
Ajánlanátok valami megbízható márkát, esetleg típust ami folyamatos üzemre alkalmas? Mondanám, hogy nem számít az ár, de hazudnék.
Ja és az egyik kompakt kivételével mindegyik felkapcsoláskor halálozott el.

Köszi a válaszokat.
Következő: »»   746 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem