Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3443 / 3940
(#) kadarist hozzászólása Ápr 6, 2020 /
 
Egy percen belül jobbnál jobb tanácsok, ez igen!
(#) zamatőr hozzászólása Ápr 6, 2020 /
 
Üdv!
Van három egyforma tápegység a képen rajzolt kapcsolás szerint bekötve biztonságos-e és működhet-e?
Köszönöm.

táp.jpg
    
(#) sansrival válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 6, 2020 /
 
Köszönöm a gyors válaszokat!
(#) Kovidivi válasza zamatőr hozzászólására (») Ápr 6, 2020 / 1
 
Védőföldek csak a primer oldalon legyenek bekötve (plusz a legnegatívabb pontra is bekötheted). Ezek után sorba lehet kötni a 12V-os tápokat. Ha nem vagy biztos magadban, bekapcsolás előtt mérjél rövidzárlatot a kimeneteken multival. Ha egy földelés mégis megmaradt, akkor ott sípolni fog a műszer.
(#) skoda135 válasza Patópali hozzászólására (») Ápr 6, 2020 /
 
Nem volt még időm mérni az alkatrészeket, napokban jelentkezem a fejleményekkel.
(#) skoda135 válasza Patópali hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Szia,

Ezeket tudtam megmérni, az egyik helyen "semmit" jelzett a műszer. Gyanítom, hogy az az alkatrész hibás.
(#) proli007 válasza skoda135 hozzászólására (») Ápr 7, 2020 / 1
 
Hello! Épp ma láttam egy videót egy szinte ugan ilyen táp javításáról. Az itt látható utolsó képen, a hűtőborda jobb felső sarkában látható 10µF/50V-os elkó volt hibás. Egy 10µF/100V-os kondit tett bele helyette. (Lehet csak az volt kéznél..) Minden esetre ez után működött..
(#) skoda135 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
A képen amire hivatkozol, 1 db kék színű 222M 1kV jelű kermámia kondenzátort találtam. A 4 db elkót már cseréltem. Lehet, hogy félreértettem, bekarikáznád légy szíves melyikre gondoltál?

Köszönöm
(#) proli007 válasza skoda135 hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Nem tudom bekarikázni, mert ezen a gépen nincs semmi. De ezen a képen a trafó bal felső sarkán látod a fekete kondi tetejét és felette egy diódát. Arról van szó.
(#) skoda135 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Köszi, megvan. Rossz hűtőbordát néztem.
(#) david10 hozzászólása Ápr 8, 2020 /
 
Sziasztok,
Adott egy már majdnem kész projekt, minden működik rajta.
3 darab mikrokontroller van UART-on láncba kötve, amelyek 1mp.-enként küldenek adatot, így vannak összekötve:
(uC1-TX)-->(RX-uC2-TX)-->(RX-uC3) remélem, hogy így erthető, ha nem akkor elmagyarázom részeltesebben
Mindegyik nyákon van egy UART-USB átalakító amiknek az USB dugasszai ki vannak vezetve az előlapra.
Ha az uC1-re akarok programot feltölteni, akkor arra tudok, maximum össze-vissza kap adatokat az uC2 ami nem gond, mert arra fel van készítve a program.
A gond az, hogy az uC2-re ha programot akarok feltölteni, akkor nem tudok, mert az uC1 amikor küldi az adadait 1mp.-enként akkor az bele zavar a kommunikációba. Ameddig csak 2 uC volt addig nem volt gond, az előlapra kivezettem egy kapcsolót, programfeltöltés előtt elég volt az UART-ot megszakítani és egyből fel lehetett a programot tölteni.
A multhéten szükséges volt az uC3-at is bekötni, azonban itt felmerült az a gond, hogy itt is megkellene szakítani az UART-ot, de az előlapon csak 1 kapcsolónak van hely, több kapcsolót nem tudok tenni az előlapra, a kapcsolót se tudom kicserélni dupla kapcsolóra, mivel ebben a méretben nem találtam még Kínában sem kapcsolót.
Megoldásként arra gondoltam, hogy a kapcsolóval kapcsolgatok egy dupla érintkezős relét ami kapcsolgatja az UART-okat.
Találtam az egyik nyákon egy olyan 5V-os relét amelyik a leírás szerint egy Small Signal Switch Relay.
A kérdésem az lenne, hogy mennyire szakszerű megoldás az UART-ot relével kapcsolgatni?
A választ előre is köszönöm.
(#) afp válasza david10 hozzászólására (») Ápr 8, 2020 /
 
Szia!

Nem lenne egyszerűbb a TX és RX közé egy ÉS kaput tenni, amminek az egyik lábát a kapcsoló 0-ra tudja húzni, így tiltja az átvitelt a uC-k között?
Vagy ha van szabad láb a uC-ken, akkor azok is figyelhetnék az annak állapotát?
(#) afp válasza afp hozzászólására (») Ápr 8, 2020 /
 
az annak állapotát --> a kapcsolónak az állapotát.
(#) pucuka válasza david10 hozzászólására (») Ápr 8, 2020 / 1
 
Hibás a koncepció. Ha kettőnél több mikrovezérlőt kell működtetni, akkor már hálózatot kell építeni, mester szoga alapon. Kell egy vezérlő, mester, ami a többi mikrovezérlőt kapcsolgatja, mert a hálózaton (BUSZ) egyszerre csak egy egység adhat, különben gubanc lesz.
Vezérelheted kézzel is, kapcsolókkal, relékkel, de ez nem túl elegáns, ha már vannak mikrovezérlők.
(#) Bakman válasza david10 hozzászólására (») Ápr 8, 2020 /
 
pucuka leírta a lényeget. MAX485-ös IC-t ajánlom hozzá, a kontrollerrel lehet kapcsolgatni az adást és a vételt is.
(#) zoka hozzászólása Ápr 9, 2020 /
 
Sziasztok!

A kérdésem inkább fizikai-optikai jellegű, arra lennék kíváncsi, hogy a normál 3mm vastag üvegű tükör képes-e visszaverni az UV sugárzást? Egészen pontosan 254nm-es hullámhosszról van szó.
A neten keresgélve azt megtaláltam, hogy a normál úgynavezett "soda-lime glass" üveg olyan 300nm alatti hullámhossz esetén már szinte semmit nem enged át.
De mi a helyzet a normál tükörrel? Az üveg egyszerűen elnyeli a fényt? Hova tűnik az energia? Melegíti az üveget? Egy germicid cső mögé szeretnék egy visszatükröző lapot tenni, hogy a hátra irányuló fénysugarakat is előre visszaverje.

Köszi!
(#) Peter65 válasza zoka hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Szia!
Ha nem veri vissza, akkor elnyelődik, és melegíti.
Használj fém tükröt. Egy sima lapra rákasírozott alufólia is nagyon sokat visszaver.
(#) Epu2 válasza zoka hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Fényszóró foncsor. (lencsés)
(#) zoka válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Pedig olyan jó kis tükröket építettem köré. Lehet, hogy be kéne vonnom a tükröt alufóliával, jól rásimítva. Csak mivel tudnám az üvegre ragasztani? Olyan ragasztó kellene, ami nagyon vékony rétegben terül, de nem pillanatragasztó.
(#) zoka válasza Epu2 hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Jó lenne, csak ez egy 38cm hosszú cső. Olyasmi lemez kellene, ami az újabb fajta neoncsöves armatúrákban van. Nem gondoltam volna, hogy a tükör nem veri vissza a fényt, pontosabban, az üveglep elnyeli
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Öntapadó alumínium ragasztószalag vagy légtechnikai szalag jó lehet?
(#) nedudgi válasza zoka hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Szerintem létezik dekorfólia, (alumínium) fémfelülettel.
Talán hőtükör, tapéta.
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2020
(#) vargaf válasza zoka hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
(#) zoka válasza vargaf hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Ez sima tükör lényegében, üveg. Ez nem jó akkor.
(#) zoka válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Körülnézek, esetleg felpolírozom, hogy fényesebb legyen.
(#) Peter65 válasza zoka hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
A sörkollektor építő fórumokon biztosan találsz részletes leírást, hogy ők hogyan ragasztják fel a grillfóliát a kollektor hátlapjára. Úgy tudom, hogy valamilyen sziloplasztot kennek szét vékonyan, és abba simítják be a fóliát. Mondjuk ők nem üvegfelületre ragasztanak, hanem jellemzően OSB lapra.
Az öntapadó alumíniumszalag szerintem a legjobbnak tűnő választás.
(#) jani1987 hozzászólása Ápr 9, 2020 /
 
Van pár diódám és nem mindről tudom megállapítani melyik a gyors. Főleg hogy nincs mindegyiken felirat. Hogy ismerem fel őket?
(#) Kovidivi válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Szerzel egy kapcsolóüzemű áramkört (mondjuk buck converter), amibe gyors dióda kell, oda egyesével bepakolod a diódákat. Ahol nincs meg a kimenő feszültség, vagy nem terhelhető, az lassú dióda volt.
Én mondjuk MT3608-at használnék, az 1.2MHz-en ketyeg.
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2020
(#) Vágó Géza hozzászólása Ápr 9, 2020 /
 
Jónapot,sziasztok. Vettem egy lg ffh8900tipusú hifit. Abban kérném segítségeteket,hogy a 30-ig skálázott hangerőn 17 után szinte eltünik a mélyhang erőtlenné válik de ha telefon van rákötve aux on keresztül és azon le van véve kb félig a hang akkor is ezt csinálja szóval nem kell akkor nagy hangerőt leadni a hifinek. Más hanfalon is tesztelve ugyanez a jelenség. Gondolok kiszáradt elektrolit kondenzátorokra de nem tudom ha esetleg az a baj melyeket cseréljem? Bemérni nem tudom. Előre is köszi a válaszokat
(#) Vágó Géza válasza Vágó Géza hozzászólására (») Ápr 9, 2020 /
 
Válaszokat nem látok. Esetleg nem jó helyen nézem vagy nem válaszolt senki? Várom válaszotokat
Következő: »»   3443 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem