Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2206 / 2208
(#) vGabor82 hozzászólása Ápr 25, 2020
Üdvözlet elkészült az erősítőm, ezt a kapcsolási rajzot használtam amit egy régi rádió (Budapest) alapján készítetem! A kimenő trafó is a rádióbol való, nagyon szépen szól!4 ohmos kb 10 W. Még nincs meg hozzá a hangrenszer, így csak 8 ohmos dobozomal bírtam kiprobálni!
(#) Ge Lee válasza Kicsa hozzászólására (») Ápr 25, 2020
Nem kell külön trafó, elég a külön tekercs. Körülnézel a hirdetési oldalakon, néha fillérekért vannak toroidok, én vettem régebben egy dobozzal, valami jelképes áron.
Érdekes egyébként a jelenség, ilyennel még sosem találkoztam, gondolom mechanikusan sérülhetett meg valahogy a fólia.
(#) Kicsa válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 25, 2020
Ez nagyon jó hír,örülök neki! Van egy nem használt tekercs a fő táptrafón,bekötöm akkor azt a kicsi trafó helyett.

Valószínűleg én voltam a hibás,túlhúztam a csavarját. Csak még mindig nem értem,hogy a számítógéppel való összekötés miért ezt eredményezte. Nem hinném,hogy pusztán véletlen egybeesés,emiatt aggódok még továbbra is.
(#) djhans válasza vGabor82 hozzászólására (») Ápr 25, 2020
Szia. Örülök hogy működik. Szokatlanok az ECC83 katodin fázisfordítónál a 22K értékek. Általában 47K-47K szokott lenni 1,5K katódellenállással. Első fokozat anódjába is tehetsz 100K-t a 220K helyett és alulra 1,5K katódellenállást. Visszacsatoló ellenállást akkor felemelheted 22K-ra. Természetesen ez csak ajánlás. Ha neked jó akkor ne változtass.
(#) vGabor82 válasza djhans hozzászólására (») Ápr 26, 2020
Szia, azért válaszotam én az erősítőnek eszt a kapcsolást mert gyári kimenő trafom van a rádióbol gondoltam jó lesz az is! Nekem szép hangja van így is! A Budapest rádió nagyon szépen szólt!
(#) TAttila77 válasza vGabor82 hozzászólására (») Ápr 26, 2020
A következő mi lesz?
(#) vGabor82 válasza TAttila77 hozzászólására (») Ápr 26, 2020
Egyelőre nem tevezek mást, régi rádiókat szoktam javítgatni valószínű azokkal fogok bíbelődni!
Sajnos a Budapest rádióból csak a kimenő maradt meg, kb 5 éve gondolkodtam rajta hogy felhasználom egy erősítőbe! Most volt rá időm.
(#) vGabor82 hozzászólása Ápr 26, 2020
(#) djhans hozzászólása Ápr 27, 2020
A következő kapcsolást tenném be véleményezésre. Nem tartalmaz átfogó negatív visszacsatolást csak helyi visszacsatolásokat. Nem akarok csak max. 5W-ot kivenni belőle. A kimenő primerje 4 egyforma részre van osztva ezért 50%-ra lenne kötve a segédrács. 2 két 470k ellenállásnál szimmetrizálnám az erősítéseket. Vajon milyen hangja lehetne? PCL86 lenne benne.
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2020

5W.jpg
    
(#) fery45 válasza djhans hozzászólására (») Ápr 28, 2020
Kedves djhans!
Következő problémát látom a kapcsolással kapcsolatban:
-Ez a fajta fázisfordító kapcsolás nekem torzított az egyik oldalon. Aszimmetrikus jelet adott. javaslom, hogy katodin kapcsolással dolgozz.
-Az 5 watt teljesítményhez kisebb tápfeszültséggel kellene (100-150 V) üzemeltetni.
-Az ECL86 és PCL86 csövek rosszul sikerült széria. A TV-ben sokat cseréltünk torzítás miatt.
-Új kapcsolást javaslok.
Üdv. H.F.
(#) mayky válasza fery45 hozzászólására (») Ápr 28, 2020
Az Audio-Innovations Series300mk2 is hasonló kapcsolást használ. Ha annyira rossz cső lenne az ...cl86-os nem hinném hogy használták volna.
(#) MacGiver válasza fery45 hozzászólására (») Ápr 28, 2020
Hozzászólásodat viccnek szántad? A kapcsolás működőképes, alapfokú, elvileg Az UL vég miatt az átfogó visszacsatolás nélkül is jól szólhat.
TUNGSRAM !! ECL/PCL 86 csöveknek az élettartama 250 V felett a probléma, nem a torzítása. 100-150V anódfesz. Ne má..
Idézet:
„Vajon milyen hangja lehetne? PCL86 lenne benne.

T. djhans! Jó hangja is lehet, jó trafóval. Hogy milyen ahhoz jósokhoz kell járni Kísérletezés.
(#) fery45 hozzászólása Ápr 28, 2020
Kedves MacGiver!
Nem szántam viccnek! Egy 10 wattos kapcsolást 5 wattosra akar csinálni! Tisztában vagy, hogy hogyan lehet elektroncsöveknél a teljesítményt csökkenteni?
Biztos vagyok abban, hogy működő képes a kapcsolás. Csak mekkora a torzítása?
A PCL 86 és ECL 86 csak fűtésben térnek el. E- 6,3 V párhuzamos fűtés, a P- 0,3 A soros fűtésű.
Az első saját építésű sztereo rádióm végfokában kettő ECL 86-s cső működött. Ebben üzemeltetési gyakorlatom van.
A csöves fekete-fehér TV-k a PCL 86-al és PCL 85-el készültek. Ha torz volt a hang akkor a PCL 86-t, ha futott a kép PCL 85-t cseréltünk. Gyakran cseréltük ezeket a csöveket. Sok okosságot mondtak és írtak annak idején ezekről. Érdekes az ECL 82-k túlélték a készülékeket.
Tisztelettel:H.F.
(#) MacGiver válasza fery45 hozzászólására (») Ápr 28, 2020
Tisztában vagyok. Azért 200 V anódfeszültség alá menni nem kockázatos, szimplán gáz. Nem erre tervezték a csövet..Pont 100-150V, alacsony anódfeszültségnél torzítana durván.
Várom ellenvéleményedet csőkarakterisztika, vagy bevált kapcsolások alapján.
Csöves TV-k mellébeszélés 86 cső esetén. Meg 85 ?? Hogy jön ide?
E/PCL82 szerintem is jó választás 86 helyett egy kb. 10 W-os PP csöves végfokba. Picit kisebb teljesítmény (nem hallható), hasonló a torzítás. Ellenben sokszorosan nagyobb élettartama a 82-nek.
Mondjuk ezért is lehetett az AN ZERO végcsöve... Ebben igazad van.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2020
(#) CHZ válasza mayky hozzászólására (») Ápr 29, 2020
Nem kell mindent elhinni, aki már kipróbálta tudja, hogy nem igaz. Remélem aki ki szeretné próbálni, annak sem veszi el a kedvét...

ECL86PP 2.rar
    
(#) CHZ válasza djhans hozzászólására (») Ápr 29, 2020
Idézet:
„Ez a fajta fázisfordító kapcsolás nekem torzított az egyik oldalon. Aszimmetrikus jelet adott”

Remélem nem bizonytalanított el ez a mondat.
"Nekem..." ez a lényege, többi akkor igaz, ha nem sikerült beállítani! Jól beállítva nem fog csalódást okozni. Katódin előnye, hogy nem kell beállítani, kezdőknek valóban egyszerűbb megoldás, kisebb teljesítményű végcsövekhez alkalmas fázisfordító lehet, nagyobb csövekhez már kiegészítő fokozat szükséges hozzá.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2020
(#) djhans válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 29, 2020
Olyan PP-t szeretnék amiben nincsen átfogó vcs. 50% UL miatt talán ez meg is oldható hogy 5W-ig ne legyen nagy torzítása.
(#) CHZ válasza djhans hozzászólására (») Ápr 29, 2020
Szerintem jó lesz. Ha csak 5W-t szeretnél kivenne, akkor sem csökkentsd a tápfeszültségét.
(#) djhans válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 29, 2020
Nem csökkentem. 280V-ról járatnám. Szerinted triódás SE-be ezt érdemes csatolónak tenni. Jelenleg ERO KT1800 van benne.
(#) Cinema válasza djhans hozzászólására (») Ápr 29, 2020
Én az 50%-os segédrács-visszacsatolást, mint UL-kapcsolást, túlzottnak tartom, nekem jobban bevált a 25%-os leágazású bekötés, itt még több a nyereség, mint a veszteség.

Üdv!
(#) djhans válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 29, 2020
Igen ott több a kivehető teljesítmény. De ennek a hangja jobb lehet elvileg. A trafó egyébként adott 4db egyforma primer tekerccsel.
(#) TAttila77 válasza djhans hozzászólására (») Ápr 29, 2020
Akkor nem kell bántani a trafót.
(#) djhans hozzászólása Ápr 29, 2020
Már új PCL86-ot se lehet olcsón venni boltban. Már a Conrad is 3300-ért adja pedig legutóbb még 1990 Ft-volt. ECL86 márkásabb darabjainak új ára lassan vetekszik az olcsóbb 300B-vel. Lehet hogy jobb csőben tartani a pénzt mint bankban...
(#) CHZ válasza djhans hozzászólására (») Ápr 29, 2020
Próbáld ki, nekem annyira nem váltak be ezek orosz kondik, nagy a szivárgásuk.
Feszültségtűrésüket kb. 2x re választva már nem okoz problémát, ezt tapasztaltam.
50% UL jó, én is mindig ekkora mértékűt használok, kimenő egyszerűbben kivitelezhető hozzá.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2020
(#) fery45 válasza MacGiver hozzászólására (») Ápr 29, 2020
Kedves MacGiver!
Nem akarok vitatkozni Veled. Én a Kollégának a véleményemet írtam tanácsként, és nem Veled vitázásra!
A TV-k PCL 85/86-s korszaka, ha jól emlékszem a hetvenes évek ideje. Én akkor már középkorú, több évtizede szakmában dolgozó ember voltam. A mai fiatalok nagy része gyerekként, vagy még meg se született. Ezeknek erről nem érdemes vitatkoznunk.
A csökkentett anódfeszültséggel való működtetéshez mellékelem Magyari Béla: Elektroncső-atlasz 1. 177.oldalát az ECL 82 csőről. A jobb alsó grafikon mutatja a cső 200 V, 170 V, 100 V anódfeszültségű beállítását. Nekem természetes, hogy a -g1 és a többi beállítást is el kell végezni, mert torzítani fog! Mi "Öregek" az elektroncsöveken nőttünk fel! Minden apró-cseprő dolgot megtanultunk.
Az ECL 86-s csőről keveset ír az Atlasz. De a fő adatok bent vannak. Nem minden csőről ír részletesen, de sok csőről közöl csökkentett anódfeszültségű beállítást, akár grafikonnal. Ez az eljárás a 30-s évektől ismert és alkalmazott. Ennek már 90 éve!
A kollégának még megemlíteném az EL84-s csövet 5,2 wattal, A munkapont beállítással, ECC83-al.
Tisztelettel: H.F.

ECL82.jpg
    
(#) djhans hozzászólása Ápr 29, 2020
Valakinek van tapasztalata a 6C4C élettartamával kapcsolatban? Adatlapon 1000 órát láttam. Mivel az orosz csöveknél nagy a szórás lehet hogy csak 500 vagy akár lehet 1500?
(#) djhans válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 29, 2020
Akkor is 8K Raa illesztés kell ha 50%-ra van kötve a segédrács?
(#) CHZ válasza djhans hozzászólására (») Ápr 29, 2020
Fentebb bemutatott ECL86 PP erősítőm is így van méretezve.
(#) TAttila77 válasza djhans hozzászólására (») Ápr 29, 2020
Nekem van egy pár darab, ha kell neked adom majd.
(#) mohinger válasza fery45 hozzászólására (») Ápr 29, 2020
fery45-nek igaza van abban, hogy a TV-kben a PCL82 kiváltására alkották meg a képeltérítéshez a PCL85-öt, a hangvégfokhoz a PCL86-ot. Mivel korábban mindkét feladatot az előbbi cső látta el. Szerintem a fő baj az, hogy az E/PCL86-os csövek nem igazán tudják a katalógusban megadott adatokat teljesíteni. Ha tartósan 9W-ot disszipáltatunk el a pentódarésszel, 36mA-es anódárammal, akkor bizony jóval hamarabb elhaláloznak, mint kéne. Lehet, hogy egy Telefunken cső tudja ezt, de egy Tungsram, vagy Telam/Polam cső biztosan nem. Érdekes módon a Videoton asztali rádiókban 150 Ohmos katódellenállással, 230V anódfeszültséggel fél-egy év alatt elpusztultak ezek a csövek, míg az Unitra ZK magnókban ugyanekkora tápfesszel, de 270 Ohm katódellenállással túl élték a csövek a magnót.
Viszont a hangjuk rendkívül szép, már-már legendásan jó hangú erősítőket építettek vele. Nemcsak az Audio Innovations, de az EAG AE211-es erősítője is igen szép hangú és ma is magas áron gazdát cserélő készülék.
Következő: »»   2206 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem