Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2257 / 2484
(#) krapulax6 válasza reloop hozzászólására (») Máj 20, 2020 /
 
Kicsereltem a tranzisztorokat,a kimeneten 23 es 40 mV korul mertem.
A 40mV-os kimenetre hangszorot kotottem,mukodik szepen viszont amikor a masikra kotottem a probahangszorot akkor elkezdett vilagitani az izzo es hatalmasat kilengett a hangszoro.
De olyan volt inkabb mintha egyenfesz kerult volna a kimenetre nem brumm...
Egybol aramtalanitottam igazabol nem is nagyon neztem meg.
Nem melegszik es nem fustolt el semmi latszolag.
(#) reloop válasza krapulax6 hozzászólására (») Máj 20, 2020 / 1
 
Miután feltártad a hibát, a következő élesztésnél ellenőrizd a nyugalmi áramot. A 0,33 Ω ellenálláson 4-6 mV essen.
A próbahangszóró elé köss soros ellenállást, 8-as pont.
(#) tothbela válasza szaka hozzászólására (») Máj 20, 2020 /
 
Ma és holnap estig dolgozok, pénteken rajzolom a bias módosítást.
(#) jannus hozzászólása Máj 20, 2020 /
 
Sziasztok!

Van egy 2012-es pioneer vsx-1122-es házimozi erősítőm. Szuperül működött eddig. Most meghalt benne a hálózat és sehogy nem tudok rájönni mit kellene csinálni vele. Nem érzékeli a lan kábelt. Reset megvolt ki-be kapcsolgatás stb.. Firmware-t nem tudok frissíteni mert kell a lan hozzá. Esetleg valaki ismeri a típust? Van valami ötlet mi romolhatott el benne? érdemes-e vagyis lehet-e javíttatni? A válaszokat előre is köszönöm.

Üdv.: Jannus
(#) szaka válasza tothbela hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Rendben!
Előre is köszönöm!
(#) (Felhasználó 122012) válasza jannus hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Esetleg: Factory Reset

Bővebben: Link
(#) (Felhasználó 122012) válasza jannus hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Hasonló eset ONKYO TX-509, meghalt a hálózat, semmi életjel - neten utánnanézve a NET-es hálózati rész "meghibásodhat" a gyártói oldalon, vagy valami hasonló szöveggel volt (chip gyártási technológiai hiba, ha jól emlékszem), szakszervíz és garancián túl a sorozatszám beazonosítása mellett (évjárat - készülék gyári száma stb. adatokkal megadva) az adott Magyarországon csak egy helyen kicserélték az adott panelt.
Hogy megéri-e javíttatni, el kell dönteni.
A hozzászólás módosítva: Máj 21, 2020
(#) tothbela válasza szaka hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
A bekarikázott ellenállást kell kicserélni nagyobbra. Első körben 22kΩ lenne az érték. A bias trimmert a legnagyobb ellenállású állásba állítva kezdődjön az élesztés. Sajnos nem lesz annyira stabil mint az eredeti fetekkel, ezért érdemes meleg üzemmeleg állapotban beállítani a nyugalmi áramot. Legfeljebb mínusz 30 fokon 50mW teljesítménynél nem lesz hifi.
A fetek D-S lábát fel kell cserélni, erre vigyázz. Kicsit csámpásan fog állni a nyákon. A zénerek mehetnek a lábakra.
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2020
(#) szaka válasza tothbela hozzászólására (») Máj 22, 2020 / 1
 
Köszönöm szépen!
Csatoltam egy képet, hogyan helyeztem el az új feteket.
Figyeltem a lábkiosztásra!
Hamarosan jelzek az átalakítás eredményéről!

12.jpg
    
(#) tothbela válasza szaka hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Az élesztésnél legyen a tápkörben kis teljesítményű 10Ω körüli ellenállás. Bár 3V felett kezd nyitni az IRF sorozat, de láttam már csodákat. Nem kellene eldurranni az egész erősítőnek.
(#) szaka válasza tothbela hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Rendben!
Mindenképp védem a kört!
(#) szaka válasza szaka hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Úgy tűnik elindult a végfok modul és végre a végtranzisztorok emitter ellenállásain mérek feszültséget.
Mekkora feszültséget állítsak be rajtuk? Jelenleg 2 mV-ra van állítva.
(#) tothbela válasza szaka hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
A lehető legkisebbet. A 2 mV elég. Ez PA erősítő, így nem kell hajszolni a torzítási minimumot. Sokkal fontosabb, hogy nagy melegben se növekedjen meg a nyugalmi áram kritikus érték felé.
Az egyik emitter ellenállásra én forrasztanék egy vezetékpárt, majd kivezetném az erősítőből. Egy kánikulai napon kitenném a tűző napra, és döngetném (műterhelés a szomszédok miatt). A zene szüneteiben a vezetékpárra kapcsolt multival lehetne ellenőrizni a nyugalmi áramot. Ha nem megy 20 mV felé jelentősen, akkor stabil. Ez 0,47 Ohm esetén 5 pár végtranzisztornál 200mA teljes nyugalmit jelent. A Hexfet termikusan stabil munkaponti árama jóval magasabb minthogy azon lehetne üzemeltetni.
(#) krapulax6 válasza reloop hozzászólására (») Máj 23, 2020 /
 
Nyugalmi aramokat beallitottam,2mV korul mertem mindegyiken.
A kimeneten meg mindig 16V-ot merek.
Valamelyik tranzisztor megadta magat megint?
Ez az a csatorna amelyiken cserelni kellett az ellenallasokat.
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2020
(#) szaka válasza tothbela hozzászólására (») Máj 23, 2020 /
 
Beállítottam, de van még egy gond.
Egy alapzaj van a kimeneten. A nem átalakított oldalon nincs.
(#) krapulax6 válasza krapulax6 hozzászólására (») Máj 23, 2020 /
 
Most mar mukodunk rendesen
Az r264 volt megnyulva,5.7k-t mertem rajta 100 Ohm helyett.
Koszonom szepen ismet a segitsegedet!
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2020
(#) tothbela válasza szaka hozzászólására (») Máj 23, 2020 /
 
Úgy látom oszcilláció. Ha a fet csere miatt van, akkor vélhetően módosítani kell a kompenzálást. egy-két pár pikoFarádos kondenzátor a megfelelő helyre. Megnézem és visszatérek.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Máj 24, 2020 /
 
Az IC101 1-es és 2-es lába közé 10-47pF. A pontos értéket majd esetleg négyszögjeles vizsgálattal lehet meghatározni. A másik a CR110 68pF, aminek esetleg meg kell növelni az értékét. Ez egy az eredetivel párhuzamosan beforrasztott 22-100pF közötti. Itt is a pontos érték méréssel határozható meg. De először csak az IC101 legyen módosítva.
(#) szaka válasza tothbela hozzászólására (») Máj 24, 2020 /
 
Holnap szerzek kondit és kipróbálom!
Köszönöm!
(#) szaka válasza szaka hozzászólására (») Máj 25, 2020 /
 
Bevált!!
10pF-os kondit tettem a 1-es és a 2-es láb közé. Eltűnt a zaj.
Majd következik a mérés és a terhelés. Ha azon is átmegy, akkor nyertünk!
Köszönöm szépen az instrukciókat.
(#) tothbela válasza szaka hozzászólására (») Máj 25, 2020 / 1
 
Jó lenne megnézni a négyszögjeles viselkedést ennek az erősítőnek. De nem csak a javított, hanem a jó oldalát is. Egy nem gerjedő, de gerjedésre hajlamos erősítő négyszögjele túllövéses. Akkora 10kHz körüli négyszögjel kell, hogy a végfok kimenetén 1V körüli jelet kapjunk. Nem szükséges nagyobb, ezen már látszik ha beleng a jel. Addig kell növelni a lassító kondenzátorokat, amíg a túllövés lecsillapodik. Tovább nem kell, mert az már csökkenti a nagyfrekis erősítés tartalékot, és nem tudja a visszacsatolás javítani a nagyfrekis torzítást.
Amúgy szívesen.
(#) VA211 hozzászólása Máj 26, 2020 /
 
Tudnatok segitni?

1. Két kimenö trafóm: PP hangszoró oldal 8 ohm 50Volt jön ki , Anód Ra 865Volt be

(Raa 2x 865Volt) Mi lenne az Raa ?

2. Két kimenö trafóm: PP hangszoró oldal 8 ohm 50 Volt jön ki , Anód Ra 300Volt be

(Raa 2x 300Volt)

A 8 Ohm biztos!

Mi lenne a Trafók Raa elenálása ?????

Köszönöm
(#) tothbela válasza VA211 hozzászólására (») Máj 26, 2020 / 1
 
A két anód csatlakozásra áttranszformált szekunder impedancia. Ez a primer/szekunder menetszám áttétel hányadosának négyzete szorozva a szekunder oldali terhelő impedanciával.
Példa:
Primer tekercs 2X 1000 menet.
Szekunder tekercs 100 menet.
Szekunder terhelő impedancia 8 Ohm.
A két anód között így 2000 menet van, tehát 2000/100=20.
A menetszám áttétel akkor 20.
20 a négyzeten egyenlő 400.
400 X 8 Ohm egyenlő 3200, azaz a primer oldalra áttranszformált impedancia 3200 Ohm.
Ha a végcsövek olyan anódfeszültségről üzemelnek hogy a munkaponti raa impedanciájuk egybeesik ezzel, akkor jól illesztett az erősítő. Ha nem, akkor nem jó az áttétel.
(#) black1989 hozzászólása Máj 26, 2020 /
 
Sziasztok!

Érdeklődnék , hogy ez a rajz életképes e ebben a formában ? Értem ezalatt , hogy pl nyugalmi áramot hol mérünk , ha nincs beiktatva katód ellenállat??? Lehet hülyeséget beszélek?
(#) VA211 válasza tothbela hozzászólására (») Máj 27, 2020 /
 
Ez konrétan ay én esetembenn mitt jelentene konkretan?
(#) tothbela válasza VA211 hozzászólására (») Máj 27, 2020 /
 
Konkrétan miket mértél, mert Raa-t nem mértél.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2020
(#) pucuka válasza VA211 hozzászólására (») Máj 27, 2020 /
 
Raa -t mérni elég nehéz, leginkább számolni lehet. Feszültség méréssel, üresjáratban, meghatározod az áttételt. (merthogy a menetszámot nem biztos, hogy ismered) Azután a többit, számolással tudod meghatározni, ahogy a fórumtársunk bemutatta.
(#) tothbela válasza VA211 hozzászólására (») Máj 28, 2020 /
 
A primer oldalra az anód csatlakozások közé köss egy nem túl nagy szekunder feszültségű hálózati trafóról 50 Hz-es váltót. 10-30 V között érdemes, mert ez még nem veszélyes. Nem kell nagy teljesítmény, egy AC dugasztáp megfelel. Megméred az "aa" között a feszültséget, utána meg a szekunder oldalit is. Ebből a két mérésből, meg a fix 8 Ohmból ki lehet számolni az Raa értékét. Ha meg a kimenő fizikai méretét is megadod, tovább lehet haladni.
Esetleg fotó egy gyufásdoboz mellett a méret saccolásához. Aztán primer DC ellenállás, amiből lehet következtetni a teljesítményre, meg ha egy pár menet vékony huzalt befűzögetsz a csévére, annak feszültségét megmérve még a menetszámok is elég pontosan kiszámolhatóak.
Szóval konkrétan ezek után már egy csomó adat állna rendelkezésre, amiből minden kérdésedre tudunk válaszolni.
(#) black1989 hozzászólása Máj 28, 2020 /
 
Sziasztok!

Egy pár dologban szeretném a segítségét , véleményét azoknak akik jártasak a csöves erősítő építésben ! Sajnos máshol már nem tudom feltenni a kérdésem , csak ebben a topicban , ha le nem törlik !
Szóval adott a kapcsolás amit mellékeltem .. elsőnek is egy 6n6p nevezetű előfok csőnek szeretném ha a lábkiosztását "nagyvonalakban" lerajzolná valaki, bár a gu 50 lábkiosztása sem teljesen tiszta! A gu50 , ha jól értelmeztem a lábkiosztását , akkor alul van egy "dudor" ehez a legközelebb eső láb az első láb , onnan óra járásával megegyező irányban haladva 2,3... stb ?Az élesztésről sehol nem találok egyértelmű leírást ! Sajnos olyat is olvastam , hogy terhelés nélkül azaz hangszóró nélkül meghibásodnak a csövek??? Ez igaz lenne ? Még egy apróság , lágyindító vagy hasonló szükséges e az indításhoz ? Értem ezalatt azt , hogy nem fog akkorát robbanni mint 6 ágyú , ha esetleg eljutok odáig , hogy bekapcsolom?Ez lenne az első csöves erősítőm amit építek , félvezetőset rengeteget építettem!Hálózati trafó tekercselésen túl vagyok, sec1-314Vac, sec2-59,8Vac, sec3-12,75Vac, sec4-9,2v Így sikerült nem tökéletes , "de jönnek a feszek"! Minden segítséget szívesen elfogadok, és köszönök előre is!
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2020
(#) CHZ válasza black1989 hozzászólására (») Máj 28, 2020 /
 
Idézet:
„elsőnek is egy 6n6p nevezetű előfok csőnek szeretném ha a lábkiosztását”

Rajzodon nincs 6n6p, de itt van a bekötése.
Kimenő fog átütni terhelés nélkül, magasabb kivezérlés esetén.
Lágyindítás nélkül sem lesz robbanás, ha akarod építsd be.

Image 3.png
    
Következő: »»   2257 / 2484
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem