Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Előtétellenállás számítás LED-hez
Lapozás: OK   17 / 18
(#) proli007 válasza jocy1881 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Hello! A számítás a következő módon megy..
- Összeadod a sorba kötendő Led-ek nyitófeszültségét.
- Ennek eredményét kivonod a tápláló feszültségből, és megkapod az ellenállásra jutó feszültséget.
- Ha az ellenállásra jutó feszültséget elosztod a kívánt Led-árammal, megkapod az ellenállás értékét.
- Ez után a szabványos sorból a legközelebb álló értéket választod. (célszerű a nagyobb érték választása) Esetleg ezzel az értékkel kiszámolod a tényleges Led-áramot visszafelé.
- Majd az ellenállásra jutó feszültséget megszorzod a kíván Led-árammal, és kapod az ellenállásra jutó teljesítményt. Ennél a teljesítménynél lehetőleg nagyobb teljesítményű ellenállást választasz, akkor nem lesz túlterhelve az ellenállás.
- Hiba lehet, ha a terhelés hatására csökken a tápláló feszültség. (Pld. a telep feszültsége) De ezt csakúgy tudod meg, ha megterheled a telepet ezzel az árammal. De a telep merülése közben ez a feszültség csökkenés egyre nőni fog.
(#) jocy1881 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Akkor ha jól értem:
(3.2+3.2)-9=2.6V
2.6V/0.3A (300mA)=8.6...(ez az ellenállás értéke)
Innentől elvesztettem a fonalat :/
(#) kaqkk válasza jocy1881 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Ebből a ledből elég 1 is (ha megkapja a kellő áramot kiégeti a szemed) az a baj amit már írtam hogy a 9v os elem nem tudja a 300mA os terhelést , és valószínűleg
fél vagy negyed teljesítménnyel dolgozgatnak a ledecskék a nem megfelelő előtét és az elem belső ellenállása miatt .
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2019
(#) proli007 válasza jocy1881 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
A 8,6 az Ohm. Ehhez közeli szabványos érték, a 8,2Ohm
2,6V*0,3A=0,78W tehát minimum 1W-os terhelhetőségű ellenállásra van szükséges.
A 8,2Ohm-al, az áram több lesz mint 300mA, de a telep feszültsége is esni fog.
(#) nedudgi válasza jocy1881 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Azt tartsd szem előtt, hogy ez a LED hűtést igényel ilyen áram mellett. A hőmérséklete nem emelkedhet 60°C fölé. A maximális áramot nem szükséges megközelíteni, 10%-20%-kal kevesebb is megfelelő fényerőt ad ilyen felhasználásra.
Ha elemes táplálást akarsz, jobban jársz, ha laposelemet (4,5V) használsz, akkor több órás üzemidőt kapsz hasonló ár mellett.
(#) vargaf válasza jocy1881 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
9,1 Ω szabvány értékű ellenállást választva:

2,6 V / 9,1 Ω = 0,285 A a tényleges áram
2,6 V * 0,285 A = 0,741 W a szükséges teljesítmény.
Ha 9,1 Ω 2 W ellenállást választasz, akkor biztosan nem ég le.
(#) jocy1881 válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Hogy kéne akkor megoldanom szerinted???
(#) jocy1881 hozzászólása Jan 29, 2019 /
 
Mit csináljak akkor szerintetek? Elég lenne akkor 1 led is megfelelő ellenállással??
(#) nedudgi válasza jocy1881 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Olvasd el a nyolc perccel ezelőtti hozzászólásomat.
(#) jocy1881 válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Akkor 4.5V rol egy ledet üzemeltessek amire egy 4.3ohm körüli ellenállást kellene hogy kössek hogy megfelelő fényerőt kapjak és h ne terheljem meg a ledet??
(#) kaqkk válasza jocy1881 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Igen 4,5v os laposelem ,és 4,7 ohmos előtét+ 1 led .
(#) nedudgi válasza jocy1881 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Inkább 5,6 Ohm a jobb választás, ha megfelelő hűtést kap a LED.
Hűtés nélkül 150mA, 5 mp ideig a megengedett.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2019
(#) jocy1881 válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Hűtést azt fog kapni a led, vagyis inkább úgy mondanám h egy fém lapkára fogom rögzíteni. Az remélem elvezeti a hőt. De ha tudtok ajánlani alternatívát akkor meghallgatom.
(#) nedudgi válasza jocy1881 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Kihagyogat a billentyűzeted. Az o,g,y gombokat ellenőrizd.
Mekkora az a fém lapka? Remélem, alumínium.
(#) jocy1881 válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Ez valami horganyzott lapka. Kb 5cm x 10-12cm.
(#) nedudgi válasza jocy1881 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Nem jó. Alumínumot keress.
(#) jocy1881 válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Az is van. Akkor nézek azt. Köszönöm a segítséget mindenkinek!
(#) nábrok hozzászólása Márc 27, 2019 /
 
Sziasztok!

Teljesen full amatőrként szeretnék 5730-as narancs színű ledet autóban (kijelzőben) üzemeltetni.
Az adatlapja szerint 2.0-2.2V (60mA) kell neki.
A led-es segédprogramban ha 14.4V feszültséggel számolok, és a led-nél 2.2V-al,
akkor 220 Ohm és 792 mW jön ki. A legközelebbi ellenállás amit találtam az 220 Ohm és 0,6 W.
Tudnátok segíteni, hogy pontosan milyen/mekkora ellenállást válasszak ahhoz,
hogy tartósan, de lehetőleg minél nagyobb fényerővel világítson?

Előre is köszi a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2019
(#) proli007 válasza nábrok hozzászólására (») Márc 27, 2019 /
 
Hello! Igazából 200 Ohm jön ki a számítással. Ha 220 Ohm-ot használsz akkor 54,5mA-re csökken az áram. Ami célszerű is, mert ha hosszútávon használnád a Led-et, akkor nem szabad az adatlapján megadott maximális árammal járatni.
Az áram növekedésével nem egészen arányos a fényerő növekedés. Tehát ha kissé a névleges alatt járatod, általában nem lesz annyi a fényveszteség, mint az áramcsökkenés aránya.
Az ellenállásnál nem igazán a teljesítményét kellene mondani, hanem a terhelhetőségét. Ha 645mW jön ki teljesítménynek, akkor ennél csak nagyobb terhelhetőségű ellenállást szabad használni, kisebbet semmiképp. Egyébként pedig a gépjárműben szélsőséges hőmérsékleti viszonyok is lehetnek, ami csökkenti az ellenállás terhelhetőségét de nem különben a Led-re is vonatkozik. Mert annak élettartama is összefüggésben van a kristály hőmérséklettel. Tehát már ezért sem célszerű a plafonon járatni. Viszont ha lehetőség van rá, akkor nem egy hanem két-három soros Led-et célszerű alkalmazni, azzal a megvilágítás is jobb lesz. Igaz, ott a tápfesz változásra nagyobb a Led-ek áramváltozása, de a kocsiban leginkább 14,4V a jellemző, mint 12V vagy az alatti feszültség.
Az ellenállásokat magad is kiszámolhatod segédlet nélkül R=(Utáp-Uled)/Iled alapján, oda-vissza. A minimális terhelhetőséget pedig P=(Utáp-Uled)*Iled alapján..
(#) nábrok válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2019 /
 
Elvileg elegendő fényt kell hogy adjon egy darab is, de ezt akkor tudom eldönteni ha látom világítani, tehát valószínű a soros led nem jön szóba.
Akkor a 220 Ohm az oké, de a terhelhetőség még nem világos. Ha lényegesen nagyobb, mondjuk 2 w teljesítményűt veszek, akkor az a fényerőt nem befolyásolja?
(#) proli007 válasza nábrok hozzászólására (») Márc 28, 2019 /
 
Egy ellenállás teljesítménye (terhelhetősége) nem befolyásolja az áramkör működését. Kizárólag azt határozza meg, mekkora hőt képes elvezetni az ellenállás. De ez csak az ellenállás élettartamára van hatással. Ha alul méretezed leég, ha nagyobb, kevésbé melegszik, mert jobban el tudja vezetni a hőt a nagyobb felület. Vagy magasabb hőmérsékletet is elbír egy nagyobb teljesítményű ellenállás, mert pld. nem fémgőzölt technológiával készül, hanem ellenállás huzalból készül és nem lakkozással, hanem kerámia bevonattal..
(#) nábrok válasza proli007 hozzászólására (») Márc 28, 2019 /
 
Köszönöm, most már világos. Ha a hely szűke miatt mondjuk 2 db 110 Ohm-os 0,6W-os ellenállást kötök sorba, úgy is életképes a dolog?
(#) proli007 válasza nábrok hozzászólására (») Márc 29, 2019 /
 
Teljes mértékben..
(#) nábrok válasza proli007 hozzászólására (») Márc 29, 2019 /
 
Köszönöm a részletes felvilágosítást!
(#) bajuszrichard hozzászólása Jún 21, 2020 /
 
Üdv.
Egy autóba való "kütyü"-nek (aminek nemtudom a pontos feladatát csak azt ,hogy DL2032 -es 3V-os gombelemmel működik), szeretném a megtáplálását kiváltani úgy ,hogy az usb-s szivargyújtótöltőröl kapjon áramot. A kérdésem az ,hogy mekkora ellenállást kell sorba kötnöm a fogyasztóval ahhoz hogy az 5V tápfeszültségből csak 3 essen a fogyasztón?
Számolgattam ,kísérleteztem ,de nem találtam egyértelműen jó megoldást. Talán nem is működik maga az eszköz.(egy barátom kért meg e feladatra ,de eddig nem jártam sikerrel)
Viszont érdekelne ,hogy elméletben mekkora ellenállás kellene az ötlet megvalósításához.
(Bocsánat ,ha nem a megfelelő topikba írtam, ezt találtam a leg "közelebbinek")
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2020
(#) szs válasza bajuszrichard hozzászólására (») Jún 22, 2020 /
 
Mivel nem tudod az eszköz teljesítményét, így nem tudod a felvett áramát sem. Anélkül pedig persze,hogy nem tudod kiszámolni az előtétellenállást.
Ha biztos 0,2A áram kellene, akkor a 2V feszültséget 10 Ohm ejtené, ha 0,02A, akkor 100 Ohm.
Van 3V körüli szivargyújtós táp, ha jól emlékszem a Nokiáé régen akörül volt, valami 3,6V. Sorbakötve egy diódával talán jó is lehetne, bár nem tudom, stabil 3,6V-e az...
(#) szs válasza szs hozzászólására (») Jún 22, 2020 /
 
De már ébben a Nokia-töltő feszültségében nem is vagyok egyàltalán biztos.

Az 5V-ot viszont 3db sorbakötött diódával 3-3,2V körülire tudod csökkenteni, ha gombelemmel megy az az eszköz, akkor valószínűleg nem lehet nagy áramfelvételű, 3db 1N4148-as dióda megteszi szerintem.
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2020
(#) nedudgi válasza bajuszrichard hozzászólására (») Jún 22, 2020 /
 
Keresni kell egy háromlábú stabilizátort, például 78L33, adatlap szerint elé/mögé kondenzátorral.
Esetleg előterhelésként egy LED+ellenállás pár milliamperra nem árt.
(#) bajuszrichard válasza szs hozzászólására (») Jún 22, 2020 /
 
Ezt kifogom próbálni ,fontos az egyszerűség ,ugyanis a gyári burkolatán bellül akarom megoldani az egész műveletet és nem sok hely van benne kicsivel ,több mint egy gombelemnyi.
Tehát csak az usb kábel fog kilógni belőlle eméletben.
Időközben utánajártam mi is ez. A kép linkelve.
Nálam csak maga a nyomógombos fekete vezérlő van ahhoz kellene a 3V.
(#) bajuszrichard válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 22, 2020 /
 
Köszi a tippet. Egyelőre próbálok nem túl nagy feneket keriteni a dolognak ,törekedni az egyszerűségre.
Következő: »»   17 / 18
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem