Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3485 / 3948
(#) kendre256 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 27, 2020 /
 
Szigetelt falra is lehet szerelvényeket rögzíteni. Szigetelés előtt célszerűbb kialakítani, szigetelés után macerásabb, de megoldható.
Bővebben: Link
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2020
(#) Udvari Zsombor válasza kendre256 hozzászólására (») Júl 27, 2020 /
 
Köszike, de ez nem lehetséges. Nem a kamera magasságával van a gond, hanem a beépített infra fénye által megvilágított falfelület a gond, ugyanis a kamera jó ha jelenleg maximum 10 centire van a faltól.
(#) Udvari Zsombor válasza Tylla1 hozzászólására (») Júl 27, 2020 /
 
Ennél az igen csak kétes szigetelőszalagos gányolásnál "bármi" tartósabb lehet. Esetleg az ellenző tartó csavarja alá lehetne valahogyan rögzíteni, amúgy az ellenző is fémből van. Ráadásul állhatna a kamera vízszintesebben, csak a műanyag lapot húzza a saját súlya így az nem áll meg egyenesen.
Jöhetnek az ötletek...
(#) Tylla1 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 27, 2020 /
 
Első körben én azt nézném meg, hogy az esti időszakban, ezzel az "árnyékolással" javul-e a kamerád éjszakai képe. Ha igen, akkor a szigszalagot kiváltanám két pici lemezcsavarral. Megfúrnám a kamera felső fém védő elemét a felirat és a perem között úgy, hogy rácsavarozva a műanyagot a lehető leg függőlegesebben álljon.
Egyébként még az is elképzelhető, hogy nem is kell akkora méretű műanyag lemez, gondolván arra, ha nem lehet tovább húzni a kamera rögzítésén, akkor a kisebb méret nem mozdítja el a kamerát a beállított irányból.
Vagy, ha az ellenző rögzítő csavarja alá befér még egy vékony fém (alu) lemez, akkor azt "L" alakban meghajlítva befogni a csavar alá, majd ezen elem fallal függőlegesen párhuzamos végére pici csavarokkal felfogatni a műanyag lapot.
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2020
(#) Udvari Zsombor válasza Tylla1 hozzászólására (») Júl 27, 2020 / 1
 
Egyrészt már a műanyag lap súlya húzta a szigetelőszalagot, másrészt pedig nem bírtam magammal... A harmadik képen látható módon ráhúztam egy repedt PVC csövet a kamerára. Hogy mi tartja? A szorulás... Remélem, hogy ott is marad az a cső.
Az utolsó kép a kamera képét mutatja. Remélem, hogy nem fog fényleni a cső belseje...
(#) Tylla1 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 27, 2020 /
 
Ez jobb megoldásnak tűnik, mint az én variációm Beállítás kérdése, de a csövet akár vissza is lehet tolni a kamera felé a jobb kamerakép eléréséhez!
Lehet, elég lenne a cső végét 5-10 cm-el túllógatni a kamera lencséjénél, akkor kevésbé érvényesül a csőlátás és a csőbe jutó fény koncentrációja a lencsére
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2020
(#) Udvari Zsombor válasza Tylla1 hozzászólására (») Júl 27, 2020 /
 
Nem tolhatom visszább a csövet, mert akkor több fal fog látszani. Próbáltam a kapu kitakarása nélkül a legoptimálisabb eredményt elérni... Bár lehet, hogy nem a déli napsütésben kellett volna csinálnom, mikor alig láttam a "zsebtévé" kijelzőjét hogy mit lát a kamera...
Idézet:
„Lehet, elég lenne a cső végét 5-10 cm-el túllógatni a kamera lencséjénél, akkor kevésbé érvényesül a csőlátás és a csőbe jutó fény koncentrációja a lencsére”
A célom a lehető legtöbb fal kitakarása volt, amit szerintem így el is értem. Bár remélem, hogy nem fog fényleni a cső belseje az infra fénytől...
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2020
(#) Tylla1 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 27, 2020 /
 
A puding próbája...24 órával később okosabb leszel!
Ha nem tetszik a nappali/éjszakai kép, a cső mozgatásával megoldhatod a képi problémát
(#) Udvari Zsombor válasza Tylla1 hozzászólására (») Júl 27, 2020 /
 
Óvatosan bevertem mögé egy szöget aminek a feje alá beakasztottam a cső peremét, mivel attól megmozdult, hogy "egy tollpihe gyengédségével" megérintettem a kezemmel. Most már pozícióban marad.
(#) Andralin hozzászólása Júl 27, 2020 /
 
Sziasztok!

Szeretnék tanácsot kérni.
Relével szeretnék kapcsolgatni egy 12 V/6 A-es DC motort.
Ismereteim szerint nem ártana a motor kapcsaira egy ún. flyback diódát tenni záróirányban, különben a relé érintkezői nem lesznek hosszú élettartartamúak.

És vajon mi a megoldás olyankor, amikor mindkét irányban használom a motort, változó polaritású tápfeszültség kapcsolgatásával? Akkor hogyan oldjuk meg a flyback dióda kérdését?
(#) Bakman válasza Andralin hozzászólására (») Júl 27, 2020 / 2
 
Négy diódát kell alkalmazni, lásd melléklet.

A 6 A viszonylag nagy ármanak számít. Vagy masszív reléket szerezz vagy tranzisztorokkal/FET-ekkel kapcsolgasd a motort. Azt is vedd figyelembe, ha az üzemi áram 6 A, akkor induláskor jóval többet is felvehet.
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2020
(#) Andralin válasza Bakman hozzászólására (») Júl 27, 2020 /
 
Köszönöm, de pofonegyszerű a megoldás!

És akkor is kellenek a diódák, ha rendesen túlméretezem a relét? Mondjuk ha egy 30 A-el terhelhető gépjármű relét használok?
Az autóelektronikában is szoktak mindig flyback reléket tenni a DC motorokra, amiket relével kapcsolnak?
(#) Bakman válasza Andralin hozzászólására (») Júl 27, 2020 / 1
 
Nem tudom, hogy autókba raknak-e relét vagy sem, az újakba szinte biztos, hogy igen. A dióda elhagyása csökkenti az élettartamot, ez biztos. A HEStore-ban kb. 20 Ft egy 1N4007-es dióda, egy autós relé kb 1000 Ft. Én biztos, hogy raknék bele. Sőt, az első rajzból egy dióda kimaradt, pótólva.

A tápegységet is védi a dióda.
(#) Udvari Zsombor válasza Tylla1 hozzászólására (») Júl 27, 2020 /
 
Este világosan látom a cső belsejét és a külvilág mint valami "fekete lyuk" tátong a kamera képén!! Holnap (...) új tartót fogok készíteni a kamera számára! Éppen csak annyira akarom majd elemelni a kamerát a házfaltól, hogy ne legyen a látóterében fal! Ugyanis már kellően elegem lett a beépített infra fényének negatív hatásaiból...
Jelentkezni fogok, ha jutottam valami kicsit is tűrhető megoldásra...
(#) Tylla1 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 27, 2020 /
 
Én továbbra is azt gondolom, hogy a csőnek a kamera optikájához képest nem szabad nagyon túllógnia, mert akkor következik be az a csőeffektus, amit írtál. Meg kell próbálni a csövet addig visszahúzni, hogy csak 5-10 cm-re lógjon túl. Mivel az esti képpel van gond, így sötétedés után célszerű a kamerán a csövet mozgatni és akkor meglátod melyik a legjobb pozíció.
(#) Andralin válasza Bakman hozzászólására (») Júl 28, 2020 /
 
Nagyon köszönöm a rajzot!
Biztos vagy benne, hogy az 1N4007 elég lenne a 6 A-es motorhoz? Adatlap szerint az csak 1 A-t visel el nyitóirányban.
Közben gondolkodok és olvasgatok a témában. Szerinted nem lehetne kiváltani az 5 diódát egy bipoláris szupresszor diódával (TVS), közvetlenül a motor kapcsain? Pl ezzel: BZW06-23B

A neten találni erre is példákat.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2020
(#) Kovidivi válasza Andralin hozzászólására (») Júl 28, 2020 / 1
 
Szerezz akkor 10A-es diódát, az se sokkal drágább, és korrekt, egyszerű megoldás. Feszültségben bírjon jó sokat. Az 1N4007 csúcsban, rövid ideig sokkal nagyobb áramot tud, nézz rá az adatlapban.
(#) Andralin válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 28, 2020 /
 
És mi a helyzet a szupresszor diódával?
Például itt egy angol írás, ami szerint lehet használni kapcsolgatott induktív terhelés esetén:
https://components101.com/articles/how-to-use-tvs-diodes-for-transi...ession

Ha jól értem, akkor a max ellenfeszültség értékét a 12 V üzemi feszültség fölé kell lőni.
Mondjuk ez a dióda 15,3 V-al megfelelne vajon: BZW06-15
(#) Kovidivi válasza Andralin hozzászólására (») Júl 28, 2020 /
 
Válaszd amelyik szimpatikusabb. Én diódát raknék, egyszerű, olcsó, könnyen helyettesíthető, és az elnyelt energia több alkatrészen alakul hővé. Szupresszort még sosem kellett használnom.
(#) Udvari Zsombor válasza Tylla1 hozzászólására (») Júl 28, 2020 /
 
Csövet leszedtem. Négy eres fekete telefonkábellel meghosszabbítottam a tápfeszt és a video jelet: most már csak nagyjából ~4,25 méterre van a kautól a kamera, de a képe olyan, mint ha ott állnék a kapu előtt!
Így ennél minimálisabb mennyiségű fal már tényleg nem lehet a kamera képén.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2020
(#) k_i_j hozzászólása Júl 28, 2020 /
 
Tudja esetleg valaki, hogy mi a különbség a 7107 és a 7117 között?
(#) Bakman válasza k_i_j hozzászólására (») Júl 28, 2020 / 1
 
Az ICL7116-ban és az ICL7117-ben van Hold funkció.
(#) k_i_j válasza Bakman hozzászólására (») Júl 28, 2020 /
 
Köszönöm szépen.

Nézegettem őket, de nekem nem tűnt fel.
(#) Tylla1 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 28, 2020 /
 
Na! Akkor ez lesz a jó megoldás, így nem lesz visszaverődő infra fény. Az esti kép vajon mit mutat majd?
(#) Jonni válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 28, 2020 /
 
"Egy teljesen átlagos földszintes kertes ház ez," Ez jó is mert minden kertesháznak van eresze és az fából van . Esetleg még meglehetne próbálni odarakni hátha ott jobb a kép.
(#) Udvari Zsombor válasza Tylla1 hozzászólására (») Júl 28, 2020 /
 
Ezt! Most a jó! (Valamiért a fórum sötétebben jeleníti meg a képet... Vagy túl világos, vagy túl sötét, nem tudom hogy miért.)
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2020
(#) Tylla1 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 29, 2020 /
 
Örülök, hogy sikerült megoldást találni a problémára. A mellékelt kép valóban kicsit sötét, de a lényeg, hogy "élőben" neked megfelel!
(#) Andralin válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 29, 2020 /
 
Értem, köszönöm.

Esetleg valaki tudna tanácsot adni szupresszor dióda használatával kapcsolatban? A 15,3 V-os jó lehet az én esetemben?
Mégiscsak egyszerűbb 5 dióda helyett csak egyet beszerelni és bár nagyon kis összegről van szó, de árban is sokkal kedvezőbb lenne, mint öt darab 1N4007-est venni.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2020
(#) Udvari Zsombor válasza Tylla1 hozzászólására (») Júl 29, 2020 / 1
 
Most már csak nagyjából ~4,25 méterre van a kaputól a kamera. Ennél a nézetnél már az utcai lámpa fénye is közrejátszik a príma láthatóságban, és akkor is prímán látok, ha a kamera körül minden egyéb le van kapcsolva. Tehát a problémát prímán megoldottnak tekintem.
(#) Kovidivi válasza Andralin hozzászólására (») Júl 29, 2020 /
 
Az biztos, hogy kétirányú szupresszor diódát kell venned. Feszültsége legyen a motoron normál üzemben megjelenő feszültség plusz 1V. Az áramterhelhetőség a motorod méretétől függ. Walkman motorhoz elég 1A-es dióda is, nagyhoz nagy kell.
Következő: »»   3485 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem