Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM1875, LM3875, LM3886, stb. TI végerősítők
Lapozás: OK   46 / 48
(#) CHZ válasza deebo hozzászólására (») Aug 22, 2020 /
 
Idézet:
„Részemről a hangkép hangolását a hangmérnökre bízom inkább”

Az csak az első.., meghatározza mi kerül a hordozóra, ez lehet jó, de rossz is. Lehallgatás helyén, szobaakusztika, hangsugárzó, erősítő és egyéb.., nagyon befolyásolja a végeredményt. Most csak az erősítő hangzásáról "vitázunk". Ami értelmetlen, mivel ez már szubjektív kategória, ízlés kérdése, ami nem vitaképes, szerintem...
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2020
(#) deebo válasza CHZ hozzászólására (») Aug 23, 2020 2 /
 
Nem vitának szántam. De akkor már, ha egy erősítő hangzását (jelentsen ez bármit is) hibás tápellátással akarod megoldani, szakmaiságról ne essen szó.
(#) CHZ válasza deebo hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Mit jelent
Idézet:
„nálad hibás tápellátás?”
Csak költői kérdés, felesleges tovább erőlködnöd!
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2020
(#) deebo válasza CHZ hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Idézet:
tápegység kondik méretezésével jól hangolható a kapott hangkép.

Bocs tényleg, de ez nevetséges.
(#) CHZ válasza deebo hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Akkor nevess egy jót és ne trollkodj!
(#) deebo válasza CHZ hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Egyáltalán nem állt szándékomban. Ha valaki nem ért egyet veled, az nem trollkodás!
(#) CHZ válasza deebo hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Szerintem trollkodsz, lehet, hogy tévedek, de van itt aki ezt jobban megtudná ítélni.
Továbbiakban nem fogok reagálni, értelmetlen vitákat nem kedvelem...
(#) deebo válasza CHZ hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Többenetes az arrogancia ami árad a kommentjeidből.
(#) mhl válasza CHZ hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Szia!
Jól néz ki, ez már nem hobbi kategória!
A kondenzátor méret meg szubjektív Bővebben: Link.
Szerintem az elrendezés az érdekes, pufferkondik az IC mellett mint a stúdió hangfalakban.
Esetleg megtudható a diódák típusa?
És úgy látom azért van koppanásgátló is, nincs az IC-re bízva a véletlen.
(#) deebo válasza mhl hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Nem szubjektív. Ha az alacsony kapacitás mellett eső feszültség befolyásolja a hangképet, az azt jelenti, hogy az erősítő jelentős erősségű felharmónikusokat állít elő, vagyis torzít. Ha valaki ezt szándékosan csinálja áldás rá, de hadd lehessen már kifejteni, hogy egy erősítőnek nem az a dolga, hogy torzítson.
(#) mhl válasza deebo hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Én annyira nem értek hozzá, hogy vitázni tudnék. Csak annyit "látok" hogy gyártók is különböző megoldásokat alkalmaznak, hogy elektronikailag melyik a leghelyesebb megoldás vagy meghallgatva mit érzünk jónak nem biztos hogy összevág.
(#) CHZ válasza mhl hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Szia!
Köszönöm, schottky diódák, DC védelem és koppanásgátló valóban van.
Tápegységben oldalanként 2x2200u kapacitás van, ami nem is annyira kevés mint valaki gondolja.
Oldal elsőfelében kapcsolási rajz is található ahol 2x1000u elko van.
Sokan kísérleteznek kisebb kapacitásokkal is. Valóban hallható változást okoz és nem negatív értelemben. Nem véletlen, hogy ezzel az IC- vel lehet ilyen változtatásokkal próbálkozni, meg kell nézni az adatlapját. Ez a megoldás legtöbb végfoknál nem hozná ezt az eredményt.
Szokatlan még az is, hogy a végfok invertáló módban működik, párhuzamos feszültség visszacsatolás alkalmazható így.
(#) CHZ válasza mhl hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Kikerestem az említett kapcsolást: GC AMP
Szerintem a DF-t rontó soros 0,22R ellenállás is kelthet megdöbbenést egyeseknél.
(#) mhl válasza CHZ hozzászólására (») Aug 24, 2020 /
 
Szia!
Köszönöm hogy kikerested a kapcsolást.
Én külön tápegység részt építek ugyan csak 2200µF kondival, plusz az IC-hez az 1000uF, 10uf, 0,1uF. De attól tartok a külön táp rész valahogy visszafogja az IC-t.
Egyenlőre LM4766-os nem invertáló kapcsolásban "tudok gondolkozni", de nem csak sima sztereóban.
Sokan kísérleteztek az LM3875-ős IC-vel és láttam már érdekes "összeforrasztott" változatot is. Tudtommal az invertáló erősítőhöz még jó lehet az előerősítő rész, igaz azt LM3886-osnál említették.
(#) CHZ válasza mhl hozzászólására (») Aug 24, 2020 /
 
Invertáló kivitelnél a bemeneti impedancia alacsonyra adódhat, előerősítő (buffer) beiktatása kedvező lehet.
(#) CHZ válasza mhl hozzászólására (») Aug 24, 2020 /
 
PC-hez is készítettem egy egyszerűbb változatot, J FET bufferrel a bemenetén.
Nagyobb változat dinamikusabb, jobb hang..
(#) tothbela válasza CHZ hozzászólására (») Aug 24, 2020 /
 
Megemlítenék egy invertáló/nem invertáló kapcsolás eltérésének vizsgálatával kapcsolatos tapasztalatot.
Értelem szerűen az invertáló kisebb bemeneti impedanciát képvisel, ezért sokan ragaszkodnak a nem invertáló kapcsoláshoz. De vajon miért szól rosszabbul mint az invertáló? Erre a kérdésre kerestem a választ.
Első gondolat az volt, hogy a diff erősítő csak invertáló módban van a virtuális gnd közelében, még nem invertáló kapcsolásnál a bemeneti jelet követi, azaz a bemeneti két tranzisztor együtt mozog a bemenő jellel. Ilyenkor a diff erősítő tranzisztorain nem állandó a CE feszültség, tehát a disszipáció sem. Ez oka lehet a nagyobb termikus torzításnak, és talán ez hallatszik ki mint különbség. De a tápfeszültség változás is okozhatná ugyanezt, és akkor mindegy hogy invertál vagy nem, ugyanúgy torzítana. Ráadásul a diff erősítő tranzisztorai egyszerre melegszenek, ezért nem kellene hogy ebből legyen a probléma.
Valami különbség csak van a két féle alapkapcsolás között. Még tavaly egy nem hangfrekvenciás céllal DC csatolt erősítőre volt szükségem. 100kOhm-os lineáris potenciométer osztotta a bemeneti jelet, ezért nem invertáló kapcsolásra esett a választás, lévén invertálónál a szokványos 22k/680 Ohm visszacsatoló hálózat nagyon beterhelte volna a jelforrást. Csak hogy az erősítő DC csatolt lévén szépen felerősítette a bemeneti bias áramot is, ami a potméter állásától függően más és más egyenszint eltolódást okozott a kimeneten. Kapott a nem invertáló bemenet egy kis offszet áramot egy 10MOhm-os ellenálláson keresztül egy trimmerrel leosztott feszültségről, így ki tudtam egyenlíteni a bias áramot nullára. Most már nem okozott kimeneti DC eltolódást a szint osztó potméter állása. Hurrá!
De nem tartott az öröm sokáig, mert amint az LM1875 (ez volt az alany) megmelegedett, a bias ára is megváltozott, így ismét a potméteren folyt a különbségi áram eltolva megint a kimeneti DC nulla pontot. Mivel monolitikus integrált áramköröknél nagyon gyorsan tud egyszerre melegedni/hűlni a teljes lapka, vélhetően a hangfrekvenciás sáv alsó tartományában a bemeneti diff tranzisztorok bias árama a kimenő jel függvényében változik, pontosabban annak második, teljes kivezérlésnél negyedik harmonikusa függvényében, mivel AB osztályú erősítő egy szinusz hullám esetében 50%-os kivezérlésnél kétszer, teljes kivezérlés esetén pedig négyszer éri el a disszipációs csúcsot.
De hát a bemeneti diff fokozat pontosan egyforma tranzisztorokból áll éppen ennek a problémának a kiegyenlítésére. Ez így is van, de mi AC csatolású erősítőket építünk, és a két bemenet csak DC szempontból van impedanciára kiegyenlítve.
Megpróbáltam ugyanakkora impedanciával lezárni a nem invertáló bemenetet is mint amit az invertáló lát, vagyis a 22k/680 Ohm esetében 620-680 Ohm közötti forrásról hajtani az erősítőt, és (most már hangfrekvenciás erősítőre átültetve) már nem hallottam rosszabbul szólni a nem invertáló kapcsolást mint az invertálót. Ez a megoldás még a fikázott TDA2030 esetében is javulást hozott.
A tanulság az volt, hogy egy erősítőről nem tudunk két bőrt lehúzni. Erősítsen is, és legyen impedancia illesztő is, csupán úgy, hogy nem invertáló kapcsolásban alkalmazzuk.
Jó kísérletezést!
(#) CHZ válasza tothbela hozzászólására (») Aug 24, 2020 /
 
Köszönöm a részletes beszámolód. Már nem kísérletezem ilyen végfokkal, akkoriban nekem is okozott kisebb problémát a kimeneti DC szint stabilitása.
(#) djkoko válasza Koncsar hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
Sziasztok!
Erről a kapcsolásról esetleg valakinek egy vasalható nyomtatásra alkalmas pdf, jpg melléklet?
Köszönöm!

LM3875_2.JPG
    
(#) reloop válasza djkoko hozzászólására (») Szept 14, 2020 / 1
 
Szia! Csatolom.
(#) mhl hozzászólása Okt 17, 2020 /
 
Sziasztok!
Kérem valaki nézze át a kapcsolást, hogy esetleg elrajzoltam-e. Köszönöm!
(#) mhl válasza mhl hozzászólására (») Okt 27, 2020 /
 
Sziasztok!
Rájöttem a hibára "csupán" a földeléseket nem kötöttem össze, ezért jelentkezett a kimeneten egyenáram. Valamit félreérthettem, hogy a bemenet földelést nem kell összekötni a nagy áramú földeléssel. A másik hiba a zéner dióda amit egy külföldi mintából szedtem, a következménye rendkívül halkan és zajosan szólt, a kiiktatásával rendes hangerővel szól.
Egész jó hangja van, főleg az árához képest. A következő amit ki szeretnék próbálni az LM4780-as lesz az adatlapi nyákot.
(#) mhl hozzászólása Feb 15, 2021 / 2
 
Sziasztok!
Érdekesség képen, összerajzoltam egy pár erősítő IC-nek 8 ohm terhelésen a torzítási értékét. Bár sokak szerint nem ez a legmeghatározóbb az erősítő hangjában. Ha netán elrajzoltam valamit szóljatok.

IC-THD.png
    
(#) deebo válasza mhl hozzászólására (») Feb 15, 2021 /
 
Pedig eléggé meghatározó, csak ott a hiba, hogy jellemzően a magasabb torzításű erősítőket szeretik a népek, bár meg vannak győződve az ellenkezőjéről és emiatt készülnek a különböző elméletek..
(#) Dióda hozzászólása Máj 15, 2021 /
 
Skacok segítsetek már egy picit.
Egységcsomagban kaptam ic-t meg panelt de ahogy olvasgatok szerintem az ic hamis.
Ilyen ic-t nem találok csak kínai oldalakon.
Jól gondolom hogy hamis?

Lmfoto.jpg
    
(#) Ge Lee válasza Dióda hozzászólására (») Máj 15, 2021 /
 
Ennyiből ezt szerintem nem sokan mondják meg, de az ára általában árulkodó szokott lenni (6-700Ft), ugyanúgy mint mondjuk egy tranzisztor esetében (120Ft vs 550Ft).
(#) Dióda válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 15, 2021 /
 
Az áráról nem tudok nyilatkozni. Említettem hogy kaptam.
(#) bolond6 válasza Dióda hozzászólására (») Máj 15, 2021 /
 
A 1875 téglatest alakú. Az egyező lábkiosztású TDA-kat szokták így tokozni.

A logó a National Semiconductor logójának megtévesztően pontatlan másolata, vagy létező cégé?
(#) uniman válasza Dióda hozzászólására (») Máj 15, 2021 /
 
Ennél jobb fotót kell csinálnod...pl.: Bővebben: Link
(#) reloop válasza Dióda hozzászólására (») Máj 15, 2021 /
 
Következő: »»   46 / 48
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem