Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED kijelzős digitális óra
Lapozás: OK   9 / 9
(#) proba válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Aug 29, 2020 /
 
Ez csak rajtad, és az órán múlik. Volt hogy szét lehetett szedni a kijelzőjét, nem volt kiöntve, és kicseréltem benne a ledet. Hogy a tiédben lehet e, egyáltalán akarsz e vele foglalkozni, az más kérdés.
(#) GARFIELD13 válasza proba hozzászólására (») Aug 29, 2020 /
 
Szia!
Köszönöm a gyors választ.
Akkor egy próbát teszek vele, hátha.
A hátlap 4 db csavarral rögzített, így az könnyen bontható.
Utána majd kiderül, hogy bent mi a helyzet és lehet-e még óra belőle.
Üdv.
(#) GARFIELD13 válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Aug 29, 2020 /
 
Gyorsan belelestem, hogy milyen a helyzet.
A 4 csavar az 5 db, mert az elemtartó alatt is volt egy.
Viszont a kijelző 12 db műanyag "tüske" ráolvasztásával lett a nyákra rögzítve bent, így ahhoz a dremel kell majd, hogy óvatosan szétválasztható legyen.
Csak utána lesz hozzáférhető a belső rész.
(#) Bakman válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Aug 29, 2020 /
 
Annyiból szerencséd van, hogy az a kijelző igazábol nem kijelző, csak egy maszk (műanyag lap, mindenféle kivágással). Alatta lesznek az SMD LED-ek is. Ha csak azok romlottak el, cserélehtőek. Érdemes az összeset cserélni, hogy a fényerő egyenletes legyen.
(#) GARFIELD13 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 29, 2020 /
 
Szia!
Köszönöm a segítséget, akkor lehet még belőle rendesen működő óra, csak kétévente ledeket kell cserélnem benne.
Üdv.
(#) proba válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Aug 29, 2020 /
 
Ismerős. Amit én néztem, abban körömmel lekapartam az összes pöcköt, de ha nem megy egy szike biztosan viszi. A dremmellel lecsiszolod az egészet, de lehet élg csak körbe megpiszkálni. Akkor még esetleg marad egy kis csap is, amivel később is rögzíthető. ( bár annyira nem kritikus.)
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2020
(#) kaqkk hozzászólása Dec 27, 2021 /
 
Egy régebbi óránk "turbó" változata
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2021
(#) levaitamas hozzászólása Jan 17, 2022 /
 
Sziasztok!

Építettem egy Vicsys tollából származó 7 szegmenses kijelzésű órát.
Szeretném megoldani, hogy a mostanában egyre sűrűbb áramszünetek miatt ne kelljen mindig újra beállítani. Milyen módon lehetne elérni, hogy pl egy elemmel vagy akkuval megtartsa az időt?
Az nem lenne fontos, hogy amikor nem kap áramot, legyen kijelzés, csak ne felejtse el az időt.
(#) furko válasza levaitamas hozzászólására (») Jan 17, 2022 / 1
 
Szia!

Valahogy így:

5v táp.gif
    
(#) levaitamas válasza furko hozzászólására (») Jan 18, 2022 /
 
Szia!
Köszönöm!
(#) sniper válasza proba hozzászólására (») Jún 22, 2022 /
 
Helló

Ugyan ezzel az órával adódott, ugyan ez a hibám! egy kis segítséget kérnék, milyen ledet is rendeljek bele?
Ha jól nézem 0603-mas méretű kék smd led van benne, nyomógombal állítható a fényereje 3 lépcsőben, amiből 1.ső a kikapcsolva a 2.on 2,6V ot kap, 3.on 2,7V, viszon mikor ráteszem a mérőcúcsot a ledre minimálisan megnő, vagy éppen csökken a fényerő és így max 2,8V mértem 1 leden.

Ebből ki lehet valahogy deríteni melyik led lenne jó hozzá?
Ahogy néztem van 0603 bol van 2,6 - 3,8V is..
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2022
(#) proli007 válasza sniper hozzászólására (») Jún 22, 2022 /
 
Hello! Egy Led nyitófeszültség mérésével, nem jutsz sok információhoz.
Mindössze annyi a tanulság, hogy a tápláló áramkörnek nagyobbnak kell lenni mint a szükséges nyitófeszültség. Az pedig leginkább a Led színétől (és típusától) fog függni.
Ha megnézed ezt a karakterisztikát, láthatod hogy a Led nyitóáram változásától, az általad mért nyitófeszültség csak kismértékben változik és messze nem lineáris a görbe.
Tehát alapban bármely Led jó bele, aminek nyitófeszültsége kissebb mint az áramköröd tápfeszültsége.
A Led fényereje a típusától és a nyitóáramától függ, ezt egyszerű esetben egy ellenállás korlátozza, vagy áramgenerátor mint ahogy a karakterisztikát felvettem de az ritka, viszont digitális dolgokban e fényerőt leginkább impulzusszélesség változtatásával szabályozzák. (Ki-be kapcsolgatják, csak gyorsan hogy ne érzékeld hogy villog.)
Tehát nagy valószínűséggel bármely Led jó lesz bele, de hogy fényességben számodra mi a megfelelő, azt csak próbával tudod megállapítani. Mérni pedig az áramot célszerű, nem a feszültséget, mert ez nem izzó.
(#) kalmi.kalmi válasza sniper hozzászólására (») Jún 24, 2022 /
 
Cseréld le az összes ledet akkor egyforma lesz.
(#) kzolt hozzászólása Kedd, 21:22 /
 
Sziasztok!

Volt már szó a csatolt Vicsys-féle óráról. Régen már megépítettem, de most szeretném nagy kijelzőkkel újra elkészíteni. Visszaolvastam és megpróbáltam értelmezni az ott leírtakat, ez alapján átrajzoltam, ezt szeretném leellenőriztetni veletek.
A kijelző 6,6V 2mA-en /szegmens világít rendesen, 9V táppal működtetném külön megtáplálva.
Ezt ugyebár az 5V-os tápfesz nem bírja.
Köszönöm előre is.

Óra.png
    
(#) proli007 válasza kzolt hozzászólására (») Kedd, 21:42 /
 
Hello!
Így nem jó..
- A PNP tranyók mindig nyitva lennének.
- Vagy így kell megoldani, vagy van az ULN-ek között felsőoldali meghajtó.
- A korlátozó ellenállás nem lehet az anódba. Minden katódba kell egy-egy.
- Nem 2mA-re kell méretezni, mert az MPX 6 felé kapcsolja az áramot.
- A Led-ek nyitófeszültségét le kell vonni.

7SEG-DRV.png
    
(#) kzolt válasza proli007 hozzászólására (») Kedd, 22:24 /
 
Köszönöm a válaszokat, akkor újratervezem.
(#) kzolt válasza kzolt hozzászólására (») Sze, 18:11 /
 
Sziasztok!

Átrajzoltam, szeretnék egy ellenőrzést kérni rá.
Köszönöm.

Óra.png
    
(#) proli007 válasza kzolt hozzászólására (») Sze, 18:25 /
 
Így jó, de megjegyzem én nem ezt rajzoltam. De a különbség annyi, hogy amit rajzoltam, ott az anód akkor kap feszültséget, mikor a PIC kimenete alacsony szinten van. Amit Te, az akkor mikor a PIC porta magas szintű. Ezt figyelembe kell venni, hogy a programban mi van írva, vagy tudod-e a programot módosítani ha kell.
(#) kzolt válasza proli007 hozzászólására (») Sze, 18:46 /
 
Köszönöm, akkor nekiugrok mégegyszer, mert a programot nem tudom módosítani. Most megpróbálom szigorúan a rajzodat követni. Ha késznek gondolom, elküldöm újra.
(#) proli007 válasza kzolt hozzászólására (») Sze, 18:56 /
 
Az eredeti rajzot azért meg kellene tekinteni, hogy a vezérlés biztos ez legyen.
(#) kzolt válasza proli007 hozzászólására (») Sze, 19:40 /
 
Ez az eredeti, csatolom.
(#) proli007 válasza kzolt hozzászólására (») Sze, 19:51 /
 
Nos, itt látszik hogy közös anódos a 7szegmens kijelző, így a Te változatod a helytálló.
(#) kzolt válasza proli007 hozzászólására (») Sze, 19:53 /
 
Én meg közben átrajzoltam. Akkor az előző a jó?

Óra.png
    
(#) proli007 válasza kzolt hozzászólására (») Sze, 20:02 /
 
Azt se felejtsd el, hogy a CD4543 Ph lábára L szintet kell kötni, mert az általad betett ULN2003 invertál. Tehát a kimenetének H szintű jelet kell biztosítani, hogy az ULN le tudja húzni a katódokat.
(#) kzolt válasza proli007 hozzászólására (») Sze, 20:11 /
 
Tehát akkor küldeném a végleges verziót megtekintésre. Jó így?

Óra.png
    
(#) proli007 válasza kzolt hozzászólására (») Sze, 20:13 /
 
Úgy látom, hogy most jó.
(#) kzolt válasza proli007 hozzászólására (») Sze, 20:14 /
 
Köszönöm a segítséget!
Következő: »»   9 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem