Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   771 / 959
(#) _BiG_ válasza Gafly hozzászólására (») Szept 3, 2020 /
 
A morgolódás jogos, én meg azt hittem, hogy van valami egyéb is...

Amit én láttam hétfőn-kedden, attól mai napig álmatlanul forgolódok (na jó, nem). De amit összeanyáztam, attól három pokolból is kitiltanának. Azt gányolást... De nem is lehetett felkapcsolni a fi-relét, sőt, árammentesen is leoldott...
(#) erbe válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 3, 2020 /
 
Ezzel nekem semmi gondom. Nincs FI relé.
(#) vottokar válasza ötfelezős hozzászólására (») Szept 4, 2020 /
 
Köszönöm, akkor ez nem jó TN-hez, Hiába a kecsegtető ár, akkor nem veszek.
(#) ötfelezős válasza vottokar hozzászólására (») Szept 4, 2020 /
 
Igen, úgy nem jó, hogy nem olyan "szigorú". Végül is az ideológia csak annyi, hogy TT és IT hálózaton egy földzárlat esetén a többi fázisban a feszültség jelentősen felemelkedhet a földhöz képest, és erre még ne szólaljon meg a levezető.
(#) teglascs hozzászólása Szept 7, 2020 /
 
Sziasztok,

elektromos fogyasztók (ohmikus hőtermelők) közötti elektromos előnykapcsolás kialakítási igénye merült fel: lenne egy elektromos fűtés, amitől el kellene venni a betápot, ha egy elektromos, átfolyós vízmelegítő csapját kinyitják.
Az egészre természetesen azért lenne szükség, mert nem áll elegendő elektromos teljesítmény rendelkezésre.
Milyen megoldások vannak erre?
Van esetleg kész, boltban kapható ("dobozos") gyári megoldás is?
Köszi előre is a válaszokat!
(#) Gafly válasza teglascs hozzászólására (») Szept 7, 2020 / 2
 
Ez csak példa.
Van sokkal olcsóbb is, jobb is....
(#) teglascs válasza Gafly hozzászólására (») Szept 7, 2020 /
 
Szia, ez gyors volt!

Van ott az oldalon adatlap, áttanulmányozom.

Köszönöm a választ!
(#) mugab válasza teglascs hozzászólására (») Szept 7, 2020 / 1
 
Erre a legegyszerűbb megoldás egy relé a vízmelegítő tápjára és az NC kapcsok a fűtőkör áramát szakítják meg, ha a relé behúz.
(#) teglascs válasza mugab hozzászólására (») Szept 7, 2020 /
 
Bocsánat, de csak műkedvelő vagyok: egy sima relé esetében hogy kellene kötni a behúzótekercset a (példabeli) vízmelegítőhöz képest? Egy ilyen berendezés (mondjuk ez) 3 kW-os, azaz 13 ampert vesz föl. Van olyan relé, aminek ekkora árammal lehet terhelni a behúzótekercsét?
Vagy nem így értetted? ( Nem vagyok villanyszerelő... )
(#) erbe válasza teglascs hozzászólására (») Szept 7, 2020 / 1
 
Maradj meg Gafly tanácsánál!
(#) teglascs válasza erbe hozzászólására (») Szept 7, 2020 /
 
Köszi a választ!
(#) mugab válasza teglascs hozzászólására (») Szept 7, 2020 /
 
A behúzótekercs párhuzamosan a vízmelegítővel, az érintkezők sorba a fűtéssel. Nyilván a relé érintkezőinek tudnia kell az elektromos fűtés áramát megszakítani.
Szerk: Persze ha nem lehet hozzáférni a kapcsolási ponthoz akkor megadom magam ...
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2020
(#) erbe válasza mugab hozzászólására (») Szept 7, 2020 / 1
 
A csapszerkezeten belül van a kapcsoló. Hol kötsz rá párhuzamosan a fűtőbetétre?
(#) kendre256 válasza mugab hozzászólására (») Szept 7, 2020 / 2
 
Én is áramrelét tennék a lakáselosztóba. A vízmelegítőnek lenne ott egy külön kismegszakítója, ahogy a villamos fűtésnek is. Ha egy helyen van minden, könnyedén meg lehetne oldani áramrelével a dolgot.
(#) teglascs válasza kendre256 hozzászólására (») Szept 8, 2020 /
 
Köszönöm mindenkinek. Beszerzek egy ilyesmit, és a doksija alapján bekötöm, majd letesztelem.
(#) peze hozzászólása Szept 11, 2020 /
 
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy mi a szabályos megoldása a fázis, kismegszakítóról ,kismegszakítóhoz való " sorolására" ? Nálunk most úgy van bekötve,hogy a bejövő fázis bemegy az első kismegszakítóba, majd egy darab fekete rézvezetékkel megy a következőbe, onnan megint egy darab vezetéken a következőbe, és így tovább. Ez így szabályos, vagy erre van egy elegánsabb megoldás is? Így most nem az történik, hogy végül is egy vezeték keresztmetszetet terhelünk , végig az utolsó megszakítóig? Előre is köszönöm!
(#) X-Wing válasza peze hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Úgynevezett "fázis soroló" a korrekt megoldás.(Valamint a szabvány is, ha jól tudom.)

Fázis soroló
(#) Bakman válasza peze hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Ha elég vastag a vezeték és normálisan meg van csinálva (pl. szabályos, duplás érvéghüvelyekkel), nem gond. Elegánsabb a fésűs sin.
(#) peze válasza X-Wing hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Köszönöm! Szerintem veszek egy ilyen fázis sorolót .
(#) peze válasza Bakman hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Köszönöm ! Veszek egy ilyen fázis soroló sínt, mert most csak sima egy eres rézvezetékekkel vannak összekötve..
(#) Bakman válasza peze hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Figyelj a dologra, több típusú létezik. Egy és három fázishoz, fésűs és villás. A villás nem jó minden típusú kismegszakítóhoz.
(#) peze válasza Bakman hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Ok. Szerencsére tudok 2 db. mintát vinni az üzletbe..
(#) Gafly válasza peze hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Valamint megnéz és gondolkoz.
(#) Joe_001 válasza peze hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Szia!
Elég a gyártót felírnod. A gyártmány a lényeg, meg hogy hány pólusú bizti van a sorban. Csak egy fázisúak, egy fázisú de duplák stb. Vagy fényképezd le.
(#) peze válasza Joe_001 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Köszönöm!
(#) _BiG_ válasza peze hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
Azt is nézd meg, hogy a biztosítékok egyforma hosszúak-magasak-e, mert a bekötési pontok nem egyforma helyen lehetnek! A sorolósín egyforma gyártmányú biztosítékokhoz megfelelő (lehet erőltetni, de nem szép és nem is célszerű).
(#) gyuszo válasza peze hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
Ha 2 db a minta, ezek szerint nem egyformák. Jó lenne egy kép, hogy mit lenne célszerű cserélni.
(#) zolee1209 hozzászólása Szept 12, 2020 /
 
Sziasztok!

Próbáltam megtalálni amire szükségem lenne, de még nem sikerült.

Létezik-e és ha igen milyen néven olyan fali süllyesztett kapcsoló, ami funkcióban dupla alternatív kapcsolást valósít meg (106+6), de mindkét irányból rugós visszatérítésű, szóval alaphelyzetben nem ad kontaktust. Vagy ismertek-e olyan 106+6 terméket, amibe utólag rakható rugó mindkét irányba? A régi prodax/ schneider classic terméket ismerem közelebbről, az egyik irányra képes csak rugót fogadni. Próbáltam megfelelő redőnykapcsolót találni, az sem hozott eredményt. Ha középállásos, akkor egy billentyűs, ha kétbillentyűs, akkor is egy redőnyt kezel csak.

Kinézetre ehhez hasonlóra lenne szükségem: Bővebben: Link Bővebben: Link
(#) rolie válasza zolee1209 hozzászólására (») Szept 12, 2020 / 1
 
Szia!
Olcsó nem lesz, de ezekből összerakhatod:
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Természetesen a keret és a billentyű színét kedvedre variálhatod.
(#) zolee1209 válasza rolie hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
Hú, ez nagyon szuper, köszönöm! A kapcsoló betét tényleg nem olcsó, de bízom a gyártási egyszerűsítésben és hogy a 106-os típus csak rugó nélküli. Rendelek mindkettőből, tesztre ez még vállalható többletköltség.
Következő: »»   771 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem