Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Áramgenerátor
 
Témaindító: DuMatyi, idő: Aug 28, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   23 / 24
(#) ferci válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 29, 2019 /
 
Akkor pont a határon leszel feltekert potinál.. a maradék fesz meg a 82 ohmon és a a C_E átmeneten lesz.
De a tuti a mérés 1 darabnál.
Ha elég neked 10-15 mA áganként, elég lesz az átfogás, mert úgyis szuperfényes ez a led.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2019
(#) kissattila88 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 29, 2019 /
 
Elnéztem az adatlapból! Leírnád postosan hogy kell ki számolni?
(#) proli007 válasza kissattila88 hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
Hello! Ezt olvastad? Mert továbbra sem tudható, mit táplál meg az áramgenerátor. Vagy is sejtem hogy Led-et, de nem tudni milyent (mekkora a nyitófeszültsége/árama) és sorba menyit. Mert a számítást az is befolyásolja. Ugyan is minél több a Led-ek összegzett feszültsége, annál kisebb feszültség jut a bázis-ellenállásra. Egyébként pedig tudni kell, hogy szükség van-e arra, hogy ténylegesen "kétveztékes" legyen a kapcsolás. Vagy lehet-e a bázisáramot a tápból nyerni. Mint ahogy a cikkben látható B vagy D változat teszi.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2019
(#) kissattila88 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
1w 350mA 3V power ledhez kellene. 12V voltról menne.Skori oldalán olvastam hogy ha több led van az áramgenerátorra kötve akkor tápot úgy kell meg választani hogy ledek nyitófeszültségének összege+1,2v. Bővebben: Link. Ez alapján már megy egy áramgenerártor.
(#) proli007 válasza kissattila88 hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
Oké, akkor ezek szerint most már ki tudod számolni. De a tranyó teljesítményét is számold ki, mert ha csak 1 Led lesz a terhelése, elég rendesen fog fűteni a végtranyó.
(#) kissattila88 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
bd 139 tranzisztor
Rs=0,7/0,35=2 ohm
Prs=0,35/2=0,06125w
Ib=0,35/90=0,00388A
R1=(12-0,7-0,5)/0,00388=2783,5 ohm
Így már jó?
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2019
(#) proli007 válasza kissattila88 hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
Majdnem.. Még mindig nem írod le a képletet, csak a számokat.
Te természetesen ahogy a cikis írja, "nem precíziós" mert alkatrész paraméterektől fog függni.
Rs=Ube/It=0,7V/0,35A=2 Ohm (De itt az Ube a szabályzó tranyó bázis-emitter küszöbfeszültsége.)
Prs=It^2*Rs=0,35A^2*2 Ohm=0,245W
Ib=It/béta=0,35A/90=3,88mA (De ez a minimális bázisáram lesz. A szabályzáshoz ennél többet kell beállítani. Mert a többletet a szabályzó tranyó kollektora "lenyeli", akkor tud hatékonyan szabályozni. Vagy is a számított értéknél inkább a kétszeresével célszerű számolni.)
R1=(Ut-URs-Ube)/Ib=(12V-0,7V-0,7V)/8mA=1,35k (Vagy is 1,2k értékűt célszerű betenni)
PT2=(Ut-Uled-URs)*It = (12V-3V-0,7V)*0,35A=2,9W
És amíg az R1 értékénél a minimális tápot kell figyelembe venni, a tranyó teljesítményénél, a maximális tápot.
(#) Lacaboy hozzászólása Aug 2, 2020 /
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy ohm-mérőt LM317 IC vel áramgenerátoros módban. A képen szereplő kapcsolást raktam össze,de nem értem,hogy a 100mA-ert hogyan kell beállítani? rövidzárban?
Nekem az a jelenség,hogy pl.1Ohm-os ellenállásnál kb 30mV mérhető rajta és folyamatosan esik 0V fele.

Low-Ohm-1.png
    
(#) ferci válasza Lacaboy hozzászólására (») Aug 2, 2020 /
 
Szia!
Az adj és out láb között 12.5 ohm ellenállást kell beállítani és a 12.5 alja menjen a mérendő ellenállás felé, annak az alja pedig a gnd-n legyen.
A rajzon az 50 ohm egyrésze söntöli a 18 ohmot, hogy beálljon a paralel 12.5 ohm.

A 9 voltos telepnek folyamatosan kell ám bírni a 100 mA-es mérőáramot, azt vedd figyelembe..
Rövidzárban kell beállítani, minél rövidebb vezetékekkel.
A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2020
(#) Lacaboy válasza ferci hozzászólására (») Aug 2, 2020 /
 
Szia,hogy érted,hogy az alja? letudnád rajzolni?
(#) ferci válasza Lacaboy hozzászólására (») Aug 2, 2020 /
 
A rajzodon a 18 ohm-50 ohm bal fele beállításkor a gnd-n legyen. Magyarul, átkötöd addig az 1 µF-ot az ampermérőddel.
Az " alját" villamosan értsd, a gnd felé néző végek..
A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2020
(#) Vacok hozzászólása Szept 29, 2020 /
 
Sziasztok!
Tud nekem valaki segíteni abban, hogy a képen látható áramgenerátor kikapcsolását hogyan lehet megoldani digitális úton? Mondjuk egy mikrovezérlő által.
(#) ferci válasza Vacok hozzászólására (») Szept 29, 2020 /
 
Szia!

Beteszel egy D/A átalakítót az ic bemenetére.
(#) GPeti1977 válasza ferci hozzászólására (») Szept 29, 2020 /
 
Elég a pwm kimenet, arduinóban analogWrite, csak kell egy RC szűrő, ugyanis 480 vagy 1000Hz körüli frekvenciát kell kisimítani.
(#) proli007 válasza Vacok hozzászólására (») Szept 29, 2020 /
 
Hello! Az R2 és az OPA "-" bemenete közé teszel egy 10k-t és a "-" pontot lehúzod egy diódával a mikrokontrollerrel. (Dióda katódja megy a kontroller kimente felé, anódja az OPA "-" pontjára.)
(#) Vacok válasza proli007 hozzászólására (») Szept 29, 2020 /
 
Köszi, ez működik.
(#) pajesz66 hozzászólása Ápr 3, 2021 /
 
Sziasztok!

Építettem egy ilyen áramgenerátort! Az volt az elképzelés, hogy a referenciajelet PWM-ből állítom elő. Ez működik is, ha a ref ellenállás 10k. Ha a képen jelölt eredetileg 10k-s ellenállást pl 1k-ra cserélem, akkor már nem működik mint áramgenerátor.
Gondolom a műveleti már nem tudja azt az áramot.

Szükségem lenne valamilyen megoldásra, hogy pl. PWM-el tudjak vezérelni egy áramgenerátort 1-1000mA-es tartományban. Megoldható ez valahogy?
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2021
(#) proli007 válasza pajesz66 hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
Hello! Meglepő lenne ha működne.. Mert ez nagyon átgondolatlan. Hogy gondoltad, hogy összehasonlítod az R22 ellenálláson eső feszültséget a "ref" ellenálláson esővel, miközben egyik vonatkoztatási pontja a GND, másiké meg a tápfesz?
De számtalan más hiba is van. A T9-nek semmi értelme, csak rongálja a jelet a bázis-emitter maradékával. A másik tranyó fordítva van bekötve. Az LM324 bemenetét nem lehet csak a GND-re lehúzni, tápra nem lehet felvinni.
Mondjuk nem írtad a PWM jel nagyságát, vagy a tápfeszt értékét sem. Amúgy mi lenen a cél és a pontosság?
(#) pajesz66 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
Szia! A PWM egy sima arduino pwm, tehát kb.500Hz, és 5volt.
A célt nehezen tudom leírni, mert egy célirányosan fejlesztett mérőberendezésebe kellene. Csak ohm-os terhelés lenne rajta 0-100 ohm nagyságrendben. Viszont ezt a terhelést kellene tudnom vizsgálni átfolyó 1mA, és átfolyó 1000mA esetén is.
(#) proli007 válasza pajesz66 hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
A választott paramétereknek és pontosságnak mindig célszerű a képességeink és lehetőségeinhez mérten, valamilyen ésszerű határokat szabni. Mert ha pontos érték kell, akkor nem analóg vezérléssel kell a pontosságot elérni, hanem AD-vel visszamérni és az szerint szabályozni a PWM-et. De a PWM felbontását is vedd figyelembe.
Megrajzoltam, hogyan lehet kb. ezekkel az eszközökkel megoldani a dolgot. De áramköri elemek alapos ismerete nélkül nem lehet korrekt áramköröket építeni.
Azért 1mA--1A az 1:1000 átfogást jelentene. És akkor a pontatlanság 1mA-nél 100% a beállított értékre vonatkoztatva. Ezért általában a végértékre adják meg a pontosságot.
(Kivét egy HP műszer. de azt nem is az asztal sarkán reszelik össze bagóért.)
De pld. 100Ohm 1A-hez 100V tápfeszre lenne szükség..

PWM0-1A.png
    
(#) pajesz66 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
Köszi!

Természetesen én sem űgy képzelem, hogy 100Ohm-on is tudjon egy ampert... a terhelőellenállás csökkenésével kellene nőnie az áthajtható áramnak....
Máshogy fogalmazva a tápfesz kb. 24 volt....
(#) duke hozzászólása Jan 7, 2022 /
 
Egy feszültségstabilizátorból épített áramgenerátort lehetne nagyfeszültségű áramkörben használni ? Tehát a képen is látható klaszikus lm317 -el, lehetne az egyenirányított hálozati feszültség 310 voltjának áramát szabályozni ? Úgy, hogy kellő számu sorbakötött led venné fel a feszülség nagyrészét, a stabilizátorra meg csak 10-20 volt jutna. Szerintem működne, hiszen a ledek miatt nem jutna nagyfeszültség a kb max 40 voltot elbiró stabilizátorra. De biztonságos, megbizható lenne egy ilyen áramkör ?
(#) Kovidivi válasza duke hozzászólására (») Jan 7, 2022 /
 
Egészen addig lehetne biztonságosan használni, amíg be nem kapcsol az IC hővédelme, vagy más váratlan dolog nem történik (zárlatba mennek a LED-ek), mert akkor az IC-re fog az egész hálózati feszültség jutni. Mi történik, ha a LED-ek szakadásba mennek? Vagy bekapcsoláskor, amikor még nem folyik elég áram, akkor hogyan reagál erre az LM317?
Én nem használnám erre.
Vagy keress egy kondis LED meghajtást, vagy készíts egy félvezetős áramgenerátort, ami korrekt, és pl. terhelés nélkül sem megy tönkre.
(#) nedudgi válasza duke hozzászólására (») Jan 7, 2022 /
 
A hatásfok így lemenne a sárga földig. Akkor már inkább izzólámpa, vagy a kínai kapcsolóüzemű LED-meghajtó modul.
(#) niedziela válasza duke hozzászólására (») Jan 7, 2022 /
 
Használható, egyszer régen én is igy készítettem egy ledes lámpát.
14 éve megy, igaz közben ledeket már kellett cserélnem.
Ha elég ledet raksz össze, és nem lesz nagy feszültségkülönbség, használhatsz simán ellenállást is.
(#) Kovidivi válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 7, 2022 /
 
Ha az LM317-en mondjuk csak 3V esik, az ellenálláson 2.5V, a többi a LED-eken, akkor 310V esetén kb. 95% hatásfok, ha nem több.
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2022
(#) duke válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 8, 2022 /
 
Amúgy karácsonyfa ledsort akarok stabilizálni vele, 10 mA körüli árammal, az biztos nem melegítené túl az lm317-et még hűtés nélkül sem. Az bennem is felmerült, hogy bekapcsoláskor egy rövid ideig talán, nem esik elég feszültség a ledeken és több juthat a stabilizátorra, de niedziela irta hogy müködik a gyakorlatban is.
(#) Bakman válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 8, 2022 /
 
Idézet:
„zárlatba mennek a LED-ek”
Ekkor a stabilizátorra több feszültség jut. Egy ideig elvseli.
Idézet:
„Mi történik, ha a LED-ek szakadásba mennek?”
Nem fognak világítani. A szagadás két "végére" jut az összes feszültség.
Idézet:
„Vagy bekapcsoláskor, amikor még nem folyik elég áram, akkor hogyan reagál erre az LM317?”
Bekapcsoláskor nem nulla idő alatt jelenik meg a feszültség a rendszerben, van idejük reagálni az alkatrészeknek.

Annó a klasszikus két tranzisztoros áramgenerátort építettem meg olyan rendszerhez, ahogy duke használná a mostani változatot. Évekig működött minden gond nélkül.
(#) szs válasza duke hozzászólására (») Jan 9, 2022 / 2
 
Jó ötlet, de fökösleges bonyodalom a ledsorodnak, a karácsonyfa-lednek.
Elegendő lenne (szerintem):
például
-egy DF04M
-egy 22 µF / 400V KM
-egy 4,7 K 5%
-és annyi LED, hogy kiadjon 280V-ot.
Mivel a hálózatról 230V-ot kapsz, ez egyenirányítva-kondenzátorral simítva 320V-nak vehető, ezért a kb 50V különbséget a 4,7K-val kb 11mA árammá váltod.
Akkora feszültségingadozás nincs a hálózaton, hogy az számottevő áramváltozást okozna a LED-ekre nézve, ezért tartom szükségtelennek az áramkorlátot (áramgenerátort).
Ki fog jönni valami 87% hatásfok. (ami valójában: a kutya sem tudja, ezek a díszLED-ek milyen hatásfokúak valójában, meg hát megette a fene, ha a karácsonyfadíszt hatásfokban számolgatjuk)
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2022
(#) Elektro.on hozzászólása Máj 3, 2022 /
 
Sziasztok!
Készített már itt valaki digitális vezérléssel áram generátort? 1,5A -3A ig kéne szabályoznom 12V os rendszerben 0,5 - 1 sec ideig egy változó ellenállású ohmos fogyasztót.
Gondolkodtam hall elemes áram mérő használatára, ami itt aHESTORE -n kapható. de nincs vele tapasztalatom. Az aggodalmam az, hogy ha PWM el szabályozom a fogyasztóra kapcsolt feszültséget, akkor az áram mérés A/D konverziója a PWM pillanatnyi állapotától függően nagyon változatos értékeket fog adni. Sajnos a projekthez csak azokat az alkatrészeket rendelhetem be amit fel használok hozzá. Ezért sajnos nincs lehetőségem a fejlesztés közben valós méréseket végezni.
Van valakinek tapasztala a fent említet modullal kapcsolatban? Vagy esetleg egyéb alternatívára ötlete?
Következő: »»   23 / 24
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem