Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Orion SE 260 erősítő

Témaindító: Dzót, idő: Máj 28, 2006
Lapozás: OK   20 / 20
(#) CHZ válasza Furcsasag hozzászólására (») Aug 8, 2019 /

Hanggenerátornak megfelel, szkóp lehet kínai kitt is.
444Tibi tanácsa is eredményes lehet, csak lassabb, több munkát igényel.
(#) Furcsasag válasza CHZ hozzászólására (») Aug 13, 2019 /

Monitor bemenetet használva talán eltűnik a különbség. Ez a talán meggyőzött arról, hogy megvárjam - a már megrendelt - szkópom megérkezését és inkább mérésekre fogok hagyatkozni, mint fülre. Így annak is kevesebb az esélye, hogy megbolonduljak majd a változások értékelésekor. A görbéket szépen elmentem számítógépre paraméterekkel együtt és ha győzködni akarom magam, megnézem őket.
Mi legyen majd a méréssorozat? Gondolom először a teljes láncot kell megmérni, hogy a betolt frekvenciákból mit csinál a hangszóró kimeneteken. Úgy tudom, hogy ilyenkor egy frekvenciára érzéketlen műterhelést kell a hangszóró kimeneten alkalmazni, nem a hangfalakkal együtt mérni, amelyek változó impedanciája torzítja a méréseket.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2019
(#) 444Tibi válasza Furcsasag hozzászólására (») Aug 13, 2019 /

Akkor a bemenetvalaszto TDA1029 vagy a kornyezete a bunos, ez egy egyenfeszultseggel vezerelheto kapcsolo ic.
Rajzot ha lekoveted, az ic kornyeket, csatolokondikat kene ellenorizni, maga az ic is elromolhat.
Ha a vegfok kimeneten toredek teljesitmennyel mersz, ott mindegy hogy muterheles vagy a hangsugarzo van.
Ajanlanam a muterhelest, en 35 evvel ezelott diszkoztam ezzel a vegfokkal, zenei anyagval is gyakran kilottem a hangszorokat a HS500-ba, ha hangdobozon mersz 15kHz frekvenciaval es veletlenul kijon a teljes graft akkor 101% hogy magassugarzot kell cserelned.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2019
(#) Furcsasag válasza 444Tibi hozzászólására (») Aug 17, 2019 /

Milyen műterhelést készítsek?
Megvárom az oszcilloszkópomat, hogy a jelen állapotot dokumentálni tudjam és referenciaként használni a változtatások megfigyeléséhez.
A kondikat gondolom egyszerűen ki fogom cserélni különösebb nézegetés helyett, persze mindkét oldalon.
A monitor bemenet miképpen különbözik a többitől? A rajzból kiderülhetne, de számomra azért jó lenne pár szó.
Előre és utólag is köszönök mindent!
(#) 444Tibi válasza Furcsasag hozzászólására (») Aug 18, 2019 /

A mellékelt kép bal oldala (pirossal karikázva) a bemeneti és választó fokozat, jöbb oldalt a hangszín-meghajtó fokozat eleje.
A monitor bementről (kék) a jel egy 1 tranzisztoros illesztőfokozat és a monitorkapcsoló után méris a hangszín bemenetre (zöld) kerül,
a monitor kapcsoló másik állásában pediga bemeneti választó jelét adja tovább.
Ez, ha kihagyjuk a RIAA korrektort, egy egyenfeszültséggel vezérelhető kapcsoló IC-ből áll.
Működése lekövethető a rajzról, a 4 sztereo bemenetből a műsorforrás kapcsoló által kiválasztott forrást adja ki.
Mivel azt írtad, a monitor bemenetről jó, a hiba csak a többirő jelentkezik, a bemenetválasztó TDA1029 lesz a bűnös vagy a környéke, bár az gyakorlatilag a bemeneti rádiózavar szűrő tagokból és a kimeneti csatoló elkóból áll.
Érdemes lenne még ellenőrizni az IC +-10V tápfeszültségét és a kapcsolóról lejövő feszültséget.

Műterhelésnek bármilyen ellenállás megfelel, akár 20 -30darabból is összerakva. Legalább 10-20W összterhelhetőséggel.
Nem rádiófrekvencia, az esetleges induktív kivitel sem gond 20kHz környékén. Ha maximalista vagy, indukciómentes fém vagy szénrétegből csináld.
Ügyelj hogy ne hajtsd túl azaz ne égesd le a műterhelést.
Ha nagyon molyolós vagy, ezt az egészet beteszed egy konzervdobozba és kiöntöd notorolajjal, a terhelhetőség 2-4 szörösére növekszik.
Szkópos mérésre nem sok tanácsom van, adja magát.

se260.png

(#) Gafly válasza 444Tibi hozzászólására (») Aug 18, 2019 /

Ami a műterhelést illeti, talán meg lehet dumálni, hogy nem kell mind a 250 darab.
Annyira az Ohm érték sem számít, mert ugye a hangdobozok sem tizedre pontosak.

Bár egy erősítő egyszeri javításához, nem tudom érdemes-e ennyi pénz és munkát beleölni a műterhelésbe...
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2019
(#) 444Tibi válasza Gafly hozzászólására (») Aug 18, 2019 /

Talán tényleg nem kéne mind.
ebből vesz 4-5 darabot , sorbaköti és 300Ft az egész. Esetleg fel lehet ragasztani egy hűtőbordára, meghálálja.
40W már elég lesz.
De írtam a kollégának hogy nem kell nagy hangerőn mérni, pár W elég. A frekvenciamenetet kellene néznie.
(#) Furcsasag válasza 444Tibi hozzászólására (») Aug 19, 2019 /

Köszönöm szépen a tanácsokat! Ezek szerint fogok eljárni.
Gafly felvetette, az egyszeri javítás gondolatát. Ez igaz az egész akcióra egyszerűbb/olcsóbb lenne megjavíttatni/átnézetni, de abból nem tanulnék semmit és kedvem is van foglalkozni a dologgal. Nézegetek mérésekről, forrasztásról videókat.
(#) Gafly válasza Furcsasag hozzászólására (») Aug 19, 2019 /

Ez esetben hajrá!
Csak félve jegyzem meg, hogy a műterhelés kérdését sem kell annyira túllihegni. Én például nyugodt szívvel használtam (autó) izzókat is...
(#) 444Tibi válasza Gafly hozzászólására (») Aug 19, 2019 / 1

Nem vagyok híve ilyen célra az autó izzók alkalmazásának,
pl. egy 60W fényszóróizzó üzemi, meleg ellenállása 4,3ohm körül van, a hideg meg a felénél is kisebb.
1-2 wattal meghajtva mérésnél az bizony 2 ohm alatt is marad.
Következő: »»   20 / 20
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu