Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   214 / 250
(#) Gyantáscin válasza szsrobert hozzászólására (») Okt 2, 2020 /
 
Valami militarista aktivitás lehet. SDR-en nézve volt még felette egy kb. 10-20 kHz szélességű cifra vízesés is.
(#) NTAMAS hozzászólása Okt 6, 2020 /
 
Sziasztok,
Adott egy Topcom Twintalker 1300 típusú walkie talkie páros. Mint kiderült az egyik elég instabilan működik, frekit téveszt, el van hangolódva. Ezt lehet javítani és ha igen milyen módon?
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2020
(#) pucuka válasza NTAMAS hozzászólására (») Okt 6, 2020 /
 
Az adó-vevő párosod nem amatőr, de nem is CB, hanem PMR rádió.
A fórumon 5 db PMR -el foglalkozó topik is van, többek között PMR javítás is. Ott kellett volna a bejegyzésedet megtenni.
A hibás PMR rádiódat vagy lehet javítani, vagy nem. Ha processzor sérült, akkor szinte esélytelen, esetleg valami azonos típusú donorból bontott ép processzorral. Már a hiba megállapításához viszonylag komoly műszerek, és jelentős javítási tapasztalat szükséges.
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2020
(#) NTAMAS válasza pucuka hozzászólására (») Okt 6, 2020 /
 
Köszi, közben meg is lett a topik.
Akkor ezekszerint nem lesz egyszerű a mutatvány.
(#) szsrobert hozzászólása Okt 7, 2020 /
 
CW N es CW W modban a radiotok lsb vagy usb modban mukodik?
(#) pucuka válasza szsrobert hozzászólására (») Okt 7, 2020 /
 
CW -nél nincs oldalsáv. Szerintem az N (narrow) keskeny, W (wide) széles(ebb) sávszélességre utal, nagyobb jel sebesség esetén szükség lehet a nagyobb sávszélességre.
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2020
(#) szsrobert válasza pucuka hozzászólására (») Okt 7, 2020 /
 
Veteli oldalon. Nalam ugy tunik Usb modban. Ft757GX.
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2020
(#) ha4023 válasza szsrobert hozzászólására (») Okt 7, 2020 / 2
 
A CW-N és CW-W igen a távírószűrő sávszélességét állítja. Ha erős távíró jel van, akkor CW-N-et érdemes használni, ezzel a környező zajokat is kitudod szűrni, de ha LSB-n vagy USB-n frekvencia tartománytól függően hallasz CW jelet, s utána váltod át az üzemmód váltót CW üzemmódba, akkor a VFO gombon kicsit hangolni kell, hogy jobban lehessen hallani.

Nekem is vannak 757GX és GXII-im. Nem szerettem volna beleszólni. A kora ellenére jó kis rádiók ezek, pofásak, s nem nagy méretűek, de a 13.8V DC mellett kell neki a közel 20A adásban

73 DX Gyula

DSC02088.JPG
    
(#) pucuka válasza szsrobert hozzászólására (») Okt 7, 2020 /
 
Adó oldalon nincs jelentősége a szűrőnek, mert az elfoglalt sávszélesség úgyis az adás sebességétől függ. Nem is tudom hova lehetne tenni a szűrőt, mikor a vivőt közvetlenül billentyűzzük. (A1A)
A "hangzó" távíró pedig már nem CW, ebben az esetben egy segédvivőt billentyűzünk, amivel AM moduláljuk a tényleges vivőt. Itt már van oldalsáv is, a tényleges vivőtől jobbra balra a segédvivő frekvenciájával (A2B).
(#) pucuka válasza ha4023 hozzászólására (») Okt 7, 2020 /
 
Igen, SSB üzemmódban könnyebb észre venni a CW adást, a produkt detektor miatt. Mikor megcsípted, át lehet kapcsolni CW -re.
(#) ha1drp válasza pucuka hozzászólására (») Okt 7, 2020 /
 
Alapvetően ha4023 a témában mindent elmondott. Nekem is ez a tapasztalatom az FT757GX-el

Idézet:
„CW -nél nincs oldalsáv”

Ez igaz, azonban vétel esetén egy erősen zavaró állomást könnyen ki lehet "ejteni" ha az a szuper rendszerű vevő szűrőjének másik oldalára kerül. Több rádió is támogatja.

Idézet:
„az elfoglalt sávszélesség úgyis az adás sebességétől függ”

Távíró üzemmód esetén miért is?

Idézet:
„SSB üzemmódban könnyebb észre venni a CW adást, a produkt detektor miatt”

Szerintem mind CW mind SSB üzemmódban a vivőt vissza kell állítani. Én ebben nem látok külömbséget.
(#) szsrobert válasza ha4023 hozzászólására (») Okt 7, 2020 /
 
Szep gyujtemeny <3
(#) szsrobert hozzászólása Okt 7, 2020 /
 
A lenyeg: a radion az usb fonia adas cw veteli modban is ertheto allapotba hozhato a frek elhangolasaval, mig 3615on lsb modban csak wartyogas hallhato akarhogy hangolom. A szurogomb tekerese is az usb modnak megfelelo iranyu cw modban is.
Lsb modban tekerve ellentetes iranyu a szurogombok hatasa(shift, width).
(#) pucuka válasza ha1drp hozzászólására (») Okt 7, 2020 /
 
Idézet:
„Szerintem mind CW mind SSB üzemmódban a vivőt vissza kell állítani”

Pont ezt teszi a produkt detektor. Nem?
Az átvitt jelsebesség, és az elfoglalt sávszélesség szoros kapcsolatban vannak. Persze egy kézi távíró adásnál nem sok jelentősége van, de már egy géptávírónál is érzékelhető, pláne egy gyors adatátvitelnél.
(#) ha4023 válasza szsrobert hozzászólására (») Okt 7, 2020 / 6
 
31 év alatt sikerült pár készüléket összeszednem. Katonaiból kb 200db-om van a 20dkg-2t berendezésekig

ez csak egy kis része
(#) mineral válasza ha4023 hozzászólására (») Okt 7, 2020 /
 
Komoly gyűjtemény! Jártam már ott!
(#) bbb válasza ha4023 hozzászólására (») Okt 8, 2020 / 1
 
Ekkora összegyűjtött mennyiségnél már kiállítást szoktak tervezni (lásd rádiómúzeum Nagymaroson). Neked is el kellene gondolkodnod rajta, hogy mindegyik készülékhez készítesz egy pár szavas eredetmegjöléses címkét, meg egy pár mondatos leírást (esetleg hanganyagot), hogy az utódaid is tudjanak mit kezdeni a kincseiddel, ne kótyavetyéljék el véletlenül se. Most még van időd megcsinálni, rendesen katalogizálni, de száz évesen már nem fog összejönni
(#) Gafly válasza bbb hozzászólására (») Okt 8, 2020 /
 
Idézet:
„utódaid is tudjanak mit kezdeni a kincseiddel”

Utód szerintem beoltva, ott volt Csabán.
(#) Kera_Will válasza bbb hozzászólására (») Okt 8, 2020 / 3
 
Az HA4023 OM már a második generációs rádiókra " ziZZent " a családban ... és már követi őt a 3. genereáció is
A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2020
(#) ha4023 válasza bbb hozzászólására (») Okt 8, 2020 / 3
 
Egy katonai híradástechnikai múzeumot szeretnék csinálni, ez csak pár %-a a gyűjteményemnek Szoktak rendezvényekre, s iskolákba menni kiállítani, de rengetegen jönnek hozzám is személyesen ide Mohára.
(#) ha4023 válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 9, 2020 / 1
 
Ez így van, a digit csodák nem hoznak lázba.

Ez pedig a magyar/orosz ipar egyik műremeke. Szép kis RH illesztő, kár, hogy a balun vas max 14 MHz-ig használható benne, utána BUMM.
(#) szsrobert hozzászólása Okt 11, 2020 /
 
3768 kornyeken szoktak meg bagolykodni? A 3615 koruli kakaskodast hallom.
(#) Gyantáscin válasza szsrobert hozzászólására (») Okt 12, 2020 /
 
"Szokogatnak" - hol igen, hol nem.

Ma 9:10-kor Misklcon megvolt HA2RI 2,5W-tal Szentgálról (Bakony). Antenna :Lezárt fordított V, rádió: BELKA DSP Jelszint:28dBu (kb. 25 uV a rádió nagyimpedanciás bemenetén) Természetesen jó nagy zajjal, de 100% érthetőséggel.
(#) Gyantáscin hozzászólása Okt 12, 2020 /
 
Terveznék egy szélessávú aktív mágneses hurokantennát a padlásra. Arra gondoltam, hogy 2 db földelt gate-ű FET-ből (BF862) kialakított differenciál erősítő lenne az aktív rész. Ilyen földelt gate megoldást viszont nem nagyon találtam az interneten. Hibás lenne a koncepció? Eseteleg próbátla valaki?
(Azért óvatoskodok, mert legalábis nálam, az ilyen SMD alkatrészek beépírése eléggé egyirányú utca )
(#) sdrlab válasza Gyantáscin hozzászólására (») Okt 12, 2020 /
 
Miért pont olyan előerősítőben gondolkodsz? A neten számtalan szimmetrikus/aszimmetrikus előerősítő kapcsolási rajzot találhatsz bipoláris tranyókkal, és ha csak nem laksz extra csendes helyen, még olyan nagyon kis zajúnak sem kell lennie az erősítőnek.
(#) Gyantáscin válasza sdrlab hozzászólására (») Okt 12, 2020 /
 
Az elgondolásom indokai:
0. Ilyen tranzisztorom van
1. Úgy gondolom, a hurok kis bemeneti impedanciát kíván
2. A kapcsolásban eleve bennelévő negatív visszacsatolás miatt úgy feltételezem, hogy viszonylag kis munkaponti áram mellett kellő a linearitás és keresztmoduláció tűrés biztosítható
3. a munkapont akár 1 ellenállással beállítható
4. gerjedésveszély talán kisebb
4. A kis kínai ferritgyöngyiemből viszonylag kevés munkával alkalmas balunokat tudok tekerni.
(#) sdrlab válasza Gyantáscin hozzászólására (») Okt 12, 2020 / 1
 
Nekem is ilyen antennám van. Az enyém kb 1m átmérőjű. Mivel kihangolatlan, így eleve kicsi jelszintet ad, főleg alacsony frekvencián. Én abban gondolkodom, tervezek majd hozzá egy olyan előerősítőt, ami nagyrészt kikompenzálja majd az antenna frekvencia függő karakterisztikáját. De ehhez először nem ártana mérni egyet, hogy mennyi az annyi, s csak utána tudom megtervezni a korrekciót...
Ami a linearitást illeti..., ez elsősorban a negatív visszacsatolás függvénye. Ezért érdemes minél nagyobb erősítéssel rendelkező tranzisztorral próbálkozni. Akkor elérheted azt, hogy a legnagyobb üzemi frekvencián még mindig kellően magas negatív visszacsatolásod legyen. Ez természetesen a keresztmodulációra is igaz... Ezért tartom célszerűbbnek BJT-t használni erre a célra, mivel abban több GHz-es példányokat is könnyű beszerezni, míg ez a FET csak pár 100MHz-es emlékeim szerint. Tehát mindenképpen hátrányba kerülsz miatta...
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Okt 12, 2020 / 2
 
Vannak azért igazán nagyfrekis, extra kiszajú FET -ek is. Pl. CFY10 műholdevők fejegységeiből lehet kitermelni.
Bővebben: Link
De alacsonyabb frekvenciákon általában BJT -vel jobb eredményt lehet elérni, legalábbis IP3 szempontjából, és az erősítés is némileg nagyobb.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Okt 12, 2020 /
 
Idézet:
„Adó oldalon nincs jelentősége a szűrőnek...”


Pedig jobb lenne, ha az adóban lenne csak. Könnyebb lenne vevőt építeni.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Okt 12, 2020 / 2
 
Az idézett mondat így sommásan nem igaz, mert az adó kimenetén kell lenni szűrőnek a nemkívánt mellékhullámú sugárzások elnyomására. Csak CW esetén nincs belső szűrő, mert oldalsáv sincs.
A vevőben szükség van rá SSB esetén, az alsó, és felső oldalsáv szétválogatására, valamint a vevő modulációs módjának megfelelő sávszélességének beállítására.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2020
Következő: »»   214 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem